Προς το περιεχόμενο

Tripod για Nikon d5100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σασ φίλοι μου. Σε λιγο καιρό θα παω να αγοράσω μια nikon d5100 και ψάχνω ενα τρίποδα που να είναι αξιόπιστος έχετε να μου προτείνετε κανένα μαξ 50€ η δεν παίζει κατι σε αυτη την τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αρχισω λεγοντας πως εχουμε την ιδια μηχανη.

 

Εχω αγορασει 3 μεχρι τωρα.Και εχω δοκιμασει συνολικα τουλαχιστων καμια 10αρια αλλα.

 

Και τα 3 που εχω παρει ηταν λαθος επιλογες παρολο το διαβασμα που ειχα κανει σε reviews/fora.Και κανενα δεν ηταν απο αυτα που λεμε του "20αρικου".

 

Το πρωτο ενα cullman primax στο ~60ευρω,ολα ειχαν κατασκευαστικο ελατωμα και δεν εσφιγγε η κεφαλη μετα απο καποιο διαστημα(η βιδα ετρωγε το πασο).Πηρε ποδι μεσα στον μηνα.

 

Το δευτερο ενα velbon sherpa~120ευρω σταθερο,καλη κατασκευη,αρκετες ρυθμισεις, ΑΛΛΑ μεγαλο,βαρυ κ με Panhead.

Το χρησιμοποιω εαν θελω να τραβηξω video,εαν φυσαει και εαν θελω να τραβηξω με καποιων βαρυ φακο.

 

To τριτο manfrotto MKC3-P01 ~60 πολυ μικρο μαζεμενo(αλλα ~170cm ανοικτο) ελαφρη,ballhead,ΑΛΛΑ περιορισμενες ρυθμισεις, οχι οσο σταθερο θα ηθελα. Συνηθως αυτο χρησιμοποιω,μετακινουμε με μηχανη και  το εχω μονιμα μεσα σε μια τσαντα πλατης,

 

Πλεων εαν δεν ειχα αγορασει τιποτα μεχρι τωρα,πιθανοτατα θα πηγαινα στην κατηγορια 200ευρου που ισως να εβρισκα κατι να συνδιαζει τις επιλογες 2 κ 3 (mefoto/benro).

 

Eαν δεν θελεις να υπερβεις κατα πολυ το budget σου θα σου προτεινα να κοιταξεις για καποιο cullman Nanomax,πλεων απο οσα εχω δοκιμασει το πιο τιμιο,καπως μεγαλυτερο απο το 3 αλλα σαφεστατα μικροτερο απο το 2ο με καλουτσικες ρυθμισεις/ποιοτητα και σχετικα ελαφρυ.

 

Αλλα για να καταληξεις πρεπει να λαβεις υποψην το υψος σου,τι θελεις να τραβηξεις,που θελεις να το χρησιμοποιεις και ποσο βαρος εχει ο εξοπλισμος σου(καλο θα ηταν να οι προδιαγραφες του τριποδου να το καλυπτουν x2)

 

Οπως και να εχει να προτιμησεις κατι με ballhead.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχισω λεγοντας πως εχουμε την ιδια μηχανη.

 

Εχω αγορασει 3 μεχρι τωρα.Και εχω δοκιμασει συνολικα τουλαχιστων καμια 10αρια αλλα.

 

Και τα 3 που εχω παρει ηταν λαθος επιλογες παρολο το διαβασμα που ειχα κανει σε reviews/fora.Και κανενα δεν ηταν απο αυτα που λεμε του "20αρικου".

 

Το πρωτο ενα cullman primax στο ~60ευρω,ολα ειχαν κατασκευαστικο ελατωμα και δεν εσφιγγε η κεφαλη μετα απο καποιο διαστημα(η βιδα ετρωγε το πασο).Πηρε ποδι μεσα στον μηνα.

 

Το δευτερο ενα velbon sherpa~120ευρω σταθερο,καλη κατασκευη,αρκετες ρυθμισεις, ΑΛΛΑ μεγαλο,βαρυ κ με Panhead.

Το χρησιμοποιω εαν θελω να τραβηξω video,εαν φυσαει και εαν θελω να τραβηξω με καποιων βαρυ φακο.

