Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαρέθηκα τα unoptimized παιχνίδια ,(είμαι με 6900xt+58003d) τις τρελές τιμές στις κάρτες γραφικών κλπ..πλέον πήρα και ένα PS5(είχα Xbox+switch) , το παιχνίδι που πρέπει να έρθει σε πισι είναι το ghost of Tsushima...σε oled έχει από τους καλύτερους φωτισμούς που έχω δει ποτέ...αν το βγάλουν πισι απλά θα πέσουν σαγόνια..υπέροχο artwork

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Βαρέθηκα τα unoptimized παιχνίδια ,(είμαι με 6900xt+58003d) τις τρελές τιμές στις κάρτες γραφικών κλπ..πλέον πήρα και ένα PS5(είχα Xbox+switch) , το παιχνίδι που πρέπει να έρθει σε πισι είναι το ghost of Tsushima...σε oled έχει από τους καλύτερους φωτισμούς που έχω δει ποτέ...αν το βγάλουν πισι απλά θα πέσουν σαγόνια..υπέροχο artwork

Random morning rant?! :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Βαρέθηκα τα unoptimized παιχνίδια ,(είμαι με 6900xt+58003d) τις τρελές τιμές στις κάρτες γραφικών κλπ..πλέον πήρα και ένα PS5(είχα Xbox+switch) , το παιχνίδι που πρέπει να έρθει σε πισι είναι το ghost of Tsushima...σε oled έχει από τους καλύτερους φωτισμούς που έχω δει ποτέ...αν το βγάλουν πισι απλά θα πέσουν σαγόνια..υπέροχο artwork

Αν είναι unoptimized κάποιο παιχνίδι, συνήθως είναι και στις κονσόλες. Για παράδειγμα το Callisto Protocol δεν έτρεχε ούτε στο Series X καλά.. Μόνο στο PS5 που και αυτό σε performance mode έχει τα drops του. 

Το PC το έφτιαξαν μέσα σε μια βδομάδα, για το Series X δεν ξέρω. 

Κατά τα άλλα με τις κονσόλες ξενοιάζεις όσον αφορά το stuttering, αλλά έχεις περιορισμούς στο framerate, στην ανάλυση και στο ότι δεν μπορείς να κλείσεις τα chromatic aberration, vignette και να αλλάξεις το FoV πολλές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κατά τα άλλα με τις κονσόλες ξενοιάζεις όσον αφορά το stuttering, αλλά έχεις περιορισμούς στο framerate, στην ανάλυση και στο ότι δεν μπορείς να κλείσεις τα chromatic aberration, vignette και να αλλάξεις το FoV πολλές φορές.

Ενώ στο pc?! Μιας και ο φίλος έκανε mini rant ας κάνω και εγώ. :P

Απορώ γιατί δεν βάζουν ότι setting υπάρχει διαθέσιμο και είναι απλά ένα toggle.

Εδώ βγαίνουν games και δεν έχουν να ρυθμίσεις βασικά πράγματα όπως FOV, text size, decal time, etc. Έχω δει games που δεν έχουν καν setting να βγάλεις το mouse acceleration η το XY sensitivity (FO4). Οποτε αναγκάζεσαι να μπεις στο ini και να το αλλάξεις manual. Δηλαδή wtf?! Είναι δυνατόν το Dying Light 2 να γίνετε ship χωρίς να υπάρχει επιλογή να κλείσεις το chromatic aberration η το lens flare?Jfc.

Επίσης έχω την απορία πόσοι στο PC χρησιμοποιούνε το ανούσιο photo mode?! Τζάμπα resources αντί να κάνουν κάτι από αυτά που ανέφερα. Oh well.

ps. Η Sony τουλάχιστον άρχισε να βάζει πολλά accessibility settings, που είναι φαντάζομαι πολύ must για άτομα με αναπηρίες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έστω με το ini μπορείς να επέμβεις, στην κονσόλα δεν μπορείς. 

Γενικά είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε πλατφόρμας τα οποία είναι γνωστά σε όλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά έστω με το ini μπορείς να επέμβεις, στην κονσόλα δεν μπορείς. 

Γενικά είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε πλατφόρμας τα οποία είναι γνωστά σε όλους. 

Ναι εννοείτε, αλλα και στις κονσόλες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχουν κάποιες επιλογές? Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν graphic settings γιατί γίνονται optimized σε συγκεκριμένα fps. Αλλα άλλες επιλογές που δεν επηρεάζουν αρνητικά το performance γιατί δεν υπάρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι αλλά έστω με το ini μπορείς να επέμβεις, στην κονσόλα δεν μπορείς. 

Γενικά είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε πλατφόρμας τα οποία είναι γνωστά σε όλους. 

Ακριβως αυτο.. Το PC ανεξαρτητως του αν κατι υπαρχει ή οχι, εχει την δυνατοτητα της παραμετροποιησης κατι που ειναι μεγαλο plus, αν γνωριζεις δυο πραγματακια και μπορεις να επεμβεις με πολλους τροπους. 

Βεβαια δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει ενα playstation παντα, εχει απιστευτα exclusives που ο pc gamer χανει αν δεν τα εχει διαθεσιμα..

Η καλυτερη λυση ειναι και τα δυο εφοσον ειναι εφικτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί βαριέται ο dev.. Εδώ στο DL 2 στο PC έπρεπε να βγει mod να κλείσουν τα απαίσια lens flares από τα φώτα.. Και ακόμα νομίζω δεν έχουν βάλει toggle in-game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Γιατί βαριέται ο dev.. Εδώ στο DL 2 στο PC έπρεπε να βγει mod να κλείσουν τα απαίσια lens flares από τα φώτα.. Και ακόμα νομίζω δεν έχουν βάλει toggle in-game. 

Nope, μονο για το chromatic aberration έβαλαν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναπτυξη γινεται σε συνεργασια με Dark Horse comics και Mike Mignola, δημιουργου του Hellboy. αν δεν εχετε διαβασει τα κομιξ του, καντε το, ειναι εξαιρετικα, και πολυ ανωτερα απο τις ταινιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...