Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Γενικά το LED μονιτορακι δεν φτουράει μπροστά σε OLED ακόμα κι αν το έχεις με 4090 και την OLED με κονσόλα. 

Είναι τεράστια η διαφορά. 

Και η διαφορα σε φράγκα επίσης όπως ξέρεις. Προσωπικά ακόμα και την κονσόλα στο monitor την έχω. Η καρεκλα του γραφείου μου άλλωστε είναι πιο ακριβή από τον καναπέ μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Και η διαφορα σε φράγκα επίσης όπως ξέρεις. Προσωπικά ακόμα και την κονσόλα στο monitor την έχω. Η καρεκλα του γραφείου μου άλλωστε είναι πιο ακριβή από τον καναπέ μου. :P

Kαι εμενα ειναι πιο ακριβη αλλα σαν το αραγμα του καναπε ομως δεν ειναι..

Δεν εχει να λεει κατι το κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unreal Engine 5.1 Preview 1 is available for download

''Now what’s also interesting about Unreal Engine 5.1 is its new Automated PSO Gathering. Automated PSO Gathering will attempt to resolve the shader stuttering issues we’ve witnessed in Unreal Engine 4-powered games. This is huge, and we’re looking forward to seeing some examples of this.''

Άντε να δούμε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler γιατί είναι μεγάλο το σχόλιο.

Spoiler

Βρε παιδιά, από που προκύπτει ότι οι καναπέδες, οι ηχόμπαρες, οι OLED, κ.τ.λ. είναι προτερήματα των κονσολών; Όλα αυτά τα έχεις και στο PC αν θέλεις. Μην έχετε στο μυαλό σας το κλασσικό ''παιδικό'' δωμάτιο με το γραφειάκι, την καρεκλίτσα και το PC με την οθονούλα των 24 ιντσών. Μια βόλτα να κάνετε από ένα PC gaming group σε fb ή reddit θα δείτε ότι είναι αρκετοί πλέον αυτοί που έχουν setups τα οποία και καναπέδες έχουν, και 65άρες OLED, και ηχόμπαρες/ηχεία 7.1 και όλα τα καλούδια που μπορεί να έχει ένας που παίζει σε κονσόλα.

Το έχουμε ξαναπεί και παλιότερα και το έγραψα και στο σχόλιο νωρίτερα. Το PC έχει πλέον ξεφύγει και είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς αλλά με το ανάλογο κόστος. Σου προσφέρει ότι μια κονσόλα συν άλλα πόσα πράγματα που δεν τα βρίσκεις σε μία κονσόλα. Μέχρι και στο θέμα των exclusives έχει κοπεί πολύ η ψαλίδα και πλέον βλέπουμε ότι μόνο η Nintendo έχει μείνει πίσω (προς το παρών) σε αυτό το θέμα. Σίγουρα μερικά μεγάλα games, όπως το Bloodborne, δεν τα βρίσκεις (ακόμη) στο PC αλλά δεν νομίζω ότι θα πειράξει κάποιον αν δεν παίξει 5-6 παιχνίδια ανάμεσα στις χιλιάδες άλλες επιλογές παιχνιδιών που έχει.

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε και αυτό, το PC από πάντα είχε τους περισσότερους τίτλους. Καλούς ή κακούς, οι επιλογές ήταν αμέτρητες. Συμφωνώ ότι π.χ. οι κονσόλες είχαν Mario, God of War, Pokemon, Halo, Uncharted και άλλα πόσα ΑΑΑ games αλλά και το PC είχε strategy games, adventures games, MMO, FPS, MOBAS συν άλλα πολλά. Πλέον βλέπουμε ότι και αυτή η ψαλίδα έχει κλείσει και τα καθαρά PC games γίνονται port και στις κονσόλες κάτι που μόνο θετικό μπορεί να είναι για όλους τους gamers.

