Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 14.04 LTS Απόψεις, ερωτήσεις.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο πρόβλημα που συνεχίζω να έχω είναι αυτό με τα notification ιδίως στα email αλλά και του συστήματος. Στα προγράμματα που δεν είναι του kde όπως ο thunderbird τα notification εμφανίζονται και σαν popup στο tray αλλά και στην πάνω δεξιά γωνία :P To ίδιο γίνετε και στον pidgin. Ψαχνω τώρα να δω πως θα γίνει τουλάχιστον από τις ρυθμίσεις του κάθε προγράμματος να το διορθώσω αυτό.

Μετά στα notfication toy kde τα έχω κάνει λιγο μπάχαλο και πλέον δεν εμφανίζει τίποτα αλλά αυτό νομίζω διορθώνετε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω,πω ,

μη χασω το unity, που σερνονται τα μηχανηματα,

τη φωνη που ανεβαινει πιο πανω απο το 100%,

και φυσικα το software center,

με τα dollars, να χανεις το λογαριασμο,

εχει ξεφυγει πληρως η κατασταση με τη canonical

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που συνεχίζω να έχω είναι αυτό με τα notification ιδίως στα email αλλά και του συστήματος. ...

 

Σου κάνει integrate τα notifications του firefox στο kde?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο χρόνια περιπλάνησης σε διάφορες διανομές (Arch Linux, Elementary OS, Manjaro, Mint κ.α) είπα με αφορμή την LTS έκδοση να δώσω μια ευκαιρία στο unity. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο θέματα απόδοσης, σε σχέση με τη πρώτη εμπειρία που είχα με το unity πριν δυο χρόνια. Απο θέμα χρηστικότητας ακόμα δυσκολεύομαι είναι αλήθεια αλλά θα του δώσω χρόνο και κάποια στιγμή πιστεύω θα το συνηθίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ είναι όπως εμφανίζονται τα notification στο kde που βγαίνουν και στο system tray αλλά και στην πάνω αριστερά γνωνία. Λύση δεν έχω βρει όσο και να ψάχνω

 

dekstop.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι φαίνεται το notification που έρχετε default με το kubuntu απλά τον πίνει... Ρώτησα και στο kde forum και μου πρότειναν μια κομπογιανίτικη λύση που όμως δουλεύει. Αφαίρεσα δλδ το default notification από το system tray και πρόσθεσα μετά άλλο ένα plasmoid notification widget και πλέον δεν έχω τα προβλήματα που ανέφερα. Τώρα δεν έχω προειδοποιήσεις στα εισερχόμενα στο thunderbird αλλά νομίζω θα βρω καμια άκρη να το φτιάξω. Δοκίμασα και το colibri. Πολύ ωραίο είναι αλλα αν είχε και ρυθμίσεις στο να μεγαλώσεις το παράθυρο του η τα δευτερόλεπτα που μένει το παράθυρο θα ήταν τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω τα vmware tools στην εγκατασταση που εκανα? Δεν θελω τον τροπο με το iso κλπ γιατι ειμαι βεβαιος πως δεν ειναι συμβατα με τον υπαρχοντα πυρηνα.

Εβαλα τα open-vm-tools και open-vm-tools-desktop, αλλα τιποτα. Ουτε την εναλλαγη ποντικιου μεταξυ host και guest δεν κανει :(

Εβαλα και το open-vm-dkms, αλλα δεν το ειδα να χτιζει τιποτα. Και το deborphan μου το βγαζει πως δεν χρειαζεται και μπορει να αφαιρεθει :/

 

https://help.ubuntu.com/community/VMware/Tools

 

Το αλλο θεμα ειναι πως δεν εχω plymouth και, αν και εχω 2 "θεματα", τα plymouth-theme-text και plymouth-theme-xubuntu-text, δεν μου δινει την δυνατοτητα να τα αλλαξω γιατι λεει υπαρχει μονο ενα θεμα :/

Θα προτιμουσα να μην ειχα τιποτα απολυτως, αλλα οταν το συστημα εκκινει εχει ~5 δευτερα απολυτης μαυριλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πολύ καλή έκδοση, δοκίμασα ubuntu και kubuntu. Δυστηχώς είχα κάποια προβλήματα με τους drivers. Για κατόχους AMD Radeon 7870. Προσοχή για να γλιτώσετε κανα format.

 

Αρχικά το σύστημα δουλεύει κανονικά με τους προεγκατεστημένους οδηγούς (ανοιχτού λογισμικού). Οι οδηγοί αυτοί έχουν βελτιωθεί τελευταία αλλά έχουν ακόμα προβλήματα συμβατότητας με πιο απαιτητικές εφαρμογές. Παράδειγμα το vlc έδειχνε οτι νάναι.

