Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα x5c K X5C-1 εχουν βγει καλα απο οσα διαβασα στο ιντερνετ, ελπιζω οτι και αυτό θα ειναι καλό...

 

το μονο - για εμενα ειναι η σχετικά μικρή εμβέλεια (~100 μ) και το οτι η καμερα δε παιρνει καρτα μνήμης παρα; μονο στέλνει σήμα και γραφεις στη συσκευη σου (Ios & android) στο εδαφος

στα 100 μ. βλεπεις μια κουκιδα στον ουρανο.ποσο μακρυα θες να παει?μετα χρειαζεσαι fpv

λοιπόν...είπαμε οτι πλέον είμαι κάτοχος ενός cx20.χτες έκανα την πρώτη απόπειρα για απογείωση .αφου κλείδωσε τους δορυφόρους το επόμενο βημα ηταν να το απογειώσω οπως και έκανα ,αλλά εχω ενα "θεματακι" μολις ο μοχλός φτάσει στη μεση περίπου η τηλεκατευθυνση αρχίζει ενα μπιπ μπιπ είναι φυσιολογικό η δεν εχω κανει κάποια ρύθμιση ?oi διακοπτες ειναι  στη θέση για freeflight

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στα 100 μ. βλεπεις μια κουκιδα στον ουρανο.ποσο μακρυα θες να παει?μετα χρειαζεσαι fpv

λοιπόν...είπαμε οτι πλέον είμαι κάτοχος ενός cx20.χτες έκανα την πρώτη απόπειρα για απογείωση .αφου κλείδωσε τους δορυφόρους το επόμενο βημα ηταν να το απογειώσω οπως και έκανα ,αλλά εχω ενα "θεματακι" μολις ο μοχλός φτάσει στη μεση περίπου η τηλεκατευθυνση αρχίζει ενα μπιπ μπιπ είναι φυσιολογικό η δεν εχω κανει κάποια ρύθμιση ?oi διακοπτες ειναι  στη θέση για freeflight

 

Μπορει να εχεις και δίκιο, δεν εχω πεταξει κανενα άλλο οποτε απλα στη σκέψη της αποστασης μου φαίνεται λίγο...

 

το συγκεκριμένο εχει fpv αλλα μεσω wifi οποτε και αυτό σε περιορισμένη αποσταση...

 

Οι γενικότερες εντυπωσεις σου απο το Cx20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει gps mode γνωμη μου στην αρχη θα πετας με αυτο μεχρι να συνηθισεις

 

το freeflight ειναι manual flight πιστευω .....αν το σηκωσεις 1 μετρο και το αφησεις καθεται σταθερο σε ενα σημειο(hover) ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει gps mode γνωμη μου στην αρχη θα πετας με αυτο μεχρι να συνηθισεις

 

το freeflight ειναι manual flight πιστευω .....αν το σηκωσεις 1 μετρο και το αφησεις καθεται σταθερο σε ενα σημειο(hover) ??? 

εχει gps mode...γιατι να πεταω μονο με αυτο ?

 

ναι το free flight ειναι χειροκινητα ολα απ οτι καταλαβα αν καταλαβα καλα!!!

δεν καθεται στο ενα μετρο σταθερο...κουνιεται πρεπει να παιζω συνεχεια για να μενει σταθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 100 μ. βλεπεις μια κουκιδα στον ουρανο.ποσο μακρυα θες να παει?μετα χρειαζεσαι fpv

λοιπόν...είπαμε οτι πλέον είμαι κάτοχος ενός cx20.χτες έκανα την πρώτη απόπειρα για απογείωση .αφου κλείδωσε τους δορυφόρους το επόμενο βημα ηταν να το απογειώσω οπως και έκανα ,αλλά εχω ενα "θεματακι" μολις ο μοχλός φτάσει στη μεση περίπου η τηλεκατευθυνση αρχίζει ενα μπιπ μπιπ είναι φυσιολογικό η δεν εχω κανει κάποια ρύθμιση ?oi διακοπτες ειναι  στη θέση για freeflight

 

Μήπως εχει τηλεμετρία το tx και βλέπει low battery.

Μήπως οι μπαταρίες σου είναι πεσμένες???

Απο το Transmitter ακούς τον ήχο ή απο τα esc και τα moter του quad??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει gps mode...γιατι να πεταω μονο με αυτο ?

 

ναι το free flight ειναι χειροκινητα ολα απ οτι καταλαβα αν καταλαβα καλα!!!

δεν καθεται στο ενα μετρο σταθερο...κουνιεται πρεπει να παιζω συνεχεια για να μενει σταθερο

εγω το ειπα για να εχεις τη σιγουρια  λιγο στην αρχη μεχρι να το συνιθισεις γιατι ειναι ποιο σταθερο στο gps mode.

 

και σε ενα βιντεο που ειδα υποστηριζει RTH  επιστροφη στο σπιτι οποτε καλο ειναι να το δοκιμαζεις γιατι καποια στιγμη μπορει να μη το βλεπεις η να μην εισαι σιγουρος για κατι.

