Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Ubuntu (Bumblebee & Wine)


BugsGounelas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Χρειαζεται το Bumblebee για optimus & power managment σε lenovo ideapad z580 με i5-3210 και gt635m?(σε Ubuntu)

 

2.Το wine θα τα παει καλα με την εκδοση το photoshop?(εχω δει τα ranking και ρωταω ανε χει κανεις εμπειριες.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν εχει optimus φαση.. την nvidia δηλ με καποια ιντελ παρεα ...παιζεις με  bumblebee ή nvidia-prime

 

οσο για το photoshop δες εδω http://appdb.winehq.org/appview.php?appId=17

 

αναλογως την εκδοση παιζει απο καλα εως χαλια..απο ο,τι βλεπω στο λινκ.δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα να το δοκιμασω με wine.

To gimp ειναι αξιολογη εναλλακτικη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx οπως ειπα εχω δει τα rankings.Δεν παω προς gimp πλευρα...


Επειδη ειμαι λιγο linux noobie,θα ηθελα αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγιες για το bumblebee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.. αναλογα την εκδοση του ubuntu χτυπας στο γοογλε " ubuntu 14.04 bumblebee" για παραδειγμα αν πας για την 14.04.Καλο ειναι να το ψαξεις σε σχεση με την εκδοση που θα παιξεις γιατι αλλαζουν που και που ονοματα απο πακετα , απο repositories κλπ και ισως τα βηματα που ισχυουν για μια εκδοση να μην ισχυουν ΕΠ'ΑΚΡΙΒΩΣ με μια αλλη.

 

θα βγαλει αρκετους οδηγους... δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο..σαν διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως την εκδοση..αν ειναι καποια που παιζει καλα βασει των rankings πας με wine..αν ειναι καποια που δεν θα παιξει καλα.. ξηγησου κανα virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το optimus, που ειναι το πραγματικο προβλημα, μιας και το bumblebee ειναι μια απο τις λυσεις,

 

- αν γινεται, κλεινεις την intel απο το bios και μενεις με την nvidia

- αν δεν γινεται το παραπανω, ξεχνας το λινουξ γενικως και μενεις με windows οπου η εναλλαγη μεταξυ των καρτων γινεται προβλεπομενα. Οτιδηποτε θες απο λινουξ μπορεις να το βαλεις σε vmwae/virtualbox, με οτι αυτο συνεπαγεται.

- αν δεν θες να τα παρατησεις τοσο ευκολα, μπορεις να δοκιμασεις καποια απο τις ανεπισημες λυσεις που κανουν αυτη την "εναλλαγη", το bumblebee ή το prime. Αν επιλεξεις αυτο, απο μενα καλη τυχη

 

(copy paste :P)

 

Για το photoshop, virtualbox/vmware με κανονικη εγκατασταση windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς bumblebee με βλεπω.......Αν δεν πετυχει το hackintosh,τοτε βλεπουμε......

ps:Θα εχει προβλημα σε απλα παιχνιδακια τυπου tf2 αν απενεργοποιησω την nvidia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως τζιμη , στα σημερινα φορητα οι εξοδοι (vga,hdmi κλπ) ειναι hard-coded στην ιντελ...οποτε 99,99999% συνηθως κλεινει η nvidia και οχι η ιντελ.

Πριν κατι χρονια ειχανε βγει φορητα που κανανε αυτο που αναφερεις και αν εχεις τετοιο θεωρεισαι θεος πλεον :)

 

Οσο για τις ανεπισημες λυσεις , συνηθως δουλευουν καλα , απλα δεν παυουν να ειναι μπακαλολυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς bumblebee με βλεπω.......Αν δεν πετυχει το hackintosh,τοτε βλεπουμε......

ps:Θα εχει προβλημα σε απλα παιχνιδακια τυπου tf2 αν απενεργοποιησω την nvidia?

 

Για μενα το nvidia-prime ειναι πιο καθαρη λυση.

