Προς το περιεχόμενο

1/1.7'' vs 1/23''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι να αγορασω compact φωτογραφικη μηχανη. Σε πρωτη φαση ειχα αποφασισει να παρω μηχανη με ζουμ x20 ή x30 μιας κ ακουγεται εντυπωσιακο. Ομως μετα απο αρκετο διαβασμα κατεληξα στο συμπερασμα οτι οσο μεγαλυτερος ειναι ο αισθητηρας( καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας), τοσο μικροτερο ζουμ εχει η φωτογραφικη. Επισης ο μεγαλυτερος αισθητηρας συνοδευεται συνηθως και απο πιο φωτεινους φακους (f 1,8 - 2). Κ επειδη οι περισσοτερες travel zoom μηχανες εχουν αισθητηρα μεγεθους 1/23'' και διαφραγματα που ξεκινανε απο 3.5 με φρεναρε απο το να προβω στην αγορα κ να συνεχισω το ψαξιμο.

Ας μας δωσουν οι πιο εμπειροι την γνωμη τους.

Ειναι η διαφορα μεταξυ των 2 αισθητηρων τοσο μεγαλη ωστε να συμβιβαστω με μικροτερο ζουμ ή η διαφορα θα ειναι εμφανη μονο σε περιβαλλοντα με χαμηλοτερο φωτισμο;

Επισης οταν μια travel zoom τραβαει με f 3.5 σε wide, ειναι αρκετο ασχετα απο το μεγεθος του αισθητηρα για να τραβηξει καποιος μια φωτο με λιγο φως και σταθερο μη κινουμενο θεμα;

Σε γενικες γραμμες την μηχανη την θελω για τα ταξιδια και φωτογραφιες τοπιων, αρχιτεκτονικες.

Κ απο μοντελα εχω καταληξει στην Olympus Stylus XZ-2 και με μεγαλυτερο ζουν σε μια εκ των 

Panasonic TZ40, Sony DSC-HX50V, Canon PowerShot SX700 HS.

Ταβανι εχω τα 350 αλλιως θα επερνα την Stylus 1 :)

Αν υπαρχουν κ αλλες προτασεις καλοδεχουμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα ανεβεις τοσο υψηλα παρε κατι τετοιο ο αισθητηρας ειναι απλα σε αλλο επιπεδο απο αυτους που αναφερεις και κατα την γνωμη μου ειναι αρκετα καλη στο μεγεθος, (σε τσέπη δεν χωραει αλλα την "πετας" σε ενα σακίδιο ώμου που θα εχεις μαζι σου ετσι κι αλλιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H xz-2 είναι σε ποιότητα μια κλάση πάνω. Κατά την προσωπική μου άποψη χρειάζεται να επενδύσεις αρκετά λεφτά για να πάρεις παραπλήσια ή λίγο καλύτερη ποιότητα. Η nex που γράφει ο manic έχει σαφως καλύτερο αισθητήρα και δυνατότητες αλλά ο 16-50 που δίνεται σαν κιτ είναι με διαφορά ο χειρότερος φακός kit που υπάρχει σε όλα τα συστήματα και δυστυχώς χαντακώνει τη μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναι τα spec της Nex μου φανηκαν τελεια σε αντιθεση με τον φακο...Δηλ σε xz-2 vs travel zoom κερδιζουμε πολυ σε ζουμ αλλα χανουμε λιγο σε ποιοτηρα;; καπως ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι  θα χρειαστει τις λιγοτερες φορες.αλλα εκεινες τις λιγες φορες που θα θελεις να φερεις κατι κοντα θα το εχεις....

το θεμα ειναι αν η καμερα με το 30x ζουμ ειναι τοσο χειροτερη ωστε να την αποφυγω. Αν μιλαμε για μικρες διαφορες οι οποιες φαινονται μονο σε 100% crop τοτε με βλεπω να προτιμω την travel zoom.

Το χειροτερο που διαβασα ειναι οτι οι travel zoom ειναι σε επιπεδα καλου camera smartphone κ τρομαξα...

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο που διαβασα ειναι οτι οι travel zoom ειναι σε επιπεδα καλου camera smartphone κ τρομαξα...

 

Πάω στοίχημα πως αν σου δείξω φώτο από το Nokia N8 μου (smartphone 12 mp, image sensor 1/1.83'') και από μια compact travel zoom, δεν θα βρεις διαφορές...

