Προς το περιεχόμενο

NBA 2k15


wazzaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσημο όχι. Ανεπίσημο τελευταία φορά που είχα κοιτάξει πάλι όχι. Μάλλον πρέπει να ξαναρίξουμε μια ματιά στα διάφορα γνωστά forum, βλ. operationsports, forums.nba-live.com και σία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσημο όχι. Ανεπίσημο τελευταία φορά που είχα κοιτάξει πάλι όχι. Μάλλον πρέπει να ξαναρίξουμε μια ματιά στα διάφορα γνωστά forum, βλ. operationsports, forums.nba-live.com και σία.

ε ναι εαν ηταν να το βγαλουν θα το χαν βγαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κανένα roster της προκοπής με kareem, Barkley, webber τους άλλους που λείπουν; κλπ για ps4 έχει βγει αλλά για pc μέτρια πράγματα από το search. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι μαθαίνω στα playoff εναντίον των Lakers:

 

- ο Kobe στα 37 του είναι πολύ καλύτερος και απείρως πιο ενεργητικός από τον ίδιο παίκτη στα 23 του

- ο Randle (ή κάπως έτσι, ο ποιος; ) άνετα δίνεται για trade με αντάλλαγμα Μπάρκλεϊ-Μαλόουν-Ρόντμαν, αφού ο τύπος είναι ο καλύτερος PF όλων των εποχών

- ο Μάραβιτς θα ένιωθε δέος μπροστά στον Τζέρεμι Λιν

- ο Young αξίζει όσο τρεις Ρέτζι Μίλερ και Κρις Μάλιν μαζί

- είναι φυσιολογικό να χάνεις 15 πόντους στο ημίχρονο από μια απείρως χειρότερη ομάδα που έχει βάλει τα τρίτα (πηγαίνοντας στον πάγκο χάναμε 4 πόντους αλλά μέσα σε 1'30" η διαφορά ξεπέρασε κάθε λογικό όριο)

- είναι φυσιολογικό ο Aldridge να είναι εδώ και 5 μήνες τραυματίας με διάστρεμμα ή κάτι τέτοιο, να παίζει 1-2 αγώνες, να κάθεται στους επόμενους 5, να ξαναπαίζει 1-2 κ.ο.κ.

- είναι φυσιολογικό η άμυνα να έχει οδηγίες για "physical defense", παρ' ολ' αυτά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων να μαρκάρουν με τα μάτια, να έρχονται με το πάσο τους για παγίδα, να αφήνουν ελεύθερους διαδρόμους και το μόνο physical στην όλη υπόθεση να είναι τα πανηλίθια φάουλ που κάνουν κάτω από το καλάθι οι 7-footers σε παίκτες τύπου Nate Robinson, γκρεμίζοντας τον αντίπαλο σε κάθε του drive

- είναι αναμενόμενο να δίνω διαρκώς πάσες στον αμαρκάριστο Lillard και αν αυτός δεν την πιάσει καλά, όση ώρα και να περάσει μέχρι να κάνει το (επίσης αμαρκαριστό) σουτ, δεν του αρκεί για να αφήσει την μπάλα σωστά αφού το σουτ δεν μπαίνει ποτέ

- είναι φυσιολογικό να χάνεις 1 πόντο στα 7", να έχει κατοχή ο αντίπαλος και να μην κάνει κανένας φάουλ (ό,τι κουμπί και να πατήσω), οπότε το παιχνίδι λήγει χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο

- είναι φυσιολογικό να κάνεις drive, να σου πιάνει και τα δύο χέρια ο αμυντικός, να σε ρίχνει κάτω και φυσικά ο εντεταλμένος Πιτσίλκας να μη σφυρίζει τίποτα

- είναι αναμενόμενο πως μία μέρα θα εισβάλλω στα γραφεία της 2k sports με ένα νυχοκόπτη, θα κλειστώ μέσα μαζί με τους devs του παιχνιδιού και θα τους βασανίζω επί δεκαετίες αυτούς και όλα τους τα σόγια, θα παρακαλάνε να πεθάνουν και δεν θα τους κάνω τη χάρη

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναμενόταν αποκλειστήκαμε. Δεν είχε σημασία που μέχρι το τέλος κυνηγούσαμε την πρώτη θέση στην κατάταξη του ΝΒΑ (άσχετα αν τελικά βγήκαμε δεύτεροι), αφού ο Kobe έχασε 15 χρόνια μέσα σε μια βδομάδα και ξανάνιωσε, ο Randle (με real-life μέσους όρους... Γλυνιαδάκη στους φετινούς τραγικούς Lakers) είχε double-double σε κάθε αγώνα, ο Young ντύθηκε Τζορντανέλης κλπ, τα είπαμε και πριν.

