Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για  esc calibration ο ποιο απλος τροπος ειναι  να συνδεθουν ολα τα esc σε ενα καλωδιο(υπαρχουν και ετοιμα 4 σε 1) και σε μια πορτα του FC(στη νο 1 πχ) και αφου εχουμε βγαλει τις προπελες και ξεκιναμε τα μοτερ με μια κινηση τερμα γκαζι για λιγα δευτερολεπτα περιπου 10 ειναι αρκετα και μετα κλεισιμο.

Οταν συνδεσουμε παλι τα ESc χωρις προπελες μολις βαλουμε εμπρος μπορουμε ανεβαζοντας σιγα σιγα γκαζι να δουμε αν δουλευουν ομαλα χωρις διακοπες.

Αυτο δεν ειναι παντα τυφλοσουρτης αλλα ας πουν και τα αλλα παιδια που εχουν και ανακατευτει σε περισσοτερα μοντελα αν υπαρχει καποιος ποιο εξιδικευμενος τροπος για συγκεκριμενα μοντελα

 

Σαμνιωτης

τι FC εχεις στο 450?? μου εχει καθησει να δοκιμασω μια Pixhawk  μηπως την εχεις ηδη παρει και δοκιμασει????το mission planner εχει ενδιαφερον οταν θελεις να κανεις συγκεκριμενα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

apm Κώστα αλλά μόλις τον έστησα οπότε για δοκιμή την Κυριακή

 

Γιαννάκο όρεξη να έχεις και διαθεση να δώσεις και κανα ψιλό!

*εκεί που θα τα φάν οι νευρολόγοι και οι ψυχίατροι, ας το ευχαριστηθούμε και λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rc fpv

Καλημερα. Μηπως ξερει καποιος για το WL v666 τι εξαρτηματα μπορω να παρω 1ον για να βλεπω τη φορτιση της μπαταριας και 2ον κατα την πτηση ποσο μπαταρια απομενει;ψαχνω battery indicator αλλα δε μπορω να βρω κατι με 2 εξοδους που να κουμπωνει στο βισμα της μπαταριας το ενα και στη πλακετα το αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καλή φόρτιση με balance δυνατότητα θέλεις ένα καλύτερο φορτιστή απο τον απλό

πιο συνηθισμένος ο imax b6 - κοίτα να πάρεις τον γνήσιο γιατί αλλιώς θα φορτίζει όπως ναναι την μπαταρία

 

για το άλλο που θέλεις, μόνο αν σου παρέχει την δυνατότητα το quad που δεν το νομίζω

το πιο απλό είναι να το πετάξεις μιά φορά και να το χρονομετρήσεις και μετά να χρησιμοποιείς χρονόμετρο για να ξέρεις πότε πρέπει να κατεβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα.

Αυτό το weekend τελείωσα τη συναρμολόγηση του δεύτερου τετρακόπτερού μου. Το πρώτο με πλαίσιο ΑlienX ,μοτέρ  A2212 1000KV -esc's 30A και flight controler APM 2.6 (κλώνο φυσικά) και το δεύτερο με πλαισιο F450 μοτέρ MT 2213 935KV Turnigy Multistar, esc's Turnigy Plush και flight controler Naza M-lite (αναβαθμισμένο σε V2). Ακόμα είμαι στην διαδικασία εκμάθησης :) ενώ το F450 δεν έχω καταφέρει να το πετάξω λόγω των κακών καιρικών συνθηκών των τελευταίων ημερών. Τηλεκατεύθυνση έχω την Flysky TH9X. Με τον APM χρησιμοποιώ τον πομπό και τον δέκτη που ήρθαν με την τηλεκατεύθυνση ενώ για τον NAZA έχω βάλει πομπό και δέκτη της Frsky (D8R-II PLUS).

Για FPV πτήση πιστεύω είναι νωρίς ακόμα αν και έχω αγοράσει όλα τα εξαρτήματα που χρειάζονται. Τέλος πρόσφατα παρέλαβα  την καμερούλα της Xiaomi την οποία θα χρησιμοποιήσω για εγγραφή βίντεο κατά τις πτήσεις.

