Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες καλησπέρα,

 

μου εδωσαν δυο Frame, ενα quad και ενα hexacopter και σκοπευω να αρχίσω άμεσα να στηνω (χρηματων επιτρεπόντων) το πρότω μου σοβαρό μοντέλο...

 

Σκεφτομαι να αρχίσω απο το εξακοπτερο δεδομένου οτι τετρακοπτερο εχω ήδη το X5sw...

 

Ψαχτηκα με τα flight controllers και ειδα οτι παιζουν απο 19-300€...

 

Για μένα μάλλον η naza v2 θα ηταν καλη λύση αλλα αποκλείεται καθαρά λόγω κόστους...

 

Τι θέλω λοιπον; θελω ενα εξακόπτερο (στο οποίο στο μέλλον θα ρίξω και fpv) που θα εχει βασικα βοηθηματα πτήσης (stabiliser, failsafe, gps) και να εχει δυνατότητα χειρισμού μέσω ταμπλετ (τηλεμετρία).

 

Ειδα καποια εναλλακτικά εγκεφαλάκια αλλα δε βγαζω ευκολα ακρη, δε ριχνετε ρίλο νερο στο αυλάκι;

 

Επισης θα χρειαστώ μια βασική τηλεκατευθυνση  :-)

 

 

 

Φτιάξε quad.

Ταλαιπωρία τα hexa και παραπάνω λεφτά επίσης.

(Εμένα δεν μου αρέσουν ούτε εμφανισιακά ούτε πτητικά, αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό θέμα...)

Εκτός απο naza υπάρχει και το naza light.

To apm που είναι η "φτηνή" λύση κοστίζει και αυτό 55-70 € και θέλει υπομονή και τύχη απο ότι διαβάζω για να πετάξει σωστά χωρίς προβλήματα.

 

Εδω το παλιό καλό cc3d που κόστισε 13€ σε cruising πτήση σε πάρκινγκ καφετέριας στο Διόνυσο.

 

 

Δεν εχει ευκολίες και gps.

Μόνο ενα 6 axis stabilization το οποίο πλέον το εχω off αφού πετάω κυρίως σε rate.  

 

Δε θα με χάλαγε να εχω και εγω τα failsafe. Να μπορώ να απομακρυνθώ όσο θέλω και όσο δίνουν σήμα τα goggles και η τηλεκατεύθυνση απο την βάση χωρίς να κινδυνεύω να χάσω εικόνα ή έλεχγο των controls και μετά με το πάτημα ενος κουμπιού να προσγειώνεται μπρος μου. Απλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι φτηνό και εγγυημένο.

 

Και χωρίς βοηθήματα και με fc των 10 ευρό μια χαρά πετάω. 

Απλά πιο χαμηλά και πιο κοντά.

Βασικά του πίνω το αίμα το τελευταίο δίμηνο και δε λέει όχι πουθενά το άμοιρο.

 

Οπότε άποψη μου να φτιάξεις ενα σωστό quad 330άρη και πάνω χωρίς να κάνεις τσιγκουνιές.

Καλά μοτέρ, αξιόπιστα esc, ενα καλό φθηνό frame (fiberglass ή πλαστικό) μια καλή midrange τηλεκατεύθυνση και κάποια απλή fc για αρχή και όταν φτάσει ή ώρα πας και για fc με gps rth και autopilot πτήση μέσω waypoints με απλή αλλαγή της FC.

 

Δεν σου λέω για πιο μικρά frames απο 330 γιατί απλά τα 250άρια δεν εχουν χώρο για gps και ουσιαστικά δεν είναι γι αυτή την δουλειά... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για τις σκέψεις σας...

 

δυστυχως η και naza lite με τα 135 μου φαίνεται πολυ... προσωπικά σκεφτόμουν να πιάσω να φτιάξω κάτι βασικό αλλα επεκτάσιμο ωστε να βαλω σε μεταγενέστερο στάδιο fpv και την τηλεμετρία...

 

ειδα αυτες τις apm και την cc3d καθώς και μία ακόμα china (που ρυθμίζεται με κατσαβιδι), αλλα δε μπορώ να ξεχωρισω ακόμα παρα το διάβασμα ποια ειναι αρκετά flexible ωστε να μπορώ αφενός να της ρίξω πανω "προγραμμα" και να μη με παιδέψει πολυ λόγω απειρίας και αφετέρου να εχει μια υποτυπωδη σταθερότητα και συνδεσιμότητα...

 

υπαρχει καπου καποιος οδηγός....;

 

receiver Μου προτειναν το OrangeRx R720X. ΕΙδα απο την ίδια εταιρεία οικονομικές τηλεκατευθυνσεις, τι λενε;

Επισης για τις Tyrnigy γνωμες;

 

 

Όσον αφορά το κόστος θα ήθελα να το κρατησω ει δυνατόν χαμηλό λόγω της γενικότερης καταστασης...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στα λεφτά που εχει φτάσει το cx20 rtf δε νομίζω να μπορείς να φτιάξεις κάτι καλύτερο και πιο οικονομικό.