 

Στον έβδομο αγώνα φαινόταν από τα πρώτα 30" ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση νίκης, αφού το παιχνίδι είχε προαποφασίσει ποιος θα ήταν ο νικητής (ξεκινήσαμε με 2/8 σουτ). Με το που βγήκα αλλαγή στα μισά της πρώτης, το σκορ πήγε αμέσως στο 6-18 και φυσικά σε εξάλεπτα τέτοια διαφορά δεν είναι είναι εύκολο να γυρίσει. Πόσο μάλλον όταν το ΑΙ κάνει τα πάντα ώστε να κλέψει τον αγώνα με κάθε τρόπο. Από που να αρχίσω, από τους προκλητικά ανοιχτούς διαδρόμους της άμυνας στις μισές επιθέσεις των αντιπάλων; Από την απίστευτη αστοχία όλων των συμπαικτών μου επί 24 λεπτά; Από τα μεγάλα τρίποντα του LA, όπου πραγματικά ό,τι σημαντικό σουτ έπρεπε να βάλουν πολύ απλά το έβαλαν. Οι δε συμπαίκτες μου επιθετικά ήταν μια τραγωδία, ο Batum ανύπαρκτος, ο πάγκος διακοσμητικός ενώ ο Lillard μύριζε σαπίλα από μίλια μακρυά.

 

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν οι τρεις (ναι, τρεις) φορές που πήδηξα για rebound, έπιασα την μπάλα αλλά φαίνεται αυτή είχε σκατά με γράσο γιατί πέφτοντας μου γλιστρούσε πάντα από τα χέρια. Τις δύο τελευταίες φορές, χωρίς να πατήσω απολύτως τίποτα στο gamepad, όχι μόνο μου έφυγε η μπάλα αλλά με κάποιο μαγικό τρόπο πήγε σε χέρια αντιπάλου, ο οποίος σηκώθηκε και έβαλε γκολ-φάουλ δικό μου. Όπως είπα δεν πατούσα απολύτως τίποτα, απλώς το παιχνίδι είχε προαποφασίσει ότι πράγματα που στο πραγματικό μπάσκετ δεν γίνονται μέσα σε ένα χρόνο, στο συγκεκριμένο αγώνα έπρεπε να συμβούν 3 φορές σε μία περίοδο ώστε να χάσουμε.

 

Εννοείται με το τέλος της σεζόν έφυγα από τους σάπιους Trailblazers και επέλεξα το Κλίβελαντ. Σημειωτέον ότι οι Cavs στην πρώτη σεζόν πήραν το πρωτάθλημα και στη δεύτερη πήγαν τελικό. Η ομάδα είναι ίδια κι απαράλλαχτη, Λεπρός, Kyrie, Αγάπης και σία. Θεωρητικά μαζί με εμένα (rating 83 και ανεβαίνω διαρκώς) θα πρέπει να πάμε τρένο μέχρι τα playoff αλλά κρατάω μικρό καλάθι επειδή σε προηγούμενα NBA 2k έχω δει δυνατότερες ομάδες να μην μπορούν να σταυρώσουν νίκη λόγω της ανικανότητας των dev της 2k sports.

 

Στην πρεμιέρα παίξαμε εναντίον της πρώην μου ομάδας και με τα πολλά νικήσαμε (φυσικά έπρεπε να βγω MVP με 16-12-3, διαφορετικά θα ήταν δύσκολα τα πράγματα). Ευτυχώς το τρίο Μπελκάντο έκανε γενικά καλό παιχνίδι, γιατί φοβόμουν μην έχουμε πάλι ομορφιές παλιότερων τίτλων της σειρά, με το Λεπρό να τελειώνει συνήθως τον αγώνα με 3-4π και 15% σουτ, σουτάροντας μόνο τρίποντα (ναι, το έχω δει κι αυτό και το έχω γράψει στο insomnia).

