Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η κοναμι βγάζει δις απο τους κουλοχερηδες στην ιαπωνια.Κάπου είχα διαβάσει ότι μόνο το 4% των κερδών της είναι από τα video games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ειναι μονο 4% οταν παιχνδια σαν το MGS πουλανε 3 εκατομμυρια μεσα σε 1 εβδομαδα. Και μια και το αναφερμε...

http://steamspy.com/app/287700630.000 οι πωλησεις του MGS5 στο steam/pc. Οχι και ασχημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ένα πολύ καλό άρθρο-συνέντευξη του Rock Paper Shotgun (που για να πω και τον πόνο μου, θα ήθελα να έχουν περισσότερα τέτοια άρθρα εκεί), για τη διαδικασία που ακολουθούν στο GOG.com (CD Projekt Red) για να φέρουν στην πλατφόρμα διανομής τους παλιούς τίτλους για PC (και όχι μόνο) με συνεχή υποστήριξη για σύγχρονα λειτουργικά, και για τα προβλήματα -κάποιες φορές ανυπέρβλητα- που αντιμετωπίζουν από DRMs ή τυχαία/ανεξήγητα crashes. 

 

Το άρθρο έχει και κάποια ενδιαφέροντα links σε σχετικά άρθρα, όπως αυτό του Ars Technica για την μελλοντική υποστήριξη σύγχρονων παιχνιδιών που έχουν always online DRM ή άλλες πιο περίπλοκες μορφές, και το άρθρο του Eurogamer για την πρόσφατη μεταφορά μιας μεγάλης λίστας παιχνιδιών DOS στο Internet Archive - όπου είναι διαθέσιμα για να παίξει κανείς από web browser με emulation -  και το τι πιθανόν να συνεπάγεται αυτό για τους developers/ τη βιομηχανία PC games. 

 

http://www.rockpapershotgun.com/2015/09/16/how-gog-com-save-and-restore-classic-videogames/

 

Αν και είναι έμμεσα -και όχι άμεσα- σχετικό, καταπιάνομαι από αυτό το post για να πω κι εγώ τον πόνο μου. :P

 

Αν κοιτάξει κανείς τα most voted games στην wishlist του GoG.com, θα δει ότι υπάρχει ένα διαμάντι που δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά αυτές τις μέρες (ok δύο διαμάντια, αν υπολογίσουμε και το Discworld, αλλά αυτό είναι για άλλη φορά :P), αλλά ακόμα και να βρισκόταν αμφιβάλλω κατά πόσο θα ήταν playable. Ο λόγος για το Freelancer ένα από τα καλύτερα sci-fi games ever. Ο μόνος τρόπος για να το βρει κανείς είναι μέσω πλαγίων οδών και είναι πολύ κρίμα για ένα τόσο γαμάτο παιχνίδι.

 

Έχω στείλει e-mail στο GoG.com να τους πιέσω μπας και φιλοτιμηθούν, όποιος θέλει το game τόσο όσο εγώ ας κάνει ένα e-mail, μπας και πιεστούν λίγο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα ότι βγήκε νέο Age Of Mythology. Το έχει παίξει κανείς; Αξίζει; Έχει κάτι καινούργιο ή απλά βελτίωση γραφικών είναι μόνο;

 

http://www.techgear.gr/age-of-mythology-extended-edition-coming-in-may-87080/

 

Υ.Γ. Στο τέλος για ποιόν λόγο βάλανε τον τιτάνα να πεθαίνει ενώ είναι τόσο άθλιο γραφικά το θέαμα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ειναι μονο 4% οταν παιχνδια σαν το MGS πουλανε 3 εκατομμυρια μεσα σε 1 εβδομαδα. Και μια και το αναφερμε...

http://steamspy.com/app/287700630.000 οι πωλησεις του MGS5 στο steam/pc. Οχι και ασχημα!!

είναι,καθώς για να φτιαχτεί ένα παιχνίδι πληρώνεις και κάποιους.Ενώ τα φρουτάκια και οι κουλοχέρηδες ειναι καθαρό κέρδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο οποίος δουλεύει για τη Valve και για το Vulkan. Νομίζω πως η Valve έχει αρχίσει να παίζει το παιχνίδι της πλατφόρμας σε πολλά επίπεδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WarCraft 4?

 

Σύμφωνα με τον επίσημο Weibo λογαριασμό του Warcraft, η Blizzard έχει σκοπό να αποκαλύψει κάτι, μιας και πρόσφατα γράφτηκε στη σελίδα “Dad, I am back!”. Το εν λόγω site είναι η ιαπωνική εκδοχή του Twitter, και φυσικά η ιστορία δεν τελειώνει εδώ.

Ο Li Riqiang, πρόεδρος της Netease, εταιρία που διαχειρίζεται τα πάντα που έχουν να κάνουν με την Blizzard στην Κίνα, έγραψε και αυτός στο προσωπικό του λογαριασμό πριν από μερικές ώρες, “1, 2, 3, 4, 5, 6…. One more (Dragon Ball) to summon Shenron” .Με τη Blizzard να έχει ήδη έξι βασικά brands στην αγορά, το παραπάνω αποτελεί μια σαφή ένδειξη πως η εταιρία ετοιμάζεται να ανακοινώσει ένα ακόμα καινούριο παιχνίδι, με τους φίλους της να ποντάρουν στο Warcraft 4 ή στο Warcraft 3 HD.

Kάτι μου λεει ότι είχε λογική η ιδέα να μην ανακοινώσουν το Legion στην blizzcon..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μακάρι να υιοθετηθεί από την βιομηχανία και να γίνει industry standard.

 

Γιατί υπάρχουν και χρήστες που δεν θέλουν Windows 10 ή καν κάποια άλλη έκδοση Windows. 

Τους καταναλωτές δηλαδή τουλάχιστον, τους συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...