Προς το περιεχόμενο

NBA 2k15


wazzaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιξα μερικά φιλικά ακόμα με διάφορες ομάδες. Επίπεδο All Star με sim sliders. Σιγά σιγά βγαίνουν και τα πρώτα κουσούρια.

 

- Το μεγαλύτερο πρόβλημα πιστεύω πως είναι το ΑΙ των αμυντικών. Στις περισσότερες φάσεις του αγώνα οι τύποι πραγματικά πατάνε αλλού κι αλλού και ποτέ δεν έχω την αίσθηση ότι μπορώ να πω "πάμε τώρα να παίξουμε μια μεγάλη άμυνα". Όταν δεν τρώω το καλάθι, συνήθως είναι από θέμα τύχης και τίποτα άλλο.

 

- Στις αλλαγές στα σκριν πραγματικά χάνονται τα αυγά και τα πασχάλια. Ο δεύτερος αμυντικός (δηλ. αυτός που ελέγχεται από το ΑΙ) συνήθως έχει εντελώς αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά. Άλλες φορές ακολουθεί αυτόν που ρολάρει, άλλες φορές πάει στο χειριστή, ενώ συχνά απλώς κάθεται ακίνητος σαν χαζός και πρέπει να μαρκάρω εγώ τους πάντες. Το δε recover είναι ανύπαρκτο, αφού μετά τις αλλαγές μέχρι να καταλάβουμε ποιος πάει που, μπορεί να περάσουν και 1-2" με τους αμυντικούς να μην μπορούν να αποφασίσουν ποιο παίκτη θα πάρουν. Ούτε στο μπάσκετ που παίζουμε στο χωριό μου δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Νομίζω πως σε κανένα άλλο 2k δεν είχα αντιμετωπίσει τόσα πολλά προβλήματα αυτού του είδους.

 

- Για κάποιο αποτρόπαιο λόγο οι επιθετικοί μας αρνούνται πεισματικά να ρολάρουν στην επίθεση μετά από σκριν. Επίσης έχω παρατηρήσει πολλές φορές πως σταματούν τα κοψίματα προς τα μέσα χωρίς προφανή λόγο και ενώ έχουν ακόμα ελεύθερο διάδρομο.

 

- Το ΑΙ παραδοσιακά δεν σουτάρει απ' έξω με τίποτα. Δεν έχω δει ακόμα ομάδα που να βγάζει περιφερειακά σουτ με πάνω από ένα-δυο παίκτες (κι αυτοί όμως δύσκολα να πάρουν πάνω από 3-4 τέτοιες προσπάθειες σε τετράλεπτα).

 

- Το 80% των διεκδικούμενων μπαλιών πάει στον αντίπαλο, αφού οι δικοί μας δεν τρέχουν προς την μπάλα. Έχουν ελπίδα να την πιάσουν μόνο αν τύχει να έρθει πάνω τους.

 

- Σημαντικό ποσοστό των πασών πάνε πραγματικά αλλού για αλλού. Σημαδεύεις τον παίκτη δίπλα σου και ο πασέρ κάνει... γιόμα στην άλλη άκρη του γηπέδου. Ξέρω ότι μπορείς να σιγουρέψεις την πάσα με RB+icon (συνήθως αυτό κάνω) ή ακόμα και με LT+δεξί στικ. Αλλά όταν χρειάζεται να δώσω μια γρήγορη ασίστ, πατάω απλώς Α. Όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Από την άλλη πρέπει να είναι το πρώτο 2k που το αντίπαλο ΑΙ δεν κάνει πολλά και εύκολα κλεψίματα. Αρκετές πάσες ρίσκου που μέχρι πέρσι δεν περνούσαν με τίποτα, τώρα πια είναι επιτυχημένες.

 

- Καταλαβαίνω την αδράνεια των αμυντικών στην αλλαγή κατεύθυνσης και το πόσο δύσκολο είναι να επιστρέψεις στον επιθετικό αν προηγουμένως έχεις φάει ankle breaker. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ο αμυντικός κάνει δέκα ώρες να σηκωθεί για κόψιμο όταν πατάω το άλμα. Ειδικά στα fade away σουτ του ΑΙ έχω μεγάλο θέμα, αφού δύσκολα καταφέρνω να παίξω άμυνα της προκοπής. Λογικά είναι θέμα συνήθειας, αφού παρατηρώ ότι αγώνα με τον αγώνα βελτιώνομαι.