Αυτά παίδες και συγγνώμη αν κούρασα. Απλώς διαβάζοντας και τα τελευταία σχόλια ήθελα να κάνω κάποιες διορθώσεις που τις βρήκα λάθος προσωπικά. Είμαι ανοιχτός σε συζήτηση απλώς ας μην γίνει το θέμα VS και αρχίσουν οι χαρακτηρισμοί κ.τ.λ.

 

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Unreal Engine 5.1 Preview 1 is available for download

''Now what’s also interesting about Unreal Engine 5.1 is its new Automated PSO Gathering. Automated PSO Gathering will attempt to resolve the shader stuttering issues we’ve witnessed in Unreal Engine 4-powered games. This is huge, and we’re looking forward to seeing some examples of this.''

Άντε να δούμε..

Επειδή πρόσφατα έκανα νέο PC, υπάρχει κανένα tech demo να δοκιμάσω; Αν θυμάμαι παλιότερα είχαν αναφερθεί μερικά. Το μόνο που θυμάμαι ήταν το Matrix αλλά πλέον δεν μπορείς να το κατεβάσεις, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Anastazio είπε

Ο σνουμπ μοιραζεται το σπιτι με αλλους και λογικο ειναι καλυτερα εκει που εχεις την ησυχια σου,αμα εισαι σολιστ στο σπιτι σου το Immersion της Oled 65ρας δεν εχει αντιπαλο,ειτε καρφωσεις πισι ειτε κοσνολα,εχω παραδιπλα σε γραφειο ενα 34ρι ultrawide και σχεδον δε βλεπεται! 😅

Spoiler

Έλα μου όμως που δεν είμαι σολιστ εδώ και πάρα πολλά χρόνια :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2022 στις 1:47 ΠΜ, Armoral είπε

Μισό αδερφέ. Αν μιλάμε για καλό πακέτο για 4k (έστω dynamic ανάλυση με Upscale από την TV). 1300 ευρώ η TV 65 ίντσες OLED, 500 η κονσόλα και 600 η ηχόμπαρα (Μιλάμε για καλά μοντέλα όπως η Q90R). Σύνολο 2100 για ένα κορυφαίο σετ.

Τηλεόραση όμως κάθε σπίτι ΕΧΕΙ. Κακή, καλή την έχεις. Και μπορείς να την έχεις και με 300 ευρώ από 55 ίντσες και πάνω. Ηχόμπαρα βάζεις όποια θέλεις, ας πούμε 300 ευρώ. Σύνολο 300+500 η κονσόλα+300 = 1100. Και αν θέλεις να μειώσεις το κόστος δε βάζεις καθόλου ηχόμπαρα.

Χώρια τις εγκαταστάσεις Windows< τα κολλήματα, τους drivers, το mining και ότι άλλο ανεβάζει το κόστος συν την κατανάλωση.

Τώρα σύγκρινέ μου με PC, ειδικά νέας γενιάς με τις αυξημένες τιμές και τα σχετικά και την δυσκολία των Windows σε σχέση με το βάζω δίσκο, παίζω της κονσόλας και τα χρήματα που ζητούν για τις κάρτες γραφικών, τους επεξεργαστές τις μνήμες αλλά και τις καταναλώσεις τους.

3060 350 ευρώ, cpu 200 ευρώ, μητρική 150 ευρώ, μνήμες 60 με 120 ευρώ, οθόνη 200 με 1500 ευρώ ανάλογα πόσο μερακλής είσαι, 65 ίντσες βέβαια δε φθάνεις αλλά οκ. Και δε σου βάζω κουτιά, τροφοδοτικά, καρέκλες gaming, ποντίκια, πληκτρολόγια, μπλιμπλίκια και τα σχετικά.

Αν ειδικά μιλήσουμε για 4k gaming, πας σε κάρτα γραφικών από 700 και πάνω με σημερινές τιμές και αυτό εκτοξεύει το κόστος, στο οποίο φυσικά δεν έχεις συμπεριλάβει καν ηχόμπαρα αξιώσεων που πίστεψέ με απογειώνει την εμπειρία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω για να μην το κάνουμε vs, είναι να μην είμαστε ρατσιστές με τις κονσόλες, δεν είναι δευτεράντζες και αν ήταν ποτέ, πλέον δεν είναι. Ίσα ίσα.

