Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως δεν κοιτάω.

Το 250άρι το κατεβάζω όταν αρχίζω να νιώθω weak την μπαταρία 6-10 λεπτά ανάλογα τον ρυθμό και τα props.

Την μπαταρία την βρίσκω συνήθως γύρω στο 3,5-3,6 ανα cell.

Αν ξεχαστώ δεν υπολογίσω σωστά και το πετάξω μέχρι να στεγνώσει φτάνουν και λίγο πιο κάτω.

Το μεσαίο cell ας πούμε το εχω δει και κάτω απο 3. :shock:

Δεν αποφορτίζονται όλα εξίσου.

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα μιας που ασχολούμαι και εγώ με fpv και πιο συγκεκριμένα racing με 250αρια.

Απλά να προσθέσω ότι καλό είναι αν θέλουμε οι μπαταρίες να ζουν περισσότερο να μην κατεβαίνουν κάτω από 3.7 ανα κελί.

Εγώ συγκεκριμένα τις αφήνω και προς 3.8 και μέχρι στιγμής δεν με έχει "πουλήσει" καμμία.

Επίσης καλό είναι να γίνεται και κανένα balance στην φόρτιση που και που για να μην υπάρχει και θέμα ανόμοιου αποφορτισμού, βοηθάει πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλο φορτιστη και ολα πανε μια χαρα  αρκει να μην τις βιαζουμε   :-D

 

Ε εντάξει, όταν ξαφνικά βρίσκεις κενό και ΠΡΕΠΕΙ να πετάξεις μπορεί να την φορτίσεις και 2c ή και 3c :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τράβηξα κι εγώ ένα με το Sky Lark αλλα την ψιλοπάτησα γιατί η θήκη της sj4000 ήταν λίγο λερωμένη - πάλι κάτι έκανε!

 

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

Λίγο για την προσγείωση δεν είμαι σίγουρος. :-D  :-D  :-D

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι βρε! την έκοψα γιατί ήταν απαράδεκτη!

δεν είχα υπολογίσει το βάρος απο την κάμερα μπροστά και όπως κατέβηκε γονάτισε και μου έκανε και μιά γυροβολιά!!! χαχαχα

 

ορίστε και ένα απο το quad - έχει γίνει σταθερό σαν βράχος λέμε!!!
 

 

 

***Γιαννάκο όλα καλά σε σας? τώρα έβλεπα στις ειδήσεις για την φωτιά! ήταν κοντά σε σένα???

Επεξ/σία από samniotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

***Γιαννάκο όλα καλά σε σας? τώρα έβλεπα στις ειδήσεις για την φωτιά! ήταν κοντά σε σένα???

Στο χιλιόμετρο ήταν το πρωί.

Φυσαγε αντιθετα και την γλυτωσαμε προς ώρας...

Ελπίζω να μην εχουμε άλλα... 

Τα περισσότερα τα εχουν κάψει ήδη...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα μιας που ασχολούμαι και εγώ με fpv και πιο συγκεκριμένα racing με 250αρια.

Απλά να προσθέσω ότι καλό είναι αν θέλουμε οι μπαταρίες να ζουν περισσότερο να μην κατεβαίνουν κάτω από 3.7 ανα κελί.

Εγώ συγκεκριμένα τις αφήνω και προς 3.8 και μέχρι στιγμής δεν με έχει "πουλήσει" καμμία.

Επίσης καλό είναι να γίνεται και κανένα balance στην φόρτιση που και που για να μην υπάρχει και θέμα ανόμοιου αποφορτισμού, βοηθάει πολύ :)

 

Εγω σε καθε φορτιση κανω balance. Δεν ξερω αν κανω σωστα, αλλα νομιζα οτι πρεπει παντα να κανουμε balance.

Το πολυ με 2C φορτιζω οταν βιαζομαι.

 

Τωρα για να μην τελειωσω τις μπαταριες, η Ταρανις μετραει για 5 λεπτα αντιστροφα, και μου λεει το ρολοι στο καθε λεπτο.

Συνηθως κατεβαινει με 3.8 στην μπαταρια.

 

Samnioti ωραιο το βιντεο ρε. Μια χαρα το gimbal σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ σπίτι φορτίζω πάντα balance και αν θέλω να φορτίσω κατά την πτήση το βάζω σε lipo fast charge

ενδιάμεσα πετάω και το θερμικό (για όσο έχουμε ακόμα νιτρομεθανόλη) και είμαι μιά χαρά!

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

θα ήθελα να αγοράσω κάποιο drone μέχρι κάποιο λογικό ποσό. όταν λέω λογικό εννοώ μέχρι 100-150 €.

 

Θα ήθελα πρώτα να εξοικειωθώ, να δω εάν πραγματικά μου αρέσει και μετά αν χρειαστεί να πάρω κάτι καλύτερο.

 

έχετε κάποιο να μου προτείνετε;

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

How to πως να μην κάνεις loop με overloaded rc plane.

:-D

πωπω αυτο πονεσε!

εμεινε τιποτα απο το αεροπλανο ?

 

κατι αλλο πολυ χρησιμο που βρηκα εδω...

http://www.insomnia.gr/topic/575019-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-capital-control-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-bitcoin/page-1

 

σε μενα ηρθε το vrx kai ta goggles αλλα δεν ειχα προλαβει να παραγγειλω cloverleaf κεραιες και ανταλλακτικα οποτε με βλεπω για bitcoin !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωπω αυτο πονεσε!

εμεινε τιποτα απο το αεροπλανο ?

 

σε μενα ηρθε το vrx kai ta goggles αλλα δεν ειχα προλαβει να παραγγειλω cloverleaf κεραιες και ανταλλακτικα οποτε με βλεπω για bitcoin !!

 

Ναι επισκευάστικε το plane.

To πτερύγιο της ουράς είχε πάθει ζημιά μόνο.

Το κόλλησα με logo και πέταξα την ίδια μέρα.

 

Για το θέμα με τις cloverleaf.

Μη στεναχωριέσαι και με τις απλές κεραίες γίνεται δουλειά...

Δεν θα πετάξεις και slalom μες στα δέντρα απο την πρώτη μέρα. :)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικα αθανατο δηλαδη το αεροπλανακι !!  νομιζω ηταν αρκετο το υψος που επεσε, και η ταχυτητα θα ελεγα...

 

Ναι με τις απλες κεραιες εχω κανει δοκιμες και παιζει μια χαρα.

Δεν το εχω εγκαταστησει πανω στο quad ακομα. Δινω ρευμα στον πομπο μου απο το καλωδιομανι του quad και ετσι το τεσταρω και παιζει κομπλε.

Θα το στησω ετσι να παιξω απλα ειναι ζορικο. Θελει δηλαδη ξηλωματα κλπ για εγκατασταση της καμερας και του Tx και ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος.

 

Μεσω της διαδικασιας που εστειλα προηγουμενως, θα παραγγειλω απο το banggood τις cloverleaf καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μεσω της διαδικασιας που εστειλα προηγουμενως, θα παραγγειλω απο το banggood τις cloverleaf καποια στιγμη

 

Η cloverleaf σπάει εύκολα σε σχέση με τις απλές. Ειδικά αν δεν εχει το προστατευτικό στο μανιτάρι.

Γενικά επειδή στην αρχή θα πέφτεις πρόσεξε μην πάει τζάμπα η cloverleaf που εχεις στο quad.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...