Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλης πέρα σε όλους..

Λοιπόν μπαίνοντας κατευθείαν στο θέμα σας γράφω καταρχήν τον εξοπλισμό μου.

Nikon d3200

Nikkor 15-55 vr

Nikkor 75-300 vr

 

Μπήκα στο άθλημα πριν απο ένα χρόνο περίπου και είμαι πολυ ενθουσιασμένος. Το πρόβλημα όμως ειναι το εξής.

Βιάστηκα να παρω το μοντέλο που πήρα χωρίς να το ψάξω καλύτερα.

Δεν ειναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος μιΑς και πέρα απο 1-2 ελλείψεις του σώματος μου αρέσει το αποτέλεσμα που παίρνω σε manual mode πάντα.

 

Βέβαια ειναι η πρώτη μου dslr και δεν έχω ουσιαστική γνώμη γι αλλα μοντέλα. Τώρα τελευταία όμως διαβάζω κάποιες γνώμες για το σώμα που έχω οι οποίες με βάζουν σε σκέψεις.

Θα παρω καλύτερα αποτελέσματα με την ίδια προσπάθεια με ένα καλύτερο σώμα ας πούμε; Π.χ. D7100;

Αξίζει η μετάβαση αν βάλουμε και τον παράγοντα ´´τιμή´´ στη μέση;

 

Τα θέματα με τα οποία ασχολούμαι συνήθως λόγω επαγγέλματος (ναυτικός) ειναι τοπία και λιγότερο πορτρέτα κι αυτο συνήθως όταν γυρνάω Ελλάδα.

 

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν γνώση των συγκεκριμένων μοντέλων.

Για το μονο είμαι πραγμΑτικα σίγουρος ειναι οι φακοί μου που αν και όχι ιδιαίτερα φωτεινοί με καλύπτουν απόλυτα λόγω range.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πιστευω με ενα φωτεινο φακο (πχ sigma/tamron 17-50 2.8 με ή χωρις σταθεροποιητη) και ενα τριποδο θα σαι μια χαρα για τη χρηση που θες! παντα η πρωτη μας φωτογραφικη δεν ειναι και η καλυτερη και το ανακαλυπτουμε στην πορεια ! (ειναι και λογικο μιας και ειμαστε ασχετοι οποτε δεν αξιζει κιολας να πας σε κατι ακριβο γιατι δεν ξερεις αν θα το ακολουθησεις το αθλημα ετσι και αλλιως :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο. Ίσως ένας πιο φωτεινός και ποιοτικος φακός να ειναι η λύση.

Γενικότερα όμως φαντάζομαι ότι με ένα advance σώμα θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα απ ότι με ένα entry level σωστά;

Ίσως και να μην ειναι απόλυτο αυτο θα μου πεις.

 

Έστω και μελλοντικά λοιπόν αν μιλήσουμε με σημερινά δεδομένα, απ την d3200 στην ας πούμε d7100 ειναι μια σωστή μετάβαση;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για να πεις οτι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα θα πρεπει να εχεις "τερματισει" την πρωτη σου φωτογραφικη!

δηλαδη τωρα ειναι σαν να συζητας αν παρεις καλυτερα παπουτσια θα τρεχεις αυτοματα πιο γρηγορα! αν δεν φτιαξεις την τεχνικη,αντοχη,δυναμη κτλ τα παπουτσια δεν θα κανουν και πολλα! 

μελλοντικα δεν μπορεις να ξερεις!αν αλλαξεις τωρα ναι η 7100 ειναι καλη επενδυση σε ενα χρονο μπορει να μην πιανει μια η 7100!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως μια καλή φωτογραφική θα παραμείνει μια καλή φωτογραφική και μετα απο χρόνια.. Θα συνεχίζει να τραβά καλές φωτογραφίες παρά τα έξτρα μπιμπλικια που θα έχουν τα νεότερα μοντέλα σωστά;

 

Γι αυτο μετανιώνω που πήρα την d3200 και δεν ακολούθησα την πρόταση του πωλητή για την παλιά αλλα πολυ καλή d90 στα ίδια χρήματα πάνω κάτω.

 

Anyway συμφωνώ πως ίσως ειναι νωρίς να στείλω ακλαφτο το σώμα που έχω τώρα.

 

Να κάνω και μη άλλη ερώτηση; Απο πρόγραμμα επεξεργασίας χρησιμοποιώ το aperture. Έχετε χρησιμοποιήσει καθόλου το Lightroom για να μου πείτε εντυπώσεις;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο μετανιώνω που πήρα την d3200 και δεν ακολούθησα την πρόταση του πωλητή για την παλιά αλλα πολυ καλή d90 στα ίδια χρήματα πάνω κάτω.

 

Σύμφωνα με αυτό το συγκριτικό http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon_D90 εκεί που υπερτερεί η D90 είναι στον ενσωματωμένο μηχανισμό εστίασης. Κατά τα άλλα η D3200 δείχνει καλύτερη και μάλιστα σε βασικά χαρακτηριστικά όπως iso, dynamic range, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αλλαγή σώματος δεν θα δεις τρομερή διαφορά εκτός και αν πάς σε Full Frame

Η καλύτερη επένδυση ειναι οι φακοί, αντι να χαλάσεις λεφτά να ανανεώσεις το σώμα πάρε έναν ΚΑΛΟ φακό.

