Προς το περιεχόμενο

Tripod για Nikon d5100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο το Hama για studio σε ύψος 1μιση μέτρο και να κοιτάει προς τα κάτω η μηχανή θα αντέξει βάρος 2 μέχρι 3 κιλά?

Έχω τσεκάρει και το Benro  T-660EX 

 

Το ανώτερο βάρος που θα έχει ειναι Mark II gripped μαζί με 70-200 2,8 ΙΙ , περιπου 3 κιλά είναι

 

Χρησιμοποιούσα ενα manfrotto μέχρι τώρα ενός φίλου αλλα το έριξε σε έναν γκρεμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο το Hama για studio σε ύψος 1μιση μέτρο και να κοιτάει προς τα κάτω η μηχανή θα αντέξει βάρος 2 μέχρι 3 κιλά?

Έχω τσεκάρει και το Benro  T-660EX 

 

Το ανώτερο βάρος που θα έχει ειναι Mark II gripped μαζί με 70-200 2,8 ΙΙ , περιπου 3 κιλά είναι

 

Χρησιμοποιούσα ενα manfrotto μέχρι τώρα ενός φίλου αλλα το έριξε σε έναν γκρεμό...

 

Στην καμια το hama για mark2/battery grip/70-200 2.8.

Με αυτο το βαρος πανω παιζει να "εκοβε" και η κεφαλη του.Γενικοτερα απλα προσπερνας οτιδηποτε εχει πλαστικη κεφαλη.

 

Προφανως τα ιδια ισχυουν και για το benro που παρεθεσες..

 

Με τοσο βαρος κοιτας οπωσδηποτε σε κατηγορια 100+ ευρω. Για να εισαι καλυμενος ψαχνεις max load x2 του εξοπλισμου σου,υποθετω 4κιλα+.

 

Για να καταλαβεις, η d5100+18-105 η 10-20 sigma βγαινουν στο ~1kg.Σε καμια των περιπτωσεων δεν θεωρω ανετο το δικο μου ελαφρυ manfrotto με max load +50% (1,5kg) που ειναι και μια εταιρια που υπεθετα οτι δεν παρεθετε "αρλουμπες".

Στην καλυτερη των περιπτωσεων το συγκεκριμενο set-up θεωρω πως ειναι οριακα ανεπαρκες για ημισοβαρη χρηση.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα ειναι οτι θα είναι σε στουντιο...οπότε ουτε αέρας ουτε τίποτα..Μόνο να κρατάει την μηχανή πρέπει

 

Μάλλον θα πάω να κοιτάξω κανένα απο κοντά, μην φάει καμια τουμπα η μηχανή και τρέχουμε

 

Άμα υπάρχει καμια πρόταση κοντά στο 100άρι ρίξτε την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ξερω αν θα σε βολεψει αλλα εχω ενα για πουλημα στα 120 σε αριστη κατσταση

τσεκαρε το στο λινκ

http://www.opticsplanet.com/vanguard-tracker-3-professional-tripod-w-panhead.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To θέμα ειναι οτι θα είναι σε στουντιο...οπότε ουτε αέρας ουτε τίποτα..Μόνο να κρατάει την μηχανή πρέπει

 

Μάλλον θα πάω να κοιτάξω κανένα απο κοντά, μην φάει καμια τουμπα η μηχανή και τρέχουμε

 

Άμα υπάρχει καμια πρόταση κοντά στο 100άρι ρίξτε την

 

To καλο ειναι πως δεν σε απασχολει το μεγεθος οταν ειναι αναδιπλωμενο,ουτε και το βαρος του.

Οποτε κοιτα για οπωσδηποτε μεταλικη κεφαλη και τριποδο που σηκωνει τουλαχιστων 4kg.

 

Το απο πανω που παρεθεσε ο spect φαινετε καλη περιπτωση,δηλωνει max load 8kg,εαν εισαστε κοντα περνα να του ριξεις μια ματια.

Μονη ενσταση ειναι το panhead αλλα αυτο ειναι περισσοτερο θεμα προσωπικης προτιμησης/συνηθειας.

