Προς το περιεχόμενο

Αγορα πολυμηχανηματος laser color


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν περίπου 8 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι εφικτή η λύση του Laser Printer ως πολυμηχάνημα από άποψη κόστους (αλλά και υγείας, έχουν ακουστεί πολλά για σωματίδια από το γραφίτη που χρησιμοποιείται στους Laser, αλήθεια/ψέμα? Πάντως αρκετά ύποπτο)

Έπρεπε να βρω ένα μηχάνημα που θα μπορούσε να με βοηθήσει για μια εργασία μου, που θα χρειαζόμουνα πάνω από 2000 σελίδες σε εκτύπωση!

Η λύση βρέθηκε με ένα Πολυμηχάνημα Epson L210 κόστους 190 κάτι ευρώ.

Διαθέτει 3 μελάνια έγχρωμα των 6.500 χιλιάδων σελίδων έκαστο συν 1 μαύρο 5,500 σελίδων

(το νούμερο των χιλιάδων σελίδων είναι σωστό)

 

Κόστος το κάθε μελάνι 5.5 με 6 ευρώ έχω εκτυπώσει μέχρι τώρα περίπου 2.300 σελίδες ασπρόμαυρες και 500 έγχρωμες και καμμιά 600 φωτογραφίες σε διάφορα μεγέθη

 

Παραθέτω φωτογραφία το κόκκινο σημαδάκι δείχνει που ήταν το αρχικό μελάνι, το δεξιό δοχείο είναι το μαύρο

 

Και εγώ μετά από πολύ ψάξιμο πήγα σε τέτοιου είδους εκτυπωτή και ελπίζω να μείνω ικανοποιημένος (Βρήκα το μοντέλο L355 199 σε γνωστό κατάστημα). Η μόνη μου απορία είναι πως γίνεται να έχουν εδώ τα μελανάκια 5,5-6 ευρώ ενώ στο εξωτερικό ή στο ebay  να είναι πιο ακριβά...  Σκέφτομαι οτι ίσως να είναι πιο ακριβά τα μελάνια στο μέλλον, Αν πάρω από τώρα να έχω καβάτζα λέτε να πάθουν τίποτα αν τα ανοίξω πχ σε 2 χρόνια? 

 

Επίσης αυτό που δε κατάλαβα είναι τι γίνεται σε περίπτωση που θέλω να το ξαναγεμίσω?, Νιώθω οτι το μπουκαλάκι χωράει ακριβώς στο "ντεπόζιτο" επομένως πως θα γίνει να το ξαναγεμίσω εφόσον λέει οτι πρέπει να το γεμίσω πριν τελειώσει εντελώς...

Επεξ/σία από Technology fan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...