Προς το περιεχόμενο

DSLR ή κινητό?! Γενικοί προβληματισμοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι προβληματισμοί μου έχουν ως εξής:

 

¨Εχω μια DSLR Canon EOS 500d με φακό Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM.

 

Επίσης έχω ένα κινητό LG G2! Αναφέρομαι σε αυτή την περίοδο , γιατί πλέον η κλασσική φωτογραφία που ασχολούμαι 20 χρόνια χάνεται και περνάμε σε μια εποχή που δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η γνώση και η "αναλογική" τέχνική μιας και οι ψηφιακές ευκολίες αλλάζουν κάθε μέρα το τοπίο.

 

Το θέμα μου αυτή την τεχνολογική περίοδο είναι, πως τελικά και παρότι η DSLR βγάζει καλύτερες φωτογραφίες ποιοτικά, για καθημερινή χρήση το LG G2 είναι αιώνες μπροστά. Το αποτέλεσμα η DSLR να είναι στο ντουλάπι όλο το χρόνο!

 

Έχει απίστευτο διάφραγμα και οπτικό σταθεροποιητή , με αποτέλεσμα υπό όλες τις συνθήκες να μην χρειάζεται flash ενώ επίσης έχει εξαιρετικό ευρυγώνιο φακό.  Επίσης οι αυτόματες λειτουργίες panorama & HDR δουλευουν εκπληκτικά. Στην DSLR χρειάζομαι άπειρες ώρες ώστε να τα κάνω μέσω photoshop και στο τέλος να ανακαλύψω πως για κάποιο λόγο θα έπρεπε να επαναλάβω τη φωτογράφιση.

 

Για να αποκτήσω στην DSLR τουλάχιστον τα υπερ του διαφράγματος και του ευρυγώνιου θα έπρεπε να διαθέσω τουλάχιστον 700 ευρώ ακόμα και πάλι δεν θα είχα την ευχρηστία του κινητού.

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, υπάρχουν ποιοτικές φωτογραφικές μηχανές, που όμως έχουν τα θετικά του κινητού? Εκπληκτικό διαφραγμα, σταθεροποιητή, ευρυγώνιο και επεξεργαστή ώστε να κάνει ότι επεξεργασία θέλω χωρίς υπολογιστή?

 

Άραγε θα πάνε προς τα εκεί και οι DSLR ή τελικά με το χρόνο θα απαξιωθούν και αυτές όπως οι κλασικές μηχανές με φίλμ...?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικές μηχανες με φιλμ ειναι hot topic και δεν έχουν απαξιωθεί (minimum 700 λιρες οι used mamiya).

 

Καταλαβαίνω τι λες αλλα η ερώτηση που πρεπει να κανεις ειναι τι κανεις με τις φωτογραφίες που βγάζεις. Πχ ειναι social media marketing material ή τις εκτυπώνεις για να φτιάξεις τοίχους;

Κανε αυτη την ερώτηση και θα δεις οτι δεν χρειαζεσαι τις συμβουλές μας.

 

 

Επίσης αν δεν μπορεις το βάρος (και ειναι το βάρος ο μοναδικός περιοριστικούς παράγοντας) πάρε μια mirrorless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προλαβαινεις να παρεις απο skroutz το Lumia 1020 που ηταν σε προσφορα παλι και επεσε στα 350..

Μετα θα αναλυσουμε για ποιο λογο αναλυτικα..

Ο φακος και η τεχνολογια του g2 ειναι πολυ λιγη, μπροστα στο 1020..

Να μην αναφερω καν τις τραγικες νυχτερινες ληψεις του g2..

Αφου το G2 σε εκανε να αφησεις την dslr στο ντουλαπι για ενα χρονο.. δεν θελω να φανταστω τι σκονη θα μαζεψει η dslr με καποιο πραγματικο φωτογραφικο smartphone οπως αυτο που προανεφερα..

Να τονισω οτι τραβαει και σε jpeg και σε Raw μορφη τις φωτογραφιες σε περιπτωση που ακομα ασχολεισαι με post-processing..

 

Ψαξτο καλα..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=356925&page=36

 

http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-1020/

 

Εδω εχει αναλυτικο review των επικρατεστερων camera-smartphone

αξιζει να το διαβασεις ολο..

http://www.gsmarena.com/six_way_camera_shootout-review-998.php

Επεξ/σία από Skr1ll3x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χρειάζομαι μια καλή φωτογραφική μηχανή, με τις ευκολίες που που έχουν τα κινητά (hd 360 panorama, HDR κλπ).