 

Θα δεις μεγάλη διαφορά σχετικά με τους μέτριους που έχεις τώρα

Επίσης το σώμα και την 7100 να πάρεις σε 1 χρονάκι θα έχει χάσει τεράστιο αξία...Ο φακός πάλι δεν θα χάσει σχεδόν καθόλου

Υπάρχουν Φακοί απο το 1998 και ακόμα στοιχίζουν πολλά

 

Μια καλή φωτογραφική θα γίνει μια ΜΕΤΡΙΑ φωτογραφική μετά απο χρόνια επειδή η τεχνολογία προχωράει

Ένας καλός φακός θα παραμείνει ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ φακός όσα χρόνια και να περάσουν

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειχα ενα διλημμα πριν λιγο καιρο σχετικα με την αλλαγη σωματος. Αποφασισα τελικα να μη προχωρησω εφοσον δεν εχω εξαντλησει τις δυνατοτητες αυτου που εχω.

 

Θεωρω κι εγω οτι ειναι καλυτερα να πας πρωτα σ εναν καλυτερο φακο, κ αν ακομα δεν εισαι ευχαριστημενος, τοτε να το κοιταξεις και για σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα αυτά με την τεχνολογίας και αν περάσουν τα χρόνια κτλ

Μια καλή φωτογραφική όμως άσχετα αν χάσει την αξία της μετα απο χρόνια θα παραμείνει μια καλή φωτογραφική.

Εννοώ πως το αποτέλεσμα που θα παίρνεις θα συνεχίσει να ειναι εξαιρετικό.

 

Δε θα σταματήσει να ειναι καλή φωτογραφική επειδή δε θα τραβά ultra hd video και δε θα συνδέεται με το Facebook ξέρω γω..

Σωστά;

 

Απ την άλλη θα ακούσω τις συμβουλές σας και θα πάω για καλύτερο φακό. Τι προτείνετε;

Tamron ή sigma 17-55 2.8 όπως πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και σε full frame για αργότερα ή το ξεχνάμε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνει κανένας απο αυτους που είπες σε full frame

 

Τι budget έχεις?

 

Sigma 17-50 2.8 (μπαίνει μόνο σε crop) 380 ευρώ .      Στην μηχανή σου είναι σαν  25-75 mm  f/4

Tokina 16-28 2.8 ( Full Frame κ crop)  550 ευρώ           Στην μηχανή σου είναι σαν 24-42mm f/4

Sigma 18-35 1.8 (μπαίνει μόνο σε crop) = 820 euro       Στην μηχανή σου ειναι σάν 27-52mm f2/8

 

Ο tokina Και ο Sigma 18-35 ειναι pro level φακοί, απο τους καλύτερους που μπορείς να πάρεις για crop

Ο πρώτος ειναι καλός για τα λεφτά του και βολευει για all around

Για τοπια καλύτερος ειναι ο Tokina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία οπότε ανακεφαλαιωση. Αν θέλω ο φακός που θα παρω να μπαίνει και σε full frame σώμα έτσι ώστε να τον αξιοποίησω αργότερα να παρω τον tokina που αναφέρεις;

 

Θα τον ψάξω να δω λεπτομέρειες αλλα αν ειναι pro level όπως λες στη πρώτη ευκαιρία θα τον τσιμπήσω και θα ξοφλήσω τον nikkor 18-55

 

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο budget αλλα καλό θα ήταν να μη ξεφύγω πολυ. Τα 500 ειναι ένα πόσο που μπορώ να δώσω αν μιλάμε για ένα φακό που θα το έχω χρόνια..

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

* σορρυ μαμω το auto correction. Θα πουλησω τον nikkor εννοουσα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ψαχουλεύοντας πολυ στο Ίντερνετ έπεσα πάνω σε 2-3 σοβαρά απ ότι φαινοντουσαν reviews με nikon φακούς για DX κάμερες.

 

Πρότειναν λοιπόν σαν wide για τοπία τον nikkor 10-24. Όπου και να κοίταξα λέγανε πως ειναι κορυφαίος φακός για DX.

Και εφόσον τα τοπία έρχονται πρώτα για μένα θα ήταν μια καλή επιλογή.

Τι γνώμη έχετε; Και θα κρατήσω και το 18-55 για πιο all around. Το tele μου δεν το αλλάζω πάντως Γτ το ζουμ του ειναι πολυ χρήσιμο όταν το χρειάζομαι.

 

Και ίσως αργότερα παρω έναν prime 50αρι για πορτραίτα. Τι λέτε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίος? Ο 12-24 ίσως να ειναι απο τους κορυφαίους...Ο 10-24 δεν νομίζω

Και για πιο λόγο θές ντε και καλά Nikon φακό...χάνεις πολλες αξιολογες επιλογές

 

Άμα θές τόσο ευρυγώνιο όπως ο 10-24 τότε πάρε τον Tokina 11-16 2.8 ειναι ΠΟΛΥ καλύτερος απο τον Nikon, φτηνότερος και πολυ πιο φωτεινός

 

http://www.photozone.de/canon-eos/666-tokina1116f28eos?start=1

Review για τον Tokina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...