Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα παιχνιδι open world ειναι λογικο σε τετοια πληθωρα συστηματων οπως τα pc να παρουσιαζει θεματα. 

 

και όλως τυχαιως open world παιχνιδια που έχουν προβληματα ειναι της Ubisoft (Watch Dogs, Far Cry 4, AC Unity), ουτε το GTAV, ουτε το Witcher 3, ουτε το Phantom Pain, ουτε το Mad Max.

 

Οποτε ειναι λογικο να τρώνε κράξιμο και μη λογικο να προσπαθεις να τους δικαιολογησεις. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτό γινεται καθαρά για να μη χάσουν πωλησεις οι κονσολες, και το AC3 κυκλοφόρησε ενα μηνα αργοτερα στο pc και μονο καλο port δεν ηταν.

 

Καλύτερα να κρατάτε μικρο καλάθι.

 

Δεν γινεται για αυτο αλλιως θα εβγαζαν το παιχνιδι 6 μηνες μετα οχι ενα μηνα, κανοντας το time exclusive.

Απλα φυλανε τα ρουχα τους για να εχουν τα μισα, και να προλαβουν να συμμαζεψουν χοντραδες στο PC..

Η Ubi εχει μεγαλο PC gaming κοινο, και οντως πονταρει σε αυτο σε μια πληθωρα παιχνιδιων.

και όλως τυχαιως open world παιχνιδια που έχουν προβληματα ειναι της Ubisoft (Watch Dogs, Far Cry 4, AC Unity), ουτε το GTAV, ουτε το Witcher 3, ουτε το Phantom Pain, ουτε το Mad Max.

 

Οποτε ειναι λογικο να τρώνε κράξιμο και μη λογικο να προσπαθεις να τους δικαιολογησεις. :-D

 

Βρε τι να δικαιολογησω της Ubi ειμαι ή PR της κανω; Τα βαζω κατω και απλα δεν μου αρεσει να μηδενιζω και να ισοπεδωνω τα παντα. Δεν ειμαι 15 χρονων εχω δει και εγω παρα πολλα τοσα χρονια, και την Ubisoft την ξερω σαν PC game developer πριν καν ξεκινησουν τα 3D γραφικα. That much we owe in this company που ειναι διπλα στα PC παντα..

Απο ολα αυτα που μου ειπες στο υψος μιας demanding game engine συγκριτικα με τα παιχνιδια της Ubi μονο το Witcher 3 στεκεται, αντε και το GTAV. 

To oποιο W3 λατρευω σκαλαρει τελεια και ειναι η εξαιρεση αλλα και βαριδι για πολυ μεγαλα settings. Και το GTA V που ναι μεν εχει κατωτερα γραφικα απο το Unity αλλα οντας τεραστιο open world εκανε 1μιση χρονο να βγει για να παιζει καλα παντου,πηρε 2 μεγαλες καθυστερησεις για να γινει σωστα optimized. Την Ubi την ξερεις σε ενα χρονο βγαζει παιχνιδι. Αυτη ειναι και δεν θα αλλαξει. Αν θες να αλλαξεις κατι εσυ και δεν σου αρεσει αυτο, μην αγοραζεις και μην παιζεις τα παιχνιδια της, ισως να αλλαξει σταση και να τα βγαζει καθε 2 χρονια. Αυτο ειναι μια λυση.

Τα αλλα απλα ειναι μια κλαση κατωτερα σε γραφικα που αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δίπλα στο pc;

 

τα πεπραγμένα και λεχθέντα τους το αντίθετο δείχνουν, σχεδόν ότι βγάζουν στο pc θα έχει κάποιο προβλημα και κατα καιρους έχουν προχωρήσει σε απαξιωτικές δηλώσεις για το pc.

 

αυτά δείχνουν οτι σκέκονται δίπλα στο pc; δηλαδη που να μη στέκονταν.

 

τα παιχνιδια τους δεν με ενδιάφερουν πια, τα AC τα έχουν καταστρέψει, έχουνε ξεμείνει απο ιδέες και απλώς κάθε χρονο κυκλοφορουν ΑC σε διαφορετική ιστορική χρονική περίοδο, με τους μηχανισμούς του να ειναι σχεδον αντιγραφη επικόλληση απο τα προηγούμενα. Δεν θα αργήσει η στιγμή που θα δούμε ένα AC Primal. Tα ιδια και με το Far Cry.