 

Οι φωτογραφίες δεν εκτυπώνονται ποτέ. Κυρίως σε social media χρησιμοποιούνται.

 

Προφανώς και το μικρό μέγεθος πλεον παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά σημαντικότερο όπως είπα η καλή ποιότητα (όχι άριστη) σε συνθήκες υπερβολικά χαμηλού φωτισμού. Οι σταθερές φωτός σε ταχύτητες ακόμα και 1/10 δηλαδή.

 

Για τις μηχανές με φιλμ φαντάζομαι πως υπάρχουν άνθρωποι που τις αγαπάνε και τις ψάχνουν, όμως κυρίως για συναισθηματικούς λόγους. Το κόστος εκτύπωσης, οι ανάγκες αποθήκευσης και το σημαντικότερο οι διαφοροποιήσεις μεταξύ των εκτυπώσεων σε καταστήματα τις σκοτώνουν. Φυσικά οι κλασικοί εραστές θα βρουν ρομαντική τη  διαδικασία του σκοτεινού θαλάμου και συμφωνώ μαζί τους. Είναι όμως λίγοι όπως και να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά χρειάζομαι μια καλή φωτογραφική μηχανή, με τις ευκολίες που που έχουν τα κινητά (hd 360 panorama, HDR κλπ).

 

Οι φωτογραφίες δεν εκτυπώνονται ποτέ. Κυρίως σε social media χρησιμοποιούνται.

 

Προφανώς και το μικρό μέγεθος πλεον παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά σημαντικότερο όπως είπα η καλή ποιότητα (όχι άριστη) σε συνθήκες υπερβολικά χαμηλού φωτισμού. Οι σταθερές φωτός σε ταχύτητες ακόμα και 1/10 δηλαδή.

 

Για τις μηχανές με φιλμ φαντάζομαι πως υπάρχουν άνθρωποι που τις αγαπάνε και τις ψάχνουν, όμως κυρίως για συναισθηματικούς λόγους. Το κόστος εκτύπωσης, οι ανάγκες αποθήκευσης και το σημαντικότερο οι διαφοροποιήσεις μεταξύ των εκτυπώσεων σε καταστήματα τις σκοτώνουν. Φυσικά οι κλασικοί εραστές θα βρουν ρομαντική τη  διαδικασία του σκοτεινού θαλάμου και συμφωνώ μαζί τους. Είναι όμως λίγοι όπως και να το δούμε.

 

 

οχι

5IkJziz.jpg

 

http://www.gizmag.com/camera-sensor-size-guide/26684/

 

 

on that note

αφου δεν σε νοιαζει η εκτυπωση, τοτε σκεψου για κινητο

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκίνητο το smart αυτοκίνητο και το rs6. Και τα 2 είναι μια χαρά όταν πηγαίνεις στην πλατεια για καφέ και μάλιστα το smart βρίσκεις να το παρκάρεις και πιο ευκολα. Αν αγόρασες το rs6 για να πηγαίνεις απλώς για καφέ μάλλον έκανες πολύ κακή επιλογή αλλά δεν φταίει το αυτοκίνητο για αυτό.

 

Και για να είμαι και ειλικρινής αν μετά από 20 χρόνια ενασχολησης με τη φωτογραφία όπως λες βγάζεις φωτογραφίες με DSLR τρως ώρες για να επεξεργαστείς και αναγκάζεσαι να επαναλάβεις την φωτογράφηση γιατί κάτι δεν πήγε καλά μαλλον θα πρεπει να σου έχουν ξεφύγει τα βασικά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα εφοσον δεν εκτυπωνει θα πρεπε να κοιταξει σοβαρα το post που εκανα πιο πανω..

Και ειδικα οταν αναφερεται για χαμηλου φωτισμου ληψεις και θελει πρακτικοτητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα εφοσον δεν εκτυπωνει θα πρεπε να κοιταξει σοβαρα το post που εκανα πιο πανω..

Και ειδικα οταν αναφερεται για χαμηλου φωτισμου ληψεις και θελει πρακτικοτητα..

