Προς το περιεχόμενο

επιλογη φωτογραφικης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα!χρειαζομαι τα φωτα οσων γνωριζουν για την αγορα μιας φωτογραφικης.η τιμη της μεχρι 400-400κατι.εχω ηδη κανει μια ερευνα και εχω δει τη νικον d3200 και τη samsung nx2000.ξερω οτι ειναι εντελως διαφορετικες μεταξυ τους απλα για να σας δειξω πού προσανατολιζομαι.αν εχετε να προτεινετε και κατι καλυτερο σε αυτο το ευρος τιμης οκ.

 

να προσθεσω οτι ειμαι ερασιτεχνης φυσικα αλλα μου αρεσει η φωτογραφια και θελω να εχω το καλυτερο δυνατο σε αυτη την τιμη.δεν ενδιαφερομαι ομως(τουλαχιστον αμεσα) για την αγορα επιπροσθετων φακων, ωστοσο μου αρεσει πολυ αυτο το "θολωμα" στο παρασκηνιο της φωτογραφιας γιατι δινει ενα πιο ωραιο απολεσμα και θελω να ξερω αν θα μπορω να το εχω με τους φακους που ηδη εχουν στο κουτι οι φωτογραφικες(kit lenses)

Επεξ/σία από miltos.lao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "θολωμα" που περιγραφεις ονομαζετε "bokeh" και ειναι συναρτηση 3ων πραγματων->

 

Διαφραγμα Φακου (χαμηλο το νουμερι μετα το γραμμα f,π.χ f1.8)

 

Μεγεθος αισθητηρα(οσο μεγαλυτερος τοσο καλυτερος)

 

Αποσταση απο το θεμα.

 

 

Μαλλων το περισσοτερο bokeh απο κιτ φακο θα μπορουσες να το παρεις με τον 18-105 πηγαινοντας οσο κοντα σου επιτρεπει ο φακος στο θεμα σου(~50cm εαν θυμαμαι καλα) στα 105mm με διαφραγμα 5,6.

 

Αλλα για να το προσπαθησεις πιο σοβαρα ειναι must καποιος 35/50αρης με f 1,8(κοστος~ 200ευρω) στην nikon.Εχω την εντυπωση πως για αντιστοιχο φακο σε samsung θα χρειστεις περισσοτερα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "θολωμα" που περιγραφεις ονομαζετε "bokeh" και ειναι συναρτηση 3ων πραγματων->

 

Διαφραγμα Φακου (χαμηλο το νουμερι μετα το γραμμα f,π.χ f1.8)

 

Μεγεθος αισθητηρα(οσο μεγαλυτερος τοσο καλυτερος)

 

Αποσταση απο το θεμα.

 

 

Μαλλων το περισσοτερο bokeh απο κιτ φακο θα μπορουσες να το παρεις με τον 18-105 πηγαινοντας οσο κοντα σου επιτρεπει ο φακος στο θεμα σου(~50cm εαν θυμαμαι καλα) στα 105mm με διαφραγμα 5,6.

 

 

Αλλα για να το προσπαθησεις πιο σοβαρα ειναι must καποιος 35/50αρης με f 1,8(κοστος~ 200ευρω) στην nikon.Εχω την εντυπωση πως για αντιστοιχο φακο σε samsung θα χρειστεις περισσοτερα χρηματα.

 

 

Καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση!να σε ρωτησω,για παραδειγμα θεωρεις οτι θα μπορεσω να το επιτυχω αυτο με καποια απο τις 2 φωτογραφικες τις οποιες κοιταω με τον φακο που εχουν στο κιτ?η νικον εχει 18-55 και η σαμσουνγκ 20-50 και τα f και των 2 ειναι 3.5-5.6.εχω κοιταξει και γω οτι η νικον θα συμφερει μακροπροθεσμα στους φακους αλλα επειδη δε το σκεφτομαι ακομα δε νομιζω οτι θα κινηθω με γνωμωνα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό στοιχείο για να το πετύχεις ειναι το θέμα σου να είναι μακρια απο το background, Με όλους τους φακούς μπορείς να το κάνεις....αλλα υπο προυποθέσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επιπεδο τιμων 300-400 θεωρειτε οτι θα βρω κατι καλυτερο γενικα;εχω δει και καποιες κουλπιξ νικον ας πουμε.

Θελω να εχω ενα καλο αποτελεσμα και να μπορω να κανω γενικα το backgroun blur χωρις να χρειαζεται(εστω σε αυτη τη φαση)να παρω νεο φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είπα και πιο πριν , για να κάνεις blur το background πρέπει κατα βάση να ξέρεις τι κάνεις. είναι πιο πολύ θέμα τεχνικής παρά φακού και μηχανής.

Οπότε οτι και να πάρεις πρέπει να μάθεις τα βασικά της φωτογραφίας

Τις coolpix και άλλες compact τις ξεχνάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...