 

επισης ακουγα τα μπιμπ στο tx αλλα δεν ξερω τι ειναι

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν...είπαμε οτι πλέον είμαι κάτοχος ενός cx20.χτες έκανα την πρώτη απόπειρα για απογείωση .αφου κλείδωσε τους δορυφόρους το επόμενο βημα ηταν να το απογειώσω οπως και έκανα ,αλλά εχω ενα "θεματακι" μολις ο μοχλός φτάσει στη μεση περίπου η τηλεκατευθυνση αρχίζει ενα μπιπ μπιπ είναι φυσιολογικό η δεν εχω κανει κάποια ρύθμιση ?oi διακοπτες ειναι  στη θέση για freeflight

 

Με ενα γρηγορο search βρηκα οτι το cx-20 μπορει να κρατησει σταθερο υψος (χρησιμοποιωντας το GPS)

Αυτο γινεται οταν το γκαζι ειναι στη μεσαια θεση, γιαυτο και σε ειδοποιει με beep οτι εισαι στη μεσαια θεση του γκαζιου. Ετσι δεν χρειαζεται να κοιτας το χειριστηριο.

 

δες στο manual το "Altitude sensor mode"

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/893422252X453132X7.pdf

 

Για περισσοτερη βοηθεια μπορεις να πας και σε καποιο εξειδικευμενο forum π.χ.  aeromodelistis.com  εκει εχουν ασχοληθει αρκετα με το συγκεκριμενο quad

 

Τα δικα μου νεα ειναι μονο κατι παραγγελιες! (δεν εχω πεταξει και πολυ τωρα τελευταια)

Παρελαβα το Immersion RC Vtx και περιμενω Sony super Had 600tvl IR-block καμερα, και το receiver Boscam FR632... αντε να δουμε πως θα τα συνδεσω μετα!

Επεξ/σία από gpolic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πωπω πολλες αγνωστες λεξεις μαζεμενες  :-)

ναι απ την τηλεκατευθυνση ακουω το μπιπ και το ακουω οταν εχω το στικ στη μεση , μολις "γκαζωσω" λιγο η χαμηλωσω τοτε σταματαει

συνδεεται με το mission planner αν αυτο εχει καποια σημασια

 

(σε ευχαριστω gpolic , μετα ειδα το μυνημα σου αφου εγραφα το δικο μου - τα αγγλικα μου ειναι ψιλοχαλια και ετσι και  γραψω σε αγγλοφωνο φορουμ θα με διωξουν )

Επεξ/σία από fuzz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δικα μου νεα ειναι μονο κατι παραγγελιες! (δεν εχω πεταξει και πολυ τωρα τελευταια)

Παρελαβα το Immersion RC Vtx και περιμενω Sony super Had 600tvl IR-block καμερα, και το receiver Boscam FR632... αντε να δουμε πως θα τα συνδεσω μετα!

Immersion και boscam συνήθως παιζουν σε διαφορετικές συχνότητες. Εισαι σίγουρος οτι είναι συμβατά.

Εγώ μετα απο την απογοητευση που πήρα απο τον fatshark vtx περιπου το ίδιο με τον immersion αν ξαναγορασω θα πάρω κάποια κινεζια 32channel που παιζει όλα τα κανάλια και όλες τις συχνότητες όπως την eachine et200 που είναι 200mw και παιζει με τα παντα. ΑΣΕ που ζητάει μονο 15 euro σε σχέση με τα τρέλα που ζητάνε immersion και fatshark.

 

Αν προλαβεις και διαβασεις το μήνυμα και εχεις λιγα λεφτά φορτωμένα σε κάρτα η paypal χτυπά αυτό με τη μια.

http://m.banggood.com/Eachine-CCD-700tvl-110-160-Degree-Camera-Lens-w-5_8G-FPV-Transmitter-p-977402.html

Έχει τα παντα σε απίστευτη τιμη!!!

Και κάμερα μην παρεις πολύ wide.

Με την φτηνιαρα 110 wide που πήρα για το wltoys πετάω πολύ ευκολότερα απο οτι με την 160 fatshark.

Ο πολύ ευρυγώνιος χαλάει εντελώς την αίσθηση του βάθους και δεν μπορείς να πεταξεις με ακρίβεια χαμηλά αναμεσα σε δέντρα κολώνες κτλ.

Wide μονο για planes ή για quad με gps που θα τα πετάς στα 20+ μετρα υψος.

Εκεί ναι μετράνε σε 250αρι όμως δεν...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίστεψε με κανονικά για πέταμα ειναι. Στον βασιλόπουλο που πετάω τα βραδια φτάνει δεν φτάνει για το πάρκινγκ. Επίσης το φίλτρο του δεν φιλτράρει εντελώς την 3s και παιρνώ βρώμικη μετάδοση οταν γκαζώνω τερμα. Το κρατάω μόνο και μόνο για να μην σπάσω το πακέτο της fat shark που ήταν all included σε περίπτωση που θελήσω να το πουλήσω και να πάω σε καλύτερα γυαλια.

Και βλέπεις ποσό καλα το διαφημίζω. :)

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω σημερα τελειωσα με την εγκατασταση του gimbal της feiyu g3 2 axis.

