Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 14.04 LTS Απόψεις, ερωτήσεις.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δοκιμάσει καμιά 10ριά διανομές, και τελικά με κέρδισαν αυτά τα mint, είναι πολύ δροσερά...

 

 

Το Unity μου έκατσε στραβά από την πρώτη στιγμή.

 

Κάτι σαν Android μου θύμισε.

 

Να φανταστείς, ότι έχω ένα netbook, που ακόμα έχει την 10.04 LTS.

 

Την τελευταία έκδοση χωρίς Unity.

 

 

Σε καινούρια μηχανάκια όμως, πάντα Mint.

 

 

Αν δεν θες να τα παρατησεις τοσο ευκολα, μπορεις να δοκιμασεις καποια απο τις ανεπισημες λυσεις που κανουν αυτη την "εναλλαγη", το bublebee ή το prime. Αν επιλεξεις αυτο, απο μενα καλη τυχη :)

 

Έχω χάσει αμέτρητες ώρες τόσο με το Bublebee, όσο και με το Prime, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα κάνουν να δουλέψουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το prime μου φανηκε ευκολο ...ασχετως που διαβαζα για διαφορα προβληματα.

 

βαζεις τους κλειστους οδηγους..βαζεις το nvidia-prime.. βαζεις και το applet και ετοιμο.

Στην πρωτη επανεκιννηση μου κανε κατι κουλα με τις οθονες αλλα εκτοτε παιζει αψεγαδιαστα...τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο άσχημα τα πράγματα ε? Αυτά τα TLP και Jupiter τα έχω δει και σε άλλους οδηγούς και όσο είχα πειραματιστεί φως δεν είδα! Εικονική μηχανή έχω επίσης σκεφτεί να περάσω απλά είναι λίγο πιο αργή και γενικότερα δεν μου αφήνει καλή αίσθηση.

 

Με καμιά άλλη πιο ελαφριά έκδοση linux παίζει να γίνει κάτι; Όπως προείπα μόνο κώδικα γράφω και μπαίνω στο internet. Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τo πακετο xubuntu-desktop ή το πακετο lubuntu-desktop

 

μετα logoff και στην σελιδα logon διαλεγεις το περιβαλλον εργασιας XFCE ή LXDE (αναλογα αν εβαλες το xubuntu-desktop ή lubuntu-desktop)

 

μεσω κονσολας:

sudo apt-get update

sudo apt-get install xubuntu-desktop

ή

sudo apt-get install lubuntu-desktop

 

ή ψαξε τα πακετα στο software center του  Ubuntu

 

εγω στην virtual machine εχω βαλει το kubuntu-desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εξηγησω καποια πραγματα...

 

Το οτι δεν παιζει η καρτα σου, στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν ειναι θεμα του ubuntu. Ειναι θεμα που αφορα το λινουξ γενικως, δηλαδη τα ιδια πραγματα θα ειχες να αντιμετωπισεις αν ειχες debian/arch/opensuse/mint/fedora/whatever else. Η μονη διευκολυνση που ισως να ειχες επιλεγοντας μια αλλη διανομη θα ηταν πχ να παρεχει η ιδια η διανομη το bumblebee ή το prime στα repo της για να μην το ψαχνεις αριστερα και δεξια και να κανεις ενα βημα λιγοτερο στο να λυσεις το προβλημα που εχεις.

 

Ομοιως για εφαρμογες. Πχ μια δυνατοτητα που θεωρω απαραδεκτο να λειπει απο το gimp, ειναι σιγουρο πως δεν προκειται να την βρω αν αλλαξω διανομη. Θα μπει μονο οταν αλλαξει το gimp απο upstream.

Ομοιως για τους drivers. Πχ εχω μια καρτα τηλεορασης εδω, αγορασμενη πριν χρονια, την οποια ο ταδε driver δεν υποστηριζει. Και να αλλαξω διανομη, ο driver ιδιος θα εινια, οποτε κανω μια τρυπα στο νερο.

 

Με πιο απλα λογια.

Εστω οτι εχω xp και θελω να παιξω ενα παιχνιδι που απαιτει direct x 10. Δεν εχει σημασια αν βαλω 32αρια ή 64αρια xp, αγγλικα, ελληνικα ή σουαχιλι. Απο τη στιγμη που δεν μπορω να βαλω direct x 10 σε κανενα απο αυτα, αυτοματα ξεχναω και το παιχνιδι.

 

@pantote

Η ati υποστηριζει hybrid graphics απο τον Ιουλιο του 2011, με τον fglrx παντα. Αυτο στα χαρτια, στην πραξη δεν γνωριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας, χρειάζομαι την βοήθεία σας !

Εγκατέστησα το Ubuntu στο δεύτερο σκληρό του υπολογιστή μου και έχω πρόβλημα στην σύνδεση με το ίντερνετ!