 

- Πολύ εύκολα drive εκατέρωθεν, τα οποία συχνά καταλήγουν σε ευρωπαϊκά ανύπαρκτα φάουλ. Τουλάχιστον υπάρχει ισορροπία.

 

- Αυτά τα replay για πόσα χρόνια ακόμα θα είναι ίδια κι απαράλλακτα και θα έχουν buffer 10 δευτερολέπτων; Γιατί η default κάμερα στα replay είναι πάντα η χειρότερη δυνατή; Τέρμα zoom in και πρέπει κάθε φορά να την αλλάζω.

 

Παρά την γκρίνια σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και πιστεύω ότι με τα πρώτα custom sliders θα είμαι σε θέση να ξεκινήσω Association.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 501
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

zepo με ποιο gamepad παιζεις? εγω με το xbox 360 παντως δεν εχω vibration στο παιχνιδι.

 

μεχρι στιγμης παιζω Mycareer , το προβλημα με την αμυνα και το μη rollarisma των επιθετικων μετα το call για pick n roll το εχω παρατηρησει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με του 360 παίζω. Δεν νομίζω να είναι θέμα του gamepad, αφού και του Χ1 έχει το ίδιο πρόβλημα, πχ. http://steamcommunity.com/app/282350/discussions/0/616189743051219530/

 

Δεν έχει βρεθεί λύση ακόμα απ' όσο ξέρω.

 

MyCareer έπαιξα τόσο λίγο που δεν πρόλαβα να δω πολλά πράγματα. Σε γενικές γραμμές το gameplay μου φάνηκε ίδιο με πέρσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα... οτι και αν δοκιμασα το ιδιο σπαστικο lag ... ισως βελτιωνεται ελαχιστα αλλα και παλι τερμα εκνευριστικο...
Αντε να δουμε ποτε θα τη διορθωσουν την κατασταση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τους οδηγούς NVIDIA ForceWare 344.11 Vista/7/8 64-bit  για την gtx 660 3gb και λιγακι καλυτερεψε στο lag, αλλα παλι ενοχλει. 
με nvidia καρτα παιζει σε καποιον αψογα αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν την βρήκα την άκρη γιατί δεν πετύχαινα A+ με τίποτα!!! Γιατί το είχα βάλει στο Hall Of Fame!!!
Δοκίμασα στο Rookie (από περιέργεια) και βαράω το πρώτο A+ Excellent το δεύτερο το ίδιο... Όλα μέσα!!! Ακόμα και Slight early έδειχνε Α+ ή Α και έμπαινε!!!! Άρα:
1) To Excellent A+ δεν πρέπει να χάνεται
2) Παίζει περισσότερη σημασία απότι πέρσυ η δυσκολία. (Πέρσυ δεν άλλαζε τόσο ραγδαία αν θα πετυχαίνεις Α+ από την δυσκολία)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!! Δεν έχει Play-off φέτος???
Έπαιζα με τα φιλαράκια πέρσυ Play-off κατευθείαν. Τώρα αναγκαστηκά πρέπει να παίξω μόνο Season???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ισως παιζει προβλημα με την RAM σας η κατι...

εγω ουτε lag εχω ουτε stuttering , πραγματα για τα οποια εχω διαβασει αρκετους/πολλους να παραπονιουνται και εδω και στο steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό που ρώτησα ποιο πάνω
 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!! Δεν έχει Play-off φέτος???
Έπαιζα με τα φιλαράκια πέρσυ Play-off κατευθείαν. Τώρα αναγκαστηκά πρέπει να παίξω μόνο Season???