 

Δοκίμασα τους κλειστούς οδηγούς μέσω του βοηθού στο Software Sources όμως το σύστημα κολούσε στην εκκίνηση με μαύρη οθόνη "The system is running in low-graphics mode". Ακόμα και με απεγκατάσταση μετά δεν διορθώνεται. Δοκίμασα και fglrx-updates και fglrx.

 

Η λύση, κατεβάζεις τους τελευταίους οδηγούς (14.3 Beta) απευθείας από τη σελίδα της AMD. Η εγκατάσταση θέλει μερικές εντολές στην κονσόλα:

 

Προεργασία:

1) sudo apt-get install build-essential

2) sudo apt-get install debhelper dh-make dh-modaliases execstack dkms

 

Εγκατάσταση:

3) unzip Linux_AMD_Catalyst_14.3_Beta_V1.0_B22_March12_2014.zip

4) Τρέχεις το αρχείο: ./fglrx-13.35.1005/amd-driver-installer-13.35.1005-x86.x86_64.run

5) Ανοίγει ένας "installer" και διαλέγεις να φτάξει πακέτα για τη διανομή σου (τελευταία επιλογή).

6) Μόλις τελειώσει:

sudo dpkg -i *.deb

sudo apt-get -f install

sudo amdconfig --initial

 

Μάλλον είχαμε το ίδιο πρόβλημα.

Στο λάπτοπ που είχα παρόμοιο πρόγραμμα (AMD Radeon HD 8670M) αυτό που χρειαζόταν ήταν στον grub, σε μια επιλογή, αφού πατήσω να την επεξεργαστώ με το "e", να βάλω δίπλα το "quiet splash" το "radeon.modeset=0" να τρέξει.

Μετά έκανα update τον grub και έτρεξε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το πρόβλημα με τα notification του thunderbird το έλυσα αφού διάβασα αυτό εδώ

 

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=39&t=2719199&start=60

 

και έβαλα το condestore στο faulse. Tι κάνει αυτό το condestore ούτε που το γνωρίζω :P

 

 

edit: μπα το πρόβλημα παραμένει στο thunderbird και έχω μόνο από το ένα email account notification.

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στις διανομές που βγήκαν μετά από την 12.04 δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο σε πολλά λάπτοπ της LG, κάτι το οποίο είναι γνωστό εδώ και και καιρό στο launchpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαλασα το kde! Εβαλα πριν λιγο το skulpture (kwin + kde theme) και μολις αλλαξα το θεμα στον kwin, εξαφανιστηκε απο ολα τα παραθυρα το περιγραμμα! Ολα ανοιγουνε πλεον πανω αριστερα και ΔΕΝ επιλεγονται ουτε με κλικ, ουτε με alt+tab! Αλλαξα σε oxygen ή plastik, τιποτα. Βγηκα σε tty και εσβησα το ~/.kde, παλι τιποτα :/

 

Ωραιο παντως το kde. Ειχα να το δω απο την 4.4 :P Πιανει ~300ΜΒ on boot και ερχεται με πολλα εφε ενεργα απο default :(

 

Θα βαλω xfce να δω αν αλλαξε τιποτα στην 4.11...

 

Αν και η ιστορία έχει παλιώσει, να σου γράψω πως αυτό που περιγράφεις μου συνέβη όταν εγκατέστησα το MATE στον ubuntu server και οφειλόταν στο ότι για έναν κουλό λόγο δεν ξεκινούσε ο windows manager (marco στο MATE, Kwin στο KDE;)

Όταν ξεκινούσα τον windows manager από τερματικό ή δίνοντας την εντολή από τις start up εφαρμογές, τα πράγματα δουλεύαν όπως αναμενόταν.

Με το που εγκατέστησα έναν Display Manager και επέλεξα να κάνει αυτόματα login, όλα διορθώθηκαν.

 

Δε μπορώ να είμαι σίγουρος πως αυτό έφταιγε και σε εσένα, αλλά η περιγραφή των συμπτωμάτων είναι κοινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VMware Workstation or Player 10.02 + Ubuntu 14.04 LTS + VMware-Tools (απο το iso) = Δουλευει ok

 

Instructions: http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1022525

 

 

Αν θελετε να βαλετε το KDE, απλα απο τον software manager ψαξτε το πακετο kubuntu-desktop.

 

Μετα την εγκατασταση log-off, επιλογη του KDE και login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...