 

Έχω το nokia n8 το οποίο βγάζει συμπαθητικές φωτογραφίες (12mp, 1/1.83" sensor, f2.8), έχω δει φώτο του 808 pureview -ακόμα καλύτερες- αλλά το 1020 ξεφεύγει εντελώς από την κατηγορία κάμερα κινητού!! :confused:

 

Δεν γνώριζα ότι βγάζει και σε raw!!!!!!! :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο.........

 

 

Και για να είμαι και ειλικρινής αν μετά από 20 χρόνια ενασχολησης με τη φωτογραφία όπως λες βγάζεις φωτογραφίες με DSLR τρως ώρες για να επεξεργαστείς και αναγκάζεσαι να επαναλάβεις την φωτογράφηση γιατί κάτι δεν πήγε καλά μαλλον θα πρεπει να σου έχουν ξεφύγει τα βασικά

και σαφεστατα,αν δεν εκτυπωνεις,ολα τα κινητα και οι κομπακτ,σου κανουν δουλεια.......και σχεδον ολα,εχουν τα προγραματακια που θελεις,hdr,panorama κλπκλπ

 

οι φιλματες, πως και γιατι μπηκαν στην συζητηση,δεν μπορω να το καταλαβω.........για διαφωτησε μας οχια.......υποψην,οτι ο αθρωπας εχει την 500δ,και δεν εμεινε στα προ 20ετιας εργαλεια

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα εφοσον δεν εκτυπωνει θα πρεπε να κοιταξει σοβαρα το post που εκανα πιο πανω..

Και ειδικα οταν αναφερεται για χαμηλου φωτισμου ληψεις και θελει πρακτικοτητα..

 

Ισχύει ότι καλύτερη μηχανή για τον καθένα είναι αυτη που μπορείς να έχει μαζί του. Από εκεί και πέρα πρακτικό να θέλει κάποιος να βγάλει πανόραμα ή hdr με το πάτημα ενός κουμπιού απευθείας στην μηχανή, πρακτικό να μπορεί να βγάλει κοντινή εστιασμένη φωτογραφία το παιδί του να τρέχει ή να χορεύει χωρίς να βασίζεται στην τύχη.

Για τον χαμηλό φωτισμό είσαι λαθος. Το Νοκια που το έχω δει σε καλό φωτισμό συγκρίνεται μόνο με κορυφαία μοντέλα σε ανάλυση και ευκρίνεια φωτογραφίας. Οταν όμως το φως λιγοστεύει ή όταν ο φωτισμός έχει μεγάλες διακυμάνσεις είναι θέμα αισθητήρα και εκεί χάνει καθαρά από όλες τις DSLR. Αυτό είναι θέμα νόμων φυσικής δεν πρόκειται να διορθωθεί

 

 

οι φιλματες, πως και γιατι μπηκαν στην συζητηση,δεν μπορω να το καταλαβω.........για διαφωτησε μας οχια.......υποψην,οτι ο αθρωπας εχει την 500δ,και δεν εμεινε στα προ 20ετιας εργαλεια

 

Εχει την 500D και μετά από 20 χρόνια χρήσης φωτογραφικών μηχανών θα έπρεπε να ξέρει ότι αν δεν έβγαλε καλή φωτογραφία 99.9% δεν φταίει η μηχανή αλλά ο φωτογράφος που δεν ξέρει να την χειρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι γιατι πιστευω πως εαν αλλαζες τον sigma 18-200 θα ξαναεβλεπες την ενασχοληση σου με αλλο ματι.Δεν τον εχω δουλεψει αλλα παντου διαβαζω πως ειναι κακιστος φακος.

 

Επιπλεων και 3 μεγαλες διαφορες περα απο καθαρα την ποιοτητα->

 

1)Αβολο πιασιμο στα κινητα,που παιζει τρομερο ρολο οταν εισαι σε "δυσκολες καταστασεις"

 

2)Δεν εχουν viewfinder οποτε ακομα και εαν δεν λιαζει και μπορεις και βλεπεις σωστα την οθονη και παλι το καδρο σου θα ειναι στο "περιπου".

 

3)Ελλειψη manual ρυθμισεων.

