Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν πρώτη επαφή μωρέ.

Να μάθω πως πρέπει να προσγειωνομαι σε κάτι που δε σπάει τόσο εύκολα. Ήθελα και κάτι ελαφρύ να σου πω την αλήθεια γιατί πετάω αρκετά συχνά σε χώρους που έχει λαό από ότι βλέπεις και μη νομίζεις πως δε με απασχολεί η πιθανότητα πτώσης.

Το τρικαναλο είναι το μονο αρνητικό. Το έχει κανείς επάνω από εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πέταξα ένα παρόμοιο, λίγο μεγαλύτερο την προηγούμενη βδομάδα

ευκολάκι και όπως είπες σχετικά άθραυστο

το κακό είναι όπως είπα ότι αν δεν έχει aileron να βλέπεις το φτερό να βουτάει όταν στρίβεις, χάνεται όλη η μαγεία!

βέβαια δεν είναι και άσχημο να ξεκινήσεις, άσε που θα μάθεις να δουλεύεις συνδυαστικά και rudder όταν στρίβεις για να στρίβει καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρικαναλο θεωρειται καλο για πρωτο αεροπλανακι.

Τωρα επειδη εσυ ξερεις να στριβεις το quad με rudder και aileron ταυτοχρονα, λογικα θα μπορουσες να πας και σε 4καναλο.

Κοιτα να μην το στουκαρεις γιατι ανταλλακτικα .. γιοκ !

 

προς το παρων παιζω FPV Freerider με την Taranis, που ειναι τσαμπα και δεν εχει και βροχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Κοιτα να μην το στουκαρεις γιατι ανταλλακτικα .. γιοκ !

 

 

 

Άστα να πάνε.

Εχω αρχίσει να πετάω λες και είμαι εγω πάνω.

 

 

πέταξα ένα παρόμοιο, λίγο μεγαλύτερο την προηγούμενη βδομάδα

ευκολάκι και όπως είπες σχετικά άθραυστο

το κακό είναι όπως είπα ότι αν δεν έχει aileron να βλέπεις το φτερό να βουτάει όταν στρίβεις, χάνεται όλη η μαγεία!

βέβαια δεν είναι και άσχημο να ξεκινήσεις, άσε που θα μάθεις να δουλεύεις συνδυαστικά και rudder όταν στρίβεις για να στρίβει καλύτερα!

 

 

Τώρα ότι πήρα πήρα.

Κάτσε να έρθει κιόλας. :) :)

Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να είχε aileron αντι για rudder.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι φουλ εξοπλισμένος για την κρίση. :P

1 σετ moter για το 212, το 1000a και το diatone. 

Spare esc 4 στον αριθμό (κάποιο μου έβγαζε προβλημα στο diatone οπότε μπορεί να είναι λιγότερα).

2 eachine h1 που δε σπαν δε χαλάνε.

Το x6-v212 hybrid

Προπέλες για όλα αυτά.

Τα 2-3 ελικοπτεράκια απο τα πρώτα που είχα πάρει για indoor και αυτά δε σπαν και εχω spares.

 

Και το hisky HFP80 που είναι πιο ντελικάτο και to πετάω εξω φουλ ακόμα και με καιρό εχω και spare tail motor και blades και booms.

 

Μιλάμε δε πα να γίνει και τρίτος παγκόσιος εγω να πετάω θα εχω. :-D      :mrgreen:

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πηρα το παρακατω διαολι καθαρα για πλακα, αλλα δεν μπορω με τιποτα να το κανω να αναγνωρισει το controller. Υπαρχει καποιο κολπο ή ειναι χαλασμενο απλα το δικο μου?

 

http://www.banggood.com/Eachine-H8-Mini-Headless-Mode-2_4G-4CH-6-Axis-RC-Quadcopter-RTF-p-975808.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε κι αυτό που λένε στο banggood, ότι πρέπει να το έχεις σε επίπεδη επιφάνεια όταν το ανοίγεις και ακίνητο για να ρυθμιστούν τα γυροσκόπια αλλιώς δεν κάνει bind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Turn on ( plug in battery ) wait about 5 or 6 sec or if you can see the lights flashing wait till they slow down. Turn on transmitter. Your done. Now pull both sticks down to right hand corner for 4 sec. Want a few seconds . Start to throttle up but stop for a sec before lift off . Let it sit just below take off speed then ease the throttle and get it 2 feet off the ground ASAP? Don't loiter close to the ground

 

για δοκιμασε εδω αυτα που λεει ο τυπος

 

πσιτευω να τα καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostasbm

 

 

υπαρχει ενα προβλημα.βαζω να κανω install το software  στο f450 το συνδεω ολα καλα ανοιγω το χειρηστηριο αλλα δεν συνδεετε με το προγραμμα.δειχνει οτι ειναι κλειστο.και ετσι δεν μπορω να κανω τπτ.τι συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα,

 

μου εδωσαν δυο Frame, ενα quad και ενα hexacopter και σκοπευω να αρχίσω άμεσα να στηνω (χρηματων επιτρεπόντων) το πρότω μου σοβαρό μοντέλο...

 

Σκεφτομαι να αρχίσω απο το εξακοπτερο δεδομένου οτι τετρακοπτερο εχω ήδη το X5sw...

 

Ψαχτηκα με τα flight controllers και ειδα οτι παιζουν απο 19-300€...

 

Για μένα μάλλον η naza v2 θα ηταν καλη λύση αλλα αποκλείεται καθαρά λόγω κόστους...

 

Τι θέλω λοιπον; θελω ενα εξακόπτερο (στο οποίο στο μέλλον θα ρίξω και fpv) που θα εχει βασικα βοηθηματα πτήσης (stabiliser, failsafe, gps) και να εχει δυνατότητα χειρισμού μέσω ταμπλετ (τηλεμετρία).

 

Ειδα καποια εναλλακτικά εγκεφαλάκια αλλα δε βγαζω ευκολα ακρη, δε ριχνετε ρίλο νερο στο αυλάκι;

 

Επισης θα χρειαστώ μια βασική τηλεκατευθυνση  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασική ερώτηση είναι "πόσα"????

μπορείς να πας σε naza lite gps με 135€ που είναι plug and play αλλά χωρίς πολλά τρελά

μετά apm gps στα 100-120€ με όλα τα παραπάνω + τηλεμετρίες, waypoints κ.α. αλλά θέλει λίγο παραπάνω διάβασμα

 

για τηλεκατεύθυνση μην τα λυπηθεις, πάρε μία με μίνιμουμ αξία τα 200€ έστω και μτχ

μην πάρεις φτηνή για τόσο καλό μηχάνημα, κρίμα είναι απο μία δυσλειτουργία της τ/κ να σπάσεις 300-400€

οι φτηνές είναι πιο πολύ για 250άρια που είναι πιο ανθεκτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...