Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτη ειναι η μεγαλυτερη παπαρια που εκανε η xiaomi

 

αφου ξερουν οτι ολοι εχουν βασεις για διαφορα σπορ πηγε και την εκανε χιλιοστα ψηλοτερη και χοντρουλα και δεν μπαινει σε βαση αλλα

 

με τροποποιηση πχ zenmuse , fei yu και αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι καταλαβα (και τελικα ουτε η sj5000 που εχει και αυτή Ambarella κανει) εχει να κανει με την πλακετα της Ambarella που είναι λιγο ψηλοτερη και μαλλον δεν γινοταν ξερω γω? υποθεσεις κανω αλλα και η sj5000 το ιδιο μέγεθος εχει με την yi ακριβος οποτε μαλλον κατι τετοιο παιζει

παντος ναι μακαρι να ειχε ιδιο μέγεθος (όπως η sj4000) γιατι μας βαζει σε μπελαδες με τα gimbals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες φτιαξαμε μια πλατη απομιμηση μιας που ειδαμε σε σιτε που φτιαχνει  3d βασεις

 

θα ανεβασω φωτο...μπαινει η xiaomi λιφο σφιχτα αλλα μπαινει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα η yi είναι μπομπα απλα δεν μπαινει χωρις μοντες στο gimbal για αυτό δεν την ανεφερα (και εγω περιμενω μια yi)

αν παρεις yi να πας και σε ένα 3d printαδικο να σου κανουν αυτό

 

http://www.thingiverse.com/thing:966913

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω κάτι οικονομικότερο που είναι στα ίδια επίπεδα ποιότητας αλλά θα έχω πρόβλημα σε θέμα βιντεοσκόπησης σε υψηλή ευκρίνεια; θα θέλει να περάσω τίποτα περίεργα firmware? Πού μπορώ να βρω 3d εκτυπωτή;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η yi παει μεχρι full hd (1920x1080) στο τελευταιο firmware μπηκε και λιγο μεγαλητερη αναλυση αλλα όχι μεγαλη διαφορα

η hero γραφει 4κ βιντεο στα 30fps αν η αναλυση δεν είναι το θεμα σου αλλα μονο η ποιοτητα ισως να καταφερεις να κανεις δουλεια και με μια yi  (βγαζει και εξαιρετικες φωτογραφιες by the way)

hero παντος δεν είναι ουτε θα μπορουσε να είναι άλλο 500ευρο και άλλο 60... παντος για τα 60 είναι μπομπα η καμερουλα

οσο για 3d printing κανε ένα google search (is your friend) την περιοχη που μενεις μαζι με 3d printing και θα σου βγαλει τι υπαρχει κατεβασε και το αρχειακι που σου εστειλα πριν και πανε μια βολτα να στο τυποσουν :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στη δικιά μου περίπτωση η xiaomi δεν ταιριάζει στην ΤAROT 2D gimbal οπότε έκανα  3d εκτύπωση αυτη τη βάση http://www.thingiverse.com/thing:867505/#comment-656605. Παρεμπιπτόντως τα παλικάρια που προφανώς έχουν την εταιρεία στην οποία έκανα την εκτύπωση λειτούργησαν άκρως επαγγελματικά και μπράβο τους αν αναλογιστεί κανείς ότι εταιρείες της Β. Ελλάδος ακόμα να  απαντήσουν στο μαιλ που τους έστειλα με την παραγγελία μου εδώ και μία εβδομάδα.

