Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω καλά; Ο OrukuSaki κάνει και αναλύσεις/ προβλέψεις στην τεχνολογία των GPU πια σε ΔΙΕΘΝΕΣ επίπεδο! Αχ γιατί ρίχνεται λαδι στην φωτιά; :devil:

Ε τι νομιΖες ενα διεθνης κακοποιος σαν εμενα δεν θα κανει και διεθνης συζητησεις?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε ετσι ειναι ειδικα οσο ανεβαινουμε στο high end θα ειναι ακομη πιο εμφανες οπως παντα, απλα μου κανει εντυπωση πως ακομη δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε απο ενα alpha benchmark. Τα παντα εξαρτωνται απο το πως ερμηνευεις ακομη και αυτα τα ασαφη νουμερα του Ashes of Singularity. Οπως δεν μπορω να θεωρησω οτι δεν ειναι καπνος που μπορει να γινει φωτια, ετσι και δεν μπορω να μιλησω με κατηγορηματικο τροπο για αρχιτεκτονικη και εννοιες που μεχρι εχθες αγνοουσα και εκανα αρκετη ερευνα για να καταλαβω τι σημαινουν πραγματικα.

Βγηκε και η ειδηση για το VR που ξαφνικα το απεκτησαν ολοι τωρα και απο το πουθενα και ξαφνικα φτασαμε απο το DX11 στο DX12 και απο την χαλια AMD στην σουπερ AMD και το αντιστροφο για την πρασινη. :D

Εγω ξερω οτι προς το παρων οτι και να της πεταξω της Ti το καταπινει αμασητο.. Οταν δω πραγματικα tests και ειδικα απο engines που θα μετρανε και θα αποτελουν πραγματικες ενδειξεις για το νεο API τοτε ξανασυζηταμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκάλωσα πιο πολύ στην τελευταία φράση που πόσταρα, οτι η AMD πλήρωσε για να δυσφημίσουν την nVidia.

Για αρχή, δε νομίζω η AMD να έχει την πολυτέλεια να πληρώνει για να θάβουν τον ανταγωνισμό..

Και επίσης, η nVidia καρφώνεται απο μόνη της τι εταιρία είναι, πρώτον με τα 3.5GB, δεύτερον με τα ψεύτικα 60 καρέ του Arkham Knight και γενικά τα gameNOTworks που όλο προκαλούν προβλήματα, τρίτον με τα DX12 benchmarks και τώρα και με αυτό, που πουλάει κάρτες για χρήση το πολύ δύο ετών.

Χειρότερη και απο την Apple έχει γίνει. Σε λίγο θα ξεπεράσει και την ατάκα του Don Mattrick με το always online του Xbox One, που είπε όποιος δεν θέλει always-on ας πάρει Χ360..

 

Τετοια αισχη σαν  αυτο μετο Batman και τηνν970 εγιναν πρωτη φορα φετος. Παρολα αυτα συνεχιζει να εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στο pc gaming και πιθανον και στα επαγγελματικα pc καθως τουλαχσιστιον στο pc gaming 9/10 pc εχουν Nvidia καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα game πχ AC Unity πόσα FPS πρέπει  να έχει να μην κρασάρη 

 

Οταν λες να μην κρασαρει τι εννοεις να μην εχεις choppy gameplay; Εξαρταται απο τις ανοχες σου και εξαρταται και απο τα min fps.. 

Κατι κοντα στα 40fps για εμενα ειναι μια χαρα οταν δεν εχεις fps drops σε πολυ μικρα νουμερα.

Παιξε με τα settings σου και δοκιμασε τι βολευει εσενα και τι θες να θυσιασεις για να βρεις την χρυση τομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα game πχ AC Unity πόσα FPS πρέπει  να έχει να μην κρασάρη 


Οταν λες να μην κρασαρει τι εννοεις να μην εχεις choppy gameplay; Εξαρταται απο τις ανοχες σου και εξαρταται και απο τα min fps.. 

Κατι κοντα στα 40fps για εμενα ειναι μια χαρα οταν δεν εχεις fps drops σε πολυ μικρα νουμερα.

Παιξε με τα settings σου και δοκιμασε τι βολευει εσενα και τι θες να θυσιασεις για να βρεις την χρυση τομη.

ναι



 

πως γίνεται να σβήσουμε ένα θέμα τα μπέρδεψα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια αισχη σαν  αυτο μετο Batman και τηνν970 εγιναν πρωτη φορα φετος. Παρολα αυτα συνεχιζει να εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στο pc gaming και πιθανον και στα επαγγελματικα pc καθως τουλαχσιστιον στο pc gaming 9/10 pc εχουν Nvidia καρτα

Τα GameWorks μόνο κακό κάνουνε πλέον, και στο MGS V αναφέρθηκαν θέματα με AMD επεξεργαστές.. Τουλάχιστον τα GamingEvolved branded παιχνίδια παίζουνε άψογα σε όλα τα συστήματα.

Η nVidia αντί να κοιτάξει να κάνει καλή δουλειά στους τίτλους που βάζει το χεράκι της, κοιτάει να βάλει το χέρι της στην τσέπη (μην πώ κάτι άλλο) των χρηστών και να μην τρέχουνε καλά στην "αντίπαλλη" εταιρία..

Και φαίνεται απο το Arkham Knight. Αποκλείεται να μη δεν ήξερε τι παίζει με τον τίτλο, και μας έβγαλαν και 60fps trailer και περηφανευόταν κι όλας.

 

Και οι τιμές τους τότε που είχα βάλει την 7600GT αίσχος ηταν, και την 6600.

