Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Ubuntu (Bumblebee & Wine)


BugsGounelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

fedora εχει καλη υλοποιηση με gnome..ή το αναποδο (το gnome υλοποιειται πολυ καλα σε fedora)...

Δηλαδη το KDE στο fedora δεν ειναι καλο?

8 διανομες? Γιατι τοσες πολλες?

θελω να πειραματιστω με πολλα ειδη διανομων,και επισης ειναι ωραιο να δειχνεις ενα hendeca-boot (ποζερια-the linux way-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες εξελίξεις και μάλλον κολλάει στο θέμα, έχω ένα notebook με επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης που δίνει πόνο όταν χρειάζεται και εναλλασσόμενες κάρτες γραφικών intel και AMD (όχι Nvidia). Μια φορά που είχα προσπαθήσει να βάλω linux, ο θόρυβος ήταν εκνευριστικότατος και η αυτονομία δεν είχε καμία σχέση με τα Windows.
Υπάρχει λοιπόν πλέον αξιόπιστη λύση για αυτόματη ρύθμιση του χρονισμού της CPU και της εναλλαγής γραφικών (με AMD); Γενικότερα οι propertiary drivers της AMD πώς τα πάνε με το linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες εξελίξεις και μάλλον κολλάει στο θέμα, έχω ένα notebook με επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης που δίνει πόνο όταν χρειάζεται και εναλλασσόμενες κάρτες γραφικών intel και AMD (όχι Nvidia). Μια φορά που είχα προσπαθήσει να βάλω linux, ο θόρυβος ήταν εκνευριστικότατος και η αυτονομία δεν είχε καμία σχέση με τα Windows.

Υπάρχει λοιπόν πλέον αξιόπιστη λύση για αυτόματη ρύθμιση του χρονισμού της CPU και της εναλλαγής γραφικών (με AMD); Γενικότερα οι propertiary drivers της AMD πώς τα πάνε με το linux;

Aπο οσο ξερω,AMD και Linux,δεν ταιριαζουνε σου λεω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω καταλάβει και γω.
Μάλιστα σκεφτόμουν τώρα που βγήκε και το Civilization V για linux να δοκιμάσω να περάσω linux και στο desktop, αλλά η AMD μου άλλαξε τα σχέδια. Το desktop έχει την πλέον αρκετά παλιά αλλά κατά τα άλλα ακόμα και τώρα εντελώς λειτουργική HD4870, αλλά η πολυαγαπημένη AMD την έχει εντάξει στους legacy drivers που δεν δέχονται πλέον αναβαθμίσεις για νέους kernels. Δηλαδή propertiary για το desktop τζίφος, χωρίς propertiary ούτε dual screen δεν αντέχει να κάνει καλά καλά, κρασάρει. Οπότε δυστυχώς για άλλη μια φορά bye bye linux. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...