Προς το περιεχόμενο

Δημόσια συγνώμη από τη Samsung, για τις συνθήκες εργασίας που οδήγησαν σε θανάτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Όσο η παραγωγή σχεδιάζεται με γνώμονα τα κέρδη (καπιταλισμός) τόσο θα διαιωνίζεται η αδικία και οι φτωχοί θα γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Εμείς σου μιλάμε για άλλο σχεδιασμό στην παραγωγή, με βάση τις πραγματικές ανάγκες και όχι την τσέπη των αφεντικών. Που σημαίνει δίκαιη κατανομή του πλούτου σε αυτούς που τον παράγουν, συμμετοχή όλων στην παραγωγική διαδικασία, επάρκεια σε αγαθά, λιγότερη δουλειά και με ανθρώπινες συνθήκες. 

Αν εσύ από όλη τη συζήτηση κατάλαβες ότι λέμε να παράγονται λιγότερα κινητά, τι να πω...

και το ιδανικοτερο και δικαιοτερο συστημα του κοσμου να χεις οσο λιγοτερο δουλευεις τοσο λιγοτερα πραγματα θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και το ιδανικοτερο και δικαιοτερο συστημα του κοσμου να χεις οσο λιγοτερο δουλευεις τοσο λιγοτερα πραγματα θα εχεις.

Μα δε λέμε να δουλεύουμε 20λεπτά τη μέρα. Να σου το θέσω διαφορετικά με λίγο αυθαίρετους αριθμούς:

Από το να δουλεύουν 10ωρα και 12ωρα ορισμένοι και μάλιστα τα κέρδη από τη δουλειά τους να τα τσεπώνουν τα αφεντικά, είναι πολύ καλύτερο να δουλεύουν όλοι (εξάλειψη ανεργίας) από 6-7 ώρες, να παράγουν όσα χρειάζονται, να προοδεύει η τεχνολογία και οι επιστήμες και να κατανέμεται δίκαια μεταξύ τους ο πλούτος που παράγουν (υλικά αγαθά, τεχνολογία, υπηρεσίες). Νομίζω ήμουν αρκετά σαφής, από εδώ και πέρα δεν έχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η κουβέντα. 1+1=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε λέμε να δουλεύουμε 20λεπτά τη μέρα. Να σου το θέσω διαφορετικά με λίγο αυθαίρετους αριθμούς:

Από το να δουλεύουν 10ωρα και 12ωρα ορισμένοι και μάλιστα τα κέρδη από τη δουλειά τους να τα τσεπώνουν τα αφεντικά, είναι πολύ καλύτερο να δουλεύουν όλοι (εξάλειψη ανεργίας) από 6-7 ώρες, να παράγουν όσα χρειάζονται, να προοδεύει η τεχνολογία και οι επιστήμες και να κατανέμεται δίκαια μεταξύ τους ο πλούτος που παράγουν (υλικά αγαθά, τεχνολογία, υπηρεσίες). Νομίζω ήμουν αρκετά σαφής, από εδώ και πέρα δεν έχει νόημα να συνεχίζεται αυτή η κουβέντα. 1+1=2

δε διαφωνω σε αυτο που λες

εγω τοσην ωρα προσπαθω να σου πω οτι το ποσα αγαθα θα χεις να χαιρεσαι ειναι αναλογα του ποσο δουλευεις. (οχι ως ατομο μονο,γενικα ως κοινωνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω σε αυτο που λες

εγω τοσην ωρα προσπαθω να σου πω οτι το ποσα αγαθα θα χεις να χαιρεσαι ειναι αναλογα του ποσο δουλευεις. (οχι ως ατομο μονο,γενικα ως κοινωνια)

Σε μία κοινωνία που γίνεται δίκαιη κατανομή, σαφώς και ισχύει αυτό που λες. Και θέλει δουλειά, τίποτα δε φυτρώνει από μόνο του...

