Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο κακό που έχουν είναι ότι μερικές φορές κάνουν μία πολύ άσχημη απατεωνιά!

Σου λέει shipped 1-2 μέρες μετά την πληρωμή στο paypal ώστε να μπορέσουν να πάρουν τα λεφτά (το paypal δεν τα δίνει αμέσως!)

και μετά απο μία εβδομάδα στέλνουν το προιόν και αλλάζουν την ημερομηνία αποστολής!

 

Σε μένα το έχουν κάνει αρκετές φορές και ειδικά σε προιόντα που πληρώνω να έρθουν με priority (10 εργασιμες) τα οποία τελικά καθυστερούν κανά 10 ήμερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανουν διαφορα

 

σημερα ακυρωσα μια παραγγελια και αυριο θα παραγγειλω αλλου ενα paraboard για να φορτιζω 3 μπαταριες ταυτοχρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν τους κινεζους :P ετσι οπως τα παραγγειλα το ενα εχει φορτιστη για 4 μπαταριες , το αλλο δεν ξερω . Θα εχω σιγουρα 2 μονα απο τα ελικοπτερακια ολοτε ταυτοχρονα θα μπορω να φορτιζω 6 μπαταριες απο τις 10 . Πραγμα που δεν θα χρειαστει μαλλον ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραιος ρε Γιαννη!

για να μη σταματας την πτηση μπορεις να πινεις τη μπυρα με το καλαμακι :-))))))   (που ρουφαν)

πολυ σπασιμο δεν εχει το βιντεο, γιατι ?  τοσο πολυ σπαει η εικονα στο FPV ?

 

Ναι εχει πολύ βρωμιά μέσα το  σήμα.

Το transimitterάκι το εχω αφήσει να βγάζει 50mw που ηταν by default (ρυθμίζεται απο 10-100mw) για να μην τρώει  γρήγορα την lipo 100mah.

Eχω παραγγείλει μια cloverleaf για τα γυαλιά που ελπίζω να φτιάξει λίγο την κατάσταση.

 

Για το diatone μου ήρθαν τα esc ztw spider αλλά δεν δίνουν ρεύμα στην fc οπως τα παλια.Δεν εχουν bec.

Και εδω να ρωτήσω όποιον ξέρει. Nα πάρω ξεχωριστό ubec, να χρησιμοποιήσω κάποιο απο τα παλιά esc για bec σε κάποιο απο τα ελεύθερα κανάλια του cc3d ή να του δώσω απευθείας απο την 3s μπαταρία;

Τι απο αυτά γίνεται χωρίς να κινδυνεύει να βγάλει καπνό η fc;;;

Εδω ενα σχετικό βίντεο

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μη του δώσεις απο τη μπαταρία γιατί θα καεί. Κανονικά θέλεις ένα bec. Τώρα σαν δοκιμή μπορεις να βαλεις ένα από τα παλιά esc και να το χρησιμοποιήσεις μόνο για bec. Το έχω κάνει και εγώ για δοκιμή. Δεν ξέρω βέβαια αν θα έχει πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεύμα πρέπει να δώσεις στο πρώτο κανάλι του cc3d απο bec

σε όλα τα υπόλοιπα κανάλια δίνεις μόνο σήμα και γείωση (και αυτή προαιρετικά)

ο cc3d μπορεί να δεχτεί ρεύμα μόνο σε 1 κανάλι και αυτό απο bec 5v - απο esc καλύτερα όχι γιατί ανεβάζει θερμοκρασία και έχει πολλές απώλειες - θα σου τρώει δηλαδή την μπαταρία άσκοπα

 

εγώ στην θέση σου επι της ευκαιρίας, θα χτυπούσα frame με pcb με ενσωματωμένο bec για fc & fpv και με xt60 έτοιμο όπως του tarot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρεύμα πρέπει να δώσεις στο πρώτο κανάλι του cc3d απο bec

σε όλα τα υπόλοιπα κανάλια δίνεις μόνο σήμα και γείωση (και αυτή προαιρετικά)

ο cc3d μπορεί να δεχτεί ρεύμα μόνο σε 1 κανάλι και αυτό απο bec 5v - απο esc καλύτερα όχι γιατί ανεβάζει θερμοκρασία και έχει πολλές απώλειες - θα σου τρώει δηλαδή την μπαταρία άσκοπα

 

εγώ στην θέση σου επι της ευκαιρίας, θα χτυπούσα frame με pcb με ενσωματωμένο bec για fc & fpv και με xt60 έτοιμο όπως του tarot!

 

Εδωσα απο esc προσωρινά στο 5 κανάλι του cc3d. Η fc ξεκινάει κανονικά αλλά δεν εχω συνδέσει τα μοτέρ ακόμα να δω πως και τι. Λογικά θα δουλεύει οκ και αν δεν δω τπτ ύποπτο θα το αφήσω ως εχει. Το ίδιο βάρος με τα ubec του bg εχει και το signal το εχω off οπότε τι θα τραβάνε τα μοσφετάκια σε idle. Ευτυχώς που η φύσα xt 60 που αγόρασα είχε extra connectorα jst και εδωσα απο εκεί ρεύμα στο esc. Δεν αντέχω άλλο κόλλα-ξεκόλλα.

