Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 70D 18-200mmIS Vs Nikon D7100 + AF-S 18-105mm VR Vs Sony RX10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα...

Μεσα στο μηνα (καλα να ειμαστε) και μετα απο πολυ διαβασμα προκειται να παρω την πρωτη μου "σοβαρη" ψηφιακη


εχω καταληξει σε 3 προτασεις

1)Nikon D7100 + AF-S 18-105mm VR
2)Canon EOS 70D 18-200mm IS
3)Sony RX10

με την τελευταια να ξερω οτι ειναι outsider και να μπαινει σα σκεψη κυριως λογω φακου και ευκολιας χρησης....

Το βιντεο ελαχιστα με ενδιαφερει...Πρωτιστως θα εχει χρηση για φωτογραφιες..

Δεν επιθυμω να εμπλακω (ή τουλαχιστον ετσι πιστευω) με πολλους φακους κτλ και στοχος ειναι να μεινω με την οποια συνθεση για μεγαλο διαστημα...


προς τα που να κατευθυνθω;;;

ευχαριστω προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την καμερα του HTC one (M7) με σπασμενο τζαμακι λογω αστοχιας υλικου απο τις πρωτες παρτιδες....πονεμενη ιστορια.....

 

 

δηλαδη τιποτα.....

Επεξ/σία από MacPhisto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε παιρνεις μια νικον μικροτερης κατηγοριας μεταχειρισμενη ωστε να μαθεις και να δεις αν θα σε βολεψει?

η 7100 παραειναι κτηνος για αρχαριο και θα παει χαμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτεσαι να ριξεις διαβασμα/κανεις μαθηματα με το που θα την παρεις?Θα θελες να κανεις κατι εξεζητημενο με αυτην?

 

Εαν οχι και φτανεις τα χρηματα που ζηταει η rx10 ειναι πολυ καλο πακετο για ταξιδιωτικη φωτογραφικη.

 

Εαν παλι θελεις να το ψαχτεις καπως πιο σοβαρα θα σε περιορισει,δεν ειμαι σιγουρος εαν περνει φιλτρα και κυριοτερα ->το f παρολο που ειναι σταθερο στα 2.8 δεν ειναι αμμεσα συγκρισιμα με f μεγαλυτερου αισθητηρα.Δες λιγο το πινακακι εδω προς το τελος της σελιδας..

 

Εναλλακτικα για λιγο απο ολα μπορεις να δεις και την Canon PowerShot G1 x MarkII με τα ~μισα χρηματα και αρκετα μεγαλυτερο αισθητηρα.

 

 

Αλλα εαν θελεις να επενδυσεις χρονο στην φωτογραφια ακομα και καποια μεταχειρισμενη canon/nikon (d5000/d5100/d90/d7000/550d/600d κοκ) που θα μπορουσες να τις βρεις απο ~250 ευρω με κιτ φακο θα σε βοηθουσαν περισσοτερο την εξελιξη σου.

 

Y.Γ Να τη χαρεις την rx10!Και εγω θα την ηθελα για "ταξιδιωτικη".

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...