Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό αν συνεχίσει το hardware να αναπτύσσεται με τόσο αργούς ρυθμούς όπως τα τελευταία χρονια...

 

Η IBM και η Intel ήδη βρίσκονται σε 7nm σε πειραματικό στάδιο πάντως, μπορεί να πάρει κάποια χρονια (ειδικά για consumer επίπεδο) αλλα σίγουρα θα δούμε αρκετές αλλαγές! 1nm carbon transistors WHEN!? :D

 

Χωρίς δυνατό ανταγωνισμό δεν πρόκειται να δούμε κανένα σημαντικό άλμα. Οι Intel και nVidia έχουν γίνει δυο κηφήνες που τους ταίζουμε για ένα 5-10% bump κάθε χρόνο. Η δε AMD, μου φένεται ότι απλά περιμένει το θάνατο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι μονο αυτο αλλα εχουμε φτασει σε ενα επιπεδο που το hardware εχει φτασει σε συγκεκριμενο οριο αναπτυξης , ειναι δυσκολο πλεον να δουμε μεγαλες διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς δυνατό ανταγωνισμό δεν πρόκειται να δούμε κανένα σημαντικό άλμα. Οι Intel και nVidia έχουν γίνει δυο κηφήνες που τους ταίζουμε για ένα 5-10% bump κάθε χρόνο. Η δε AMD, μου φένεται ότι απλά περιμένει το θάνατο της.

 

Η Intel με τους CPU το 'χει ξεφτιλίσει, η AMD επίσης με τα rebrands και η NGreedia το ξεφτίλισε στην 970 με την VRAM και ψέματα που είπε. Κατά τα άλλα οι GPU δίνουν καλό προβάδισμα σε κάθε γενιά και είναι σίγουρα πολύ παραπάνω από 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα οι GPU δίνουν καλό προβάδισμα σε κάθε γενιά και είναι σίγουρα πολύ παραπάνω από 10%.

 

Και εδώ έρχεται και το καινούργιο φαινόμενο του "crippling" των αμέσως προηγούμενων μοντέλων της nvidia για χάρη των νέων. Μου δίνεται η εντύπωση ότι αυτή η αύξηση των επιδόσεων των κάθε νέων καρτών της nvidia είναι εντελώς πλασματική. Έχει βουήξει το νετ σχετικά με τους Kepler...  

 

Οι 780 ti μου του χρόνου δεν θα θεωρούνται ούτε καν medium-spec στο λεξιλόγιο της nvidia. Είπαμε ότι η τεχνολογία προχωράει αλλά όχι και να μην υποστηρίζεται σωστά το μόλις περσινό high-end μοντέλο.

 

Και να πω ότι βλέπαμε και τίποτα γραφικάρες στα νέα παιχνίδια που να το δικαιολογούν? Στις τρίχες του Geralt, στο SSAO και στα άμπαλα ports κολλήσαμε.

 

 

 

Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου το κλίμα. Η μία κάνει rebrands και στα σερβίρει καινούργια, η άλλη σου λέει με περσινά ξυνά σταφύλια δεν ασχολούμαστε. Και όλα αυτά όπως είπα στο κλίμα ότι οι devs ασχολούνται πολύ περισσότερο με το τι σηκώνουν οι κονσόλες και κάνουν το απαραίτητο downgrade. Πολύ κακή εποχή για high-end σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται remaster απο τα κλασσικά Turok 1 και 2 για PC.

 

Turok: Dinosaur Hunter & Turok 2 Will Be Re-Released, First Screenshots Unveiled

 

Φτιαξε το link

nm

 

Turok: Dinosaur Hunter & Turok 2 Will Be Re-Released, First Screenshots Unveiled

 

Παιχνιδαρα, μακαρι να εχει λιγη απο την αιγλη των original και να μην χαλασει την εικονα τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unreal 4.9?? Δηλαδή σε λίγο θα πάμε στην 5 χωρίς να έχουν βγει παιχνίδια στη 4...

 

Πάντως το DX12 απ'ότι φένεται είναι ακόμα σε ρευστή κατάσταση. Μάλλον ούτε η ίδια η MS δεν έχει αποφασίσει ποια θα είναι τα τελικά χαρακτηριστικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις για ποιο λογο επελεξε η MS να αφησει την πλατφορμα πιο ανοιχτη σε θεματα feature level καλο θα ειναι να διαβασεις το σκεπτικο πισω απο αυτο. Πιο πολυ καλο κανει παρα κακο η υποστηριξη περισσοτερων GPU στην πλειοψηφια των features.

 

Ενα καλο αρθρακι χωρις πολλες τεχνικες αναλυσεις ειναι αυτο αν γνωριζεις αγγλικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...