Προς το περιεχόμενο

Linux σε laptop


thiva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελετε παιχνιδια που τρεχουν σε παραθυρα γνωμη μου

βαλτε καυτευθειαν παραθυρα και μην το παιδευετε το πραγμα

 όντως.

 

πάνε και βάζουν linux μερικοί και η πρώτη τους ερωτηση είναι πως θα παίξουν εφαρμογές win.

ε βάλτε απο την αρχή win ρε παιδιά τι το κουράζετε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξεκινας σωστα διοτι δεν ρωτησες καθολου ποια ειναι τα αντιστοιχα προγραματα σε linux απο αυτα που είχες και χρησιμοποιούσες στα παραθυρα.

 

τι νόημα εχει να βάλεις linux και απο την αρχη και να ψαχνεις πως να εγκαταστήσεις προγραμματα των windows ,δοκίμασε κάποιο απο το linux και μετα βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zorin ειναι αρκετα καλη επιλογη για καποιον καινουργιο   http://zorin-os.com/   .  εχει και προεγκατεστημενο οτι θα χρειαστεις  και εχει και software center για να επιλεξεις τα προγραματα που χρειαζεσαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως.

 

πάνε και βάζουν linux μερικοί και η πρώτη τους ερωτηση είναι πως θα παίξουν εφαρμογές win.

ε βάλτε απο την αρχή win ρε παιδιά τι το κουράζετε;

Ε??Αυτό έχετε να πείτε?

Μάλλον δεν διαβάζεις το αρχικό ποστ και λες κάτι για να πεις.

Έχω Windows όπως και mac.. Απλά θέλω να πειραματιστώ και στο Λίνουξ. ..άμα διάβασες παρακάτω ρώτησα πως βάζω 2 προγράμματα και ότι δεν καίγομαι απλά θέλω να δω πως γίνεται. ...με λίγα λόγια θέλω να πειραματιστώ για το πως γίνονται 2-3 πραγματάκια. Τσπ ευχαριστώ για της απάντησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελληνικος mirror απο οπου παιρνεις τα updates ηταν πεσμενος χτες. Ή περιμενεις ή τον αλλαζεις με καποιον αλλο, αλλαζοντας το gr σε de πχ. Σε λιγο θα μπω να δω αν εχει ακομα προβλημα...

Σημερα δουλευει κανονικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Free studio δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογη σε λινουξ. Αν δεν καταφέρεις να την εγκαταστησεις μεσω wine (το playonlinux (βασίζεται σε wine) υποστηρίζει την αυτόματη εγκατάσταση καποιων γνωστων Link.png Site: εφαρμογων πολυμέσων των windows αλλά το free studio δυστυχώς δεν ειναι μεταξυ τους). Μπορείς όμως να δοκιμάσεις άλλες εφαρμογές όπως το minitube για youtube, το xbmc για αναπαραγωγη πολυμεσων, handbrake για μετατροπή (αυτές ειναι μονο μερικές, μπορείς να βρεις αλλες από το Muon Discover). Εξάλλου η φιλοσοφία του unix ειναι καθε προγραμμα να ειδικεύεται σε μια εργασια και δεν υπαρχουν εφαρμογές-πολυεργαλεια όπως το Nero Studio.


Γενικός κανόνας είναι πάντα να αλλάζουμε τα repositories από τα τοπικά της Ελλάδας στα κεντρικά του ubuntu.

Για πιο λογο; Ξερω οτι εχουν καθυστέριση να ενημερωθουν με τις αλλαγες στο κεντρικο αποθετηριο αλλα αφου δεν ειναι arch για να βγαινουν ενημερωσεις συνεχεια, αμα εχει και μια μερα διαφορα δεν εγινε και τιποτα...


Εγώ ένα sudo apt-get update εγραψα .
Που αλλάζω τα repositories?

Απο το Πηγες λογισμικου γινεται.

Επεξ/σία από konqoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα, για να μην ανοιγω αλλο θεμα ποσταρο εδω.

μου εδωσαν ενα αλλο λαπτοπ, αυτο εδω

 

Satellite L500D-163 - http://www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-l500d-163/

 

και του εβαλα το mint ( μαμαει λεμε :D )

 

αλλα θελω να το συνδεσω σε μια εξωτερικη οθονη ,

η οθονη που εχω ειναι 2560χ1440, αλλα στο σιτε του λεει οτι το λαπτοπ μπορει να παρει μεχρι 2,048 x 1,536

παιζει κανα κολπο να το κανω να δουλεψει?

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ενα citroen c3 και θες να πας με 250 χλμ/ω.. μπορεις?

 

δεν ειναι θεμα λογισμικου..ειναι θεμα δυνατοτητων της θυρας (hdmi?)..αν δεν εχει το hardware τις προδιαγραφες...απλα δεν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ενα citroen c3 και θες να πας με 250 χλμ/ω.. μπορεις?

 

δεν ειναι θεμα λογισμικου..ειναι θεμα δυνατοτητων της θυρας (hdmi?)..αν δεν εχει το hardware τις προδιαγραφες...απλα δεν γινεται...

Μα δεν θέλω μα φτάσω το λαπτοπ στης δυνατότητες της οθόνης άλλα την οθόνη στης δυνατότητες του λαπτοπ :/

 

προφανώς και δεν μπορεί το λαπτοπ να δουλέψει σε αυτήν την ανάλυση, θέλω άπλα να συνδέσω την οθόνη και να μπορώ να ρίξω την ανάλυση σε επίπεδα που μπορεί το λαπτοπ να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θέλω μα φτάσω το λαπτοπ στης δυνατότητες της οθόνης άλλα την οθόνη στης δυνατότητες του λαπτοπ :/

 

προφανώς και δεν μπορεί το λαπτοπ να δουλέψει σε αυτήν την ανάλυση, θέλω άπλα να συνδέσω την οθόνη και να μπορώ να ρίξω την ανάλυση σε επίπεδα που μπορεί το λαπτοπ να δουλέψει.

 

αν την συνδεσεις...δειχνει κατι? σε τι αναλυση?δεν δειχνει τιποτα?δοκιμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα έδειξε.....με πολλά καθετα χρωματα ( λογικα εφτεγε το καλωδιο ). ενα DVI - HDMI ,

σε δοκιμη με dvi - dvi ( με μετατροπέα σε hdmi ) το λαπτοπ αναγνωρισε την οθονη αλλα δεν μου ειχε επιλογες να αλλαξω ρεσολουτιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...