 

To τριτο manfrotto MKC3-P01 ~60 πολυ μικρο μαζεμενo(αλλα ~170cm ανοικτο) ελαφρη,ballhead,ΑΛΛΑ περιορισμενες ρυθμισεις, οχι οσο σταθερο θα ηθελα. Συνηθως αυτο χρησιμοποιω,μετακινουμε με μηχανη και το εχω μονιμα μεσα σε μια τσαντα πλατης,

 

Πλεων εαν δεν ειχα αγορασει τιποτα μεχρι τωρα,πιθανοτατα θα πηγαινα στην κατηγορια 200ευρου που ισως να εβρισκα κατι να συνδιαζει τις επιλογες 2 κ 3 (mefoto/benro).

 

Eαν δεν θελεις να υπερβεις κατα πολυ το budget σου θα σου προτεινα να κοιταξεις για καποιο cullman Nanomax,πλεων απο οσα εχω δοκιμασει το πιο τιμιο,καπως μεγαλυτερο απο το 3 αλλα σαφεστατα μικροτερο απο το 2ο με καλουτσικες ρυθμισεις/ποιοτητα και σχετικα ελαφρυ.

 

Αλλα για να καταληξεις πρεπει να λαβεις υποψην το υψος σου,τι θελεις να τραβηξεις,που θελεις να το χρησιμοποιεις και ποσο βαρος εχει ο εξοπλισμος σου(καλο θα ηταν να οι προδιαγραφες του τριποδου να το καλυπτουν x2)

 

Οπως και να εχει να προτιμησεις κατι με ballhead.

Το Mafrotto απο οτι εχω διαβάσει ειναι πολυ καλή μαρκα και θελω κατι compact γιατι πηγαίνω συνέχεια για ορειβασία και θελω να χωραει μεσα στο σακίδιο. Εσυ εισαι ευχαριστιμενος με το δικο σου? Απο βαρος πώς είναι? Θελω γενικός κατι που να μου κραταει την κάμερα και μην υπαρχει κίνδυνος να πέσει κατω. Δεν εχω σκοπό να το αφινο μονο του για ώρες απλά να βγαζω κανα long exposure.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και δεν ειναι κομπακτ εχω το Vanguard Tracker 3 για πουλημα! Για μενα ενα τριποδο πρεπει να ειναι η βαρη και στιβαρο για να κραταει η για ελαφρύ να παιξει απο 200+€ ωστε να ειναι αξιοπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Mafrotto απο οτι εχω διαβάσει ειναι πολυ καλή μαρκα και θελω κατι compact γιατι πηγαίνω συνέχεια για ορειβασία και θελω να χωραει μεσα στο σακίδιο. Εσυ εισαι ευχαριστιμενος με το δικο σου? Απο βαρος πώς είναι? Θελω γενικός κατι που να μου κραταει την κάμερα και μην υπαρχει κίνδυνος να πέσει κατω. Δεν εχω σκοπό να το αφινο μονο του για ώρες απλά να βγαζω κανα long exposure.

 

Long exposure τραβαω και εγω με τον 18-105 η sigma 10-20(εσυ τι φακο εχεις) ~0,5kg και αλλα τοσα η μηχανη μας συνολο ~1kg.Το Manfrotto αναφερει νομιζω max βαρος 1,5kg. Αλλα δεν θα ενοιωθα ανετα να του φορτωνα κατι πιο βαρυ.

 

Το ballhead ζοριζετε κυριως,πλεων μετα απο μεση χρηση ενος 7μηνου(ας πουμε 40-50 φωτοβολτες) δεν "κλειδωνει" τοσο αποφασιστικα οπως την αρχη.Θελει περισσοτερο "βιδωμα".

 

Επιπλεων σε οτιδηποτε περισσοτερο απο αερακι δεν κανει.Οχι γιατι υπαρχει περιπτωση να πεσει,αλλα γιατι μπορεις πλεων να διακρινεις οτι χανει σε οξυτητα σε long exposure(των 30sec).

 

Βεβαια καλουτσικη επιλογη,οπως ειπα και παραπανω αυτο χρησιμοποιω στο 85% των περιπτωσεων αλλα εχει τις αδυναμιες που ανεφερα πριν.