Τελικά το power distribution board είναι πολιτισμός και τα frames με τυπωμένο pdb το μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμένα ακόμα να έρθει κάτι από 02.05 από bangood uk. τους έστειλα μύνημα και εάν δεν έρθει έως δευτέρα μου το στέλνουν ξανά με tracking code μιας και δεν είχε tracking το πρώτο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμένα ακόμα να έρθει κάτι από 02.05 από bangood uk. τους έστειλα μύνημα και εάν δεν έρθει έως δευτέρα μου το στέλνουν ξανά με tracking code μιας και δεν είχε tracking το πρώτο )

Μια χαρα εισαι τοτε . 12 μερες εχει κανει να ερθει και λενε 10-15 . Πιστευω οτι μεσα στην επομενη βδομαδα θα σου ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμένα ακόμα να έρθει κάτι από 02.05 από bangood uk. τους έστειλα μύνημα και εάν δεν έρθει έως δευτέρα μου το στέλνουν ξανά με tracking code μιας και δεν είχε tracking το πρώτο )

Δεν αποκλείεται να το πάρεις τελικά 2 φορές. :ph34r:

Μου εχει τύχει και αντί για 3 nano πήρα τελικά 6 που μοίρασα, πούλησα και στο τέλος κράτησα και 2. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μου εστειλαν σε μια παραγγελια απο την Graupner 2 ελικες 

Graupner CAM Slim Prop 17x7.5 

κατα λαθος

 

αν καποιος εχει καποιο μοντελο που μπορει να τις δεχτει τις στελνω με δικα του εξοδα  οπως αυτος επιλεξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα απο esc προσωρινά στο 5 κανάλι του cc3d. Η fc ξεκινάει κανονικά αλλά δεν εχω συνδέσει τα μοτέρ ακόμα να δω πως και τι. Λογικά θα δουλεύει οκ και αν δεν δω τπτ ύποπτο θα το αφήσω ως εχει. Το ίδιο βάρος με τα ubec του bg εχει και το signal το εχω off οπότε τι θα τραβάνε τα μοσφετάκια σε idle. Ευτυχώς που η φύσα xt 60 που αγόρασα είχε extra connectorα jst και εδωσα απο εκεί ρεύμα στο esc. Δεν αντέχω άλλο κόλλα-ξεκόλλα.

Τελικά το power distribution board είναι πολιτισμός και τα frames με τυπωμένο pdb το μέλλον...

 

Και εγω θα ηθελα να σιγυρισω λιγο το δικο μου .. Αλλα δεν εχω το κουραγιο να τα κολλησω ολα παλι απο την αρχη. Δεν βαριεσαι, αφου πεταει θα το αφησω ετσι :-)

 

Να τσεκαρεις λιγο με το χερι τη θερμοκρασια του ESC που δινει ρευμα στο FC.  Πιστευω οτι αν υπαρχει προβλημα θα αρχισει να ζεσταινεται υπερβολικα και αυτο θα ειναι μια ενδειξη οτι πρεπει να το βγαλεις!

 

Στο δικο μου ολα τα ESC δινουνε ρευμα στο cc3d. Υπαρχει οδηγια να μην το κανεις αυτο, αλλα δεν εχω δει προβλημα μεχρι στιγμης.

Οταν αποφασισω να του κοψω μερικα καλωδια για να κερδισω σε βαρος, θα τα βγαλω τελειως.

 

Αντε επιτελους επεσε ο αερας σημερα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει τελικά όλα οκ με το παλιό esc σαν ubec.

Και ενα βιντεάκι.

 

Πρέπει να πάρω κανά antijello mount.

Και να φτιάξω και την ημερομηνία. :-D

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε λιγο απο αυτο το ναυλον με τις φουσκες που βαζουν σε συσκευασιες η αφρολεξ και δοκιμασε μεχρι να βρεις κατι αλλο

 

ακουγα λιγο ενα τικ τικ συνεχεια μαλλον ηταν η καμερα που χτυπουσε καπου η κατι αλλο ?

 

και οταν κανεις δοκιμη αν μπορεις κρατησε το λιγο χοβερ να δεις αν κανει τα ιδια

 

εχεις κανει τεστ για κραδασμους απο τα μοτερ γιατι απο κει μου ειχχαν πει να ξεκινησω αλλα δεν ειχα κραδασμους σε ολο το φασμα στροφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον από την κάμερα ακούγεται είναι απλά στερεωμενη με velcro. Αλλιώς κάνα καλωδιάκι αφού η καλωδιωση του fpv απλά κρέμεται (θέλω να μπαίνει και να βγαίνει ευκολα)

Τα μοτέρ κάποια έχουν φάει ξύλο αλλά ένα ήταν στραβωμενο και το πέταξα.

Οι ελικες είναι λίγο ταλαιπωρημενοι και ακαλιμπραριστοι (έναν τον έχω ξαναϊσιωσει άλλον τον τσουριφλισα κατά λάθος με το κολλητηρι) αλλά σε γενικές παραμένουν flyable

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...