Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Ubuntu (Bumblebee & Wine)


BugsGounelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το χρησιμοποιείς για κάποιο συγκεκριμένο λόγο το photoshop?

αν ναι σου είπε ο jim, virtualbox η ποιο καθαρή λύση

αν όχι βάλε το GIMP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα επειδη εχω τον θειο μου που ειναι γραφιστας και μπορει να μου δειχνει καποια κολπακια παραπανω.....ουτως η αλλως,το ui του ps ειναι πολυ καλυτερο.....η αυτονομια με το prime πως θα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα χεις ενεργη την ιντελ...μια χαρα προφανως...

οταν θα το γυρνας σε nvidia...προφανως και θαναι λιγοτερη η διαρκεια της μπαταριας...εξυπακουεται.

 

Εσυ οταν θα κανεις δουλεια θα το χεις με την ιντελ...δεν χρειαζεται να παιζεις με nvidia αν δεν εχεις σκοπο να ξεκινησεις κανα παιχνιδι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυκλοφορουν ετοιμα images απο mac os για vbox/vmware...μην μαλακιστεις με hackintosh...στηστο και αυτο σε virtual.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ  ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΙΑ.........

Αν δεν παει καλα το "πειραμα",παω μονιμα σε ubuntu......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bugsgounelas

 

μερικές σκέψεις και από εμένα που μπορεί να σου γλυτώσουν λίγο χρόνο (αν και πιστεύω ότι όσο περισσότερο το ψάχνεις, τόσα περισσότερα μαθαίνεις)

 

Το να φύγεις από το παράθυρα είναι μια πάρα πολύ καλή κίνηση (εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε), αλλά όχι πάντα εφικτή! Εσύ χρειάζεσαι το Photoshop αν και υπάρχουν εναλλακτικές κι εγώ πχ χρειάζομαι το Articulate (elearning) αν και για μένα υπάρχουν εναλλακτικές. Στο σπίτι έχουμε μια μίξη από λειτουργικά: Android στα κινητά, Windows 7 στον σταθερό και στον έναν φορητό, Debian 7 στον media server και σε λίγο στον media player (Debian 8) κοκ. Στους υπολογιστές έχω εγκατεστημένα γύρω στα 20 προγράμματα για την καθημερινή μας δουλειά ή διασκέδαση. Εκτός από το Articulate και το M$ Office, όλα τα υπόλοιπα είναι cross platform και open source. Και εάν υπολογίσεις ότι το 99% του χρόνου είναι στο WWW θα δεις ότι τόσο μεγάλη σημασία δεν έχει το λειτουργικό, ιδιαίτερα εάν είναι σταθερό και δεν τρώει κολύματα. Άριστο το Wine και ακόμα καλύτερο το vmware ειδικά σε seamless να μη μπορείς να ξεχωρίσεις ότι η εφαρμογή τρέχει virtual. Άλλο όμως να τρέχουν οι εφαρμογές native και άλλο virtual.

 

Btw, δες και το seamless mode σε virtualbox

 

Κ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bugsgounelas

 

μερικές σκέψεις και από εμένα που μπορεί να σου γλυτώσουν λίγο χρόνο (αν και πιστεύω ότι όσο περισσότερο το ψάχνεις, τόσα περισσότερα μαθαίνεις)

 

Το να φύγεις από το παράθυρα είναι μια πάρα πολύ καλή κίνηση (εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε), αλλά όχι πάντα εφικτή! Εσύ χρειάζεσαι το Photoshop αν και υπάρχουν εναλλακτικές κι εγώ πχ χρειάζομαι το Articulate (elearning) αν και για μένα υπάρχουν εναλλακτικές. Στο σπίτι έχουμε μια μίξη από λειτουργικά: Android στα κινητά, Windows 7 στον σταθερό και στον έναν φορητό, Debian 7 στον media server και σε λίγο στον media player (Debian 8) κοκ. Στους υπολογιστές έχω εγκατεστημένα γύρω στα 20 προγράμματα για την καθημερινή μας δουλειά ή διασκέδαση. Εκτός από το Articulate και το M$ Office, όλα τα υπόλοιπα είναι cross platform και open source. Και εάν υπολογίσεις ότι το 99% του χρόνου είναι στο WWW θα δεις ότι τόσο μεγάλη σημασία δεν έχει το λειτουργικό, ιδιαίτερα εάν είναι σταθερό και δεν τρώει κολύματα. Άριστο το Wine και ακόμα καλύτερο το vmware ειδικά σε seamless να μη μπορείς να ξεχωρίσεις ότι η εφαρμογή τρέχει virtual. Άλλο όμως να τρέχουν οι εφαρμογές native και άλλο virtual.