 

Oταν παιζεις παιχνίδια σαν τα MGSV ή Witcher 3 καταλαβαίνεις ακομη καλύτερα τι μετριοτητες προσφέρει η Ubisoft, δες πως εξελιχτηκε το Metal Gear ή το Witcher και δες τι πορεια πηραν τα AC.

 

Επισης σιγα το μια κλάση ανώτερο Unity που ειναι γεμάτο pop up και έχει τραγικο draw distance, σπιτια σπιρτοκουτα απο πλαστελινη :-D και που στα cut scenes οι χαρακτήρες έχουνε αλλα assets σε αντίθεση με το MGSV, το Witcher 3 ή το GTAV. Tesselation βάλαν;

 

 

QJ47Ikm.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαξιωτικες δηλωσεις; link;

 

Κοιτα τωρα, δεν θα προσπαθησω να σε πεισω αν αξιζει ή οχι να αγορασεις τα παιχνιδια της. Ουτε καν να την υπερασπιστω.

Απλα εγω κανω το ευνοητο και οταν κατι με εχει κουρασει απλα δεν ασχολουμαι μαζι του. Το ειπες οτι δεν σου αρεσει, το ειπες οτι δεν σου κανει για παιχνιδι και σαν εταιρεια, δεν καταλαβαινω λοιπον τι ασχολεισαι με τον τιτλο, αφου την απαξιωνεις σαν εταιρεια τοσο.. Προσωπικα δεν θα κατσω ουτε να απαξιωσω οταν κατι δεν μου κανει,ουτε να χαρακτηρισω με υπερβολες για να επιχειρηματολογησω, ουτε καν να σε πεισω με τεχνικες λεπτομερειες γιατι το Unity ειναι πιο ομορφο και πιο απαιτητικο απο την συντριπτικη πλειοψηφια των τιτλων. Δοξα τω Θεω και το internet ενα σωρο SS και gameplay videos απο ultra settings υπαρχουν αν θελει να δει κανεις χαζος δεν ειναι αν δεν πιστευει κατι..

Οπως ειπα απλα δεν θα ασχοληθω περαιτερω μαζι με ενα τιτλο αν δεν μου κανει. Ειπες την αποψη σου σεβαστη, απο εκει και περα τι ασχολεισαι με κατι που δεν σου αρεσει; Φανταζομαι δεν θα το παιξεις το syndicate με αυτα που ακουω απο εσενα ετσι; Μην μου το κανεις τωρα σαν κατι haters,purists που απλα κραζουν για να κραζουν κατι στα φορα..

Αυτο που μου δειχνεις απεχει παρασαγγας απο αυτο που παιζω εγω σπιτι μου παντως. Καμια σχεση. Κατα καιρους εχω ανεβασει σε 4k με ultra ρυθμισεις και k-putt config, και αν ειλικρινα με τετοια ss, δεν μενεις με το στομα ανοιχτο και μενεις με την μετριοτητα το MGS V (παντα σε επιπεδο γραφικων) τοτε συγνωμη αλλα δεν μπορω να σε πεισω για το αντιθετο. Βλεπουμε αλλα πραγματα.

 

Αν θες και tesselation τελος στο επιπεδο των γραφικων του Unity, μην ερθεις μετα να μου κλαφτεις για ενα παιχνιδι που δεν παιζεις οπως λες και ειναι unplayable..