Στον καπιταλισμό όμως, και νομίζω εδώ συμφωνούμε, δεν μπορεί να ισχύσει. Αγαθά υπάρχουν και μάλιστα πολλά, αλλά μένουν στα ράφια γιατί πολύς κόσμος πεινάει και έχει πρώτα απ' όλα να κοιτάξει την επιβίωσή του ή κοστολογούνται παράλογα ακριβά για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους οι πολυεθνικές. Όσο σκληρά και να δουλεύει κάποιος πάλι τα trois του θα παίρνει...

Επομένως, δουλειά και προσπάθεια απαιτείται από όλους αλλά να έχει και νόημα όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ntinaras, αυτό που εννοούσα στο post μου είναι οτι έχουμε γίνει υπερκαταναλωτικοί, οπότε και έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, άρα πιέζουμε τις εταιρίες να παράγουν πολλά,καινούρια,ανταγωνιστικά κτλ κτλ, άρα πιέζονται και οι εργάτες κτλ...Βέβαια οι εταιρίες άλλο που δε θέλουν να παράξουν πολλά και να πουλήσουν πολλά. Στο βωμό της ταχύτητας όμως και του κέρδους ξεχνάνε τους ταλαίπωρους που δουλεύουν και γιαυτό είναι υπόλογες. Και επειδή δυστυχώς οι εταιρίες έχουν την κάλυψη των κυβερνήσεων κτλ απο πίσω τους, δύσκολα θα αλλάξει η καταπίεση αυτή...

 

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ οτι πρέπει να ζούμε μόνο για το φαγητό όπως είπες, εσυ πήγες στο άκρο...Να σου δώσω μερικά παραδείγματα....Αν χρησιμοποιώ το κινητό μου μόνο για το σκοπό που ανακαλύφθηκε, δηλαδή για επείγουσες μόνο κλήσεις, αυτομάτως δεν χρειάζεται να το αναβαθμίζω κάθε τρεις και λίγο. (και δε θα τρώω τσάμπα τόση ακτινοβολία).

Αν χρησιμοποιώ το αμάξι μου μόνο για τις απαραίτητες μετακινήσεις μου, και αυτό θα το αλλάξω πολύ σπάνια (και θα γλυτώσω τον πλανήτη απο περιττά καυσαέρια και την τσέπη μου απο τη βενζίνη).

Θα μπορούσα να σου γράψω άπειρα παραδείγματα, αλλα νομίζω καταλαβαίνουν όλοι τι θέλω να πω.

Και ξέρω οτι είναι δύσκολο. Ξέρω οτι ούτε εγω δεν το κάνω δυστυχώς. Ξέρω,ξέρω,ξέρω....Αλλα επειδή έτσι όπως έχει το σύστημα κόσμος πεθαίνει για να έχω εγω το παραπάνω απο αυτό που μου χρειάζεται (τονίζω το παραπάνω!), θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι...

 

Θα σου δώσω ενα άλλο παράδειγμα που είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια και με είχε συγκλονίσει, γιατι δεν έιχε πάει ποτέ εκεί το μυαλό μου...Είχαν πάρει συνέντευξη απο ενα αφρικανό που μάζευε κακάο για να φτιάχτεί σοκολάτα. Αυτός ο άνθρωπος έλεγε ότι κάθε μπουκιά σοκολάτας που δαγκώνει κάποιος στον πλανήτη, είναι σαν να του κόβουν ενα κομμάτι απο τη σάρκα του, ή κάπως έτσι. Κι αυτό γιατί...Επειδή τους πλήρωναν γύρω στα 100 δολλάρια το χρόνο(συγχωρέστε με αν δε θυμάμαι ακριβώς), δούλευαν όλη τη μέρα σε άθλιες συνθήκες κτλ κτλ...Επίσης "νοίκιαζαν" οι οικογένειες μικρά παιδιά 6-7 χρονών για να κάνουν αυτή τη δουλειά!!

