Προς το περιεχόμενο

Αυτοκινητόδρομο που λάμπει στο σκοτάδι έφτιαξαν στην Ολλανδία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιες κολώνες; Έχει όλο το εθνικό δίκτυο κολώνες και δεν το ξέρω;

Εγώ πάντως για μια μεγάλη περίοδο έκανα συχνά την διαδρομή Ιωάννινα-Πρέβεζα νύχτα. Επειδή όπως αναφέρει και φίλος παραπάνω τα φώτα φτάνουν μόνο μέχρι τα 30 μέτρα, για να μην κάνω πτήσεις εκτός δρόμου έβαζα το GPS για να ξέρω τουλάχιστον ότι μπροστά έχει στροφή. Αν και δεν είναι ότι καλύτερο... βοηθούσε. Εκεί έχουμε φτάσει.

ο δρόμος Ιωάννινα πρέβεζα είναι απο τους πιο επικύνδυνους που μπορεί να συναντήσει κάποιος Επεξ/σία από Arisyo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιζερο ειναι.

Μετα απο ταξιδι θα σε πιασουν ψυχολογικα το βραδυ με τα φωσφοριζέ... δεν θα βλεπεις τοπια και λεπτομεριες...

 

Ας βαλουν λαμπες LED στις κολώνες και λυθηκε το προβλημα!

Πράγματι τώρα που το λες σαν να έχεις δίκιο...

 

Εγώ πάντως δεν θέλω το βράδυ να οδηγώ με τούτο το κόλπο.

Το ιδανικό είναι να υπάρχουν παντού λάμπες οι οποίες να τροφοδοτούνται απο φωτοβολταικά ή κάτι άλλο οικολογικό.

Αλλά λάμπες. Σου προσφέρουν απείρως περισσότερη ασφάλεια καθώς ελέγχεις το χώρο γύρω και μπροστά σου καλύτερα.

 

Το εν λόγω σύστημα αν και καινοτόμο, εικάζω οτι θα δημιουργήσει προβλήματα κούρασης στους οδηγούς μετά απο πολύωρη οδήγηση και ίσως εξελιχθεί τελικά και ιδιαίτερα δαπανηρό στη συντήρηση του.

Συμφωνώ.. το σχέδιο είναι όντως καινοτόμο αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει τις λάμπες που βλέπεις τι γίνεται στον δρόμο..

 

Εννοειτε φανταζομαι οτι θα ειναι σε συδιασμο με φωτισμο στις κολονες. Απ´οτι ξερω κοτρωνες, ανθρωποι ζωα κτλ δεν φωσφοριζουν το βραδι

σε συνδυασμό με φωτισμό από κολόνες; τότε ποιο το νόημα αυτού του project; Εκτός αν κάθε φορά που χιονίζει ανοίγουν τις λάμπες αλλά και πάλι δεν υπάρχει νόημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...