 

Btw, δες και το seamless mode σε virtualbox

 

Κ.  

Εννοειτε αναλογα με την δουλεια που χρεαιζεται ο καθενας το pc του,απλα επειδη θελω να μπω πιο βαθια στο coding,ελεγα να παω προς UNIX.....Αν δεν καταφερω τιποτα βεαβια τιποτα με hackintosh η στησιμο ubuntu,θα μαζεψω λευτα για κανα macbook......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλική συμβουλή, μην μπλέξεις με hackintosh εκτός και εάν θέλεις να αποκτήσεις καινούργια χόμπι :-P Έχει ένα σωρό φιλικές διανομές που μπορείς να τρέξεις live/virtual για να δεις τι σου ταιριάζει! Μάζεψε καλύτερα λεφτά για διακοπές το καλοκαιράκι... με 1200 γιούργια που θα δώσεις για κάνα macbook και καλό φορητό παίρνεις και διακοπές πας ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλική συμβουλή, μην μπλέξεις με hackintosh εκτός και εάν θέλεις να αποκτήσεις καινούργια χόμπι :-P Έχει ένα σωρό φιλικές διανομές που μπορείς να τρέξεις live/virtual για να δεις τι σου ταιριάζει! Μάζεψε καλύτερα λεφτά για διακοπές το καλοκαιράκι... με 1200 γιούργια που θα δώσεις για κάνα macbook και καλό φορητό παίρνεις και διακοπές πας ;-)

Μωρε εννοειτε,αλλα καλο φορητο εχω,εχω ηδη αποταμιευση και  ειμαι -15  για να παω μονος μου διακοπες... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε εννοειτε,αλλα καλο φορητο εχω,εχω ηδη αποταμιευση και  ειμαι -15  για να παω μονος μου διακοπες... ;)

 

Τότε στείλε τους δικούς σου διακοπές και θα είσαι home alone :-D Πλάκα κάνω, αλλά και πάλι αξίζει τον κόπο να μην πάρεις mac, xaxaxaxaxaxaxaxaxa

 

Λοιπόν, για να μη βγούμε εκτός θέματος, μπορείς να φτιάξεις ένα μηχανηματάκι που να είναι φιλικό με τα *buntu, δηλαδή τα κομμάτια να είναι δοκιμασμένα και προς Θεού, μακρυά από το ati/amd!!! Αλλιώς υπάρχουν εδώ στο insomnia αρκετοί φίλοι που είναι φανατικοί του σπορ hackintosh και μπορούν να βοηθήσουν!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε στείλε τους δικούς σου διακοπές και θα είσαι home alone :-D Πλάκα κάνω, αλλά και πάλι αξίζει τον κόπο να μην πάρεις mac, xaxaxaxaxaxaxaxaxa

 

Λοιπόν, για να μη βγούμε εκτός θέματος, μπορείς να φτιάξεις ένα μηχανηματάκι που να είναι φιλικό με τα *buntu, δηλαδή τα κομμάτια να είναι δοκιμασμένα και προς Θεού, μακρυά από το ati/amd!!! Αλλιώς υπάρχουν εδώ στο insomnia αρκετοί φίλοι που είναι φανατικοί του σπορ hackintosh και μπορούν να βοηθήσουν!

 

K.

Επειδη δεν γινεται τωρα να παω προς νεο pc,παω προς UNIX......Εχω ρωτησει στο topic του hackintosh,και μαλλον παει καλα......thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη δεν γινεται τωρα να παω προς νεο pc,παω προς UNIX......Εχω ρωτησει στο topic του hackintosh,και μαλλον παει καλα......thx

Λοιπον,καλα παμε,σχεδιαζω multiboot πανω στον chimera,με 8 διανομες+OS X+Windows (για games).Οποτε δεν με ενδιαφερει πλεον το θεμα optimus!!!!!Τον καιρο που δεν εγραφα στο συγκεκριμενο thread,εκατσα και ασχοληθηκα με το "αθλημα".....Οποτε καλη τυχη μου....Κατι τελευταιο:Στην fedora την ειναι πιο usable kde η GNOME?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...