 

 

Αλλα αντιλαμβανομαι πως σε φωτογραφιες του στυλ->"δες τι εφαγα", "οριστε ο σκυλος μου", και "αυτη ειναι η παρεα μου" προφανως εχουν προβαδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

 

Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα, η ενασχόληση μου στα 20 χρόνια που λέω, περιλαμβάνει όλες τις πτυχές της φωτογραφίας. Απο την πιο απλή έως την πιο σύνθετη όχι μόνο σε επίπεδο τέχνης, αλλά και τεχνολογίας που είναι η κύρια ενασχόληση μου. Οπότε δεν είναι κάτι που μου διαφεύγει σε αυτό τον τομέα θεωρώ.

 

Όπως σωστά περιέγραψε ο TAKE5 είναι ξεκάθαρα θέμα προτεραιοτήτων. Προτεραιότητες που μας τις αλλάζει η τεχνολογία. Κάποτε λοιπόν έκανα το χόμπι μου με μια καταπληκτική Nikon F70, μέχρι που τελικά βγήκε κάτι στην ίδια κατηγορία με μηδενικό κόστος / φωτό, αλλά παρόμοια ποιότητα και απίστευτες ευκολίες, η EOS 500D. Ξαναλέω τη λέξη κλειδί. Χόμπι. Ποιοτικές φωτογραφίες δηλαδή ενώ μπορώ να έχω τον απόλυτο έλεγχο στη μηχανή μου για να τις φέρω στο τελικό αποτέλεσμα που θέλω. Ξεκάθαρη "τέχνη" σε όλων των ειδών τις φωτογραφίσεις.  Προφανώς δεν είχες άλλη εναλλακτική να το κάνεις αυτό.

 

Όμως τώρα 5 χρόνια μετά η τεχνολογία σου αλλάζει ξανά τις προτεραιότητες ή ακόμα καλύτερα σου δίνει προτεραιότητα σε επιλογές που ήθελες πάντα, αλλά δεν μπορούσες να έχεις (κυρίως λόγω κόστους). Ποιες? Εκπληκτικούς σταθεροποιητές, φοβερά διαφράγματα, ελάχιστο θόρυβο στους αισθητήρες,  μικρό μέγεθος και όλα αυτά με ελάχιστο χρόνο επεξεργασίας. Οπότε σαν χομπίστας μπορώ να ρίξω λίγο τις απαιτήσεις μου σε απόλυτη ποιότητα και να έχω ένα πιο ιδανικό πακέτο που ταιριάζει στις ανάγκες μου.

 

Πως το καταλαβαίνω? Αν με την DSLR τραβάω 3000 φωτό το χρόνο με προσωπικό rating 5*, θα προτιμησω να τραβάω 15000 με rating 4*. Θα προτιμήσω να βγάζω φωτό σε απόλυτο σκοτάδι χωρίς τρίποδο και ας είναι χαμηλότερης ποιότητας. θα προτιμήσω να δώσω 500€ για χαμηλότερη ποιότητα απο το να δώσω 2000€ για να παρω φακό και full frame και να καταφέρω το ίδιο με απόλυτη ποιότητα.

 

Σε μια ζωή που ο ελέυθερος χρόνος μειώνεται καθημερινά, θα αλλάξω τις προτεραιότητες μου να ακολουθήσω αυτό που αγαπάω χωρίς να αναγκαστώ να το παρατήσω. Θεωρώ πως αντιπροσωπεύω μια μέση κατηγορία χομπίστα. Ούτε τον απόλυτο επαγγελματία (το 1% που θέλει να χρησιμοποιήσει ξέρω γω φωτογραφική με φιλμ μεγάλου φορμάτ για εκτυπώσεις) ούτε τον τύπο που πήρε μια ακριβή μηχανή επειδή απλά μπορούσε αλλά δεν γνωρίζει ούτε πως αλλάζεις focus points στην camera. 

 

Αυτός ο μέσος χρήστης λοιπόν βλέπει πως ενώ πριν λίγα χρόνια οι DSLR αφορούσαν Χ κόσμο, πλέον αυτό το ποσοστό μειώνεται συνεχώς και ΙΣΩΣ φτάσει στο επίπεδο των μηχανών με film σε λίγα χρόνια.