 

Μαλλων θα το χαρακτηριζα τελειο για mirrorless και απλα ανεκτο για dslr.

 

Υ.Γ Τι υψος εχεις?Γιατι εαν σε βολευε κατι χαμηλοτερο,ας πουμε 1,50 ισως να εχεις περισσοτερες επιλογες (το manfrotto εκτεινετε στο ~1.70 και με την καμερα πανω το viewfinder φτανει τα ~1.80).

 

Υ.Γ2 Ειχα πετυχει καποιο videακι που εδειχνε mod για να του αλλαξεις ballhead με καποιο αλλο της manfrotto,αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν μετα θα εμφανιζει αδυναμιες ο "σκελετος" του.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Long exposure τραβαω και εγω με τον 18-105 η sigma 10-20(εσυ τι φακο εχεις) ~0,5kg και αλλα τοσα η μηχανη μας συνολο ~1kg.Το Manfrotto αναφερει νομιζω max βαρος 1,5kg. Αλλα δεν θα ενοιωθα ανετα να του φορτωνα κατι πιο βαρυ.

 

Το ballhead ζοριζετε κυριως,πλεων μετα απο μεση χρηση ενος 7μηνου(ας πουμε 40-50 φωτοβολτες) δεν "κλειδωνει" τοσο αποφασιστικα οπως την αρχη.Θελει περισσοτερο "βιδωμα".

 

Επιπλεων σε οτιδηποτε περισσοτερο απο αερακι δεν κανει.Οχι γιατι υπαρχει περιπτωση να πεσει,αλλα γιατι μπορεις πλεων να διακρινεις οτι χανει σε οξυτητα σε long exposure(των 30sec).

 

Βεβαια καλουτσικη επιλογη,οπως ειπα και παραπανω αυτο χρησιμοποιω στο 85% των περιπτωσεων αλλα εχει τις αδυναμιες που ανεφερα πριν.

 

Μαλλων θα το χαρακτηριζα τελειο για mirrorless και απλα ανεκτο για dslr.

 

Υ.Γ Τι υψος εχεις?Γιατι εαν σε βολευε κατι χαμηλοτερο,ας πουμε 1,50 ισως να εχεις περισσοτερες επιλογες (το manfrotto εκτεινετε στο ~1.70 και με την καμερα πανω το viewfinder φτανει τα ~1.80).

 

Υ.Γ2 Ειχα πετυχει καποιο videακι που εδειχνε mod για να του αλλαξεις ballhead με καποιο αλλο της manfrotto,αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν μετα θα εμφανιζει αδυναμιες ο "σκελετος" του.

Δεν εχω παρει ακομα την καμερα σε κατι μερεσ θα την παρω απο φακο θα εχει η το 18-55μμ ή 18-105 δεν εχω αποφασίσει ακομα. Το ύψος μου είναι καπου στο 1.70-75.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μια διαφορα τιμης~50ευρω προσπερασε τον 18-55 και πηγαινε κατευθειαν στον 18-105.Λιγο καλυτερος οπτικα αλλα με πολυ πιο ευχρηστο ευρος.Επιπλεων βρισκω εκνευριστηκο το τροπο που μπαινοβγαινει το μπροστινο σκελος του φακου οταν κανει focus.Τελος και κατασκευαστικα(πολυ πιο "πλαστικιλα") ειναι πισω απο τον 18-105.

 

 

Αλλα εφοσων εχεις αρκετα στο προγραμμα ορειβασιες κτλ, γιατι δεν σκεφτεσαι καλυτερα για mirrorles?Οταν κουβαλας τον εξοπλισμο αρκετη ωρα μισο-ενα κιλο+μικροτερος ογκος ειναι υποθεση.

 

Απο υψος θα εισαι οκ και με καποιο που φτανει το ~1,50+10cm η καμερα.Εγω ειμαι περιπτωση μιας φλερταρω τα 2μετρα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια διαφορα τιμης~50ευρω προσπερασε τον 18-55 και πηγαινε κατευθειαν στον 18-105.Λιγο καλυτερος οπτικα αλλα με πολυ πιο ευχρηστο ευρος.Επιπλεων βρισκω εκνευριστηκο το τροπο που μπαινοβγαινει το μπροστινο σκελος του φακου οταν κανει focus.Τελος και κατασκευαστικα(πολυ πιο "πλαστικιλα") ειναι πισω απο τον 18-105.