Και βέβαια κάποιος θα μπορούσε να πει-Πηγαίνουν εκεί με τη θέλησή τους, δεν τους ανάγκασε κανείς. Σωστά. Αλλα αν σκεφτείς οτι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνεις σε αυτές τις περιοχές και ο μόνος(το τονίζω ο μόνος) τρόπος να βγάλεις έστω και ελάχιστα χρήματα είναι να δουλέψεις εκεί, εσείς τι θα κάνατε? Θα μεταναστεύατε?-Δεν σας αφήνουν. Θα δουλεύατε αλλού?-Όλες οι δουλειές που προσφέρουν οι εταιρίες στους αφρικανούς(όπως και στους κινέζους) δεν προσφέρουν παραπάνω χρήματα. Θα κλέβατε?-Χωρίς απάντηση...

 

Και βέβαια ό,τι και να λέμε εμείς και ό,τι και να απαντήσει κάποιος, νομίζω φτάνει ο λόγος του δύστυχου αφρικανού, που φαντάζομαι ανάλογη γνώμη θα έχει και ο κινέζος και ο ινδός κτλ κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανατρίχιασα διαβάζοντας το σημείο με τον αφρικανό και έτσι ακριβώς ειναι η κατάσταση!  γι αυτό πάντα πίστευα οτι πραγματική επανάσταση (με βία ) θα ξεκινήσει απο εκει και όχι απο τους καλομαθημένους πολίτες της ευρωπης και των η.π.α.

αργά ή γρήγορα θα γίνει, επαναλαμβάνω 100 χρονια που ειναι μια ζωη για μας στην ιστορία ειναι κλάσμα δευτερολέπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφει ο φίλος παραπάνω (και χειρότερα μη σου πω) αλλά η λύση δεν είναι να έχουμε λιγότερες απαιτήσεις από τη ζωή μας. Φυσικά και οι όποιες υπερβολές καλό είναι να αποφεύγονται αλλά δε λύνεται έτσι το πρόβλημα. Ειδικά οι λαοί των Αφρικανικών χωρών, τις οποίες βλέπουν οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι καπιταλιστές ως αποικίες (ανεπίσημα δεν σταμάτησαν ποτέ να είναι) πρέπει να πάρουν τη μοίρα τους στα χέρια τους και να πετάξουν κλωτσηδόν έξω τις πολυεθνικές που εκμεταλλεύονται τους πόρους τους και τους δίνουν ψίχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θυμήθηκα τώρα... Ειναι μια χώρα στην Αφρική όπου οι κάτοικοι δεν έχουν νερό να πιούνε και πεθαίνουν από δίψα ή αρρώστιες πίνοντας στάσιμα νερά όπου τα βρουν.

Το ¨παράδοξο¨, ειναι ότι έχει μια από τις μεγαλύτερες λίμνες στον κόσμο, που όμως έχει πουληθεί σε μια εταιρεία, νομίζω Ολλανδική, και η οποία τη χρησιμοποιεί για ποτίζει... Τουλίπες, εφοδιάζοντας την Ευρωπαϊκή αγορά και όχι μόνο.

 

Όπως καταλαβαίνετε οι Τουλίπες ειναι και χρήσιμες και όμορφες και καλά κάνουμε και τις παράγουμε. Όταν μπαίνει στη μέση το κέρδος των εταιρειών όμως, ποτίζονται οι Τουλίπες και πεθαίνουν οι άνθρωποι από τη δίψα.

 

Δε μας φταίει η τεχνολογίας ούτε τα αγαθά της. Ο τρόπος που τη χρησιμοποιούμε και τα παράγουμε δημιουργούν το πρόβλημα.

Οι κάτοικοι αυτής της χώρας, πρέπει βίαιος να δημευσουν την περιουσία της εταιρείας, τη λίμνη, να πίνουνε τζάμπα νεράκι και με το περίσσευμα, να παράγουν τουλίπες για την πάρτυ τους, να τις ανταλλάξουν με κάτι άλλο που χρειάζονται.