 

Θεωρώ πως το μέλλον αρχίζει και φαίνεται και στις dslr υπάρχει τεχνολογικό κενό. Έχουν μείνει στην αναλογική εποχή της ψηφιακής τεχνολογίας. Δεν νομίζω πως ενας χρήστης μιας EOS 500 έχει λόγο να την αλλάξει με άλλη DSLR. Είναι η χρυσή τομή ποιότητας δυνατοτήτων.  Το κερδοφόρο αύριο για τις φωτογραφικές εταιρίες θεωρώ είναι DSLR ή ίσως Mirrorless με δυνατότητες cloud , επεξεργασίας, δυνατούς επεξεργαστές, social network connectivity, και γενικά τις δυνατότητες που δίνει ένα σύγχρονο κινητό. Κάτι το οποίο ουσιαστικά να σε "υποχρεώνει" να αλλάζεις μηχανή κάθε χρόνο και να έχει υπόσταση. Το μέλλον της φωτογραφίας ουσιαστικά.

 

Δυστυχώς θλίβομαι που το σκέφτομαι αυτό, αλλά αν δεν γίνει, μάλλον το μέλλον για τις εταιρίες θα είναι όπως της Kodak. Δεν θέλω να πάρω φωτογραφική Samsung ή Sony, αλλά οι DSLR canon & nikon με αντικειμενικά κριτήρια πλέον απευθύνονται συνέχεια σε μικρότερο κοινό.

 

Έτσι αλλάζουν και οι προτεραιότητες , έτσι σας έγραψα και εγώ τις σκέψεις μου και το πως τελικά αναζητώ κάτι το οποίο υπάρχει σήμερα? Σίγουρα σε 3 χρόνια θα υπάρχει...

 

@topos Ο Φακός της Sigma είναι εκπληκτικής ποιότητας. Αναφερόμαστε στη δευτερη version και όχι στην πρώτη. Χρυσή τομή ποιότητας/τιμής/δυνατοτήτων. Δυστυχώς είναι λάθος επιλογή για τη φωτογραφία που αγααπώ. Ιδανική επιλογή εν τέλη θα ήταν o Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM UD  ή ο Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM προφανώς με περισσότερα χρήματα. Πλέον όμως αποφασισα να μην συνεχίσω να ξοδευω 100άδες ευρώ και να κάνω πάλι και παραχωρήσεις στην ευκολία που μου ρποσφέρουν

 

ΤΑΚΕ5 γενικά συμφωνώ σε ότι γράφεις. Καταλαβαίνεις ακριβώς πως το βλέπω

 

SKR ***3χ δεν το γνωριζα πως βγάζει τόσο καλές φωτό το Νοκια. Πραγματικα εκπληκτικές. Το windows λειτουργικό όμως με σκοτώνει σε κινητά...!

 

Viper έχεις δίκιο για τις φιλμάτες, αλλά θεωρώ αναφέρεσαι σε ποσοστό <1% απο όσους ασχολούνται επαγγελματικά στο σύνολο του χρόνου τους με τη φωτογραφια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δεχεσαι ότι η τεχνολογία προχωρά δεν καταλαβαίνω το δεν θελω να πάρω φωτογραφική Sony ή Samsung που λες. Εχω 20 χρόνια μηχανές Pentax, έχω φιλματες Canon και Oly, εχω FF nikon μακάρι να μου έφτανα τα λεφτά να επαιρνα την Panasonic ή την Sony με τις δυνατότητες 4Κ. Οι Canikon έχουν βρεθεί πια να ακολουθούν τις εξελιξεις αλλά η βάση πελατών που έχουν για τα επόμενα αρκετά χρόνια δεν απειλείται

Από εκεί και πέρα ontopic από όσα έχεις γράψει η δικιά μου πρόταση δεν θα ήταν κινητο αλλά μια από τις hi-end compact. Ειτε xz-2 που την βρίσκεις κάτω από 300 ευρώ, είτε κάποια RX αν το budget το επιτρέπει. Το μέγεθος θα σου φανεί παιχνίδι, τους αυτοματισμούς που θέλεις θα τους βρεις (δεν ξερω ακριβώς τι έχει καθε μοντέλο αλλά θα τα βρεις), και η ποιότητα σε οτιδήποτε άλλο εκτός από ιδανικές συνθήκες φωτισμούς δεν έχει καμμία σχέση με κινητό

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι γιατι πιστευω πως εαν αλλαζες τον sigma 18-200 θα ξαναεβλεπες την ενασχοληση σου με αλλο ματι.Δεν τον εχω δουλεψει αλλα παντου διαβαζω πως ειναι κακιστος φακος.