 

 

Αλλα εφοσων εχεις αρκετα στο προγραμμα ορειβασιες κτλ, γιατι δεν σκεφτεσαι καλυτερα για mirrorles?Οταν κουβαλας τον εξοπλισμο αρκετη ωρα μισο-ενα κιλο+μικροτερος ογκος ειναι υποθεση.

 

Απο υψος θα εισαι οκ και με καποιο που φτανει το ~1,50+10cm η καμερα.Εγω ειμαι περιπτωση μιας φλερταρω τα 2μετρα.

Θελω να παρω μια SLR γιατι θελω να ασχοληθώ με την φωτογραφία ως hobby εχω ήδη μια point and shoot(samsung pl50) καμερα και το κινητό μου βγάζει καλές πικς απλα θέλω τα manual settings και γενικος κατι που θα με κρατήσει καπια χρόνια ευχαριστιμενο. Το επιπλέον 1 κιλό μπορεί να με δυσκολέψει στην αρχη αλλα πιστεύω πωσ θα αξίζει τον κόπο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Budget στα 50 και τρίποδο ελαφρύ και αξιόπιστο δεν υπαρχει δυστυχώς

Τι τσάντα έχεις είναι πολύ πιο σημαντική εφόσο μιλάμε για ώρες περπάτημα ή ορειβασία. Τα +2 κιλά(ίσως και 2.5) δεν είναι λίγο όταν μιλάμε για τέτοια σπορ.

Για τις mirrorless ξαναδεστο εφόσον μιλάμε για φωτογραφία τοπίου με τρίποδο δεν θα εχεις ιδιαίτερα θεματα σε διαφορά ποιότητας ενώ σε βάρος θα κερδίσεις αρκετά. Μανιουαλ ρυθμίσεις και τέτοια έχουν πάντως μην τις φοβάσαι.Πόσο θα πάρεις την Νικον?

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα ενα τετοιο για την 5100 μου και ειμαι υπερ ευχαριστημενος

 

http://www.amazon.co.uk/Hama-Star-Tripod-Carry-Case/dp/B0000WXD1G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1400268504&sr=8-1&keywords=hama+star+63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Budget στα 50 και τρίποδο ελαφρύ και αξιόπιστο δεν υπαρχει δυστυχώς

Τι τσάντα έχεις είναι πολύ πιο σημαντική εφόσο μιλάμε για ώρες περπάτημα ή ορειβασία. Τα +2 κιλά(ίσως και 2.5) δεν είναι λίγο όταν μιλάμε για τέτοια σπορ.

Για τις mirrorless ξαναδεστο εφόσον μιλάμε για φωτογραφία τοπίου με τρίποδο δεν θα εχεις ιδιαίτερα θεματα σε διαφορά ποιότητας ενώ σε βάρος θα κερδίσεις αρκετά. Μανιουαλ ρυθμίσεις και τέτοια έχουν πάντως μην τις φοβάσαι.Πόσο θα πάρεις την Νικον?

Απο σακίδιο ειμαι κομπλέ εχω ενα Lowe Alpine που ειναι πολύ καλό στην πλάτη και πολυ ελαφρύ. Mirrorless δεν θέλω δεν ξερω γιατι αλλα για πρώτη μου καλή καμερα θελω SLR. Την d5100 θα την παρω 419€ με 18-55 ή 499€ με 18-105. Φακό δεν εχω σκοπο να παρω επιπλέον τώρα μπορει στο μέλλον να τσιμπήσω εναν 50μμ

εγω πηρα ενα τετοιο για την 5100 μου και ειμαι υπερ ευχαριστημενος

 

http://www.amazon.co.uk/Hama-Star-Tripod-Carry-Case/dp/B0000WXD1G/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1400268504&sr=8-1&keywords=hama+star+63

Απο ποιότητα πως είναι? Το βάρος τησ κάμερας το κραταει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφέρομαι και γω για ενα τριποδακι. ιδια μηχανη ιδιο budget ίδιο ύψος  :P με τον 18-105.

