Προς το περιεχόμενο

προβλημα με join σε domain


stra777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλήμερα

 

εχω δυο pc το ενα με ubuntu 14.04 LTS και ενα με elementary os. εχω δοκιμασει και τα δυο να τα κανω join στο domain της δουλεια μου αλλα δυστυχως μου βγαζει το ιδιο σφαλμα καθε φορα. το μηνυμα που βγαζει ειναι:DNS_ERROR_BAD_PACKET. καμια ιδεα που οφείλεται?

  

post-244490-0-02082000-1400660556_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, σε ευχαριστώ πολυ θα το προσπαθησω.


το έψαξα λίγο  έκανα κάποιες αλλαγες αλλα μου βγαζει προβλημα με τα permitions με αποτελεσμα να μην μπορω να αποθηκευσω τις αλλαγες που εκανα. συγκεκριμενα με το /etc/resolve.conf

Για 1 βδομαδα χρηστης καλα τα εχω καταφερει αλλα σε αυτο το κομματι μου εχει αλλαξει τα φωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κοίτα τι γράφει το αρχείο /etc/resolv.conf όταν το ανοίξεις. Με κεφαλαία τα γράφει

#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND -- YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
Το αρχείο δεν είναι resolve.conf, είναι resolv.conf.

 

Αν θέλεις να προσθέσεις nameserver, τότε κάνε το σωστά, μέσω του network-manager (υποθέτω ότι έχεις μια default εγκατάσταση Ubuntu και όχι τίποτα περίεργα).

 

Click στο εικονίδιο και edit connections.. κοίτα μια ωραία εικόνα παρακάτω

 

L4WBC.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

Σε ευχαριστώ για την απαντηση.

ναι εχεις δικιο το αρχειο ειναι resolv.conf, δεν αλλαξα κατι στο συγκεκριμενο αρχειο απλα ψαχνοντας διαβασα οτι πολυ προσπαθουθαν να παρεμβουν σε αυτο το αρχειο.

η εγκατασταση ειναι default.

Δοκιμασα αυτο που ποσταρες(dns βαζω την ip του δικου μου dns υποθέτω) αλλα το μηνυμα παραμενει ιδιο. ισως κατι παιζει απο την πλευρα του dns δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DNS εννοει της δουλειας σου τους εσωτερικούς όχι του παρόχου. Η google ή ο πάροχος  δε ξέρει να κάνει resolve τα ονόματα που έχουν τα pc στο domain σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα....!τεσπα τελικα εφαγα πορτα απο αλλου οποτε δεν θα χρειαστει να τα βαλω στο domain της εταιρειας. σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...