 

η εγκατασταση δεν ειχε δυσκολιες αλλα το setup μου αλλαξε τα φωτα μαζι με τη naza v2.

 

τελικα και με τη βοηθεια ενος φιλου ολα οκ.

 

Πηγα για δοκιμη και δεν εβαλα μπρος την sj4000....μολις τελειωσα το καταλαβα...απο τη βιασυνη μου  και τωρα θα κανω μια δοκιμη στην αυλη μου για να τσεκαρω αν εχω θεματα στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα φιλοι μου.Ειχα κανει μια ερωτηση σε ενα θεμα που δημιουργησα για αγορα ελικοπτερου για ληψεις φωτο-βιντεο εναεριες.Αλλα δυστυχως και ένεκα ΤΕΒΕ δεν μπορω να υπερβω πανω απο 180-200 ευρω το πολύ.Υπαρχει σε αυτα τα χρηματα κατι καλο;Με αναλυση αξιοπρεπη και λειτουργικοτητα; :mellow:

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Immersion και boscam συνήθως παιζουν σε διαφορετικές συχνότητες. Εισαι σίγουρος οτι είναι συμβατά.

Εγώ μετα απο την απογοητευση που πήρα απο τον fatshark vtx περιπου το ίδιο με τον immersion αν ξαναγορασω θα πάρω κάποια κινεζια 32channel που παιζει όλα τα κανάλια και όλες τις συχνότητες όπως την eachine et200 που είναι 200mw και παιζει με τα παντα. ΑΣΕ που ζητάει μονο 15 euro σε σχέση με τα τρέλα που ζητάνε immersion και fatshark.

 

 

 

Ρε φιλε ο receiver εχει 32 καναλια οποτε υποθετω οτι καλυπτει ολες τις συχνοτητες. Ετσι δε παει ;

δεν εχω διαβασει κατι για ασυμβατοτητα

Η καμερα που πηρα ειναι αυτη. Ειναι ηδη στο δρομο οποτε δεν αλλαζουν οι παραγγελιες !

http://www.surveilzone.com/fpv/fpv-camera/sony-super-had-ccd-600tvl-fpv-ir-block-camera-2.8mm-lens

 

Επισης, δεν γραφει το field of view αλλα βλεπω οτι περισσοτεροι θεωρουνε το φακο 2.8 σαν ιδανικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φιλε ο receiver εχει 32 καναλια οποτε υποθετω οτι καλυπτει ολες τις συχνοτητες. Ετσι δε παει ;

δεν εχω διαβασει κατι για ασυμβατοτητα

Η καμερα που πηρα ειναι αυτη. Ειναι ηδη στο δρομο οποτε δεν αλλαζουν οι παραγγελιες !

http://www.surveilzone.com/fpv/fpv-camera/sony-super-had-ccd-600tvl-fpv-ir-block-camera-2.8mm-lens

 

Επισης, δεν γραφει το field of view αλλα βλεπω οτι περισσοτεροι θεωρουνε το φακο 2.8 σαν ιδανικο

 

To 2.8 πρέπει να αντιστοιχεί σε 136

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1835750

και περισσότερες λεπτομέρειες για wide vs narrow 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1743363&page=2

Το ανθρώπινο μάτι εχει fov 160 ΄όσο ενας φακός 2.1mm αλλά αμα  πάς  σε τόσο wide φακό χάνεις σε clarity και σε αίσθηση βάθους.

Αν θες ενα προς ενα depth of view (να βλέπεις τα αντικείμενα στο πραγματικό τους μέγεθος)πρέπει να πας σε 6.00 φακό αλλά με την υπάρχουσα τεχνολογία θα πάρεις fov 50-60 μοιρες δηλαδή το ενα τρίτο της κανονικής ανθρώπινης...

Διαλέγεις και παίρνεις...

 

Εμενα η mini κάμερα του wltoys που μου αρέσει είναι μόλις 90 παρακαλώ.

Το ιδανικό πιστεύω θα ήταν το 110 fov.

Αν θες κανονίζουμε να κατέβω να σου δώσω να δοκιμάσεις και την wide και την στενή.

Με την στενή στον βασιλόπουλο κάνω φούλ speed περάσματα μέσα απο τα σπιτάκια με τα καρότσια ενώ με την wide πρέπει να σταματήσω και να σημαδέψω..

Η μόνη δυσκολία της 90άρας είναι να το κατεβάσεις απο ψηλά προς τα κάτω αφού λόγο μικρού εύρους και ελαφράς κλήσης προς τα πάνω που της εχω δώσει πρέπει να κινούμε μπρος για να βλέπω όταν κατεβαίνω.

 

Αυτό που λες για τον receiver σου ισχύει, ακούει και στα 32  κανάλια που υπάρχουν..

Εγω σου έλεγα το ανάποδο να στέλνεις κατευθείαν σε 1 απο τα 32 διαθέσιμα κανάλια.

 

Δε θα εχεις πρόβλημα πάντως λόγο ευέλικτου receiver. :)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...