 

Εννοείται στην αντίπερα όχθη ο Lillard (ο πλέον σάπιος ηγέτης σε playoff, αν κρίνουμε από την προηγούμενη χρονιά) αναστήθηκε και έβαλε 20π για πλάκα, ενώ ακόμα και ο Aldridge σηκώθηκε από το μνήμα (όπου ζούσε όλο τον περασμένο χρόνο, παίζοντας αραιά και που 1/10 παιχνίδια), αφού πέτυχε 18π. Το αποκορύφωμα ήταν ένας Μακ Γκόλουμ, Μακ Σάουρον πως διάολο τον λένε, που ήρθε από το πουθενά και κόντεψε να βάλει μια 20άρα ακόμα.

 

Φρίκη, τραγωδία, η πανούκλα του 1346 να πέσει πάνω στην 2k sports, κανένα έλεος από μέρους μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για το MyPlayer έτσι; Γιατι αν ναι τοτε πρεπει να πω ότι α) Στα πρώτα παιχνίδια εντυπωσιάστηκα απο το ποσο εχει βελτιωθεί το mode και β) Σταματησα περίπου στο δέκατο πέμπτο γιατι θα έσπαγα την τηλεόραση με αυτά που έβλεπα. Χαρά στο κουράγιο σου που έφτασες ως εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι εδώ, μόνο που άντεξα να φτάσω μέχρι την τρίτη σεζόν. Βασικά όλο λέω να ξεκινήσω κανονικό πρωτάθλημα και να παρατήσω το τρισάθλιο myplayer αλλά τουλάχιστον στο τελευταίο μπορώ να παίζω όσους αγώνες θέλω και να κάνω όλους τους υπόλοιπους simulate. Στο πρωτάθλημα θα ήθελα να παίζω τους περισσότερους αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos έχουν πολύ γέλιο οι περιγραφές σου! εγώ παίζω myteam τις τελευταίες εβδομάδες και δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι πέρα από το nb2k15 που με κάνει να βρίζω έτσι αλλά εκεί συνεχίζω μάλλον για μαζοχισμό πρόκειται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos respect, γέλασα πολύ με αυτά που έγραψες και θυμήθηκα τη φρίκη που έτρωγα κι εγώ στο 2k14 και τα μπινελίκια που έριχνα στους devs και όλο τους το σόι. Τόσο πολύ νευρίασα που πούλησα το παιχνίδι κακήν κακώς και πήρα στη θέση του καρτούλα για 30 μέρες στο WoW, μόλις άνοιξε η πρώτη οθόνη μέσα στην πρασινάδα του Elwynn Forest αναστέναξα ανακουφισμένος που γλύτωσα από το βασανιστήσιο της 2Κ.

 

Και φυσικά ούτε κατά διάνοια αγόρασα το 2Κ15, λεφτά άλλα δεν δίνω στους μπαγλαμάδες αυτούς.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το που φορτώνεις το παιχνίδι, το πρώτα πράγματα που βλέπεις είναι βιντεάκια με αυτή τη χαζογκόμενα, social κολοκύθια, ατέλειωτες ώρες κωλοβαρέματος στο streetball του πάρκου και τους πόντους πάνω δεξιά, ε δεν μπορεί κάτι σημαίνουν όλα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι μπορούμε να διαβάσουμε τις σκέψεις των άλλων και ας κάνουμε μια επίσκεψη στα γραφεία της 2k sports. Πως περνάει τη μέρα του ένας τυπικός δημιουργικός project manager του NBA 2k; Πηγαίνει πρωί-πρωί στο γραφείο, ψήνει καφέ, κάθεται στο PC του, μπαίνει στο contra να δει κανα πρωτοσέλιδο, μετά στο gazzetta να χαζέψει τα σχόλια των αναγνωστών και με τα πολλά πιάνει δουλειά.

 

Σήμερα θέλει να προσθέσει κάποια καινοτόμα στοιχεία στον επόμενο τίτλο της σειράς, το περιλάλητο 2k16, οπότε από το μυαλό του περνάνε οι εξής σκέψεις (τις οποίες εμείς μπορούμε να διαβάσουμε χάρη στη σπάνια ικανότητά μας);

 

- Τι θα γινόταν αν ένας παίκτης επιπέδου Μαυροκεφαλίδη έμπαινε στο σώμα του Λεμπρόν; Τι θα μπορούσε άραγε να πετύχει στο ΝΒΑ; Oh wait, αυτό το έχουμε κάνει ήδη στο MyCareer του 2k15. Ο Λεμπρόν σπανίως παίρνει πάνω από 5 σουτ σε κάθε αγώνα και το να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων είναι αυτομάτως career high. Επιπλέον η συντριπτική πλειοψηφία των σουτ του γίνεται υπό κάκιστες συνθήκες αφού προτιμάει να ζαλίσει τα παπάρια της μπάλας επί 15", να αγνοήσει την πάσα σε ελεύθερο συμπαίκτη ώστε να αμολήσει ο ίδιος κανα off balance τούβλο υπό πίεση δύο με την εκπνοή.