Στην τελική αν θες κάτι custom πάρε αυτό http://www.banggood.com/HMF-Totem-Q380-380mm-FPV-4-Axis-Mini-Quadcopter-Frame-Kit-p-975427.html

 και όταν σου σπάσει το cx-20 frame (θεώρησέ το δεδομένο ότι θα σπάσει...) κάνε την μεταμόσχευση.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη δύο Frame που μου τα εδωσαν...  ενα τετρακοπτερο και ενα εξακοπτερο (νομιζω 550 ή 650 δεν το εχω μπροστα μου) οποτε ελεγα καθε μήνα να δίνω καμια 60-70€ να το σενιάρω σιγα σιγα να μεινει και η ευχαρίστηση της δημιουργίας!

 

δυστυχως δε μπορώ να βρω εναν οδηγό δια ναυτιλομένους ξεκαθαρό (και δη στα ελληνικά) για αυτό και ρωτάω τόσα πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στα λεφτά που εχει φτάσει το cx20 rtf δε νομίζω να μπορείς να φτιάξεις κάτι καλύτερο και πιο οικονομικό.

Στην τελική αν θες κάτι custom πάρε αυτό http://www.banggood.com/HMF-Totem-Q380-380mm-FPV-4-Axis-Mini-Quadcopter-Frame-Kit-p-975427.html

 και όταν σου σπάσει το cx-20 frame (θεώρησέ το δεδομένο ότι θα σπάσει...) κάνε την μεταμόσχευση.

απ οτι λενε αλλοι ειναι πολυ καλο!!!!...η εμπειρια μου εδω κ ενα μηνα...αστα καλυτερα...δεν πεταει...πολλα προβληματα.το apm θελει πολυ διαβασμα...εχω απογοητευθει απ το cx20.μου εχει ξεφυγει απ τον ελεγχο τρεις φορες!!!!!τωρα φοβαμαι να πεταξω μην προκαλεσω ατυχημα η εξαφανιστει!!!!!δεν ξερω τι να κανω...εχω στειλει email στο banggood κ περιμενω απαντηση

Επεξ/σία από fuzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξακόπτερο δεν βρίσκω λόγο να φτιάξεις αν δεν το θες για φωτογραφία

και εκεί είναι που πρέπει να πάρεις ένα fc με gps για να έχεις την έξτρα σταθερότητα, άρα πρέπει να σκάσεις λευτά

 

χειρισμό από tablet το ξεχνάς

 

γνώμη μου είναι να φτιάξεις το quad να το ευχαριστηθείς

εγώ για ενα 450 που φτιάχνω έχω παει με cc3d, d4rII και το 9ΧR με open9x

μοτερ και esc της επιλογής σου, ακόμα καλύτερα αν έχεις δει build με δοκιμασμένα από άλλον

 

τηλεμετρία και fpv μπορείς να βάλεις αργότερα

 

αν τελικά πας σε cc3d, το openpilot forum είναι παράδεισος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξακόπτερο δεν βρίσκω λόγο να φτιάξεις αν δεν το θες για φωτογραφία

και εκεί είναι που πρέπει να πάρεις ένα fc με gps για να έχεις την έξτρα σταθερότητα, άρα πρέπει να σκάσεις λευτά

 

χειρισμό από tablet το ξεχνάς

 

γνώμη μου είναι να φτιάξεις το quad να το ευχαριστηθείς

εγώ για ενα 450 που φτιάχνω έχω παει με cc3d, d4rII και το 9ΧR με open9x

μοτερ και esc της επιλογής σου, ακόμα καλύτερα αν έχεις δει build με δοκιμασμένα από άλλον

 

τηλεμετρία και fpv μπορείς να βάλεις αργότερα

 

αν τελικά πας σε cc3d, το openpilot forum είναι παράδεισος

 

μιλας με γριφους γέροντα... Αν καταλαβα το 20% ειναι ζήτημα!

 

Ευχαριστώ παντως! Θα ψαχτω λιγο παραπάνω...

Να σου πω μου μπηκε το μικροβιο για 6κοπτερο, τιποτα απο τα 2 δε χρειάζομαι όπως και να εχει! :P

 

Αρα απο που ξεκινάω, εχω μονο το σκελετό! Απο μαγαζιά εχετε να προτείνετε κάτι (ετσι  οπως εγινε μονο εσωτερικού)...;

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

Δεν εχω ξανα ασχοληθει με κατι τετοιο...

Αλλα εχω δει αρκετα video με εντυπωσιακα πλανα...

 

Σκεφτομαι να αρχισω να ασχολουμαι και εγω με αυτο το Gadget...

 

Θα ηθελα ομως καποιος βασει εμπειριας αν μπορει να μου προτεινει κατι για τα παρακατω standard :

 

1. Να πεταει τουλαχιστων 10-15λεπτα

1. Να εχει καλη αναλυση καμερας

2. Να εχει καλη εμβελεια 

3. Να μπορω να γραφω βιντεο και φωτογραφια

4. Να εχω προβολη real time

 

Αυτα εχω σκεφτει για αρχη...τωρα δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να προσεξω...

