Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαννη ως αρχαριος ακομη δεν εχω παρει καποιο

quadcopters η καμερα που γραφεις ποιο πανω μπαινει σε ολα;Και το αλλο εξαρτημα ειναι για μεγαλυτερη εμβελεια;

Μηπως εχεις να προτεινεις καποιο φτηνο και καλο...Το x5c αξιζει;

Η αναγκη ειναι για χαβαλε να το πεταω ψηλα για κανα videaki,photo...

Sorry για τη μη υπαρξη τονων αλλα το κινητο φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιαννη ως αρχαριος ακομη δεν εχω παρει καποιο

quadcopters η καμερα που γραφεις ποιο πανω μπαινει σε ολα;Και το αλλο εξαρτημα ειναι για μεγαλυτερη εμβελεια;

Μηπως εχεις να προτεινεις καποιο φτηνο και καλο...Το x5c αξιζει;

Η αναγκη ειναι για χαβαλε να το πεταω ψηλα για κανα videaki,photo...

Sorry για τη μη υπαρξη τονων αλλα το κινητο φταιει...

Kαι εγω φιλε ψανω κατι φθηνο σε τιμη αλλα αξιοπιστο.Ειδα και αυτο το  Ethos HD RTF Quad - ARES RC Drone στα 185 ευρω.Καλυτερο μου φαινεται,αλλα εαν μπορουν τα παιδια απο δω που ξερουν καλυτερα να μας πουν τη γνωμη τους.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Kαι εγω φιλε ψανω κατι φθηνο σε τιμη αλλα αξιοπιστο.Ειδα και αυτο το  Ethos HD RTF Quad - ARES RC Drone στα 185 ευρω.Καλυτερο μου φαινεται,αλλα εαν μπορουν τα παιδια απο δω που ξερουν καλυτερα να μας πουν τη γνωμη τους.

 

 

 

δυστηχος με 200 ευρο ειναι δυσκολα τα πραγματα..παιχνιδακια θα βρεις μονο

προσωπικα το ethos δε μου γεμιζει καθολου το ματι

με 5 λεπτα flight time δεν νομιζω οτι πας πουθενα κιολας 

σε αυτα τα λεφτα νομιζω το cheerson cx-20 ειναι μονοδρομος (ειναι τουλαχιστον 1-2 σκαλια πανω απο παιχνιδακι)

δεν εχει καμερα πανω αλλα καλυτερα να παρεις το quad και να βαλεις μια καλη(καλουτσικη) με ενα gimbal (η οχι) αργοτερα πανω παρα το ethos και να το φαει ι σκονη μετα απο 5 πτησεις

just my two cents

 

http://www.banggood.com/Cheerson-CX20-Opensource-Version-AutoPathfinder-Quadcopter-RTF-p-932145.html

Επεξ/σία από spacecowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2.8 πρέπει να αντιστοιχεί σε 136

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1835750

και περισσότερες λεπτομέρειες για wide vs narrow 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1743363&page=2

Το ανθρώπινο μάτι εχει fov 160 ΄όσο ενας φακός 2.1mm αλλά αμα  πάς  σε τόσο wide φακό χάνεις σε clarity και σε αίσθηση βάθους.

Αν θες ενα προς ενα depth of view (να βλέπεις τα αντικείμενα στο πραγματικό τους μέγεθος)πρέπει να πας σε 6.00 φακό αλλά με την υπάρχουσα τεχνολογία θα πάρεις fov 50-60 μοιρες δηλαδή το ενα τρίτο της κανονικής ανθρώπινης...

Διαλέγεις και παίρνεις...

 

Εμενα η mini κάμερα του wltoys που μου αρέσει είναι μόλις 90 παρακαλώ.

Το ιδανικό πιστεύω θα ήταν το 110 fov.

Αν θες κανονίζουμε να κατέβω να σου δώσω να δοκιμάσεις και την wide και την στενή.

Με την στενή στον βασιλόπουλο κάνω φούλ speed περάσματα μέσα απο τα σπιτάκια με τα καρότσια ενώ με την wide πρέπει να σταματήσω και να σημαδέψω..

Η μόνη δυσκολία της 90άρας είναι να το κατεβάσεις απο ψηλά προς τα κάτω αφού λόγο μικρού εύρους και ελαφράς κλήσης προς τα πάνω που της εχω δώσει πρέπει να κινούμε μπρος για να βλέπω όταν κατεβαίνω.

