Προς το περιεχόμενο

Linux σε laptop


thiva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

εχω ενα λαπτοπ με τα εξης

 

Processor: AMD Turion X2 RM-74
Graphics Adapter: ATI Radeon HD 3200

Ram : 2g

 

δεν ειναι κατι τρομερο απλα μου το δωρισαν και θελω να του περασω κανα λινουξ μιας και win και μακ εχω.

 

πια εκδοση ubuntu η απο καποιο αλλο θα μπορουσα να βαλω? θελω εκδοση που να εχει κατι σαν "start menu " για user interface και οχι σαν αυτα που εχουν τα ubuntu τωρα.δεν μ'αρεσουν και δεν με βολευουν καθολου.

και επειδη δεν ειμαι πολυ του λινουξ δεν ξερω πιο να διαλεξω.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω βάλλει Link.png Site: Netrunner Rolling 64bit (υπάρχει και έκδοση βασισμένη σε kubuntu) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχουν κάνει δουλεία για να αφαιρέσουν τις βαρίες υπηρεσίες και να το μετατρέψουν σε πιο windowz περιβάλλον. Πάντως είναι πολύ αποκρίσιμο και οι εφαρμογές που έχει εγκατεστημένες πολύ καλές. Ένα άλλο είναι το Link.png Site: ZorinOS αλλά δεν το χω δοκιμάσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zorin os το χω βαλει στην μανα μου για να μην την ξενισει πολυ η αλλαγη... τιμιο λειτουργικο , λιγο κουραστικα τα default  εφε του κομπιζ αλλα οκ αυτα αλλαζουν και που και που κρασαρει το update manager...μικρο το κακο τραβας τα updates απο κονσολα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλλει Cinamon πάνω στα Ubuntu και να μην φορτώσει κατ' ευθείαν Mint?

 

Σύμφωνα με αυτά που ζητάει, η καλύτερη διανομή είναι το Mint 16.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ  το εφτιαξα αυτο....μπηκα στο driver manager και μετα απο ωρα το εφτιαξα.

πως μπορω να εγκαταστησω προγραμματα win στο kubuntu? εψαξα για wine αλλα δεν το βρηκα για kubuntu.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το free studio, σε windows παντα, απαιτει .net framework κια αυτο ειναι ενας πολυ καλος λογος να μην παιξει με wine. Για οτι αλλες εφαρμογες εχεις, δες εδω. Αν σε αυτη που θες δεν δινει τουλαχιστον platinum (= την ανωτατη βαθμολογια), μην ασχοληθεις καν.

 

http://appdb.winehq.org/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ καταλαβα....με λιγα λογια εχω πολυ δουλεια μεχρι να καταλαβω πως να το δουλευω και να εχω 5 προγραμματα που με ενδιαφερουν.

για το ΛΟΛ σε ubuntu τρεχει κανονικα με αυτο

 

για το Free studio βρηκα αυτο

Hi Guys! You need to install: - Internet Explorer 8 - dotnet 2.0 - Net Framework 3 in Wine! And voilà, it works!! :)

 

σε αυτο το λινκ

 

Δεν μπορω να εγκαταστησω ουτε play on linux ουτε wine....στο "store" δεν τα εχει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lol  θελω να βαλω ( δοκιμαστικα περισσοτερο οχι οτι καιγομαι ) και γενικα κανα free studio κτλπνα θελετε ς

αν θελετε παιχνιδια που τρεχουν σε παραθυρα γνωμη μου

βαλτε καυτευθειαν παραθυρα και μην το παιδευετε το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...