Χρησιμοποιώ  Link.png Site: ασύρματη κάρτα και εγκατέστησα τους drivers με το ndiswrapper και drivers που βρήκα από Link.png Site: εδώ .

Εγκατάθηκαν σωστά βλέπω κάποια ασύρμα δίκτυα αλλά όχι το δικό μου !

Απο τα windows μπορώ να μπώ κανονικά !

Καμία ιδέα για το τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε καναλι στο ασυρματο δικτυο σου και ξαναδοκιμασε. Και επειδη το ndiswrapper ειναι λυση αναγκης, ποσταρε πως αναγνωριζει το lsusb την καρτα σου να δουμε μπας και εχει τιποτα καλυτερο.

 

---edit

Ετσι την αναγνωριζει, οποτε δεν υποστηριζεται απο τον b43 πχ, οποτε το ndiswrapper ειναι η καλυτερη λυση που εχεις :(

Bus 001 Device 003: ID 0846:9020 NetGear, Inc. WNA3100(v1) Wireless-N 300 [Broadcom BCM43231]
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε καναλι στο ασυρματο δικτυο σου και ξαναδοκιμασε. Και επειδη το ndiswrapper ειναι λυση αναγκης, ποσταρε πως αναγνωριζει το lsusb την καρτα σου να δουμε μπας και εχει τιποτα καλυτερο.

 

---edit

Ετσι την αναγνωριζει, οποτε δεν υποστηριζεται απο τον b43 πχ, οποτε το ndiswrapper ειναι η καλυτερη λυση που εχεις :(

Bus 001 Device 003: ID 0846:9020 NetGear, Inc. WNA3100(v1) Wireless-N 300 [Broadcom BCM43231]

 

Ακριβώς !

Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 003: ID 045e:0750 Microsoft Corp. Wired Keyboard 600
Bus 001 Device 005: ID 0846:9020 NetGear, Inc. WNA3100(v1) Wireless-N 300 [Broadcom BCM43231]
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Αυτό μου βγάζει !

Το μόνο που μένει είναι η αλλαγή καναλιού;

Και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σιγουρη λυση η αλλαγη του καναλιου, απλα οταν εισαι πχ 50cm απο το ρουτερ και δεν το βλεπει, η αλλαγη στο καναλι ειναι η πρωτη ενεργεια για την επιλυση του προβληματος. Σε οποιαδηποτε συσκευη ή λειτουργικο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Απλώς δεν θέλω να αλλάξω αυτήν την ρύθμιση!

Πάντως έχω μεταφέρει τον υπολογιστή δίπλα στο modem για να έχω ενσύρματη σύνδεση , αφού ανέφερες την απόσταση !

Επίσης κάνοντας hotspot το κινητό το βλέπει κανονικά , αν μπορεί αυτό να βοηθήσει!

 

Αλλαγή κάρτας θα βοηθουσε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη του καναλιου στο οποιο εκπεμπει το ασυρματο του ρουτερ δεν επιφερει καμια ουσιαστικη αλλαγη πουθενα αλλου...

Το κινητο σου το βλεπει γιατι, λογικα, εκπεμπει σε καναλι που μπορει να δει η καρτα κανοντας χρηση του ndiswrapper.

 

Παλιοτερα, στο λαπτοπ του αδερφου μου που ειχε αυτο

00:0a.0 Ethernet controller: Linksys, A Division of Cisco Systems [AirConn] INPROCOMM IPN 2220 Wireless LAN Adapter (rev 01)
το οποιο παιζει μονο με ndiswrapper, δεν εβλεπε ασυρματα δικτυα που εκπεμπανε στα καναλια 1, 12 και 13 :/
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας λίγο αυτό Link.png Site: αυτό το θέμα μάλλον έχει να κάνει με την ασφάλεια του δικτύου !

 

Μάλλον πάμε για άλλη κάρτα δικτύου!

 

Edit: Πρέπει να είναι συνδυασμός και των δύο παραγόντων! Γιατι το κινητό το βέπει και χωρίς κωδικό και με , μπορώ να μπω μόνο χωρίς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως ηταν θεμα με την ασφαλεια, θα επρεπε να το βλεπει και απλα να μην μπορει να συνδεθει. Anyway, αφου η καρτα σου σου δουλευει, μην την αλλαζεις εκτος αν εχεις μεγαλη αναγκη το λινουξ. Μεινε με τα windows και βαλε οτι θες σε ενα vmware/virtualbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να αλλάξεις κανάλι για προσπάθησε απλά να αλλάξεις λίγο το όνομα στο wifi σου και μετά απλά να το επαναφέρεις ξανά στο προηγούμενο του όνομα και δες αν στο βλέπει.

Πολύ παράξενο να βλέπει τα υπόλοιπα δύκτια και το δικό σου να μην το βλέπει καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...