Mε το που αναφέρει κάποιος για την διαφορά στο κόστος - αυτόματα καθιστά τις κοσνόλες δευτεροτρίτο επιλογή. Σαν να λέω το hyundai είναι καλύτερο από ferrari, και να το δικαιολογώ με βάση την διαφορά τιμής. Κατα τα λοιπά, ακριβώς τα ίδια κάνεις και στο PC. nvidia shield streaming σε 75αρα στον καναπέ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Mε το που αναφέρει κάποιος για την διαφορά στο κόστος - αυτόματα καθιστά τις κοσνόλες δευτεροτρίτο επιλογή. Σαν να λέω το hyundai είναι καλύτερο από ferrari, και να το δικαιολογώ με βάση την διαφορά τιμής. Κατα τα λοιπά, ακριβώς τα ίδια κάνεις και στο PC. nvidia shield streaming σε 75αρα στον καναπέ

Δε μιλάμε για τα ίδια χρήματα και σαφώς σε καμία περίπτωση για τη διαφορά που χωρίζει Hyundai με Ferrari. Και με το PC μπορείς να συνδέσεις σε OLED και να παίζεις εκεί, τι πάει να πει αυτό;

Και δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να δώσουν ένα κάρο χρήματα, το κόστος μίας κονσόλας είναι το ταβάνι τους. Άσχετα από το κόστος όμως οι κονσόλες είναι φανταστικές σε αυτό που κάνουν πλέον με μικρό μέγεθος και σχετικά χαμηλό κόστος. Απόλαυση τα παιχνίδια τους ούτως ή άλλως, άσε που στην περίπτωση του PS5 έχεις και τα exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εξαρτάται το μαρούλι που έχει κάποιος. Αν έχει τα ευρά γιατί να πάρει να κονσόλα; Παίρνει ένα i9-12900k, μια RTX 4090 και μια σούπερ ντούπερ OLED οθόνη 55-65 ιντσών 4k ξέρω εγώ και μεταφέρεται σε άλλο κόσμο.😁

Το θέμα είναι αν έχει λιγότερα χρήματα τι γίνεται, εκεί είναι το ζουμί. Έχω την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να διαθέσει το πολύ 500-800 € και εκεί η κονσόλα μαζί με την προσθήκη μιας καλής οθόνης είναι καλύτερη επιλογή διότι δεν μπλέκεις ούτε με FPS, ούτε με ρυθμίσεις, ούτε με κολλήματα κλπ. Βάζεις το παιχνίδι και παίζεις. Έτσι απλά.

Ο πιο έμπειρος χρήστης όμως θεωρώ ότι θα προτιμήσει το PC, μιας και ξέρει τι (να) κάνει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά, εξαρτάται το μαρούλι που έχει κάποιος. Αν έχει τα ευρά γιατί να πάρει να κονσόλα; Παίρνει ένα i9-12900k, μια RTX 4090 και μια σούπερ ντούπερ OLED οθόνη 55-65 ιντσών 4k ξέρω εγώ και μεταφέρεται σε άλλο κόσμο.😁

Το θέμα είναι αν έχει λιγότερα χρήματα τι γίνεται, εκεί είναι το ζουμί. Έχω την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειοψηφία μπορεί να διαθέσει το πολύ 500-800 € και εκεί η κονσόλα μαζί με την προσθήκη μιας καλής οθόνης είναι καλύτερη επιλογή διότι δεν μπλέκεις ούτε με FPS, ούτε με ρυθμίσεις, ούτε με κολλήματα κλπ. Βάζεις το παιχνίδι και παίζεις. Έτσι απλά.

Ο πιο έμπειρος χρήστης όμως θεωρώ ότι θα προτιμήσει το PC, μιας και ξέρει τι (να) κάνει. 