Ήρθε και η TAROT 2D από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του Banggood οπότε το ΣΚ θα έχουμε δοκιμές και φυσικά θα γράψω εντυπώσεις τόσο για την ΤAROT 2D όσο και για την 3d εκτύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια παλικαρια εννοεις ??? της thingiver η καποιας ελληνικης εταιρειας

 

παρεπιπτοντως μου εχει καθισει πολυ στο στομαχι ενας 3d printer αλλα περα απο τις γνωσεις που εχω σε επιπεδο 30% ειναι

 

λιγο μπερδεμα να βρεις καποιον για ερασιτεχνικη χρηση

 

ομως μπορεις να φτιαξει οποιοδηποτε ανταλλακτικο θελεις

 

α και τελος τα βιντεο της xiaomi λιγο φλου μου φαινονται και τα χρωματα λιγο μαπα συγκριτικα με την sj4000 ομως η xiaomi εχει 

 

καλυυτερη μονωση και το βλεπω οτι με την ιδια βαση δεν εχει καθολου jellow effect ενω η sj εχει κατα διαστηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα παλι το αντιθετο μαπα μου φαινονται τα χρωματα της 4000 πολυ μπλεδουριασμα και σκοταδιλα ρε παιδακι μου

για αυτό δεν την προτιμησα κυριος και για τα 60 fps (και κανω μοντες τωρα για να χωρεσει η yi)

μηπος είναι τιποτα ο φακος σου out of focus και σου φαινεται μαπα?

Επεξ/σία από spacecowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια παλικαρια εννοεις ??? της thingiver η καποιας ελληνικης εταιρειας

 

Της Ελληνικής εταιρείας στην οποία έκανα την εκτύπωση. Άμεση ανταπόκριση αν και ήταν Κυριακή, μέσα σε μίση ώρα από τη στιγμή που έστειλα το αρχείο επικοινώνησαν τηλεφωνικά για επιβεβαίωση και ρύθμιση κάποιων μικρολεπτομερειών σχετικά με το υλικό που θα χρησιμοποιούσαν, απίστευτη η συσκευασία μέσα στην οποία ήρθε η βάση ένα κουτάκι προϊόν προφανώς 3d printing με το λογότυπο της εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν πιστευω οτι ειναι διαφημηση γιατι να μην δημοσιευθει το ονομα η καποιο μειλ επικοινωνιας η αν εχουν καποιο σιτε

 

εγω αυτα μου εφτιαξαν αλλα κατεληξα στη λυση με τις μπαρες και να κρεμασω το gimbal γιατι ετσι μπορω να το ζυγιζω καλυτερα αναλογα με το βαρος της μπαταριας

post-43463-0-23904300-1441204528_thumb.jpg

post-43463-0-79275400-1441204538_thumb.jpg

post-43463-0-23590300-1441204869_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μια που λέτε ρε παιδιά για 3d printing σκεφτόμουν να φτιάξω μια βάση για να βάλω την μούφα sj4000 πάνω στο εξακοπτερο. Έχετε καμία ιδεα? δε θέλω να μπλέξω με gimbal κλπ για αρχή...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν πιστευω οτι ειναι διαφημηση γιατι να μην δημοσιευθει το ονομα η καποιο μειλ επικοινωνιας η αν εχουν καποιο σιτε

 

 

Να τονίσω ότι δεν έχω καμία εμπορική σχέση με την εταιρεία και αν  θεωρηθεί διαφήμιση κάποιος διαχειριστής μπορεί να σβήσει το παρόν μήνυμα. Η εταιρεία που έκανα την εκτύπωση είναι η http://www.enoworx.gr/και η βάση για την xiaomi στην TAROT 2D gimbal μου στοίχισε 14 ευρώ με τα μεταφορικά από την Πάτρα στην Έδεσσα.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μια που λέτε ρε παιδιά για 3d printing σκεφτόμουν να φτιάξω μια βάση για να βάλω την μούφα sj4000 πάνω στο εξακοπτερο. Έχετε καμία ιδεα? δε θέλω να μπλέξω με gimbal κλπ για αρχή...</p>

κριμα από το θεο παντος να εχεις hexa και να μην του εχεις εστο ένα 2d gimbal πανω...

βαλτου αυτό του 40ρικου από το banggood

γιατι θα γυρισει το hexa να σε δαγκωσει χωρις αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει καποιος xiaomi να μου πει 2 πραγματα γιατι και με την αναβαθμιση  1.2 1.2 τα χρωματα ειναι σαν ξεπλυμενα

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...