Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απολύτως κατανοητό, αν και προσωπικά ποτέ μου δεν μπορέσα να μπω στη λογική του συλλέκτη. Εγώ παίζω games για να παίζω games, όχι για να διαβάζω συνοδευτικά manuals ή για να βάζω φιγούρες στο γραφείο μου. Αν θελήσω να βάλω φιγούρες στο γραφείο μου, τότε θα αγοράσω φιγούρες. Αν θελήσω να διαβάσω για το lore ενός setting, θα κατεβάσω ένα βιβλίο στο tablet ή θα μπω στο αντίστοιχο wiki για να ενημερωθώ. Το να συλλέγω πράγματα απλά για να τα συλλέγω είναι κάτι εντελώς εκτός της λογικής μου, το θεωρώ ανούσιο και πέταγμα χρημάτων. Παίζω games αποκλειστικά και μόνο για την ευχαρίστηση που μου προσφέρει το gaming.

 

Εντελώς στο άλλο άκρο, με ευχαριστεί απίστευτα να βλέπω το backlog στη Steam/GoG library μου. Να βλέπω ποιά παιχνίδια έχω τερματίσει και ποιά μου απομένουν. Να κοντράρω τα achievements μου κάποια στιγμή στο μέλλον με το γιο μου ή να του μεταβιβάσω ολόκληρη τη library μου κάποτε.

 

Τέλος, δεν μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση να μεταπουλήσω ένα παιχνίδι μου. Όταν αγοράζω ένα παιχνίδι είναι γιατί θέλω να το έχω «για πάντα». Ακόμα και στο 3DS μου που είχα μερικά physical games, τα πούλησα μόνο και μόνο για να τα ξαναγοράσω digital. :P

Μα ουσιαστικά δεν πετάς χρήματα για την συλλογή, μιας και πάλι θα έχεις το παιχνίδι (που να τονίσω ότι συνήθως πλέον ενεργοποιείται σε clients όπως και το Steam) για να παίξεις. Απλά έχεις και την αίσθηση ότι αγοράζεις κάτι το χειροπιαστό, όχι απλά κάτι bytes μέσω της σύνδεσής σου στο internet. Άσε που αρκετές φορές τα retail είναι πιο φθηνά από ό,τι κοστίζουν π.χ. στο Steam, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κοντράρω τα achievements μου κάποια στιγμή στο μέλλον με το γιο μου ή να του μεταβιβάσω ολόκληρη τη library μου κάποτε.

 

 

xaxaxa, ωραια ιδέα.

 

Ελπιζω να μην εχει μονο φορο κληρονομιας αλλιως την βαψαμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι πλεον σχεδον μονο οι συλλεκτικες εχουν νοημα και θυμιζουν τις παλιες καλες φυσικες κοπιες που αγοραζαμε. Οι τιμες τους ομως τις περισσοτερες φορες ειναι εκτιναγμενες στα υψη. Προσοχη δεν λεω οτι δεν το αξιζουν προς Θεου, αλλωστε εχω τιμησει και εγω καποιες με τον οβολο μου,ειδικα για τα παιχνιδια που αγαπαω. Αλλα στην εποχη που ζουμε, οπως και να το κανεις απο το να δωσει καποιος 200 ευρω για 2 συλλεκτικες περνει μια gpu,περνει ενα εξτρα σκληρο δισκο ή κατι πιο χρησιμο για τον Η/Y. Αλλο 40-50 και αλλο 80-100. 

Και φυσικα και εγω με αυτα που βλεπω πλεον στις απλες φυσικες εκδοσεις με τα ανυπαρκτα εγχειριδια των 2 σελιδων και ενα κουτι, σαφως και προτιμω τις digital εκδοσεις που καποιες φορες ειναι και πιο φθηνες. Ειδικα τωρα που μεγαλωσαμε και ο χωρος ειναι εξισου σημαντικος και ψαχνουμε για τα παντα compact λυσεις. Aλλα μην επαναλαμβανομαστε,προφανως και ο καθεις εχει τις προτιμησεις του.

 

Για το θεμα με την ΕΑ δεν ανησυχω. Οχι ακομη τουλαχιστον :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά και τα retail αλλά οι περισσοτεροι δεν έχουν χώρο για εκατοντάδες κουτιά απο games, δεν θα μπορούσα να χωρεσω τα 150+ games απο steam, απο τα οποία ισως το 20% ή λιγότερο να αγοράσθηκε σε κουτί. Πλέον retail προτιμώ για λίγα επιλεγμένα παιχνίδια.

 

Την μεγάλη πλειοψηφεια των συλλεκτικών εκδόσεων τις θεωρώ πεταμένα λεφτά καθώς gaming πανω από όλα σημαίνει παιζω και όχι μαζί με το ψηφιακο παιχνίδι αγοράζω κουκλάκια, κάρτες κτλ. Tην ικανοποιηση θα την πάρεις παιζοντας το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ουσιαστικά δεν πετάς χρήματα για την συλλογή, μιας και πάλι θα έχεις το παιχνίδι (που να τονίσω ότι συνήθως πλέον ενεργοποιείται σε clients όπως και το Steam) για να παίξεις. Απλά έχεις και την αίσθηση ότι αγοράζεις κάτι το χειροπιαστό, όχι απλά κάτι bytes μέσω της σύνδεσής σου στο internet. Άσε που αρκετές φορές τα retail είναι πιο φθηνά από ό,τι κοστίζουν π.χ. στο Steam, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους στην αγορά.

