Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 14.04 LTS Απόψεις, ερωτήσεις.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από εγκατάσταση των κλειστών οδηγών της AMD πήρα το γνωστό "The system is running in low-graphics mode". Τελικά αναγκάστηκα να γυρίσω τα γραφικά σε Intel για να λυθεί το πρόβλημα. Τότε προέκυψε login problem. Κάνω reinstall τον GNOME Display Manager, και μπήκε. Αλλά ξαφνικά διαπιστώνω πως όλα τα προσωπικά μου αρχεία στο HOME, και στην επιφάνεια εργασίας έχουν διαγραφεί... πως έφαγε τέτοιο flash!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπαίνεις με τον λογαριασμό του root και απλά σου δείχνει τον home του root. Για ψάξε λίγο στους φακέλους έναν /home φάκελο πάτα εκεί και λογικά θα έχει το όνομα του λογαριασμού σου. Δεν παίζει να έχεις κάνει διαγραφή των φακέλων χωρίς να το γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, το έλεγξα αλλά τίποτα. Τα αγαπημένα & τα plugins (καμιά 20ρια) του firefox εξαφανιστήκαν. Ακόμα και όλα τα λεξικά που είχα στο goldendict. Όλα τα προγράμματα όμως που έκανα εγκατάσταση είναι στη θέση τους.  Δεν μπορώ να καταλάβω... πρώτη φορά συνέβη, μήπως κανένας ιός; λίγο απίθανο βέβαια. Από δω και πέρα να έχω το home σε διαφορετικό partition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια καλη τακτικη , εφοσον υπαρχει διαθεσιμος χωρος.. ειναι να χεις το /home σε αλλο παρτιτιον.

 

Ετσι και το συστημα να κλασει , απλα σβηνεις το / και το ξαναπερνας..δημιουργεις τον χρηστη με το ιδιο ονομα..δηλωνεις σαν /home το παρτιτιον που το ειχες/εχεις και μετα την "ξανα"εγκατασταση θαναι ολα στην θεση τους...

Καποτε που το ειχα εφαρμοσει δουλευε πολυ καλα σαν σκηνικο...ακομα και αλλη διανομη που λεει ο λογος να βαλεις...και κρατησεις το ιδιο /home παλι θα δουλεψει με μικρες ρυθμισεις after...και αν χρειαστουν κιολας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι παράξενο με ένα reinstal του gnome display manager να σου διαγράφει όλο το home σου. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα κάτι άλλο έχει συμβεί. Δεν υπάρχει περίπτωση το install ενός προγράμματος να διαγράφει φακέλους ενός user. Νομίζω αν δεν τα έχεις διαγράψει μόνος σου ότι υπάρχουν κανονικά στο σύστημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άρχισε να πετάει και καμιά 15ρια errors/κρασαρίσματα κατά το log in, βέβαια το σύστημα και όλα τα προγράμματα συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικότατα και στα τρία environments που έχω (xfce, mate, gnome). Επειδή όμως φοβάμαι να τα δουλεύω έτσι, θα κάνω clean install. Ο Δίσκος εντωμεταξύ έχει 100% health.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες;;; Βάζω το password και μπαίνω, στο τερματικό φαίνεται το username.  Με δικαιώματα διαχειριστή μέσω του nautilus έχω πρόσβαση σε όλους τους φακέλους. Θα τα πειραματιστώ μέχρι να κρασάρουν τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έχω περάσει στο laptop τα Ubuntu 14.04 ως μοναδικό λειτουργικό και θέλω να κάνω format. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; (ο λόγος είναι ότι έχω περάσει το Skype για Linux και δεν μπορώ να το διαγράψω με τίποτα, μου βγάζει πάνω στους φακελους ένα λουκέτο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 

sudo apt-get remove skype

 απο κονσολα δοκιμασες? γιατι εχω την εντυπωση οτι πας να σβησεις το αρχειο/φακελο του απο τον file explorer..

 

αυτα δεν τα καναμε ουτε σε windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πληκτρολόγιο που δεν δουλεύει καθόλου στα LG laptop και σε κάποια HP, έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση; Έχω κάνει αναφορά στο launchpad, αλλά δεν καταλαβαίνω καν τι μου ζητούν να κάνω.

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1288414

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...