Προς το περιεχόμενο

ND φιλτρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ανοίξεις ένα raw από συγχρονη μηχανη και το αντίστοιχο jpeg δεν εχουν καμμία σχέση στις δυνατότητες επεξεργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ανοίξεις ένα raw από συγχρονη μηχανη και το αντίστοιχο jpeg δεν εχουν καμμία σχέση στις δυνατότητες επεξεργασίας

να τραβαω raw και να τις κανω μετα jpeg δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αχα οκ...η 2η φωτο π σ εστειλα νμιζω ειναι με nd1000...απλα επδ οι 1000 ειναι καπως ακριβοι, ηθελα να ξερω αν οι 400ρδες ας πουμε ειναι καλοι η οχι γι αυτο που θελω

τα hoya ειναι πιο ακριβα νομιζω..σε 1000 αυτο ειναι το πιο φθηνο, θα κανω και μια ερευνα στα καταστηματα απο κοντα βεβαια..

Τα Hoya δεν είναι πιο ακριβά.Τα BW είναι ακριβότερα και καλύτερα ποιοτικά ιδιαίτερα τα kasseman και τα fpro. Καλύτερα να πάρεις ένα hoya θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά (αναλόγως ποιο θα πάρεις βεβαια) δεν αξίζει να πάρεις για τον 18-55 BW.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τραβαω raw και να τις κανω μετα jpeg δλδ?

 

Aν έχεις χρόνο κάποια στιγμή διάβασε τα δύο παρακάτω links για να καταλάβεις τις διαφορές μεταξύ RAW και JPEG και πότε χρειάζεσαι το κάθε φορμα :)

 

Link.png Site: SLR Lounge

 

Link.png Site: Ken Rockwell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Hoya δεν είναι πιο ακριβά.Τα BW είναι ακριβότερα και καλύτερα ποιοτικά ιδιαίτερα τα kasseman και τα fpro. Καλύτερα να πάρεις ένα hoya θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά (αναλόγως ποιο θα πάρεις βεβαια) δεν αξίζει να πάρεις για τον 18-55 BW.

Αγορασα ενα b&w 10stop απ'το hong kong με 29ευρω τελικα..

 

Με λιγα λογια τα raw αρχεια δεν παιρνουν απο επεξεργασια απο τη μηχανη.. Ο,τι τραβαει το αποθηκευει, κι ετσι εχουν και μεγαλυτερο μεγεθος.

 

Aν έχεις χρόνο κάποια στιγμή διάβασε τα δύο παρακάτω links για να καταλάβεις τις διαφορές μεταξύ RAW και JPEG και πότε χρειάζεσαι το κάθε φορμα :)

 

Link.png Site: SLR Lounge

 

Link.png Site: Ken Rockwell

Τα ειχα ψαξει τοτε και ειχα καταλαβει τις διαφορες, πλεον το εχω σπανια ρυθμισμενο σε jpeg!

 

https://www.flickr.com/photos/tasts2014/''>https://www.flickr.com/photos/tasts2014/'>https://www.flickr.com/photos/tasts2014/

Πιστευω υπαρχει βελτιωση σε σχεση με την τελευταια φορα που μιλησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος. Η τεχνική σου ειναι σαφως βελτιωμένη και το αποτέλεσμα αρκετά καλύτερο. Δοκίμασε και διαφορετικές γωνίες , ίσως πιο χαμηλές

πειραματιζομαι και μ αυτο που λες, εβγαλα μια ωραια απο χαμηλη γωνια προχθες, απλα ειναι δυσκολο καπως λογω του οτι το τριποδο εχει ενα minimum υψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεται ο ορίζοντας στην μέση δεν δινει ισορροπία στα κάδρα σου

Ευπροσδεκτες ολες οι παρατηρησεις, απο πια αποψη το εννοεις ? Π.χ 1/3 θαλασσα 2/3 ουρανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο κανόνας των τρίτων βοηθάει τώρα αν θα είναι ο ουρανός ή θαλασσα στο 1/3 ή ανάποδα εξαρτάται από το θέμα

Η δικιά σου ας πουμε "near to cranes" είναι σχεδόν αψογη σαν κάδρο και ας μην έχει τα φιλτρα και όλα αυτά των επόμενων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ο κανόνας των τρίτων βοηθάει τώρα αν θα είναι ο ουρανός ή θαλασσα στο 1/3 ή ανάποδα εξαρτάται από το θέμα

Η δικιά σου ας πουμε "near to cranes" είναι σχεδόν αψογη σαν κάδρο και ας μην έχει τα φιλτρα και όλα αυτά των επόμενων

ναι κτλβ..1/3 θαλασσα νμιζω ειναι προτιμοτερο απο 1/3 ουρανου

anyway, ευχαριστω για την παρατηρηση θα το εχω υποψιν μου την επομενη φορα

*αν εχεις flickr (παει σε ολους του topic αυτο) κανε follow να σε κανω κ εγω

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι κτλβ..1/3 θαλασσα νμιζω ειναι προτιμοτερο απο 1/3 ουρανου

anyway, ευχαριστω για την παρατηρηση θα το εχω υποψιν μου την επομενη φορα

*αν εχεις flickr (παει σε ολους του topic αυτο) κανε follow να σε κανω κ εγω

 

 

Βασικά εσύ επιλεγείς τι  θα δώσεις περισσότερο έμφαση .. αν πχ είχες ένα καταπληκτικοί ουρανό ενώ στη θάλασσα δεν είχες κατι το ενδιαφέρων θα επέλεγες 2/3 ουρανό και 1/3 θάλασσα. 

 

Αν μπορούσες να αγοράσεις ενα ultra wide φακό κατι απο 10mm - 16mm τα θαλάσσια  τοπία που τραβάς θα αποκτούσαν μεγαλύτερη δυναμική. Επιπλέον είδα ότι χρησιμοποιοεις f36 διάφραγμα για πετύχεις το νερό της θάλασσας να έχει αυτη την επίπεδη όψη.... έχε υπόψη όμως ότι με τέτοιο διάφραγμα χάνεις πάρα πολύ σε ποιότητα!

 

Απαραίτητη η αγορά φίλτρου Nd ..

Επεξ/σία από ColdFusion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εσύ επιλεγείς τι  θα δώσεις περισσότερο έμφαση .. αν πχ είχες ένα καταπληκτικοί ουρανό ενώ στη θάλασσα δεν είχες κατι το ενδιαφέρων θα επέλεγες 2/3 ουρανό και 1/3 θάλασσα. 

 

Αν μπορούσες να αγοράσεις ενα ultra wide φακό κατι απο 10mm - 16mm τα θαλάσσια  τοπία που τραβάς θα αποκτούσαν μεγαλύτερη δυναμική. Επιπλέον είδα ότι χρησιμοποιοεις f36 διάφραγμα για πετύχεις το νερό της θάλασσας να έχει αυτη την επίπεδη όψη.... έχε υπόψη όμως ότι με τέτοιο διάφραγμα χάνεις πάρα πολύ σε ποιότητα!

 

Απαραίτητη η αγορά φίλτρου Nd ..

Βασικά ναι εννοείται, απλα ειπα οτι τις περισσοτερες φορες ειναι κατα την αποψη μου πιο ωραια αυτη η αναλογια..

Για τον φακο : no money  ;p

Για το διαφραγμα το γνωριζω, προσπαθω να μην χρησιμοποιω πανω απο 14-16 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...