 

Για να κατεβεις πιο γρηγορα κανε 2-3 flip και θα εισαι κομπλε :-))))))))))))))

Ενταξει το αν θα με βολεψει θα το δω οταν ερθει και παιξω λιγακι. Δεν εχω ξαναδει εφπιβι οποτε το ολο θα ειναι κατι τελειως καινουργιο. Ακομα δεν εχω παραγγειλει γυαλια γιατι ερχονται και διακοπες!! καταρχην θα βολευτω με μια 7αρα οθονη για να στηθει το ολο θεμα.

Που ειναι αυτος ο βασιλοπουλος να ερθω να κανουμε ακροβατικα ?!!  γιατι δεν πας προς το μαραθωνα, εκει θα εχει πολλα "χωραφια" για πτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που ειναι αυτος ο βασιλοπουλος να ερθω να κανουμε ακροβατικα ?!!  γιατι δεν πας προς το μαραθωνα, εκει θα εχει πολλα "χωραφια" για πτηση.

 

Είμαι λίγο lazy στα ταξίδια για να πετάξω.

Συνήθως πετάω γυαλιά και quad στο αμάξι και πηγαίνω και πετάω κοντά 5 λεπτά με το αμάξι. Σε σουπερ μάρκετ, ποδοσφαιρικά γήπεδα, αλάνες μέχρι και σε καφέ το εχω πάρει :) κτλ.

 

Μερικές φορές βαριέμαι ακόμα περισσότερο.

Χτες πχ αποφάσισα να πετάξω indoor σε rate με το diatone.

Αποτέλεσμα 2 έλικες, ενα μοτέρ και ενα πιάτο.  :-D  :-D  :-D

 

Πάλι καλά που δεν πεταξα και fpv για θα έλειπαν δάχτυλα και αυτιά...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ως αρχαριος ακομη δεν εχω παρει καποιο

quadcopters η καμερα που γραφεις ποιο πανω μπαινει σε ολα;Και το αλλο εξαρτημα ειναι για μεγαλυτερη εμβελεια;

Μηπως εχεις να προτεινεις καποιο φτηνο και καλο...Το x5c αξιζει;

Η αναγκη ειναι για χαβαλε να το πεταω ψηλα για κανα videaki,photo...

Sorry για τη μη υπαρξη τονων αλλα το κινητο φταιει...

μετα απο δυο qud πηρα το cheerson cx20 - αλλο "πραμα"

κλεινω βδομαδα περιπου...ακομα διαβαζω και ρυθμιζω !!!  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  Ethos HD RTF Quad που προτάθηκε παραπάνω μου φάνηκε πολύ overpriced.

Ούτε brushless είναι ούτε fpv ούτε με gps.

Με το ενα πέμπτο τον χρημάτων παίρνεις κάποιος το wltoys v212 που είναι το ίδιο quad ουσιαστικά.

 

Επίσης με 200-250 € αναλόγος αν είναι σε προσφορά ή όχι παίρνεις το cx20 που είναι κλώνος dji

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι λίγο lazy στα ταξίδια για να πετάξω.

Συνήθως πετάω γυαλιά και quad στο αμάξι και πηγαίνω και πετάω κοντά 5 λεπτά με το αμάξι. Σε σουπερ μάρκετ, ποδοσφαιρικά γήπεδα, αλάνες μέχρι και σε καφέ το εχω πάρει :) κτλ.

 

Μερικές φορές βαριέμαι ακόμα περισσότερο.

Χτες πχ αποφάσισα να πετάξω indoor σε rate με το diatone.

Αποτέλεσμα 2 έλικες, ενα μοτέρ και ενα πιάτο.  :-D  :-D  :-D

 

Πάλι καλά που δεν πεταξα και fpv για θα έλειπαν δάχτυλα και αυτιά...

 

indoor και rate!!  φτηνα την γλυτωσες!  εχω ενα backup πιατο αν θελεις να σου δωσω! χαχαχα

εσυ βαριεσαι τις αποστασεις γιατι εισαι στην εξοχη, ενω εμεις εδω περα δεν εχουμε αλλη επιλογη...

 

Σημερα μου ερχεται η fpv καμερα!    Η παραγγελια εγινε στις 25/5 στο www.surveilzone.com  και αποστολη του πακετου στις 30/5

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 16-06-2015 07:58 Μ.Δ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Επεξ/σία από gpolic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

indoor και rate!!  φτηνα την γλυτωσες!  εχω ενα backup πιατο αν θελεις να σου δωσω! χαχαχα

εσυ βαριεσαι τις αποστασεις γιατι εισαι στην εξοχη, ενω εμεις εδω περα δεν εχουμε αλλη επιλογη...

