Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Προκειται να ξεκινησω σεμιναρια φωτογραφιας και επειδη θα μας βαζουν και "εργασιες για το σπιτι " πρεπει να αγορασω μια μηχανη η οποια θα ειναι τουλαχιστον ημιεπαγγελματικη.θα ηθελα γνωμες απο ατομα που ασχολουνται με την φωτογραφια (ειτε σαν χομπι ειτε επαγγελματικα) σχετικα με το ποια μηχανη να επιλεξω.Μου προτειναν την Canon EOS 1000D  αλλα επειδη ειμαι ασχετη με το θεμα και δεν ξερω τιποτα για τεχνικα χαρακτηριστικα κ.λ.π. θα ηθελα κι αλλες γνωμες. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρω μεταχειρισμενη (εχω να διαθεσω γυρω στα 300ευρω) και επειδη θα μας μαθουν και σκοτεινο θαλαμο αν ειναι καλυτερο να επιλεξω ψηφιακη η αναλογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Για ποιο λόγο χρειάζεσαι επαγγελματική μηχανή (ή "ημιεπαγγελματική) για να κάνεις σεμινάρια φωτογραφίας?

2) Αυτοι που κάνουν τα σεμινάρια σου πρότειναν την συγκεκριμένη?

 

Για να απαντήσω σε αυτά που ρωτάς τώρα

 

i) Ημιεπαγγελματική το λένε λόγω μάρκετινγκ, σαν επίπεδα υπάρχει η entry level , advanced και professional

Oι μόνοι επαγγελματίες που χρησιμοποιούν advanced μηχανές επαγγελματικά ειναι αυτοι που φωτογραφίζουν wild life

 

Η αλήθεια ειναι οτι επίτηδες τις έχουν κάνει να μοιάζουν μεταξύ τους όλες ώστε να μπερδευονται αυτοί που θέλουν να πάρουν dslr. Είχε έρθει κοπέλα σε ένα γάμο σε φίλο μου που τραβούσαμε μαζί και του είχε πει τι ρυθμίσεις έχει μιας και έχουν ίδια μηχανή να βάλει το ίδιο και αυτή

Ο φίλος είχε αυτή http://www.skroutz.gr/s/1669455/Canon-EOS-5D-Mark-III-Body.html

Η κοπέλά είχε αυτή http://www.skroutz.gr/s/321229/Canon-EOS-600D-Body.html

 

Δεν ειναι και ίδιες αλλα ψιλομοιάζουν, εμφανισιακά τουλάχιστον

 

ii) Οι επαγγελματικές κοστίζουν τριψήφιο αριθμό, οι advanced απο 500 και πάνω μεταχειρισμένες μόνο το σώμα και οι entry level ίσως βρεις κάποια αξιόλογη μεταχειρισμένη με τον κίτ φακό κοντά στα 300,

 

iii) Η 1000d ειναι οτι χειρότερο μπορείς να αγοράσεις και σε καμια περίπτωση δεν αξίζει (την έχω δουλέψει), βγηκε το 2008 και ειναι πίσω αιώνες τεχνολογικά, με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις πολύ καλύτερη

 

iv) Ναι αξίζει να πάρεις μεταχειρισμένη αρκεί η μηχανή να ειναι σε καλή κατάσταση και ο πωλητής έμπιστος

 

v) Aναλογική μπορείς να βρείς με συμπαθητικό φακό σε ξεφτύλα τιμή , ειναι μια χαρά και πολύ καλή για να μάθεις τα βασικά της φωτογραφίας αρκεί να έχεις μεράκι να εμφανίζεις κτλπ, αλλιώς θα την βαρεθείς σύντομα

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θελω επαγγελματικη γιατι εχω ψωνιο με την φωτογραφια (γι αυτο αλλωστε και θα αρχισω σεμιναρια) και σκεφτηκα οτι αφου θα παρω ετσι κι αλλιως τουλαχιστον να ειναι καποια καλη. Συν οτι εχω απογοητευθει απο τις απλες compact ψηφιακες (εχω αλλαξει ηδη 2).Την 1000d την εχει η αδελφη μου την πηρε μεταχειρισμενη και απλα μου αρεσαν πολυ οι φωτογραφιες που βγαζει...ιδιαιτερα οι κοντινες με τις οποιες εχω κολλημα!.Αν και φανταζομαι σ αυτο θα παιζει ρολο και ο φακος που εχει αγορασει ξεχωριστα. Βεβαια εγω σαν ασχετη δεν μπορω να κρινω το τεχνικο κομματι ουτε να διακρινω λεπτομερειες οπως καποιος που ειναι γνωστης του αντικειμενου οπως εσυ. Αυτες οι 2 ας πουμε που μου εδειξες εμενα μου φαινονται το ιδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και έχεις ψώνιο με την φωτογραφία και καλά κάνεις που θές να μάθεις με τα σεμινάρια αλλα

 

1) Απ'οτι κατάλαβα κάνεις το λάθος να θεωρείς όλες τις dslr επαγγελματικές και ίδιες.

