Προς το περιεχόμενο

Σχολη χωρις εργαστηρια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, ξαναδινω παλι πανελληνιες φετος για να μπουμε σε καμια σχολη...
το θεμα ειναι οτι δουλευω παραλληλα και δεν μπορω να απουσιαζω απο την δουλεια..
οποτε θελω μια σχολη που να μην εχει καθολου η λιγα εργαστηρια...
αλλα δεν εχω ιδεα τι παιζει καθος δεν εχω τελειωσει καποια αλλη ..


Κυριως με ενδιαφερουν σχολες με αντικειμενο την πληροφορικη και τα οικονομικα μιας και μ αρεσουν τα μαθηματικα...

πρωτα με ενδιαφερουν Αει και υστερα Τει...
να ειναι και λιγο ευκολη ετσι....
Βαση οχι στο Θεο αλλα κανα 13 +-
Α και να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στην Αθηνα για να ερθω μεσω πολυτεκνειας

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θες να μπεις σε σχολή απλά και μόνο για το χαρτί ή θες πάρεις γνώσεις;

Έτσι όπως τα περιγράφεις, μάλλον το πρώτο. Αλλά πλέον το χαρτί από μόνο του δεν είναι αρκετό πουθενά, ειδικά σε πληροφορική και οικονομικά.

Γι' αυτό πρέπει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητες σου: ή θα αφιερωθείς σε μια σχολή κανονικά (παρακολούθηση εργαστηρίων κ.τ.λ.) ή θα συνεχίσεις την υπάρχουσα δουλειά σου. Φυσικά, μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο αν προλαβαίνεις, αλλά με εκπτώσεις στις δουλειά σου κι όχι στη φοίτηση σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο οπως λες...

την δουλεια δεν την αφηνω αρα αν παρουμε κανα χαρτι καλα ειναι (τελειως μπακαλε για να εξηγησω τι ζηταω)...

αν αφησω την δουλεια απλα δεν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα να σπουδασω εστω και ενα χαρτι πολυ απλα... δεν ειναι θεμα παραχωρησεων αλλα αναγκων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έβγαζα το καπέλο εάν έμενες στο "το πρώτο όπως λες" και δεν το έντυνες με δακρύβρεχτα του στυλ "δεν είναι θέμα παραχωρήσεων αλλά αναγκών". 

 

 

Ένα χαρτί δεν είναι ανάγκη. Είναι κόμπλεξ. Το να έχεις "το χαρτί". 

 

 

Εφόσον δουλεύεις τότε δες εάν μπορείς να κάνεις κάτι πάνω στην δουλειά σου. Είτε τριτοβάθμιο ίδρυμα είτε ΙΕΚ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αντι να κρινεται τις πραξεις του καθενος εχετε αναρρωτηθει οτι υπαρχουν εξωτερικοι παραγοντες που μπορει να επιδρουν στον τροπο ζωης του καθενος και να ειναι αγνωστοι για καποιον αλλο?...

 

τι σχεση εχει το γιατι το θελω , τι δουλεια κανω, μεχρι και χαρακτηριστηκαν οι πραξεις μου ως κομπλεξ...ΩΩΩ θεε... ενα ποστ εκανα και κριθηκε ολοι η ζωη μου...κουλ παιδες....

 

Η αποφαση εχει παρθει η προετοιμασια εχει γινει...

 

ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ? Η απο καποιο εμπειρια φιλους κτλ??

 

Α ναι πια ειναι αυτη.... πολυ απλα και λιτα ....

 

Ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του...το να κρινουμε καποιον ειναι πολυ ''μικρο''

 

ο στοχος μου δεν ειναι να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα πολυ απλα να βρω καμια αξιοπιστη και συναμη χρησιμη απαντηση

 

Ευχαριστω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφορική χωρίς εργαστήρια δε νομίζω. για κανα τει διοικησης επιχειρησεων εισαι.

τει διοικηση επιχειρησεων εχει περιπου 4-5 εργαστηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΑΕΙ δεν εχουν. Πχ ψηφιακων συστηματων στο πειραια. Εχει ελαχιστα.Που και να μην πας δεν τρεχει τιποτα συνηθως.Ζητημα 1-2 "υποχρεωτικα" στα 4 χρονια και συνηθως απογευμα μια φορα τη week με δυνατοτητα επιλογης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αντι να κρινεται τις πραξεις του καθενος εχετε αναρρωτηθει οτι υπαρχουν εξωτερικοι παραγοντες που μπορει να επιδρουν στον τροπο ζωης του καθενος και να ειναι αγνωστοι για καποιον αλλο?...

 

τι σχεση εχει το γιατι το θελω , τι δουλεια κανω, μεχρι και χαρακτηριστηκαν οι πραξεις μου ως κομπλεξ...ΩΩΩ θεε... ενα ποστ εκανα και κριθηκε ολοι η ζωη μου...κουλ παιδες....

 

Η αποφαση εχει παρθει η προετοιμασια εχει γινει...

 

ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ? Η απο καποιο εμπειρια φιλους κτλ??

 

Α ναι πια ειναι αυτη.... πολυ απλα και λιτα ....

 

Ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του...το να κρινουμε καποιον ειναι πολυ ''μικρο''

 

ο στοχος μου δεν ειναι να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν αλλα πολυ απλα να βρω καμια αξιοπιστη και συναμη χρησιμη απαντηση

 

Ευχαριστω...

 

Οι περισσότερες σχολές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ εργαστήρια (μπορεί βέβαια να έχουν υποχρεωτικές παρουσίες σε μαθήματα),

 

φιλοσογικές, νομικές, οικονομικά κλπ κλπ κλπ

 

Δε μπορούμε να σου καταγράψουμε το 80% των σχολών.

 

Μπορούμε να ρίχνουμε random ιδεες ή να δούμε πιο συκγκεκριμένα την περίπτωσή σου γι' αυτό και η ερώτησή μου παραμένει.

 

Τι δουλειά κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια οικογενειακη επιχειρηση συνήθως μια πρωι μια απογευμα διχως ακριβες ωραριο αναλογα την δουλεια..απο 6 εως και 10 ωρες...

 

υποχρεωτικες παρουσιες σε μαθηματα?? ωχ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποχρεωτικες παρουσιες σε μαθηματα?? ωχ... 

 

Αυτό μπορεί σε μεγάλο βαθμό να είναι στον κάθε καθηγητή.

 

Δε ξέρω αν μπορεί κανείς να σου πει με σιγουριά "η τάδε σχολή το τάδε μάθημα έχει υποχρεωτικές παρουσίες" αλλά ως πιθανότητα μπορεί να παίξει.

 

Πάντως από τη στιγμή που δεν έχεις και το πιο "αυστηρό" ωράριο στον κόσμο δε θα πρέπει να απορρίψεις αμέσως σχολές που μπορεί να έχουν ελάχιστα εργαστήρια.

 

ΟΚ δε θα πας Χημικός ή Χημικός μηχανικός αλλά μη το περιορίσεις στο 0.

 

Το δύσκολο ίσως να μην είναι τα εργαστήρια αλλά πως θα διαβάσεις για να δώσεις πανελλήνιες για να μπεις στη σχολή στα 30 σου (αν το προφίλ σου είναι ακριβές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...