Και εγω ηθελα tesselated surfaces στις σκεπουλες ιδιαιτερα,αλλα μετα θα εκλαιγαν μανουλες με HBAO+..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τι φάση με το Mgs V και μιλάτε για τα γραφικά του? :P Δεν εχει τρελά γραφικά εχει πολυ καλα για τις επιδόσεις που προσφέρει δεν είναι στην ίδια κατηγορία με W3,Unity και Gta V(καλα το τελευταίο ούτε αυτο ειναι τοσο τέλειο στα γραφικά αλλα anyway)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες τι φάση με το Mgs V και μιλάτε για τα γραφικά του? :P Δεν εχει τρελά γραφικά εχει πολυ καλα για τις επιδόσεις που προσφέρει δεν είναι στην ίδια κατηγορία με W3,Unity και Gta V(καλα το τελευταίο ούτε αυτο ειναι τοσο τέλειο στα γραφικά αλλα anyway)

 

Ε μα τι να πω ο ανθρωπας τωρα φτασαμε να συγκρινουμε τα γραφικα του Unity και του W3 με το MGS V;

Αλλο πραγμα το artwork και το artistic approach του παιχνιδιου, που μπορει να μην σου αρεσει και να το θεωρεις καρτουνιστικο και απο "πλαστελινη whatever that means", αυτο ειναι απολυτα θεμιτο και αλλο να μου λες τωρα οτι σιγα τα καλυτερα γραφικα απο MGS V.. Δηλαδη χανεις καθε creditibility για σοβαρη κουβεντα sry κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ειπα πως και αλλα παιχνιδια ειναι open world και τρέχουν αέρα και ο d4ydr μιλησε για αλλη κατηγορια γραφικών στο AC Unity υπονοώντας πως για αυτο, επειδη έχει "next gen" γραφικά, δεν τρέχει καλά σε ολους, κατι στο οποιο βέβαια διαφωνώ, γιατι στην πραγματικότητα το παιχνιδι ειναι κακογραμμένο, και ουτε κατά την γνώμη μου παιζει σε άλλη κατηγορια οταν έχει τοσο κακο LOD και draw distance https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/2kvm5b/nextgen_buildings_in_ac_unity/

 

 

 

vg0kV0A.jpg

 

 

 

next gen buildings :-D

 

Παιδες τι φάση με το Mgs V και μιλάτε για τα γραφικά του? :P Δεν εχει τρελά γραφικά εχει πολυ καλα για τις επιδόσεις που προσφέρει δεν είναι στην ίδια κατηγορία με W3,Unity και Gta V(καλα το τελευταίο ούτε αυτο ειναι τοσο τέλειο στα γραφικά αλλα anyway)

 

ακομη χειρότερα το AC Unity δεν βρiσκεται στην ιδια κατηγορια ως προς την ποιοτητα

 

AC Unity 70/100

MGSV  91/100

 

Απαξιωτικες δηλωσεις; link;

 

 

πχ οταν ο επικεφαλης τους λέει πως το 93-95% των pc gamers ειναι πειράτες, δεν αγοράζουνν παιχνίδια, αυτο τι ειναι;

PC gaming has "around a 93-95% piracy rate" claims Ubisoft CEO

http://www.pcgamer.com/pc-gaming-has-around-a-93-95-per-cent-piracy-rate-claims-ubisoft-ceo/

 

αλλο πιο προσφατο

 

 

αλλα

Ubisoft: 'Vast majority of PC gamers are PIRATES'

http://www.theregister.co.uk/2012/08/22/ubisoft_says_over_90_per_cent_of_pc_gamers_are_pirates/

 

απο 2011 http://games.slashdot.org/story/11/11/25/1357206/ubisoft-blames-piracy-for-non-release-of-pc-game

 

New submitter Azmodan sends this excerpt from TorrentFreak: "Ubisoft is known for laying the blame for many problems on the unauthorized downloading of its games. Stanislas Mettra, creative director of the upcoming game I Am Alive, confirms this once again by saying that the decision not to release a PC version is a direct result of widespread game piracy. However, those who look beyond the propaganda will see that there appears to be more to the story than that." Another Ubisoft employee made similar comments about upcoming Ghost Recon games. Regarding Ghost Recon Online being free-to-play: "We are giving away most of the content for free because there’s no barrier to entry. To the users that are traditionally playing the game by getting it through Pirate Bay, we said, 'Okay, go ahead guys. This is what you’re asking for. We’ve listened to you – we’re giving you this experience. It’s easy to download, there’s no DRM that will pollute your experience.'" Regarding Future Soldier having no PC version: "When we started Ghost Recon Online we were thinking about Ghost Recon: Future Solider; having something ported in the classical way without any deep development, because we know that 95% of our consumers will pirate the game. So we said okay, we have to change our mind."