Οπως εχω γραψει σε αλλο ποστ.. με το nvidia-prime καθε φορα λειτουργει ΜΟΝΟ Η ΜΙΑ καρτα.με ειδικο applet αλλαζεις το ποια καρτα θες να ειναι ενεργη..κανει ενα logout/login και ενεργοποιειται.Θες να κανεις δουλεια?Παιζεις με ιντελ.Θες να ξεσκασεις παιζοντας κανα παιχνιδι , ενα logout/login και ενεργοποιεις την nvidia και παιζεις μπαλα.

Μην σου πω οτι αν δεν ζεσταινεται το φορητο μενεις με την nvidia ενεργη για παντα :)

 

Με το bumblebee..δουλευεις με ιντελ και ο,τι θες να το τρεξεις με nvidia το τρεχεις με το προγραμμα που ερχεται πακετο με το bumblebee , το λεγομενο optirun.

Τελικα τι να κανω με την γραφικων?

 

Τελευταια φορα που ασχοληθηκα με ubuntu , το nvidia-prime επαιξε μια χαρα..χωρις προβληματα.Το να κανω ενα logout/login , υποθεση 10 secs δηλ καθε φορα που ηθελα να αλλαξω την ενεργη καρτα..ηταν αμελητεος κοπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον διαλεξεις το bumblebee και το εγκαταστησεις με καποιον απο τους οδηγους που θα υπαρχει για την διανομη/εκδοση σου.. θα σου εγκαταστησει ενα προγραμμα το optirun.

Στην ουσια αν θες να τρεξεις ενα παιχνιδι π.χ. pacman3d.exe (τυχαιο παραδειγμα :) ) το εκτελεις ως

optirun wine pacman3d.exe

ή γενικως

optirun /path/to/game/my3dgame

οπου path η διαδρομη του εκτελεσιμου..και το my3dgame..το εκτελεσιμο του παιχνιδιου σου ειτε ειναι λινουξ ειτε windows αρχειο.

απλα σε windows προγραμμα/παιχνιδι εισαγουμε προφανως και το wine οπως εδειξα στο 1ο παραδειγμα.

 

Αρα με λιγα λογια αν εχεις τα παιχνιδια σου σε συντομευσεις θα πρεπει να επεξεργαστεις την εντολη που τις ξεκινα και να χωσεις το optirun για να τα τρεχει με την nvidia.Λιγο μανουρα δηλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice...μαλλον προς nvidia prime παω thx for the support!!

Αν μπορει καποιος αλλος να μου πει για το ps compatibillity στο wine (εμπειριες).

Thx


Καποιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε κάθε τέτοια ερώτηση η απάντηση του jim είναι η ίδια :P

 

Για το optimus, που ειναι το πραγματικο προβλημα, μιας και το bumblebee ειναι μια απο τις λυσεις,

- αν γινεται, κλεινεις την intel απο το bios και μενεις με την nvidia
- αν δεν γινεται το παραπανω, ξεχνας το λινουξ γενικως και μενεις με windows οπου η εναλλαγη μεταξυ των καρτων γινεται προβλεπομενα. Οτιδηποτε θες απο λινουξ μπορεις να το βαλεις σε vmwae/virtualbox, με οτι αυτο συνεπαγεται.
- αν δεν θες να τα παρατησεις τοσο ευκολα, μπορεις να δοκιμασεις καποια απο τις ανεπισημες λυσεις που κανουν αυτη την "εναλλαγη", το bumblebee ή το prime. Αν επιλεξεις αυτο, απο μενα καλη τυχη

(copy paste :P)

 

ίσως την έχει πατήσει καμιά φορά με τα bumblebee κλπ :P, έτσι κ εγώ θα πω πως εδώ κ 1+ χρόνο που έχω το debian με bumblebee (lenovo laptop με intel και nvidia) είμαι ευχαριστημένος , δεν έχω δει κανένα θέμα προς το παρόν. Πάντως πέρα από τη πλάκα θεωρούνται μπακαλίστικη λύση όπως είπαν και τα παιδιά αλλα τι να κάνεις?? υπομονηηηηη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...