Εγώ μια φορά, αν και ημουν διστακτικός στην αρχή, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο την 4850 που είχα σχεδόν 6 χρόνια, με πολύ χαμηλότερο budget σε σχέση με την τότε "αντίστοιχη" 9600.

Και μιλάω για 6 χρόνια, απο τα οποία 5 ηταν στα 1080p.

Οπότε για την προσωπική μου χρήση, με την AMD κάνω άκρως ικανοποιητικά τη δουλειά μου χωρίς να σκάω όσα σκάνε κάποιοι άλλοι (που φυσικά είναι επιλογή τους και δικαίωμά τους).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προβλέπεται σφαγή στο dx12 με όλες τις κάρτες που έχει βγάλει μέχρι τώρα η nvidia.

Μάλλον η τωρινή Fury X θα σπέρνει του χρόνου και θα είναι μια πολύ καλή επένδυση ενώ για gtx οι 700 και 900 θα είναι "γεια σας" και θα θες τον Πασχάλη για να δεις προκοπή.

 

Το εύχομαι να φάει τα μούτρα της η nvidia. Αρκετά έπαιξε μπάλα μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω, όλοι οι πρασινοφρουροί εκεί μέσα μαζεύτηκαν να πουν την ''επιστημονική'' τους εξυπνάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οτι η Amd ποτε δεν θα νικησει την Nvidia! ΟΙ GTX 900 θα εχουν καλυτερη αποδοση και γραφικα σε ολα τα dx12 παιχνιδια. Δεν μππορει ετσι ξαφνικα οταν η Nvidia τοσα χρονια  εχει τις καλυτερες καρτες  να μειενι πισω.


Πωπω, όλοι οι πρασινοφρουροί εκεί μέσα μαζεύτηκαν να πουν την ''επιστημονική'' τους εξυπνάδα.

Ε τι να κανουμε να αφησουμε την AMD να διαδιδει ψεματα φημες εναντιον της Nvidia? Δεν γινεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα προβλέπεται σφαγή στο dx12 με όλες τις κάρτες που έχει βγάλει μέχρι τώρα η nvidia.

Μάλλον η τωρινή Fury X θα σπέρνει του χρόνου και θα είναι μια πολύ καλή επένδυση ενώ για gtx οι 700 και 900 θα είναι "γεια σας" και θα θες τον Πασχάλη για να δεις προκοπή.

 

Το εύχομαι να φάει τα μούτρα της η nvidia. Αρκετά έπαιξε μπάλα μόνη της.

 

Το Async θα το υποστηρίξει μέσω drivers, οπότε δεν βλέπω το λόγο να φάει τα μούτρα της. Για να φάει πραγματικά τα μούτρα της, πρέπει η AMD να βγάλει νέα γενιά εξ' ολοκλήρου και να σταματήσει αυτό το πράγμα με τα rebrands.

Εγω λεω οτι η Amd ποτε δεν θα νικησει την Nvidia! ΟΙ GTX 900 θα εχουν καλυτερη αποδοση και γραφικα σε ολα τα dx12 παιχνιδια. Δεν μππορει ετσι ξαφνικα οταν η Nvidia τοσα χρονια  εχει τις καλυτερες καρτες  να μειενι πισω.

 

Μην παίρνεις και όρκο..Μας ενδιαφέρει κυρίως να μην βάζει το GimpWorks η NGreedia και έχουμε άθλιο performance. Η ιστορία μέχρι στιγμής έχει δείξει πως σε όσα παιχνίδια βάζει το χεράκι της η NGreedia(Πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις), το port είναι άθλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Async θα το υποστηρίξει μέσω drivers, οπότε δεν βλέπω το λόγο να φάει τα μούτρα της. Για να φάει πραγματικά τα μούτρα της, πρέπει η AMD να βγάλει νέα γενιά εξ' ολοκλήρου και να σταματήσει αυτό το πράγμα με τα rebrands.

 

 

Ακριβως αυτο, και αλλωστε ποιος ειπε οτι οι async shaders και τα ACE εγιναν και no1 dx12 feature/hw γιατι θα τρελλαθουμε και ομαδικως οπως παει.. Χωρις ενα επαρκες δειγμα DX12 πραγματικων τιτλων και οχι 1-2 beta benchmark συγνωμη αλλα θα μου επιτρεψετε να μην παρω ακομη, δεν πειθομαι..

Eπισης το τι ειπε ο Hollock θα μου επιτρεψετε να το παρω with a grain of salt για ευνοητους λογους επισης.. Ας κοιταξει να βρει λυση στα δικα της bottleneck προβληματα και ας αφησει τις μεγαλοπνοες marketing δηλωσεις, που χορτασαμε και απο αυτους και απο τους πρασινους.. Η CGN τεχνολογια και το low level API της που την τεσταρε ειναι δυνατα οπλα, αλλα οταν θα χρειαστουν πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι αργα για να κανουν αισθητες διαφορες στις τωρινες GPU. Αλλωστε πρεπει να δεις και τον αντιποδα για να κανεις βαρυγδουπες δηλωσεις. Και αν ο Hollock εχει τους λογους του και το λεει, τοτε μακαρι να ειναι ετσι.. Αλλα να το λεει ο Γιαννης και ο Βαγγελης που δεν εχουν δει ουτε ενα DX12 τιτλο, ποσο μαλλον ενα επαρκες δειγμα και να θριαμβολογουν, δεν θα αναφερθω πως το βλεπω.. :)

 

Κουβεντα να γινεται βεβαια αλλα λεμε τωρα.. Ας επικεντρωθουμε στο σημερα και στα σημερινα παιχνιδια, γιατι αυτα παιζουμε και για αυριο βλεπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...