 

Ειναι το οικονομικό μοντέλο το πρόβλημα, εγώ εκεί το εντοπίζω το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλοι για λιγοτερα πανε μια ζωη φυλακη και αυτοι ευθυνονται για τοσους θανατους και με  μια απλη συγνωμη καθαριζουν??νομιζουν οτι με το χρημα καθαρισαν??ηλεκτρικη καρεκλα θελουν οι υπευθηνοι  για τοσους θανατους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο άνθρωπος έλεγε ότι κάθε μπουκιά σοκολάτας που δαγκώνει κάποιος στον πλανήτη, είναι σαν να του κόβουν ενα κομμάτι απο τη σάρκα του

 

 

 

assets_LARGE_t_1581_444063_type11389.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ntinaras, αυτό που εννοούσα στο post μου είναι οτι έχουμε γίνει υπερκαταναλωτικοί, οπότε και έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, άρα πιέζουμε τις εταιρίες να παράγουν πολλά,καινούρια,ανταγωνιστικά κτλ κτλ, άρα πιέζονται και οι εργάτες κτλ...Βέβαια οι εταιρίες άλλο που δε θέλουν να παράξουν πολλά και να πουλήσουν πολλά. Στο βωμό της ταχύτητας όμως και του κέρδους ξεχνάνε τους ταλαίπωρους που δουλεύουν και γιαυτό είναι υπόλογες. Και επειδή δυστυχώς οι εταιρίες έχουν την κάλυψη των κυβερνήσεων κτλ απο πίσω τους, δύσκολα θα αλλάξει η καταπίεση αυτή...

 

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ οτι πρέπει να ζούμε μόνο για το φαγητό όπως είπες, εσυ πήγες στο άκρο...Να σου δώσω μερικά παραδείγματα....Αν χρησιμοποιώ το κινητό μου μόνο για το σκοπό που ανακαλύφθηκε, δηλαδή για επείγουσες μόνο κλήσεις, αυτομάτως δεν χρειάζεται να το αναβαθμίζω κάθε τρεις και λίγο. (και δε θα τρώω τσάμπα τόση ακτινοβολία).

Αν χρησιμοποιώ το αμάξι μου μόνο για τις απαραίτητες μετακινήσεις μου, και αυτό θα το αλλάξω πολύ σπάνια (και θα γλυτώσω τον πλανήτη απο περιττά καυσαέρια και την τσέπη μου απο τη βενζίνη).

Θα μπορούσα να σου γράψω άπειρα παραδείγματα, αλλα νομίζω καταλαβαίνουν όλοι τι θέλω να πω.

Και ξέρω οτι είναι δύσκολο. Ξέρω οτι ούτε εγω δεν το κάνω δυστυχώς. Ξέρω,ξέρω,ξέρω....Αλλα επειδή έτσι όπως έχει το σύστημα κόσμος πεθαίνει για να έχω εγω το παραπάνω απο αυτό που μου χρειάζεται (τονίζω το παραπάνω!), θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι...

 

Θα σου δώσω ενα άλλο παράδειγμα που είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια και με είχε συγκλονίσει, γιατι δεν έιχε πάει ποτέ εκεί το μυαλό μου...Είχαν πάρει συνέντευξη απο ενα αφρικανό που μάζευε κακάο για να φτιάχτεί σοκολάτα. Αυτός ο άνθρωπος έλεγε ότι κάθε μπουκιά σοκολάτας που δαγκώνει κάποιος στον πλανήτη, είναι σαν να του κόβουν ενα κομμάτι απο τη σάρκα του, ή κάπως έτσι. Κι αυτό γιατί...Επειδή τους πλήρωναν γύρω στα 100 δολλάρια το χρόνο(συγχωρέστε με αν δε θυμάμαι ακριβώς), δούλευαν όλη τη μέρα σε άθλιες συνθήκες κτλ κτλ...Επίσης "νοίκιαζαν" οι οικογένειες μικρά παιδιά 6-7 χρονών για να κάνουν αυτή τη δουλειά!!