 

- Τι θα γινόταν αν ο μοναδικός τρόπος να σκοράρει ο Love ήταν μετά από επιθετικό rebound; Ας του κόψουμε εντελώς το τρίποντο, ας μειώσουμε την ευστοχία του στα αμαρκάριστα σουτ στο 15% και ας αγνοήσουμε εντελώς όλα τα συστήματα που έχουν ως τελικό αποδέκτη αυτόν. Ωραία ιδέα, πρωτότυπη. Ή μήπως όχι; Μάλλον την έχουμε ήδη υλοποιήσει στο 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν οι συμπαίκτες του κορόιδου χρήστη που αγόρασε το παιχνίδι, αγνοούσαν εντελώς την έννοια του block-out και απλώς περιφέρονταν ως σουρωμένοι Ιταλοί στην Ίο κάτω από το καλάθι; Ουφ, κι αυτό το έχουμε ήδη κάνει στο 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν βάζαμε το κορόιδο χρήστη να παίζει 38 λεπτά στον αγώνα (αντιστοιχούν σε περίπου 22 λεπτά σε εξάλεπτες περιόδους) αλλά δεν "τρέχαμε" σχεδόν κανένα επιθετικό σύστημα για την πάρτη του, ακόμα κι αν αυτός κοντεύει 85 rating και είναι ήδη επιπέδου All Star; Μάλλον καλύτερα να παίρνει όλες τις επιθέσεις ο Ντελαβιλανόβα (ή πως τονε λένε τον κερατά). Damn, already done in 2k15.

 

- Τι θα γινόταν αν στους simulated αγώνες βάζαμε το ίδιο κορόιδο χρήστη να παίζει πάλι 38 λεπτά (αυτή τη φορά πραγματικά, αφού είναι καλή ιδέα το simulation να είναι πάντα σε 12λεπτα, όποια διάρκεια και να επιλεγεί για τους κανονικούς αγώνες, ώστε τα τελικά στατιστικά να μην έχουν καμία απολύτως σημασία). Δεν έχει νόημα ο ίδιος παίκτης να παίρνει μόνο 5-6 σουτ σε κάθε αγώνα; Γιατί να ρισκάρουμε να του δώσουμε περισσότερα, με κίνδυνο να βάλει πάνω από 10 πόντους και να νικήσει η ομάδα του; Wait, αυτό γίνεται ήδη στο 2k15.

 

- Πως θα γίνει να θέσουμε άπιαστους στόχους την ώρα του αγώνα, πχ. να δίνει ο coach οδηγία "πάρε το παιχνίδι πάνω σου, σούταρε συνέχεια", αλλά τα συστήματα που τρέχει ο point να μην μας συμπεριλαμβάνουν καθόλου και να καθόμαστε σε μια γωνία επί 24"; (Αναστεναγμός) Μα υπάρχει τίποτα που να μην έχουμε ήδη κάνει στο 2k15;

 

- Τελικά το μόνο που χρειάζεται να βάλουμε στο 2k16 είναι υποστήριξη για twitter ώστε να διαβάζουμε in-game τις ηλιθιότητες του Ronnie2k.

 

Άλλη μια παραγωγική μέρα στο γραφείο τελείωσε και ο φίλος μας πάει σπίτι του. Μπαίνει μέσα, δεν ξέρει όμως ότι στο υπόγειο έχω βάλει ατομική βόμπα με τετρακόσα κιλά μπαρούτι και το φιτίλι είναι ήδη αναμμένο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, με PG το παιχνίδι είναι εντελώς διαφορετικό από καταβολής του mode. Ποτέ όμως δεν ήθελα να πάρω τέτοιο παίκτη, γιατί δεν νομίζω πως θα είχε νόημα να κρατάω την μπάλα 15-20" σε κάθε επίθεση προκειμένου να ελαττώσω τις παλαβομάρες του ΑΙ. Εγώ φταίω που επιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...