 

Επιπλεων και 3 μεγαλες διαφορες περα απο καθαρα την ποιοτητα->

 

1)Αβολο πιασιμο στα κινητα,που παιζει τρομερο ρολο οταν εισαι σε "δυσκολες καταστασεις"

 

2)Δεν εχουν viewfinder οποτε ακομα και εαν δεν λιαζει και μπορεις και βλεπεις σωστα την οθονη και παλι το καδρο σου θα ειναι στο "περιπου".

 

3)Ελλειψη manual ρυθμισεων.

 

 

Αλλα αντιλαμβανομαι πως σε φωτογραφιες του στυλ->"δες τι εφαγα", "οριστε ο σκυλος μου", και "αυτη ειναι η παρεα μου" προφανως εχουν προβαδισμα.

 

Μιλησα για το Νοkia 1020 και οχι ολα τα κινητα..

1) Για το αβολο πιασιμο υπαρχει αυτο το οποιο ειναι αποκλειστικα εξαρτημα αυτου του κινητου με extra μπαταρια και τρυπα για να μπαινει τριποδας..Το πηρα προσφατα και πραγματικα εμεινα απιστευτα ενθουσιασμενος απο θεμα σταθεροτητας..

Camera-Grip-for-Nokia-Lumia-1020-jpg.jpg

nokia-camera-grip-for-Lumia-1020.jpg

 

2) Viewfinder εχει και με αρκετα καλα PPI στην 4.7 οθονη που το κανουν ακομα και με ηλιο πανω απο το κεφαλι σου να βλεπεις απιστευτα..

 

3) Ρυθμισεις της Nokia Camera εφαρμογης ειναι ακριβως ιδιες με των dSLR.. Ταχυτητα κλειστρου (απο 1/800 εως 4s), manual focus, ISO (απο 100 εως 4000) κτλ, exposure ειναι ολα manual και οχι με ετοιμα presets οπως ολα τα κινητα..

 

Οσο για τις χαμηλου φωτισμου που προαναφερθηκε.. Τι να σου πω.. Με ενα ξαδερφο που βγηκαμε ενα βραδι και κρατουσε την 650d και τραβουσαμε σε ενα μπαρ δεν ειδα καποια τρελη διαφορα στο αποτελεσμα..

Και το 1020 και η 650d βγαζαν αψογες ληψεις..

http://www.gsmarena.com/six_way_camera_shootout-review-998p5.php

SKR ***3χ δεν το γνωριζα πως βγάζει τόσο καλές φωτό το Νοκια. Πραγματικα εκπληκτικές. Το windows λειτουργικό όμως με σκοτώνει σε κινητά...!

 

Και ομως τα 8.1 ειναι απλα αλλη εμπειρια.. :)

Και με το store ανανεωμενο δεν λειπει τιποτα πλεον απ ολες τις γνωστες εφαρμογες..

Φυσικα γουστα ειναι αυτα :)

Επεξ/σία από Skr1ll3x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για τις χαμηλου φωτισμου που προαναφερθηκε.. Τι να σου πω.. Με ενα ξαδερφο που βγηκαμε ενα βραδι και κρατουσε την 650d και τραβουσαμε σε ενα μπαρ δεν ειδα καποια τρελη διαφορα στο αποτελεσμα..

Και το 1020 και η 650d βγαζαν αψογες ληψεις..

http://www.gsmarena.com/six_way_camera_shootout-review-998p5.php

 

 

 

Παραβλέπω οτι η 650d βγάζει άψογες λήψεις στο σκοτάδι...

 

Αλλα λές οτι τις σύγκρινες και δεν είδες καμια διαφορά...

Που τις σύγκρινες? στην 5 εκατοστά οθόνη?

 

Η 650D με APSC sensor έχει 5πλάσιο αισθητήρα απο το Νοκια, που σημαίνει οτι βγάζει ΠΟΛΥ καλύτερες φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλου φωτισμού

 

Αυτές οι δύο "φωτογραφικές" ειναι συγκρίσιμες μόνο σε συνθήκες ημέρας. Όταν τα Iso αναγκάζονται να ανεβουν το κινητό ειναι ανύπαρκτο λόγω της φύσης του μικρου αισθητήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...