 

επισης τα απαξιωτικά λογια που βρέθηκαν στον κωδικα του Watch Dogs

 

yGCQWdT.jpg

 

http://forums.ubi.com/showthread.php/892110-Some-of-Ubisoft-devs-don-t-care-about-PC-Forums

 

άλλα διαμαντάκια απο την Ubisoft

 

Ubisoft joins EA for the worst games publishers in the world

Seriously, no contest. We thought, or at least I though, that EA was the only developer and publisher in the world to fuck up great titles recently (Origin, Dead Space 3, Simcity 2013, Battlefield 4, etc). Now joins Ubisoft.

The latest fuck-ups from Ubisoft date from late 2006, but 2009 was the year all went to shit:

  • 2006: Ghost Recon Advanced Warfighter totally inferior in PC, aside from keeping it "tactical".
  • 2007: Assassin's Creed on PC, 5 months after console. Why the hold up, if some people pirated it completely before the 2 months left for release?
  • 2007: GRAW 2, same shit different number.
  • 2008: Rainbow Six: Vegas 2, oh god dat optimization.
  • 2009: Assassin's Creed II, again late to the party with DRM and the new Ubi(don't)play.
  • 2010: Tom Clancy's H.A.W.X 2, broken literally.
  • 2011: Anno 2070, 3 machine activation limit. Welcome back to 2001.
  • 2011: From Dust, again, a sub-par and almost-broken PC version.
  • 2012: Far Cry 3, map editor sucks and only for MP, no splitscreen as they promised.
  • 2012: I Am Alive, cancelled for PC and then magically appearing 5 months after. It sucks anyway.
  • 2013: Lazy year for Ubi, no big fuck ups. But you can count Beyond Good & Evil 2 silence.
  • 2014: Watch Dogs. Ubi(don't)play again.

 

Βέβαια η Ubisoft βγαίνει και λέει πως νοιάζεται για τους pc gamers, αλλά αυτο δεν λέει τίποτα γιατι δεν μετράνε τα λόγια αλλά οι πράξεις, οταν νοιαζεσαι για κάποιον το δειχνεις με πράξεις, δεν αρκεισαι στα λόγια. H Rockstar κυκλοφορησε το αθλιο GTAIV port αλλά μετά οτι έβγαλε στο pc τρέχει τέλεια, Max Payne 3, GTAV.

 

Γιατι ειναι πολύ εύκολο να λες οτι νοιάζεσαι και να κυκλοφορεις στο pc το ένα προβληματικο παιχνιδι μετά το άλλο.

 

Ετσι λοιπόν δεν μου φαινεται καθόλου περιεργο που σχεδον κανεις πλέον δεν έχει εμπιστοσύνη σε αυτην την φάμπρικα βιντεοπαιχνιδιών, πρέπει να προσπαθησουν πολύ για να αλλάξουν την εικονα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οκ ολα τα open world τρεχουν ρολοι και απροβληματιστα της Ubisoft ειναι προβληματικα το καταλαβαμε παμε παρακατω.

Και γιατι θεωρεις απαξιωτικη την δηλωση αυτη περι πειρατειας, αν εσυ εισαι καθολα νομιμος;  Eιναι ψεμματα;

Τι σε προσβαλλει σε αυτο; Nα μου πεις για drm policies να σου πω ναι, αλλα να συζηταμε τωρα γιατι θεωρουσε ο CEO οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των pc gamers ειναι pirates;; Η ειναι η μονη εταιρεια που εχει εκφραστει με αυτο τον τροπο για το προβλημα της πειρατειας στο PC; Η μηπως δεν σου εβγαλε τα παιχνιδια στο PC για αυτο το λογο; Η μηπως ειναι ψεμα οτι αρκετα προβληματα απο crashes/performance issues/bugs εχουν να κανουν με πειρατικες εκδοσεις:

Ειναι ψεμα αυτο που σου λεει; Τα ποσοστα μπορει να ειναι υπερβολικα αλλα τοσο μεγαλα projects απαιτουν και μεγαλυτερα budget..