Εχω ψαξει διαφορα στο Net να φτιαξω ενα δικο μου απο το μηδεν , αλλα θελει 3d εκτυπωτη κτλπ...

Αν παλι καποιος ξερει να μου πει κομματι κομματι πως να φτιαξω κατι με καλα standard , δεν θα με πειραζει να το συναρμολογησω...

Διαθετω εως και 150-200ευρω αν και θα προτιμουσα να μην ξεπερασω τα 100ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο που εχουν τα χομπυ ειναι οτι στοιχιζουν

 

1.τα 10 λεπτα με τα 15 μπορει να ειναι και 200 ευρω ακριβοτερα αλλα τα 10 λεπτα ειναι προσιτα

 

2 + 3.μερικα εχουν δικια τους καμερα  αλλα μην περιμενεις να δεις αυτα που σε μαγεψαν αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις

 

4. εγω εχω ενα φτηνιαρικο συστημα  www. aliexpress.com/snapshot/6585264656.html?orderId=66580147135223 με βολευει προς το

 

παρον αλλα σε λιγο θα θελω μεγαλυτερη εμβελεια που σημαινει παλι το χερι στη τσεπη.

 

www. aliexpress.com/item/WL-Toy-RC-Multicopter-XK-X380-X380-A-X380-B-X380-C-FPV-GPS-2-4G/32362869596.html ενα ετσι λιγο  που εχει τα ποιο πολλα ου ζητας και εχει και τηλεκατευθυνση μαζι.

 

ομως θα περιμενεις να σου που και τα αλλα παιδια που εχουν ξεκινησειαπο διαφορα μοντελα να δεις την αποψη τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δες αυτο που πήρα εγω (syma x5sw) για αρχή... Εχει real time fpv και γράφει σε κινητό ή ταμπλέτ. Η αυτονομία του ειναι σχετικα περιορισμένη αλλα με μια 800αρα μπαταρία φτάνει γύρω στα 12-14 λεπτα..!</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με βάση ότι είδα εως τώρα για fc κλίνω προς cc3d.

Ειδα αυτό απο εξω αλλα δε ξερω πως να το παραγγείλω τωρα με τα capital controls μιας και δεν εχω υπολοιπο στο Paypal.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ;

ειδα οτι εχει υποδοχη για gps αλλα αλλου γραφουν οτι δεν εχει gps. TΙ ακριβως παιζει; το εχει κανεις;

 

Το πλαίσιο που θα στήσω τελικά είναι το sx-650...

 

Εαν υπαρχουν οποιοεσδήποτε προτάσεις είναι ευπροσδεκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μινιμουμ flight controller που μπορεί να ανεχτεί μεγάλο quad είναι ο naze32 - να έχεις τουλάχιστον βαρόμετρο για να κρατάει σταθερό ύψος

αν μπορείς να βρείς πχ flip32 10dof που είναι αντιγραφή του θα σου βγεί κανα 10€ παραπάνω απο τον cc3d

 

για gps πας αναγκαστικά minimum σε apm τουτέστιν 70€ απο έξω - 110 απο Ελλάδα αλλά εκεί έχεις βράχο

 

και ένα βιντεάκι απο το 450άρι μου με apm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

το gps που βάζεις είναι για να δίνει feed στην τηλεμετρία<br />

δεν είναι για waypoints κλπ<br />

</p><p> </p><p>

Δηλαδή; Δε τα εχω ξεκαθαρίσει ακριβώς. Η τηλεμετρία δε μου δίνει χειρισμό μέσω software απο το έδαφος;</p>

<p>Samniotis τον apm τον γλυκοκοίταζα κ εγω. Το κακό ειναι οτι δεν εχω καθολου background σε αυτα τα πράγματα και ψαχνω στα τυφλά...<br />

Οποτε ο cc3d ας πούμε οτι δεν κανει για το sc650?<br />

#η αλήθεια ειναι οτι το hover σα λειτουργία το θέλω και το gps θα ηταν επισης ευπρόσδεκτο</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο χειρισμός γίνεται από την τηλεκατεύθυνση, είναι αυτό που σου έγραψα πιο πριν, tablet και software τα ξεχνάς

η τηλεμετρία είναι στην ουσία δεδομένα που σου στέλνει το quad και τα βλέπεις στην οθόνη, στην τηλεκατεύθυνση, όπου επιλέξεις

βλέπεις ξέρω γω την τάση της μπαταρίας, συνταταγμένες που πετάς (απο το gps που σου είπα) κλπ αλλά μέχρι εκεί

 

στα του cc3d, μάλλον δεν σου κάνει από ό,τι καταλαβαίνω, ειδικά με το hex

δεν έχει altitute hold, δεν έχει position lock, δεν έχει gps με την έννοια που το σκέφτεσαι

είναι για πιο fun flight καταστάσεις

 

το apm μάλλον σου κάνει καλύτερα για τη δουλειά που το θες

έχω δει και κάτι mini apm τώρα τελευταία αλλά δεν έχω ιδέα τι λένε

 

 

και ένα βιντεάκι από ένα καινούριο fc του openpilot που με αρρώστησε

Επεξ/σία από warlock9_0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...