Προς το περιεχόμενο

Αγορα πολυμηχανηματος laser color


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εναν εκτυπωτη inkjet και ενα σκανερ χωριστα ...

θελω να τα δωσω και να παρω ενα πολυμηχανημα laser color...

 

δεν εχω ιδεα ομως πoια ειναι καλα και δεν βγαζουν συντομα προβληματα..

 

τι εχετε να μου προτεινετε ?

 

ψαχνω κατι οικονομικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ έψαχνα για τέτοιο πολυμηχάνημα, κατέληξα στο ότι για έγρωμο laser δεν υπάρχει κάποιο οικονομικό πολυμηχάνημα για σχετικά μικρή αξιοποίηση (λίγες εκτυπώσεις το μήνα). Φαντάζομαι ότι δεν το θέλεις για τρομερές χρήσεις γραφείου, έτσι; Σιγά σιγά αρχίζουν και βγαίνουν κάποια πιο οικονομικά σε συμπαθές μέγεθος, το πρόβλημά τους είναι όμως ότι τα αναλώσιμά τους δεν είναι και ο,τι καλύτερο απο οικονομικής άποψης και ως μηχανήματα είναι αρκετά ακριβά, δηλαδή αθροιστικά οι τιμές ενός εκτυπωτή laser έχρωμου και ενός scanner μπορεί να είναι μικρότερες από την τιμή ενός τέτοιου πολυμηχανήματος.
Οπότε εγώ σκέφτομαι να πάρω έναν εκτυπωτή laser έγχρωμο και σκάνερ αν και όποτε χρειαστεί χωριστά. Άλλωστε από την εμπειρία από από πολυμηχανήματα inkjet (αυτά είναι της σειράς βέβαια) μέσα σε 2-3 χρόνια χαλάει είτε ο printer είτε ο scanner του, δηλαδή μένεις ούτως ή άλλως με μισό μηχάνημα...
Από ό,τι είδα κυκλοφορούν πολύ Samsung εκτυπωτές, αλλά από reviews είδα ότι δεν είναι καλοί γενικά, πολλά προβλήματα. Οπότε προς HP κοιτάζω γενικά (και αυτή δεν πάει πίσω από προβλήματα, αλλά λέμε τώρα). Καλύτερα είναι να μην πάρεις τους πιο φθηνούς που υπάρχουν, γιατί τα αναλώσιμα τα χρεώνουν ακριβά. Σε e-shops (πχ plaisio) μπορείς να βρεις κατ' ευθείαν τα αναλώσιμα για κάθε εκτυπωτή και να δεις το κόστος ανά σελίδα. Επίσης δες και ebay για τιμές remanufactured toners κλπ αν σε ενδιαφέρει αλλά δεν ξέρω τι λένε από αξιοπιστία. Γενικά πάντως όσο περισσότερη χωρητικότητα μπορεί να έχει το τονερ, τόσο φθηνότερα θα σου έρθει στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν περίπου 8 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι εφικτή η λύση του Laser Printer ως πολυμηχάνημα από άποψη κόστους (αλλά και υγείας, έχουν ακουστεί πολλά για σωματίδια από το γραφίτη που χρησιμοποιείται στους Laser, αλήθεια/ψέμα? Πάντως αρκετά ύποπτο)

Έπρεπε να βρω ένα μηχάνημα που θα μπορούσε να με βοηθήσει για μια εργασία μου, που θα χρειαζόμουνα πάνω από 2000 σελίδες σε εκτύπωση!

Η λύση βρέθηκε με ένα Πολυμηχάνημα Epson L210 κόστους 190 κάτι ευρώ.

Διαθέτει 3 μελάνια έγχρωμα των 6.500 χιλιάδων σελίδων έκαστο συν 1 μαύρο 5,500 σελίδων

(το νούμερο των χιλιάδων σελίδων είναι σωστό)

 

Κόστος το κάθε μελάνι 5.5 με 6 ευρώ έχω εκτυπώσει μέχρι τώρα περίπου 2.300 σελίδες ασπρόμαυρες και 500 έγχρωμες και καμμιά 600 φωτογραφίες σε διάφορα μεγέθη

 

Παραθέτω φωτογραφία το κόκκινο σημαδάκι δείχνει που ήταν το αρχικό μελάνι, το δεξιό δοχείο είναι το μαύρο

post-263053-0-45866400-1398207369_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο aret1,πιο απλο και οικονομικο σε βαθος χρονου και εκτυπωσης απο το Epson L210 δεν θα βρεις! ο κωτσοβολος με το παζαρι του ,θα το βρεις στα 181€ και αν αγορασεις μεγαλα μπουκαλια μελανιων απο το ebay, το κοστος εκτυπωσης θα είναι ακομα μικροτερο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οποιονδήποτε εκτυπωτή και αν πάρεις μπορείς να προσαρμόσεις ένα σύστημα συνεχούς ροής.