 

Αν θες πραγματικά να ανέβεις σε ποιότητα φωτογραφίας πήγαινε σε entry level dslr (για το budget σου, Nikon D3100, canon 1100D, κτλ) ή έστω σε mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να πάω σε μέγεθος dslr θα είχα πάρει την Panasonic fz200 Η οποία έχει φωτεινό φακό κ x24 zoom κ θα είχα καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήταν να πάω σε μέγεθος dslr θα είχα πάρει την Panasonic fz200 Η οποία έχει φωτεινό φακό κ x24 zoom κ θα είχα καθαρίσει.

 

Η panasonic που λες είναι bridge με αισθητήρα για γέλια (μικρότερο κι απ' του κινητού μου). Καμμιά σχέση με dslr.

 

Αν δεν σε βολεύει το μέγεθος μιας dslr πήγαινε σε mirrorless. Κάποιες με pancake φακούς είναι πραγματικά compact

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Μόνο που Για να έχεις ζουμ φακό με σταθερό 2,8 διάφραγμα σε dslr θες κανένα χιλιάρικο σώμα+φακός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να πάω σε μέγεθος dslr θα είχα πάρει την Panasonic fz200 Η οποία έχει φωτεινό φακό κ x24 zoom κ θα είχα καθαρίσει.

η οποια ειναι τεζα μουφα

πρεπει να καταλαβεις οτι αυτες οι μηχανες απευθυνονται σε ατομα που απλα θελουν να βγαζουν φωτογραφιες για το facebook απο τις διακοπες τους το καλοκαιρι.

τιποτα αλλο.

Eγω πάντα κουβαλάω έναν τέτοιο http://petapixel.com/2010/01/06/ginormous-5200mm-canon-lens-on-ebay/ 

στην τσάντα μου. Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να χρειαστεί το έξτρα ΖΟΟΜ

ο οποιος απ οτι βλεπω δεν εχει καθολου ζουμ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Μόνο που Για να έχεις ζουμ φακό με σταθερό 2,8 διάφραγμα σε dslr θες κανένα χιλιάρικο σώμα+φακός....

 

Από τις απαντήσεις σου νομίζω ότι κακώς άνοιξες αυτό το τόπικ μιας και κατ'εμέ τα έχεις εντελώς ξεκάθαρα στο μυαλό σου.

 

Θες φτηνή φωτογραφική με μεγάλο ζουμ.

Μεταξύ 1/1.7'' και 1/2.3'' δεν πρόκειται να δεις τρελές διαφορές... Το πρώτο μέγεθος είναι καλύτερο από το δεύτερο αλλά μούφα με μούφα δεν έχει μεγάλη διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος μου απάντησε στο βασικό μου ερώτημα!!ότι δηλ.δεν θα δω Μεγάλη διαφορά μεταξύ των 2 μεγεθών αισθητήρων.Ευχαριστώ πολύ. Αν κ οι υπόλοιποι μου δώσατε να καταλάβω ότι αυτές οι μηχανές είναι λίγο καλύτερες από κινητό κάτι το οποίο δεν το φανταζόμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου απαντήσαμε από την αρχή αλλά μάλλον δεν θες να καταλάβεις ότι η συγκριση των δυνατοτήτων 2 αισθητήρων είναι ΑΧΡΗΣΤΗ στη φωτογραφία αν δεν συνδιάζονται από συγκριση φακών, και στην ψηφιακή πια φωτογραφία από επεξεργαστές, συστηματα εστίασης, κουμπιά χειρισμού, οθόνη, δυνατότητες σε βίντεο και πολλά αλλα που περιλαμβάνονται σε μία φωτογραφική μηχανή. Οι αισθητηρες που ρωτάς είναι κοντινών δυνατοτητων, οι μηχανές όμως που ζητάς να συγκριθούν εχουν μεγάλες διαφορές και κάποια είναι πολύ καλύτερη οπότε βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες στα χέρια κάποιου που ξέρει να την χειριστεί. Δυστυχώς η ποιότητα και το μεγάλο ζουμ στις compact κοστίζουν και μόνο τα πολύ ακριβά μοντελα τα συνδιάζουν. Οι υπόλοιπες  έχουν μεγάλες διαφορές είτε στο ένα είτε στο άλλο με τον ανταγωνισμό. Εσυ αποφασίζεις που θα κανεις την παραχώρηση

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...