Προς το περιεχόμενο

NBA 2k15


wazzaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας υποθέσουμε ότι μπορούμε να διαβάσουμε τις σκέψεις των άλλων και ας κάνουμε μια επίσκεψη στα γραφεία της 2k sports. Πως περνάει τη μέρα του ένας τυπικός δημιουργικός project manager του NBA 2k; Πηγαίνει πρωί-πρωί στο γραφείο, ψήνει καφέ, κάθεται στο PC του, μπαίνει στο contra να δει κανα πρωτοσέλιδο, μετά στο gazzetta να χαζέψει τα σχόλια των αναγνωστών και με τα πολλά πιάνει δουλειά.

 

Σήμερα θέλει να προσθέσει κάποια καινοτόμα στοιχεία στον επόμενο τίτλο της σειράς, το περιλάλητο 2k16, οπότε από το μυαλό του περνάνε οι εξής σκέψεις (τις οποίες εμείς μπορούμε να διαβάσουμε χάρη στη σπάνια ικανότητά μας);

 

- Τι θα γινόταν αν ένας παίκτης επιπέδου Μαυροκεφαλίδη έμπαινε στο σώμα του Λεμπρόν; Τι θα μπορούσε άραγε να πετύχει στο ΝΒΑ; Oh wait, αυτό το έχουμε κάνει ήδη στο MyCareer του 2k15. Ο Λεμπρόν σπανίως παίρνει πάνω από 5 σουτ σε κάθε αγώνα και το να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων είναι αυτομάτως career high. Επιπλέον η συντριπτική πλειοψηφία των σουτ του γίνεται υπό κάκιστες συνθήκες αφού προτιμάει να ζαλίσει τα παπάρια της μπάλας επί 15", να αγνοήσει την πάσα σε ελεύθερο συμπαίκτη ώστε να αμολήσει ο ίδιος κανα off balance τούβλο υπό πίεση δύο με την εκπνοή.

 

- Τι θα γινόταν αν ο μοναδικός τρόπος να σκοράρει ο Love ήταν μετά από επιθετικό rebound; Ας του κόψουμε εντελώς το τρίποντο, ας μειώσουμε την ευστοχία του στα αμαρκάριστα σουτ στο 15% και ας αγνοήσουμε εντελώς όλα τα συστήματα που έχουν ως τελικό αποδέκτη αυτόν. Ωραία ιδέα, πρωτότυπη. Ή μήπως όχι; Μάλλον την έχουμε ήδη υλοποιήσει στο 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν οι συμπαίκτες του κορόιδου χρήστη που αγόρασε το παιχνίδι, αγνοούσαν εντελώς την έννοια του block-out και απλώς περιφέρονταν ως σουρωμένοι Ιταλοί στην Ίο κάτω από το καλάθι; Ουφ, κι αυτό το έχουμε ήδη κάνει στο 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν βάζαμε το κορόιδο χρήστη να παίζει 38 λεπτά στον αγώνα (αντιστοιχούν σε περίπου 22 λεπτά σε εξάλεπτες περιόδους) αλλά δεν "τρέχαμε" σχεδόν κανένα επιθετικό σύστημα για την πάρτη του, ακόμα κι αν αυτός κοντεύει 85 rating και είναι ήδη επιπέδου All Star; Μάλλον καλύτερα να παίρνει όλες τις επιθέσεις ο Ντελαβιλανόβα (ή πως τονε λένε τον κερατά). Damn, already done in 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν στους simulated αγώνες βάζαμε το ίδιο κορόιδο χρήστη να παίζει πάλι 38 λεπτά (αυτή τη φορά πραγματικά, αφού είναι καλή ιδέα το simulation να είναι πάντα σε 12λεπτα, όποια διάρκεια και να επιλεγεί για τους κανονικούς αγώνες, ώστε τα τελικά στατιστικά να μην έχουν καμία απολύτως σημασία). Δεν έχει νόημα ο ίδιος παίκτης να παίρνει μόνο 5-6 σουτ σε κάθε αγώνα; Γιατί να ρισκάρουμε να του δώσουμε περισσότερα, με κίνδυνο να βάλει πάνω από 10 πόντους και να νικήσει η ομάδα του; Wait, αυτό γίνεται ήδη στο 2k15.

 

- Πως θα γίνει να θέσουμε άπιαστους στόχους την ώρα του αγώνα, πχ. να δίνει ο coach οδηγία "πάρε το παιχνίδι πάνω σου, σούταρε συνέχεια", αλλά τα συστήματα που τρέχει ο point να μην μας συμπεριλαμβάνουν καθόλου και να καθόμαστε σε μια γωνία επί 24"; (Αναστεναγμός) Μα υπάρχει τίποτα που να μην έχουμε ήδη κάνει στο 2k15;

 

- Τελικά το μόνο που χρειάζεται να βάλουμε στο 2k16 είναι υποστήριξη για twitter ώστε να διαβάζουμε in-game τις ηλιθιότητες του Ronnie2k.

 

Άλλη μια παραγωγική μέρα στο γραφείο τελείωσε και ο φίλος μας πάει σπίτι του. Μπαίνει μέσα, δεν ξέρει όμως ότι στο υπόγειο έχω βάλει ατομική βόμπα με τετρακόσα κιλά μπαρούτι και το φιτίλι είναι ήδη αναμμένο.