Και αυτο που βλεπω ειδικα σε χωρες σαν την Ελλαδα τουλαχιστον τα τελευταια 20 χρονια με το απιστευτο bitching ενω δεν αγοραζει ο μεσος gamer ουτε το 1/10 των παιχνιδιων που παιζει, δεν το συναντας ευκολα. Μην ξεκινησουμε κουβεντα περι πειρατειας. Εχει γινει απειρες φορες. Και τις περισσοτερες εχουν δικιο oi devs σε αυτα που λενε. Σε αλλα δεν εχουν δικιο. 

Και ο κωδικας του WD τωρα σοβαρα ειναι θεμα να συζητησουμε ετσι; Σε μια ρουτινα που στους τιτλους γραφει ο καθενας οτι του κατεβει;

 

Αν λοιπον για να τα λεμε οπως ειναι δεν ενδιεφερε την Ubi θα ειχε παρατησει την PC community και δεν θα εβγαζε παιχνιδια καθολου..

Αν εσυ σαν gamer κανεις το καθηκον σου και τιμησεις το προιον σαν καταναλωτης , οχι το συγκεκριμενο ή της εταιρειας αλλα γενικοτερα, τοτε να δεις που "μαγικα" και ο dev θα σου δωσει μεγαλυτερη σημασια σαν πλατφορμα και δεν θα αναφερθει "απαξιωτικα" στο μεσο gamer. Εμενα προσωπικα δεν με απαξιωνει οπως σου ειπα παντως γιατι ξερω οτι το μεριδιο που μου αναλογει το προσφερω στην gaming PC community.

 

Το κουρασαμε ομως και ενω ξεκινησαμε απο αλλου σε αλλο φτασαμε και πλατυνε η συζητηση. Νομιζω οτι εχω καταλαβει τι ακριβως θες να πεις, οπως και εσυ εγω και δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε, ο καθεις εχει βγαλει τα συμπερασματα του με βαση τις εμπειριες του και τον τροπο σκεψης του. 

 

Εγω ειπα,λεω και θα λεω. Μην ειμαστε απαξιωτικοι αν δεν θελουμε και οι αλλοι να ειναι προς εμας, να μην ειμαστε μηδενιστες και ισοπεδωτικοι λες και δεν εχουμε εικονα των πραγματων ολοι οσοι ασχολουμαστε με το gaming χρονια και στην τελικη αν κατι δεν μας κανει, το αφηνουμε στην ακρη και τελειωνει εκει το ζητημα. 

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου και νομιζω δεν ειναι δυσκολο να ταυτιστει κανεις με αυτα τα απλα πραγματακια. 

 

edit :

Για τα γραφικα εχω παψει να ασχολουμαι απο το προηγουμενο ποστ, δοξα τω θεω το ιντερνετ το εχουμε ολοι, pc εχουμε ολοι και ξερουμε τι βλεπουμε δεν στραβωθηκαμε ακομη. Αλλα περι ορεξεως.. /sigh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ σαν gamer κανεις το καθηκον σου και τιμησεις το προιον σαν καταναλωτης , οχι το συγκεκριμενο ή της εταιρειας αλλα γενικοτερα, τοτε να δεις που "μαγικα" και ο dev θα σου δωσει μεγαλυτερη σημασια σαν πλατφορμα και δεν θα αναφερθει "απαξιωτικα" στο μεσο gamer. Εμενα προσωπικα δεν με απαξιωνει οπως σου ειπα παντως γιατι ξερω οτι το μεριδιο που μου αναλογει το προσφερω στην gaming PC community.

 

 

Εγώ σου παρέθεσα στοιχεια με τα προβληματικά παιχνιδια της Ubisoft και εσυ μου απαντάς πως ανεξαρτήτως ποιοτητας του προιοντος πρεπει να δινει κάποιος τα λεφτά του, ας ειναι και κακης ποιότητας αμα το αγοράζεις σιγα σιγα θα φτιαξουν την ποιότητα. Εγώ λέω πως έτσι θα τους αποθρασύνεις.