Αυτά με λίγα λόγια και χάρηκα για τη γνωριμία.

Νίκος

 

ιαMT2213-935KV

Επεξ/σία από nickpsar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο και περισσοτεροι μαζευομαστε

 

εχεις καποιος fei yu g3 2 axis gimbal??? 

 

παρεπιτοντως εχω 2 βασεις για 450 η 550 η για παρεμφερη quad....το σηκωνουν  εδαφος 15 με 20 ποντους με τα παρελκομενα τους

 

τη μια θα τη δωσω αν ενδιαφερεται καποιος και την αλλη θα ετοιμασω αλλο με καποιο κιτ φτηνο.

www lightinthebox.com/gr/universal-diy-fpv-anti-vibration-multifunction-landing-skid-kit-for-dji-f450-f550-quadcopter-hexacopter_p1532917.html?litb_from=sysmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

720p με την 808 #16.

Απλά στα τελευταία που τράβηξα είχε χάσει λίγο εστίαση.

Μάλλον απο κραδασμούς είχε πάρει μισή στροφή ο φακός.

Χτές το έφτιαξα λίγο και το lockάρισα και με πλαστική σιλικόνη αλλά δεν βρήκα ευκαιρία να τραβήξω κάτι να δω αν το βελτίωσα ή το χειροτέρεψα.

Βασικά χρησιμοποιώ τα γυαλιά για να εστιάσω που ούτος ή άλλος εχουν πολύ χαμηλή ανάλυση και είναι δύσκολο να καταλάβω που είναι focused και που όχι...

Ευτυχώς στην αρχή που την πήρα είχα τραβήξει 2 σημάδια με λευκό μαρκαδόρο πάνω στην κάμερα και στον φακό της ώστε όταν αυτά τα 2 σημεία συμπίπτουν να ξέρω πως είμαι στην default θέση.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να χρειαστεις μακρυτερες βιδες αν εχει   η απλα βαζεις λαστιχο πλατυ 

 

αν εχει ιδιο μεγεθος δεν εχεις προβλημα...η δικη μου sj4000 χρειαστηκα 2 μακρυτερες βιδουλες στηριξης γιατι ειναι 1 εκ. ποιο χοντρουλα

 

εχεις  βρει το gimbal Που θελεις ??????/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η yi εχει το καλό ότι κάθεται με βίδα απο κάτω οπότε όποιο gimbal με κενό στην βάση βάλεις θα είναι μιά χαρά!

 

εγώ έχω αυτό
http://www.banggood.com/Light-FPV-Brushless-Gimbal-wMotors-Controller-For-DJI-Phantom-p-968168.html

και κάθεται και η yi με βίδα και η 4000 με το κολλάρο που έρχεται με το gimbal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

για την xiaomi yi τι gimbal μπορω να βαλω επειδη εχω το f450 με naza m lite?μπορει να συνδεθει με gimbal απο gopro?

 

 

Eχω ακριβώς το ίδο setup και για gimbal πήρα αυτό . Μια μικρή μόνο τροοποποίηση θέλει. Με μια λίμα να μεγαλώσεις λίγο το τμήμα στο οποίο μπαίνει ο φακός (ποφρανώς της GoPro είναι λίγο μικρότερος). Καλή τιμή και κάνει σίγουρα τη δουλεία της.Αλήθεια έφτιαξες το focus της Xiaomi η είναι ακόμα με την εργοστασιακή ρύθμιση;

kostasbm θα ανεβάσω φίλε μου σε λίγο δύο μονόλεπτα βιντεάκια με την Xiaomi απλά αν δεν το έχεις προσέξει δες και αυτό το βίντάκι που έφτιαξα για το focus της κάμερας πριν και μετά.

Επεξ/σία από nickpsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα φτηνο αν βρω gimbal η εκτος αν εχετε κατι να μου προτινετε.

 

 

https://www.skroutz.gr/s/6698444/Rollei-Actioncam-500-Sunrise.html

 

 

καλη ειναι αυτην για 4k και για τα λεφτα της?χωραει σε gimbal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...