Υπάρχουν διάφορες φωτογραφικές μηχανές , compact, mirrorless, SLR (αναλογικες) ,digital-SLR (dslr) . To οτι μια dslr (σαν της αδερφής σου π.χ) βγάζει καλύτερα απο μια compact δεν την κάνει αυτόματα και επαγγελματική, την κάνει απλά καλύτερη ή και διαφορετική απο την compact που είχες

 

2) οπως σου ειπα και πριν οι επαγγελματικές μηχανές κοστίζουν 3,000 ευρώ το λιγότερο μαζί με έναν καλό φακό , οπότε με τα 300 που διαθέτεις υπάρχει ενα μηδενικό διαφορά

 

3) Και τόσα λεφτά να δώσεις όμως δεν θα μπορέσεις να την αξιοποιήσεις. Ειναι σαν να μου δώσεις εμένα ferrari και να την πηγαίνω μέχρι δευτερη ταχύτητα

 

4) Οπότε καταλήγουμε οτι δεν χρειάζεσαι μια (επαγγελματική- "ημιεπαγγελματική" dslr) αλλα μια αρκετά καλή για να ξεκινήσεις στον χώρο της φωτογραφίας

 

Προτείνω αυτές:

 

Ξεκινάει απο την φτηνότερη μέχρι την ακριβότερη - μεταχειρισμένη ή καινούργια ανάλογα πόσο θα τις βρείς

 

Nikon 3200, Nikon d5100, Nikon d5200

 

ή σε Canon

 

Canon 550d, Canon 60d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο τα εχω μπερδεψει λιγο με αυτο το θεμα..γι αυτο αλλωστε εγραψα το μυνημα.. μονη μου δεν θα εβγαζα ακρη ποτε!..παντως της αδελφης μου δεν βγαζει απλα καλυτερα..μοιαζουν σαν να τις εχει τραβηξει επαγγελματιας γι αυτο και κολλησα με την συγκεκριμενη μηχανη ..παρολα αυτα θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα κοιταξω για καποια απο αυτες που εγραψες..θα ριξω και μια ματια στις αγγελιες εδω.σε ευχαριστω πολυ και παλι! α κατι τελευταιο αν δεν σε κουραζω! τα megapixels παιζουν μεγαλο ρολο στις entry level η ειναι κι αυτο κολπο του marketing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερα megapixel εχει μια κάμερα τοσο μεγαλύτερες φωτογραφίες βγάζει (σε διαστάσεις)

Το μεγαλύτερο δεν σημαίνει και καλύτερο όμως...οπότε απο 12+ θα είσαι οκ

 

Άμα πάς για μεταχειρισμένο μην φοβάσαι κάτι , αρκεί να ειναι έμπιστος ο πωλητής. Καλό θα ειναι πριν την αγοράσεις να ανοίξεις ένα θέμα να σε συμβουλέψουν τα παιδιά τι να ρωτήσεις τον πωλητή και αν αξίζει τελικα ή όχι

 

Τώρα για την 1000d τι να σου πώ, ή δεν έχεις δει πραγματικούς επαγγελματίες (απ'οτι κατάλαβα σου αρέσουν τα πορτραίτα)

ή η αδερφή σου ειναι μεγάλο ταλέντο  :-D 

Πάντως η 1000d ειναι παλιά και δεν αξίζει η αγορά της, εκτός και αν την βρείς σε τόσο ξεφτύλα τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχα! βασικα η αδερφη μου κανει κι αυτη μαθηματα εδω και μερικους μηνες ξεχασα να στο πω εχουμε το ιδιο ψωνιο..και μαλιστα εχει ανεβασει και φωτογραφιες στο flickr :P  πρεπει να την αγορασε γυρω στα 200ευρω τη μηχανη αν θυμαμαι καλα..τωρα για τον πωλητη που λες φαινεται και απο τα σχολια οταν ειναι καποιος αξιοπιστος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 500 ευρω παιρνεις καινουρια την D5100 με τον 18-105 φακο http://www.skroutz.gr/s/332337/Nikon-D5100-Kit.html

 

γενικα θα προτεινα να πας σε νικον στα "ερασιτεχνικα" μοντελα.

αν δε πας στη 5100 Μπορεις να πας και σε κατι πιο απλο για τον νεο χρηστη την D3300,την 3200 δε τη προτεινω γιατι δεν εχει κανενα πλεονεκτημα απο την 5100 και ειναι και ακριβοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...