 

μετά απο αυτό σταματώ :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαινεις οτι οσο μεγαλωνει ο ογκος των παιχνιδιων και σαν εταιρεια εχεις πολυ περισσοτερους τιτλους απο μια αλλη μεση/μικρη/indie εταιρεια που βγαζει ενα παιχνιδι καθε 2-3 χρονια, θα γινει και αυτο; Θα εχεις πολυ περισσοτερα issues, πολυ περισσοτερα complaints και γενικα πολυ περισσοτερη αρνητικη αντιμετωπιση:

Ετσι γινεται και θα γινεται δεν ειναι τυχαιο οτι και η ΕΑ ενας αλλος gaming κολοσσος παλι αντιμετωπιζει τοσο hate;

 

Σαφως και τα εχουν κανει χαλια σε αρκετους ΑΑΑ τιτλους,και σαφως και αρκετες απο τις πολιτικες τους ειναι ακυρες. Αλλα ξαναλεω. Να γενικευω, να τα κανω ολα ενα αχταρμα για να κανω ενα point ειναι λαθος και αυτο δεν μπορω να στο βαλω στο μυαλο αν δεν το καταλαβαινεις.

 

Ειναι κερδοσκοπικες εταιρειες. Τα ΑΑΑ παιχνιδια θελουν ενα σεβαστοτατο budget. Αν το budget δεν βγει απο τις πωλησεις θα πρεπει να κανεις 1002 κολπα για να βγεις..

Kαι αυτο εχει και τις συνεπειες του. 

Να μικραινει το timeframe που θα βγει ενα παιχνιδι, να μικραινει το alpha/beta testing timeframe ειδικα οταν δεν βγαζουν μια alpha/beta να το κανει ο κοσμακης για αυτους, να μην εχουν τους πορους να πληρωσουν τους προγραμματιστες για περισσοτερες υπερωριες για να σου βγαλουν εσενα την πειρατικη σου κοπια ετοιμη και να παιζεις χωρις διαμαρτυριες, οταν το μονο που κανεις ειναι να δινεις μια βαθμολογια στο ιντερνετ κλπ κλπ.

Ειναι ευκολο να κρινεις παρα τα πολλα λαθη τους αλλα καλο ειναι να κοιτας και την αλλη μερια. Just saying.. 

 

edit 

 

Και εγω σου ειπα να αγορασεις τα παιχνιδια που παιζεις, οχι αυτα που δεν παιζεις ανεξαρτητως εταιρειας και τιτλου. Nice try though. Αφου λοιπον εχεις σταματησει να ασχολεισαι με τα παιχνιδια της Ubisoft και προφανως δεν τα αγοραζεις, πολυ απλα το  bitiching σου και η κριτικη σου ειναι για εμενα τζαμπα μαγκα κριτικη. Αν το παρεις, το πληρωνεις και στηριζεις την εταιρεια τοτε μαζι σου να σε ακουσω και να συζητησουμε. 

Για ανθρωπο που δεν ασχολειται με την Ubisoft παντως αρκετη κουβεντα εχεις κανει.. Που να ασχολιοσουν κιολας.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άλλα όταν βγαίνει ο CEO και λέει αυτά τα πράγματα λες και όλοι οι άλλοι developers που λένε ότι πάντα πρέπει να ακούνε το feedback είναι μαλάκες καταλαβαινεις τι θα δούμε πάλι στο επόμενο assasins creed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άλλα όταν βγαίνει ο CEO και λέει αυτά τα πράγματα λες και όλοι οι άλλοι developers που λένε ότι πάντα πρεπε να ακούνε το feedback είναι μαλάκες καταλαβαινεις τι θα δούμε πάλι στο επόμενο assasins creed.

 

Να το δουμε παιδια αυτο λεω. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. 

Οι CEO τα δηλωνουν αυτα επανειλλημενα κατα καιρους, ειδικα οταν εχουν ενα tight timeframe και οταν θελουν να προκαλεσουν το κοινο αισθημα για περισσοτερες πωλησεις.. Marketing tricks ειναι αυτα.. Η Ubisoft και η EA ειναι πολυ μεγαλες εταιρειες. 

