Προς το περιεχόμενο

50mm 1.8d σε nikon d5200


kisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη σε ολους με υγεια!! Εχω την d5200 εχω βρει απο εναν φιλο τον 50mm 1.8 d μεταχειρισμενο ξερω πως θα εχω manual focus αλλα ειναι ευκολο να εστιαζω με το χερι; Η θα δυσκολευτω πολυ κ θα τον βαλω στην ακρη;; (Αξιζει να σημειωθει οτι εχω τον 35mm afs 1.8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,εαν θελεις να βγαλεις μια φωτογραφια κατι ακινητο,π.χ  ενα παγκακι μπορεις να εστιαζεις χειροκινητα.

Εαν θελεις να βγαλεις κατι που εχει κινηση απλα το ξεχνας.Εχει σχετικα ασαφη ροδελα και στο m που τραβαω δεν εμφανιζετε η μπαρα εστιασης παρα μονο μια κουκιδα.

 

Υ.Γ Και εγω με d5100 και τσιμπησα τον ιδιο φακο μεταχειρισμενο σε χαμηλη τιμη.Τελικα μαλλων θα το δωσω σε φιλο που εχει σωμα με εστιαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μεγαλύτερο θέμα είναι να "εκπαδευτεί" το μάτι σου ώστε να εστιάζεις με ακρίβεια και όχι στο περίπου κάτι που σε κινούμενα θέματα είναι πολύ πιο δύσκολο. 

 

Ωστόσο δεν είναι αδύνατο, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς και τη βοήθεια της τύχης κάποιες φορές.

 

Υπάρχει βέβαια πάντα και η επιλογή του AF-S 50mm της Nikon αν θέλεις οπωσδήποτε 50άρη στο σώμα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου άσε τη χειροκίνητη εστίαση σε αυτές τις μηχανές. Καλύτερα ψάξε τον AF-S 50 mm 1.8G, δεν είναι τόσο ακριβός, θα είναι 75 mm τώρα στη μηχανή που έχεις (πολύ καλος για πορτραίτα και γενικά χωρίς παραμορφώσεις, ξυράφι σε ανάλυση) και που θα τον κρατήσεις όταν σίγουρα θα πας κάποια στιγμή σε Full Frame σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...