 

@topos αν μπορεις δώσε λίγες παραπάνω πλπηροφορίες για το manfrotto φαίνεται συμπαθητικό...

Επεξ/σία από andreapaog328
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σακίδιο ειμαι κομπλέ εχω ενα Lowe Alpine που ειναι πολύ καλό στην πλάτη και πολυ ελαφρύ. Mirrorless δεν θέλω δεν ξερω γιατι αλλα για πρώτη μου καλή καμερα θελω SLR. Την d5100 θα την παρω 419€ με 18-55 ή 499€ με 18-105. Φακό δεν εχω σκοπο να παρω επιπλέον τώρα μπορει στο μέλλον να τσιμπήσω εναν 50μμ

 

Απο ποιότητα πως είναι? Το βάρος τησ κάμερας το κραταει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?

για πλακα σηκωνει το βαρος.

μεχρι στιγμης εχω βαλει μονο τη καμερα με 2 διαφορετικους φακους

grip Και flash δεν εχω δοκιμασει να βαλω

αλλα για τη χρηση που το θελω (1 φορα το μηνα) δεν αξιζει να χα δωσει παραπανω λεφτα,0 διαφορα θα ειχα δει.

ασε που σηκωνεται παρα πολυ ψηλα. στο 1.90 περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To hama παιζει κατα καιρους σε αντιστοιχες τιμες απο e-shop σε διαφορες προσφορες που βγαζει.Ειναι ενα απολυτως βασικο τριποδο που δεν προσφερει τιποτα απολυτως περα απο το να κραταει σταθερη στο "περιπου" την φωτογραφικη μηχανη σε εσωτερικους χωρους.

 

Οποιοδηποτε τριποδο εχει πλαστικη κεφαλη δεν μπορει να θεωρητε "σοβαρο".Ακα να αντεχει τουλαχιστων μετριο βαρος (1-1.5kg) σε εξωτερικες συνθηκες (αερακι) και με αρκετο χρονο εκθεσης(+30 sec).Τελος δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να εκτεινετε στο 1.90..

 

andreapaog328->

Για να μην απογοητευτεις απο το manfrotto πρεπει να θεωρησεις οτι το max επιτρεπομενο βαρος του ειναι 750gr.Με τον εξοπλισμο που εχεις(εχουμε) ~1kg τα καταφερνει αλλα οχι ιδιαιτερα ανετα.Βεβαια αναφερομαι σε τακτικη χρηση σε εξωτερικους παραγοντες και σχετικα μεγαλους χρονους εκθεσης.

 

Υ.Γ Ναι Ξερω πως η manfrotto ειναι σοβαροτατη εταιρεια και αναφερει 1,5kg max load,και εγω το πιστεψα και το αγορασα,ομως σε καμια περιπτωση δεν θα το προτεινα χωρις τις προηγουμενες επιφυλλαξεις.Εαν ελεγε το μισο max load θα ηταν πιο σωστο...

 

Προσωπικα παρολο που συνεχιζω να το χρησιμοποιω περισσοτερο λογο βαρους/ογκου απο το "καλουτσικο" velbon μου, ειμαι σε διλημμα αναμεταξυ να το πουλησω σε φιλο με bridge η να διερευνησω την επιλογη να του αλλαξω κεφαλη.

 

Τελος η διαφορα στο κλειδωμα του ball head μετα απο ~30-40 φωτοβολτες ειναι εμφανης.Ακομα τα καταφερνει,αλλα δεν ειμαι βεβαιος οτι θ συνεχισει και στις 3πλασιες. Για καποιον που το χρησιμοποιει μια φορα στο 2μηνο αυτη η χρηση αντιστοιχη στα 5-7χρονια,οποτε ειναι super.Εγω που το χρησιμοποιω τοσες φορες το εξαμηνο δεν δηλωνω πασιχαρης...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο hama οταν εκτεινω τελειως τα ποδια,μετα αμα θελω γυρναω τη μανιβελα και σηκωνεται ο κεντρικος αξονας σε υψος που το viewfinder ειναι στο ματι μου.(ειμαι περιπου 1,89)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...