Πόσο δίκιο ρε φίλε... SG έχω με 89 rating και δεν σταυρώνω πάσα... Είμαι στο Detroit με τον Josh Smith να παίρνει όλα τα σουτ... ρεκόρ 11 συνεχόμενες ήττες παρά του ότι βάζω 30+ πόντους σε κάθε αγώνα... οι αντίπαλοι ψηλοί κάνουν γιογιό τους δικούς μου... τρίποντα απο παντού... Highlight όταν ο Vilaneova ή όπως αλλιώς τον λένε του Dallas (τον άμπαλο που τον είχε πιάσει στο δούλεμα ο Garnett πριν κάποια χρόνια), μας έβαλε 3 τρίποντα στην σειρά... Γενικά πολύ μούφα... Και μάλιστα σε PS3! ούτε καν next gen μούφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό παίζω το παιχνίδι σε medium settings γιατί... δεν θυμάμαι γιατί, απλά το άφησε έτσι από την αρχή :P Παίζει αρκετά καλά μπορώ να πω.

 

Είπα να ανεβάσω τα γραφικά σε high χωρίς antialiasing, αλλά αντιμετωπίζω stuttering παρόλο που τα frames κυμαίνονται από 50 έως 60.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με το παιχνίδι γενικότερα ή είναι απλά το σύστημα μου;

 

Q6600, GTX 660, 4 GB RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τα ίδια κάνει παντού. Εγώ έχω [email protected], R290X@4GB και 16GB μνήμη και πάλι κάνει αυτό το stuttering που λέτε, κυρίως σε vertical scrolling (στο MyCarer που έχω την κάμερα από πίσω δεν συμβαίνει). Πριν αρκετές σελίδες είχαμε προτείνει κάποιες λύσεις, αν και δεν δουλεύουν σε όλους. Τη διαφορά την κατάλαβα όταν έπαιξα το ίδιο παιχνίδι σε Xbox One και εκεί ήταν πραγματικά 60fps με ομαλότατη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sport-fm.gr/article/ananewthikan-ta-roster-osfp-kai-pao-sto-NBA-2K15/3082391ανανεωθηκαν τα ροστερ βεβαια παλη λοιπουν παιχτες κ παλη 12αδες με 11αδες οι ευρωπαικες ομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το προηγούμενο σάπιο ρόστερ είναι μια κάποια πρόοδος, αλλά και πάλι...

 

Βέβαια τι περιμένετε από ένα παιχνίδι στο οποίο βάσει νικών-ηττών η Ανατολή είναι πολύ καλύτερη της Δύσης και όπου ο Λεπρός τρώει σε κάθε αγώνα την τάπα και το κλέψιμο της ζωής του (για να μη μιλήσω και για την προτίμησή του στα layup αντί για καρφώματα, λες και είναι 45 χρονών).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το χειριστηριο?

μετα απο update οποιο patch και να εχω βαλει 1,2 η3 το χειριστηριο σταματαει να δουλευει

πχ. στο μενου παιζει κανονικα οπως και στο 1v1 αλλα μολις μπω σε κανονικο game ο αριστερος μοχλος δεν δουλευει  καθολου μονο μερικα κουμπια και ΑΝ.

δοκιμασα και αλλα χειριστηριο και κανει τα ιδια.

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως με Phenom Χ6 1055T @3.7GHz, R9280 και 4GB μνήμη δεν έχω καθόλου stuttering χωρίς βεβαια να έχω ανανεώσει το roster, το κουλό είναι μόλις κάνω το update έχω ένα σπασμοδικό κολλημα κατα περιόδους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αντιμετωπισει κανεις προβλημα με το χειριστηριο?

μετα απο update οποιο patch και να εχω βαλει 1,2 η3 το χειριστηριο σταματαει να δουλευει

πχ. στο μενου παιζει κανονικα οπως και στο 1v1 αλλα μολις μπω σε κανονικο game ο αριστερος μοχλος δεν δουλευει  καθολου μονο μερικα κουμπια και ΑΝ.

δοκιμασα και αλλα χειριστηριο και κανει τα ιδια.

 

καμια ιδεα?

 

αν το εχεις στην steam δοκιμασε να μπεις με big picture. ενας φιλος μου ειχε αυτο το προβλημα και οταν εμπαινε απο εκει ολα παιζαν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις εβαλα το 3ο patch που διορθωνει την αμυνα, τα τριποντα των αντιπαλων (δεν βαρουσαν παρα μονο στο 1 δευτερολεπτα )
και κατι αλλα πραγματακια στο gameplay  και το παιχνιδι ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ 

Το ειχα παρατησει λογω gameplay  . Παιζω στο hall of fame και δεν μπορουσα να παιξω αμυνα για κανενα λογο 
και ουτε να βαλω τριποντα  με αποτελεσμα να παρατησω το μονο παιχνιδι που μπορω να καιγομαι ολη μερα καθε μερα . 

Οι σερβερσ στα pc αξιζουν για να παιξεις ονλινε? Εχουν παιχτες κτλ ? Παιζει κανεις σας απο εδω να γινει κανα ματσακι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εβαλα το 3ο patch που διορθωνει την αμυνα, τα τριποντα των αντιπαλων (δεν βαρουσαν παρα μονο στο 1 δευτερολεπτα )

και κατι αλλα πραγματακια στο gameplay  και το παιχνιδι ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ 

 

Το ειχα παρατησει λογω gameplay  . Παιζω στο hall of fame και δεν μπορουσα να παιξω αμυνα για κανενα λογο 

και ουτε να βαλω τριποντα  με αποτελεσμα να παρατησω το μονο παιχνιδι που μπορω να καιγομαι ολη μερα καθε μερα . 

 

Οι σερβερσ στα pc αξιζουν για να παιξεις ονλινε? Εχουν παιχτες κτλ ? Παιζει κανεις σας απο εδω να γινει κανα ματσακι ?

το κατεβασε αυτοματα το steam? σημερα βγηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...