 

Σημερα μου ερχεται η fpv καμερα!    Η παραγγελια εγινε στις 25/5 στο www.surveilzone.com  και αποστολη του πακετου στις 30/5

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 16-06-2015 07:58 Μ.Δ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

 

Μια ιδέα είναι το rate mode.

Αν εχεις χειριστεί παλιότερα μινι quad έτσι ήταν όλα πριν 2-3 χρόνια και μια χαρά τα πετάγαμε.

Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάνεις flip με cc3d σε κάποιο semi stabilized mode.

Σε rate το φοβάμαι να κάνω τοσο αποτομες κινήσεις που χρειάζονται για να το τουμπάρεις.

 

Τον εξοπλισμό fpv μια χαρά θα τον συνδέσεις. Στο ρεύμα του quad το tx, πάνω στο tx την κάμερα και τέλος σε 2s-3s τον receiver και την fpv οθόνη τα οποία θα συνδέονται λογικά με rca.

Όλα είναι πολυ straightforward σαν να συνδέσεις media player σε tv στο περίπου.

Για κάποιον που εχει στήσει from scratch quadάκι είναι δεν είναι 1 λεπτό δουλειά.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  Ethos HD RTF Quad που προτάθηκε παραπάνω μου φάνηκε πολύ overpriced.

Ούτε brushless είναι ούτε fpv ούτε με gps.

Με το ενα πέμπτο τον χρημάτων παίρνεις κάποιος το wltoys v212 που είναι το ίδιο quad ουσιαστικά.

 

Επίσης με 200-250 € αναλόγος αν είναι σε προσφορά ή όχι παίρνεις το cx20 που είναι κλώνος dji

Επειδη φιλε δε ξερω απο αυτα αλλα μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω κατι καλο με λιγα χρηματα, εν συγκρισει με κατι 600αρια και βαλε που βλεπω,και να εχει καλη καμερα αυτο το συγκεκριμενο που λες (cx20 ) εχει πανω καμερα η οχι;Εαν δεν εχει τι καμερα παιρνει.Να τα βαλω σε σειρα να δω ποσο θα στοιχισουν ολα.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη φιλε δε ξερω απο αυτα αλλα μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω κατι καλο με λιγα χρηματα, εν συγκρισει με κατι 600αρια και βαλε που βλεπω,και να εχει καλη καμερα αυτο το συγκεκριμενο που λες (cx20 ) εχει πανω καμερα η οχι;Εαν δεν εχει τι καμερα παιρνει.Να τα βαλω σε σειρα να δω ποσο θα στοιχισουν ολα.Ευχαριστω.

δεν εχει καμερα....αν θελεις να εχει καμερα κ βαση να τη στριβεις εσυ απο την τηλεκατευθυνση μαλλον εισαι για αλλο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχει καμερα....αν θελεις να εχει καμερα κ βαση να τη στριβεις εσυ απο την τηλεκατευθυνση μαλλον εισαι για αλλο!!!

αυτη που παραθετω πρεπει να κανει: http://www.banggood.com/FPV-2-Axis-Brushless-Gimbal-With-Controller-For-DJI-Phantom-GoPro-3-p-908068.html Τι λες;

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Description:
Item Name: Brushless camera gimbal
Axis: 2 axis gyro
Flight controller: BGC
Weight: about 230g
Compatible camera: Gopro hero camera( not included)

 

σε αυτα τα χρηματα δεν περιλαμβανει την καμερα ετσι....

δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατη με το χειρηστηριο του cx20 (το οποιο εχω εδω κ μια βδομαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια sj 4000 για ξεκινημα η xiaomi και ξεχαστε τις go pro

 

 

ειδα στο e shop καποια που εχουν σε προσφορα αλλα δεν τα εχω δει <πο κοντα  εχει syma 5 και ενα αλλο που μοιαζει με wl toys h cheerson

 

για ριξτε μια ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια sj 4000 για ξεκινημα η xiaomi και ξεχαστε τις go pro

 

 

ειδα στο e shop καποια που εχουν σε προσφορα αλλα δεν τα εχω δει <πο κοντα  εχει syma 5 και ενα αλλο που μοιαζει με wl toys h cheerson

 

για ριξτε μια ματια

εαν το λες για εμενα που ρωτησα ποιο πανω,να σε ρωτησω:εχει 3-4 καμερες αυτη η εταιρεια.Εσυ ποια συνιστας για καθαρο βιντεο/φωτογραφιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...