Αν δεν βγαινουν οικονομικα, με τοσα projects θα συμβουν και αυτα.. Αναποφευκτο. Ετσι γινεται παντου σε πολλες βιομηχανιες οχι μονο του gaming .

Ο καταναλωτης δεν ειναι χαζος. Αν δεν του δωσεις αυτο που του αναλογει, θα τραβηξει και το refund του πλεον μεσω steam και θα σου πω εγω μετα τι θα κανει η καθε εταιρεια σε αυτα που της αναλογουν.

Αλλα και εμεις να ειμαστε σωστοι σε αυτα που μας αναλογουν σαν gamers. 

Aκομη και στις πειρατικες εκδοσεις στο λενε μεσα. If you like the title, support the devs.. Δεν βγαινουν μαγικα τα παιχνιδια, ουτε επειδη ειναι μεγαλες εταιρειες εχουν ατελειωτο budget ή ενα σωρο χορηγους να δινουν λεφτα απο πισω. Μεγαλα καραβια, μεγαλες φουρτουνες λεει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οκ ολα τα open world τρεχουν ρολοι και απροβληματιστα της Ubisoft ειναι προβληματικα το καταλαβαμε παμε παρακατω.

Και γιατι θεωρεις απαξιωτικη την δηλωση αυτη περι πειρατειας, αν εσυ εισαι καθολα νομιμος;  Eιναι ψεμματα;

Τι σε προσβαλλει σε αυτο; Nα μου πεις για drm policies να σου πω ναι, αλλα να συζηταμε τωρα γιατι θεωρουσε ο CEO οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των pc gamers ειναι pirates;; Η ειναι η μονη εταιρεια που εχει εκφραστει με αυτο τον τροπο για το προβλημα της πειρατειας στο PC; Η μηπως δεν σου εβγαλε τα παιχνιδια στο PC για αυτο το λογο; Η μηπως ειναι ψεμα οτι αρκετα προβληματα απο crashes/performance issues/bugs εχουν να κανουν με πειρατικες εκδοσεις:

 

 

σχετικά με αυτο, λες και δε ξέρεις τι κατάσταση επικρατει πλέον στο pc

 

πλέον στο pc η πειρατεια δεν έχει και πολύ νοημα, να μπεις στον κοπο να κατεβάσεις παιχνιδια που να τρέχουν και προβληματικά ή να κολλησεις και κανα virus, worm, trojan ή να ψαχνεις cracks, κωδικους για crack και λοιπες παπαριές.

 

τα τελευταια χρονια με το steam, gog, G2A κτλ με λιγα χρηματα μπορεις να φτιάξεις μια πολυ μεγαλη βιβλιοθηκη τίτλων, οπου ακομη και με 1.5 ευρω μπορεις να αγορασεις ολοκληρο game ενώ σε κο κονσολα δεν παιρνεις ουτε DLC γάντι για τον χαρακτηρα σου.

 

Οποτε αυτα που λεει η Ubisoft ειναι το λιγοτερο εκτος τοπου και χρονου και τα λεει για να δικαιολογησει τα κακιστα port.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειναι ετσι κ να είμαι εγω λαθος.. Η κατασταση σιγουρα καλυτερευει αλλα υπάρχει πολυ μεγαλο ποσοστο πειρατείας ακόμη. Και σιγουρα για να παρεις ενα παιχνιδι ειναι πιο φθηνα στο pc και οσο περναει ο καιρος γίνεται ολο και πιο φθηνό αλλα δεν νομιζω ότι ιδρωνει ακομη το αυτι πολλων. Η πειρατεια ειναι γενικότερο φαινόμενο και οχι μόνο στο gaming και προέχει να αλλαξει η νοοτροπια μας κυριως των παλιοτερων γιατι η νεοτερη γενια εχει μεγαλυτερη επίγνωση.

Και δεν ειναι βιομηχανία μουσικής που εχει έσοδα απο 10 πλευρες που τα περνει, ουτε ταινιων που εχει αλλες τοσες.

Δεν ειναι τυχαιο ότι ασχολούνται με τις κονσολες κυριως που το ποσοστο πειρατείας ειναι πολυ πιο μικρό κ τα εσοδα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...