Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 14.04 LTS Απόψεις, ερωτήσεις.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ κρίμα που δυστυχώς όσοι έχουμε LG λάπτοπ, δεν μπορούμε καν να εγκαταστήσουμε καμία διανομή μετά την 12.04 επειδή δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο.

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1288414

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο bug report αναφερεσαι σε 32bit.. σε 64bit συμβαινει το ιδιο?

 

εγω στην θεση σου θα περναγα τον τελευταιο τελευταιο kernel μπας και φταιει τιποτα εκει μεσα..

αν δουλευε το πληκτρολογιο σε προηγουμενη εκδοση και σε επομενες παπαλα..ισως να γινε καμμια μαλακια στον οδηγο μεσα στον kernel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bug report αναφερεσαι σε 32bit.. σε 64bit συμβαινει το ιδιο?

 

εγω στην θεση σου θα περναγα τον τελευταιο τελευταιο kernel μπας και φταιει τιποτα εκει μεσα..

αν δουλευε το πληκτρολογιο σε προηγουμενη εκδοση και σε επομενες παπαλα..ισως να γινε καμμια μαλακια στον οδηγο μεσα στον kernel...

 

Στο LG που έχω εγώ δεν μου επιτρέπει να κάνω εγκατάσταση 64bit. Το πληκτρολόγιο δουλεύει μέχρι και την 12.04. Σε όλες οι επόμενες, ανάβουν όλα τα λαμπάκια, το touchpad δουλεύει, αλλά όχι το πληκτρολόγιο. Έχω δοκιμάσει τον τελευταίο kernel, και τα πάντα. Απλά δεν δουλεύει. Τώρα αυτό με τα bisect που μου προτείνουν να κάνω, απλά δεν έχω ιδέα πώς γίνεται, και δεν έχω και την πολυτέλεια να το κάνω, γιατί το μηχάνημα χρησιμοποιείται επαγγελματικά. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν σου επιτρεπει να εγκαταστησεις 64bit?

 

Οταν λεω τελευταιο κερνελ , εννοω μανικια πανω και μπακαλοδουλεια.

 

https://www.kernel.org/εδω κατεβαζεις και ξεκινας compiles..αφου διαβασεις κανα οδηγο πως γινεται :)

 

ξερω μαλακοδουλεια αλλα ποτε δεν ξερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να αλλάξεις κανάλι για προσπάθησε απλά να αλλάξεις λίγο το όνομα στο wifi σου και μετά απλά να το επαναφέρεις ξανά στο προηγούμενο του όνομα και δες αν στο βλέπει.

Πολύ παράξενο να βλέπει τα υπόλοιπα δύκτια και το δικό σου να μην το βλέπει καν.

Καμία διαφορά !

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις δεν σου επιτρεπει να εγκαταστησεις 64bit?

 

Οταν λεω τελευταιο κερνελ , εννοω μανικια πανω και μπακαλοδουλεια.

 

https://www.kernel.org/εδω κατεβαζεις και ξεκινας compiles..αφου διαβασεις κανα οδηγο πως γινεται :)

 

ξερω μαλακοδουλεια αλλα ποτε δεν ξερεις....

 

 

Εννοώ ότι όταν τρέξω live dvd με 64μπιτη διανομή, μου βγάζει μήνυμα "This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU."

 

Φίλε μου δουλεύω 15 ώρες την ημέρα. Αν είναι να κάνω και compile, το οποίο δεν έχω ιδέα πώς γίνεται, άστα να πάνε. Το έχουν αναφέρει κι άλλοι στο launchpad, και θα περιμένω μήπως εκείνοι ξέρουν καλύτερα και βγάλουν άκρη. Το LG είναι σε γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ BritGreek

 

δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις compile, απλά θα κάνεις αυτόματες αναβαθμίσεις. Εάν δε δουλέψει με τον καινούργιο πυρήνα, περιμένεις μέχρι να βρουν λύση! Αυτά συμβαίνουν, ακόμα και σε LTS :-( οπότε μην πειράζεις επαγγελματικό μηχάνημα!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ BritGreek

 

δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις compile, απλά θα κάνεις αυτόματες αναβαθμίσεις. Εάν δε δουλέψει με τον καινούργιο πυρήνα, περιμένεις μέχρι να βρουν λύση! Αυτά συμβαίνουν, ακόμα και σε LTS :-( οπότε μην πειράζεις επαγγελματικό μηχάνημα!

 

Κ.

 

 

Κοίτα, το bug έχει αναφερθεί από πολλούς και υφίσταται από την 12.10. Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς, αν δεν κάνω αυτό που μου ζητάνε (commit bisect). Απλά δεν μπορώ και δεν έχω και την πολυτέλεια να το κάνω. Προς το παρόν, ΕlementaryOS, το οποίο προτιμώ μακράν, μέχρι όμως κι αυτό να αναβαθμιστεί σε λίγο καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, πως πατε απο update γενικα?

Εχω την εγκατασταση 3 βδομαδες και εκτος απο τον πυρηνα, που ειναι απο το proposed updates φανταζομαι, και τον ff, δεν εχει αναβαθμηστει τιποτε αλλο :/

Σαν να λεμε, 50ΜΒ για 3,5 βδομαδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο μένα. έβαλα ubuntu 14.04 στο pc της υπογραφής μου ( amd 5150 με radeon hd 8400 ) απο την εφαρμογή "πρόσθετοι οδηγοί υλικού" ποιους drivers να επιλέξω? σε γραφικό περιβάλλων αν πάω σε κλειστούς θα δω διαφορά ? ( δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου τρέχει καλά δλδ ακόμα και οι ταινίες ιδιως οι mkv αν παίζουν τα πάντα σωστά και δεν παίζεις games τότε άσε αυτούς που έχει τους open δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zafiriosnt

 

δες λίγο αυτές τις ρυθμίσεις σε vlc και bubuntu, αν και το πρώτο κομμάτι είναι για nvidia... έχω nvidia στα μηχανήματά μου, γιατί μια ati/amd μου έβγαλε την πίστη :-(

 

http://confoundedtech.blogspot.gr/2011/12/ubuntu-playing-1080i-hd-content-with.html

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zafiriosnt

 

δες λίγο αυτές τις ρυθμίσεις σε vlc και bubuntu, αν και το πρώτο κομμάτι είναι για nvidia... έχω nvidia στα μηχανήματά μου, γιατί μια ati/amd μου έβγαλε την πίστη :-(

 

http://confoundedtech.blogspot.gr/2011/12/ubuntu-playing-1080i-hd-content-with.html

 

Κ.

 

έβαλα κλειστούς τελικά φίλε μου και όλα δίνουν οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε όμως και τις ρυθμίσεις που σου έστειλα για το vlc γιατί αλλιώς θα στρεσάρει χωρίς λόγο τον επεξεργαστή. Δεν υπάρχει λόγος να δουλεύει ο επεξεργαστής σου όταν έχεις καλή κάρτα γραφικών!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...