Και βέβαια κάποιος θα μπορούσε να πει-Πηγαίνουν εκεί με τη θέλησή τους, δεν τους ανάγκασε κανείς. Σωστά. Αλλα αν σκεφτείς οτι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να κάνεις σε αυτές τις περιοχές και ο μόνος(το τονίζω ο μόνος) τρόπος να βγάλεις έστω και ελάχιστα χρήματα είναι να δουλέψεις εκεί, εσείς τι θα κάνατε? Θα μεταναστεύατε?-Δεν σας αφήνουν. Θα δουλεύατε αλλού?-Όλες οι δουλειές που προσφέρουν οι εταιρίες στους αφρικανούς(όπως και στους κινέζους) δεν προσφέρουν παραπάνω χρήματα. Θα κλέβατε?-Χωρίς απάντηση...

 

Και βέβαια ό,τι και να λέμε εμείς και ό,τι και να απαντήσει κάποιος, νομίζω φτάνει ο λόγος του δύστυχου αφρικανού, που φαντάζομαι ανάλογη γνώμη θα έχει και ο κινέζος και ο ινδός κτλ κτλ...

εχεις αναρωτηθει γιατι γιναμε υπερκαταναλωτικοι?

γιατι ειμαστε 7 δις.

πως θα απασχοληθουν 7 δις ατομα αν δεν φτιαχτουν (ακομα και ανουσιες) αναγκες για θεσεις εργασιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις αναρωτηθει γιατι γιναμε υπερκαταναλωτικοι?

γιατι ειμαστε 7 δις.

πως θα απασχοληθουν 7 δις ατομα αν δεν φτιαχτουν (ακομα και ανουσιες) αναγκες για θεσεις εργασιας?

"Υπερκαταναλωτικούς" μας κάνουν, για να πουλάνε συνέχεια και να αυξάνουν τα κέρδη τους οι πολυεθνικές. Τα είπαμε και πριν, αφού είμαστε 7 δις και έχουμε τόση τεχνολογία στα χέρια μας γιατί να μην δουλεύουν όλοι σε ουσιαστικές θέσεις εργασίας, όσο χρειάζεται και να απολαμβάνουν αυτά που παράγουν; 

Τους μόνους που δεν τους συμφέρει αυτό είναι οι ιδιοκτήτες των πολυεθνικών που θέλουν την ανεργία γιατί μπορούν να συμπιέζουν τους μισθούς προς τα κάτω, απειλώντας ότι θα πάρουν άλλους αν διαμαρτυρηθείς και έτσι σε αναγκάζουν να δουλεύεις όλο και περισσότερο με όλο και λιγότερα λεφτά.

Αν το σκεφτείς είναι πολύ απλό και εξίσου απλή η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υπερκαταναλωτικούς" μας κάνουν, για να πουλάνε συνέχεια και να αυξάνουν τα κέρδη τους οι πολυεθνικές. Τα είπαμε και πριν, αφού είμαστε 7 δις και έχουμε τόση τεχνολογία στα χέρια μας γιατί να μην δουλεύουν όλοι σε ουσιαστικές θέσεις εργασίας, όσο χρειάζεται και να απολαμβάνουν αυτά που παράγουν; 

Τους μόνους που δεν τους συμφέρει αυτό είναι οι ιδιοκτήτες των πολυεθνικών που θέλουν την ανεργία γιατί μπορούν να συμπιέζουν τους μισθούς προς τα κάτω, απειλώντας ότι θα πάρουν άλλους αν διαμαρτυρηθείς και έτσι σε αναγκάζουν να δουλεύεις όλο και περισσότερο με όλο και λιγότερα λεφτά.

Αν το σκεφτείς είναι πολύ απλό και εξίσου απλή η λύση.

 

αν θες να δουλευουν ολοι,αναγκαστικα θα καταναλωνουν ολοι αυτα που παραγουν οι αλλοι.

ειτε ειναι ειδη πρωτης αναγκης,ειτε ειδη πολυτελειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δουλευουν ολοι,αναγκαστικα θα καταναλωνουν ολοι αυτα που παραγουν οι αλλοι.

ειτε ειναι ειδη πρωτης αναγκης,ειτε ειδη πολυτελειας.

Θα καταναλώνουν όλοι αυτά που παράγουν όλοι. Το κακό πού είναι δηλαδή; Το να μην μπορούν να αποκτήσουν πράγματα τα οποία παράγουν είναι προτιμότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...