 

Για τα φτηνιαρικα->Το ζητουμενο δεν ειναι μονο να κραταει την μηχανη,ειναι να την "κλειδωνει" ακριβως εκει που θελεις.Π.χ σε φτηνο με τοσο βαρος πιθανοτατα να θελεις να την κλειδωσεις σε ενα x καδρο και η κεφαλη να εχει τζογο μισο ποντο οποτε στα κανει ολα σαλατα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό φαίνεται φίλε spect, αλλα θα είμαι εκτός όλο το καλοκαίρι οπότε δύσκολο να μπορέσω να κάνω συναλλαγή τέτοια

Άμα έπαιρνα κάποιο τώρα θα το έπαιρνα στο μπάμ εν ώρα ταξιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το Hama για studio σε ύψος 1μιση μέτρο και να κοιτάει προς τα κάτω η μηχανή θα αντέξει βάρος 2 μέχρι 3 κιλά?

Έχω τσεκάρει και το Benro  T-660EX 

 

Το ανώτερο βάρος που θα έχει ειναι Mark II gripped μαζί με 70-200 2,8 ΙΙ , περιπου 3 κιλά είναι

 

Χρησιμοποιούσα ενα manfrotto μέχρι τώρα ενός φίλου αλλα το έριξε σε έναν γκρεμό...

ναι αλλα το παιδι δεν θελει να παρει full frame με φακο κτηνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φίλος μου δίνει καινούργιο αυτό http://www.ebay.com/itm/221428072230?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649  με κεφαλή http://www.ebay.com/itm/261240515391?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 60 euro  και τα δύο...αξίζει να το πάρω? Max load που θα έχει είναι σε στουντιο 5D MK II gripped Και 70-200 2,8 ΙΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5kg σωμα και grip και αλλο 1.5 ο φακός οπότε μια και max load για το το τρίποδο δίνουν 4.5 σε portait πολύ οριακά και μόνο για στουντιο (βάλε και κανένα στρωμα για καλό και για κακό διπλα). Με πιο ελαφρύ φακό θα είναι πιο ανετα αλλά και πάλι για εκτός στουντιο δεν κάνει το συγκεκριμένο τριποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα 90% θα ειναι σε στουντιο για προιόντα. Μου άρεσε που γίνεται και μονόποδο καθώς θα μου ειναι χρήσιμο για indoor με τον 70-200

 

Δεν έχω εμπειρια καθόλου με τρίποδα,  το head γράφει μέχρι 8 κιλά βάρος, οπότε λογικά θα είναι άνετο. Το τρίποδο μέχρι το 2ο section πιστευω να ειναι σταθερό σε στουντιο.

 

O φίλος μου ειπε οτι για έξω την παλευει και με μέτριο αεράκι αλλα και έξω να το βγάλω (σπάνια) σίγουρα δεν θα φοράει πάνω τον 70-200 αλλα ευρυγώνιο.

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα αν υπάρχει όπως σου έγραψα θα είναι με την μηχανή σε portrait εκεί για εξωτερικούς χωρους το 2x βάρος εξοπλισμού είναι το ελαχιστο όριο ασφαλείας και μιλάμε για καλά τρίποδα που το max που δηλώνουν είναι κοντά στο πραγματικό. Τωρα σε στουντιο σιγουρα μπορείς να το βολέψεις καλύτερα με κανένα κολπάκι π.χ L-bracket

 

tripod-brackets.jpg

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έκανα λάθος ,μπερδευτηκα... είχα στο μυαλό μου αυτό το οποιο έχω για το softbox http://www.ebay.com/itm/Flash-bracket-T-Type-adjustable-stand-adapter-with-Bowens-S-type-mount-/151181673856?pt=UK_Photography_Flash_Brackets&hash=item2333214580

 

Τέτοιο σαν της φωτογραφίας δεν έχω αλλα μπορώ να πάρω. Του είπα να μου το στείλει να το δοκιμάσω και αν μου κάνει το κρατάω

Απο κάτι βίντεο που είδα στο youtube  φαίνεται αρκετά ποιοτικό σε σχέση με τα υπολοιπα επώνυμα μέχρι 100 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...