Ετσι ειναι μωρε τωρα αναλυσεις επι αναλυσεων, λες και δεν ξερουμε τωρα.. Αν θες και μπορεις να τα σκασεις θα παρεις παντα το καλυτερο pc και θα το χωσεις σε μια 34αρα desktop και μια OLED, αν δεν θες ή δεν μπορεις να δικαιολογησεις τοσα λεφτα γιατι τα θεωρεις ασκοπα , περνεις μια κονσολα και τελειωσε το πανηγυρι, τωρα τα υπολοιπα ειναι για να χαιδευονται τα αυτια μας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PC έχει πρόβλημα με shader stutters προς το παρόν, ελπίζω να φτιαχτούν με την UE 5.1 αλλιώς την κάτσαμε τη βάρκα.

 

Κάτσε ρε συ Psycho, ακόμα καλά καλά δεν έχουν κυκλοφορήσει παιχνίδια με UE 5.1, για τι stutters μιλάς; Όσο περνάει ο καιρός θα ανακαλύπτονται τα bugs και θα γίνεται optimize ο κώδικας. Κάτσε να κυκλοφορήσουν τέτοια games και βλέπουμε. Τώρα, αν θες να παίξεις το Cyberpunk 2087 σε 4k με όλα Ultra μαζί και RT στο max, μάλλον δεν θα τα καταφέρεις.

Πάντα θα υπάρχουν παιχνίδια που θα γονατίζουν το εκάστοτε hardware. 

Far Cry 1, DOOM 3, Crysis είναι μερικά παραδείγματα. Games όμορφα οπτικά για την εποχή τους και optimized (όπως πχ το Half Life 2) κυκλοφορούν σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

 

Κάτσε ρε συ Psycho, ακόμα καλά καλά δεν έχουν κυκλοφορήσει παιχνίδια με UE 5.1, για τι stutters μιλάς; Όσο περνάει ο καιρός θα ανακαλύπτονται τα bugs και θα γίνεται optimize ο κώδικας. Κάτσε να κυκλοφορήσουν τέτοια games και βλέπουμε. Τώρα, αν θες να παίξεις το Cyberpunk 2087 σε 4k με όλα Ultra μαζί και RT στο max, μάλλον δεν θα τα καταφέρεις.

Πάντα θα υπάρχουν παιχνίδια που θα γονατίζουν το εκάστοτε hardware. 

Far Cry 1, DOOM 3, Crysis είναι μερικά παραδείγματα. Games όμορφα οπτικά για την εποχή τους και optimized (όπως πχ το Half Life 2) κυκλοφορούν σπάνια.

Όλα τα UE 4 παιχνίδια έχουν stutters και της UE 3 είχαν, αλλά στην 4 παράγινε το κακό. Fallen Order, KENA, The Medium, The Ascent κλπ γινόταν ο χαμός ακόμα και σε high-end PC.

Η κονσόλα έχει pre-compiled shaders και δεν τα έχει αυτά τα stutters. Στο PC μπορούν να το φτιάξουν βάζοντάς το να κάνει pre-compile όσο είσαι στο menu πριν παίξεις, όπως γίνεται στα Call of Duty και δεν έχουν το παραμικρό stutter.

Η EPIC τώρα αναγνώρισε το πρόβλημα και σκοπεύει να το λύσει με την UE 5.1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλα τα UE 4 παιχνίδια έχουν stutters και της UE 3 είχαν, αλλά στην 4 παράγινε το κακό. Fallen Order, KENA, The Medium, The Ascent κλπ γινόταν ο χαμός ακόμα και σε high-end PC.

Η κονσόλα έχει pre-compiled shaders και δεν τα έχει αυτά τα stutters. Στο PC μπορούν να το φτιάξουν βάζοντάς το να κάνει pre-compile όσο είσαι στο menu πριν παίξεις, όπως γίνεται στα Call of Duty και δεν έχουν το παραμικρό stutter.

Η EPIC τώρα αναγνώρισε το πρόβλημα και σκοπεύει να το λύσει με την UE 5.1

Σε αυτό με το pre-compile συμφωνώ, είναι μια καλή λύση, αλλά για κάποιο λόγο δεν την υιοθετούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...