 

Κατ' αρχάς, για να μην παρεξηγηθώ, όταν μιλάω για «πετάγμα χρημάτων» μιλάω αποκλειστικά για εμένα προσωπικά. Προφανώς, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με την τσέπη του και δεν κρίνω.

 

Παρένθεση (για pc games μόνο, για την ώρα τουλάχιστον): αν τα retail games θέλουν Steam/Galaxy activation πλέον, τότε πάνε περίπατο δύο πολύ ισχυρά επιχειρήματα των retail lovers, (α) «να δω τι θα κάνετε οι digitάκηδες όταν κλείσει το Steam» και (β) «ναι, αλλά εγώ πουλάω τα μεταχειρισμένα games μου». Τέλος παρένθεσης.

 

Λες ότι νιώθεις πως αγοράζεις κάτι χειροπιαστό. Πώς το νιώθεις αυτό όταν αγοράζεις ένα κουτί με ένα dvd και με ένα ξερό manual της κακιάς ώρας; Και πάλι bytes αγοράζεις απλά με πιο όμορφο περιτύλιγμα. Αν θες να μιλήσουμε για χειροπιαστά πράγματα ας πούμε για συλλεκτικές εκδόσεις με φιγούρες, χάρτες και λοιπά ψιψιψόνια. Τα τελευταία χρόνια όμως οι τιμές των συλλεκτικών έχουν φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη και κάπου εδώ κολλάει το επιχείρημά μου περί «πετάγματος χρημάτων». Προτιμάω να τα δίνω για να αγοράζω περισσότερα games, παρά για μινιατούρες.

 

Τέλος, σχεδόν ποτέ το retail δεν είναι πιο φθηνό από το digital. Σε παραπέμπω στο παραπάνω post του Fulgore. Ότι digital έχω αγοράσει day-one (σπάνιο αλλά συμβαίνει) δεν είχε ποτέ πάνω από 30 ευρώ, όταν τα retail pc games αγγίζουν τα 45άρια πλέον. Κάτι παρόμοιο ισχύει και στο console κομμάτι με κάτι ρώσσικα eshops κλπ.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ουσιαστικά δεν πετάς χρήματα για την συλλογή, μιας και πάλι θα έχεις το παιχνίδι (που να τονίσω ότι συνήθως πλέον ενεργοποιείται σε clients όπως και το Steam) για να παίξεις. Απλά έχεις και την αίσθηση ότι αγοράζεις κάτι το χειροπιαστό, όχι απλά κάτι bytes μέσω της σύνδεσής σου στο internet. Άσε που αρκετές φορές τα retail είναι πιο φθηνά από ό,τι κοστίζουν π.χ. στο Steam, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας τους στην αγορά.

Αυτο πες το στην retail εκδοση του MGS V. Επισης και στο GTA V πχ αν κανεις Install ολα τα DVD(οπως εκανα πχ εγω)παλι χρειαζεσαι το Internet για να κατεβασεις και το υπολοιπο του παιχνιδιου.

 

Αν μπορουσα παντως να το πω για το παραπανω που γραφεις θα το ελεγα για τα παιχνιδια της Blizzard. Θεωρω ισως τις καλυτερες απλες retail εκδοσεις που εχω ακουσει απο ολο τον κοσμο οτι ναι θελουν να τα εχουν σαν συλλογη,ειδικα του Wow που ειναι και πολλα expansions.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Υπαρχει καποιο παιχνιδι στρατηγικης που εχετε να προτεινετε καλο?δοκιμασα τα sega total war αλλα δεν μου αρεσαν.Κατι που να μοιαζει(εστω λιγο) σε starcraft πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Υπαρχει καποιο παιχνιδι στρατηγικης που εχετε να προτεινετε καλο?δοκιμασα τα sega total war αλλα δεν μου αρεσαν.Κατι που να μοιαζει(εστω λιγο) σε starcraft πχ...

Σαν το Starcraft είναι το Star Wars Empire at War.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο GTAV αυτο που κατεβάζεις είναι τα patch όχι το παιχνίδι.

Το θέμα δεν είναι αν κατεβάζεις το patch ή το παιχνίδι, αν θες internet για την ενεργοποίηση έστω ή μονίμως για να παίξεις.Το θέμα είναι ότι αγοράζοντας "retail" έκδοση παίρνεις απλώς έναν κωδικό για να ενεργοποιήσεις την ψηφιακή έκδοση της αντίστοιχης ψηφιακής πλατφόρμας που, ανάλογα την περίπτωση, θα συνοδεύεται στην πλουσιότερη βασική εκδοχή του από ένα dvd με τα απαραίτητα αρχεία του παιχνιδιού και ένα φυλλάδιο προειδοποίησης για επιλιπτική κρίση.Δεν παίρνεις retail έκδοση που την κάνεις ό,τι θέλεις όπως 15 χρόνια πριν.Αυτό δεν καταλαβαίνει ο κόσμος και εξακολουθεί να βαυκαλίζεται με βασικά πράγματα που έπρεπε να έχει αφομοιώσει χρόνια τώρα.Δεν παίρνεις retail στα 45€ εξοικονομώντας χρήματα από ενδεχόμενη μελλοντική πώληση του παιχνιδιού.Επί της ουσίας δε μπορείς να το πουλήσεις το digital εκτυπωμένο σε dvd που αγόρασες νομίζοντας ότι πήρες retail.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μπορουμε να κραξουμε αφοβα την Capcom???? Αυτο ηταν που θα γυρναγε πισω στο Survival horror μετα το feedback του κοινου απο το RE6????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...