Παίρνεις με 50 ευρώ έναν φθηνό Epson, άλλα 40 για ένα γεμάτο σύστημα και απο εκεί και πέρα γεμίζεις με χύμα μελάνια.

Αν θες να είσαι σίγουρος για την εκτύπωση αγόρασε και αυθεντικό χύμα μελάνι της Epson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που με φοβιζει ειναι αυτο το πραμα με τους epson που στεγνωνει η κεφαλη αμα

 

δεν τυπωσεις κατι για μια εβδομαδα και θελει ξανα καθαρισμο για να τυπωσω μια σελιδα..

 

τα βγαζει χαλια παντα μετα απο μια εβδομαδα, για να μην πω μετα απο 2 μερες...

 

το εχουν διορθωσει αυτο το προβλημα στα νεα μοντελα η ακομα συμβαινει ?

 

για αυτο ελεγα να παω σε laser...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον BX305fw το πρόβλημα με τον καθαρισμό ξεκινάει απο μήνα και πάνω και με έναν καθαρισμό δουλεύει μια χαρά.

Επίσης για να αποφύγω τον καθαρισμό μερικές φορές βάζω εκτύπωση σε βέλτιστη ποιότητα.

Η διαφορά με τον laser στο κόστος αναλώσιμων είναι τεράστια, οπότε προτιμώ να κάνω κανέναν καθαρισμό απο το να δίνω 160 ευρώ για 4 τονερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παν ενδεχομενο το καλοκαιρι αν λειψω αρκετές μέρες (διακοπές), στέλνω

φίλο συγγενή να εκτυπωσει 2 3 εγχρωμες σελίδες

για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Να φανταστείτε έχω πάρει και έχω βγάλει φωτοτυπίες σε άνθρωπο που με ρώτησε αν έχει κοντά φωτοτυπίες, καμμιά 15αριά, μόνο και μόνο για να λειτουργήσεις ο εκτυπώτής, τρέλλα μιλάμε.

 

Είναι η πρώτη φορά που μένω από χαρτιά και όχι από μελάνι! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οποιονδήποτε laser και να πάρετε θα σας κρατήσει σίγουρα 4-5 χρόνια. Το τονερ το γεμίζουμε με γραφίτη μέσω ebay. Τιμές χώμα... 

 

Απλα πριν αγορασεις οτιδήποτε, βλέπεις στο ebay για το κοστος του γραφίτη, την αλλαγη chip/firmware. 

 

Αυτο που λένε... Να πάρει κάποιος καλλίτερο εκτυπωτή για να μπορεί αργότερα να παίρνει πιο φθηνα τονερ, ισχύει μόνο στην περίπτωση χρησιμοποίησης αυθεντικού τονερ... Πουθενά αλλού.

 

Κοιτάξτε απλα να έχει duplex mode και αγοράστε τον φθηνότερο που θα σας "γυαλίσει". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα στο γέμισμα του τονερ ειναι καλό?

δηλαδή στα χρώματα βλέπεις διαφορά?

Εχω ακούσει απο φίλο ότι δεν βρίσκει καλό χύμα γραφίτη για έγχρωμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει πως οταν γεμιζεις ενα laser printer πρεπει να αλαξεις και το chip που εχει του μελανιου αλιος το βλεπει σαν αδιο..

 

τωρα δεν ξερω το ποσο αλιθεβει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

σημερα τα πεταξα σκανερ και εκτυπωτη και κοιταω προς canon photo multifunctional...

 

καμια προταση ?


δεν θελω να ξανακουσω για epson...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο που με φοβιζει ειναι αυτο το πραμα με τους epson που στεγνωνει η κεφαλη αμα

 

δεν τυπωσεις κατι για μια εβδομαδα και θελει ξανα καθαρισμο για να τυπωσω μια σελιδα..

 

τα βγαζει χαλια παντα μετα απο μια εβδομαδα, για να μην πω μετα απο 2 μερες...

 

το εχουν διορθωσει αυτο το προβλημα στα νεα μοντελα η ακομα συμβαινει ?

 

για αυτο ελεγα να παω σε laser...

 

Παλια ομως, δεν ηταν ετσι.

Ειχα και hp 720, αγορασμενον το 1998, και canon pixma 4000, αγορασμενον το 2005.

Σε κανεναν δεν ειχα προβλημα να ξεραινονται τα μελανια.

 

Αντιθετως, σε hp inkjet πολυμηχανημα που εχω αγορασει απο 2010, αν δεν τυπωσω για λιγες μερες, μετα εχει προβλημα, τυπωνει αθλια.

Και πρεπει να κανω 3 καθαρισμους κεφαλων για να μπορεσει να τυπωσει σωστα.

Καταντα πανακριβο σπορ.

 

Υπαρχει inkjet printer ή πολυμηχανημα, να μην εχει τετοια προβληματα;

Ή συμβαινει σε ολα τα inkjet?

Παλια γιατι δεν συνεβαινε;

Υπαρχει καμια σειρα σε hp ή canon, που να μην εχει προβλημα, οσο αραια και αν τυπωνεις;

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...