Ξέρεις κανείς επίσης γιατί μου έχει με το Select να αλλάζει κάμερα αντί για το time-out που είχε πέρσυ???
Επίσης πως μπορώ να το αλλάξω, και αν δεν γίνεται, σε πιο κουμπί σε gamepad είναι το time-out?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το select και εμένα με εκνεύρισε... Τάιμ άουτ παίρνεις πατώντας ταυτόχρονα RB και LB ενώ πάσα στον πιο προωθημένο συμπαίκτη βγάζεις πατώντας πρώτα RB και μετά LB. Αν τα κρατήσεις και τα 2 πατημένα, παίρνει τάιμ άουτ αντί να βγάλει πάσα στον αιφνιδιασμό!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ για ποιο λόγο άλλαξαν τη λειτουργία του select μετά από τόσα χρόνια. Τι ακριβώς τους πείραζε;

 

Και ναι, για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν φαίνεται να έχει playoff, μόνο σεζόν 14, 28, 56 ή 82 αγώνων. Λέω να βάλω μια 14άρα για αρχή, με ομάδες Ευρωλίγκα να δω τι παίζει. Οι ευρωπαϊκές ομάδες δεν επαρκούν βέβαια, αφού είναι καμια 25αριά μόνο αλλά θα συμπληρώσω μια division με άθλιες ομάδες ΝΒΑ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα το ΝΒΑ 2Κ15 για PS3.

 

 Στα μέχρι τώρα συμπεράσματα είναι ότι απο άποψη features δεν πολυενθουσιάστηκα... Έχω όμως 2 απορίες και όποιος μπορεί ας βοηθήσει:

 

1. Στο PS3 μπορώ να κάνω simulation και μετά intervene στο 3o Δεκάλεπτο πχ όπως γινόταν παλιά με το ΝΒΑ Live? Αν ναι που και πως;

 

2. Είδα ένα trailer με street basketball γηπεδάκια... αυτά που είναι; Στο Blacktop βρήκα μόνο το ένα το κλασσικό...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω κι εγώ τις εμπειρίες μου μέχρι τώρα, το έχω παίξει μόνο με φίλους με sim sliders σε superstar...

 

1) Ανύπαρκτη άμυνα! Πραγματικά οι συμπαίχτες μου κάνουν ότι θέλουν σε αλλαγές σκριν και γενικότερα οι φίλοι μου που παίζουν φλιπεράκι ποιο πολύ παρά μπάσκετ κάνουν ότι θέλουν ενώ στα προηγούμενα της σειράς δεν είχαν καμία τύχη. Δυσκολεύομαι πολύ να παίξω άμυνα και επίσης οι τάπες έχουν μειωθεί σε αισθητό επίπεδο.

 

2) Τα ελεύθερα σουτ (3π) δεν μπαίνουν όπως στα παλαιότερα κι ας είναι σωστό το timing και οι προϋποθέσεις.

 

3) Στον τεχνικό τομέα πραγματικά δεν έχω συναντήσει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ κόλλημα, lag ή οποιασδήποτε άλλης φύσεως πρόβλημα. Τα έχω ΌΛΑ στο φουλ σε 1080p. Δεν ξέρω γιατί παραπονιούνται οι φίλοι πιο πάνω... Το μόνο που με ξενίζει λίγο είναι τα αργά σε σχέση με παλιότερα loading times αλλά λογικό το βρίσκω...

 

Για τον φίλο που ρωτάει για τα ανοιχτά, αυτό είναι mode στο on line.

 

Αυτά, αν και νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα, πάντως φέτος δεν τα γλιτώνουμε τα sliders. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Τα ελεύθερα σουτ (3π) δεν μπαίνουν όπως στα παλαιότερα κι ας είναι σωστό το timing και οι προϋποθέσεις.

Είχα το ίδιο πρόβλημα....

 

Κατέβασε το επίπεδο από Hall of Fame σε All-star ή Super-Star και θα αισθανθείς όπως τα "προηγούμενα".

Πιστεύω το all-Star μοιάζει λίγο περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον φίλο που ρωτάει για τα ανοιχτά, αυτό είναι mode στο on line.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Για το Intervene έχουμε κάποια απάντηση;

 

Πάντως το my career μέχρι στιγμής δεν με έχει πολυενθουσιάσει... του 2Κ14 ήταν πιο ωραίο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...