Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spartan ακριβώς αυτό. Η λέξη "κλειδάδικα" και το στυλ του "κατεβάζω πρώτα και αγοράζω μετά αν μου αρέσει και αν θέλω" είναι πράγματα που οι εταιρίες βάζουν στη μαύρη λίστα.

 

Περίμενε να δεις τι θα γίνει τώρα και με τα steam refunds. Προσωπικά το Batman το έστειλα από κει που' ρθε και πήρα τα λεφτά μου πίσω. Σειρά έχουν και οι επόμενες ΑΑΑ σειρές Ass Creed κλπ που κοστίζουν δεκάδες εκατομμύρια.

 

Δεν νομίζω να είναι καθόλου τυχαίο που φέτος δεν υπάρχει φανφάρα για τα γραφικά του Syndicate όταν πέρισυ μας τα πρίζανε με το Unity. Μάλλον τους μπήκε το σ.... στον κ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Unity έχει μεγάλη διαφορά οπτικά σε σχέση με τα προηγούμενα AC, ενώ το Syndicate θα 'ναι ελαφρώς βελτιωμένο. Το LoD όμως κάτι μου λέει ότι θα παραμείνει στα ίδια χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν είναι σκεπές dude..Βάλε να δεις κάνα trailer που δείχνει να δεις ότι είναι όπως στο Unity, λες και τα κοπάνησες με τηγάνι δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Syndicate δεν με έχει πείσει καθόλου οπτικά. Σε σημεία μου φαίνεται και λίγο κατώτερο από το Unity. Βέβαια δεν έχει δώσει και η nubisoft κανένα της προκοπής video σε ποιότητα για να δούμε. Πάντως στα screenshots της Ubi ποτέ δεν βασίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ερθει του χρονου το Uncharted 4 και θα βαραμε τα κεφαλια μας στον τοιχο με τα γραφικα του σε σχεση με τα παραπανω που βλεπουμε. Και μιλαμε για γραφικα κονσολας που στα περισσοτερα παιχνιδια δεν μπορει ουτε 30fps rock solid να εχει.

 

Αλλα οπως ειπε και ο Oroku πιο πισω παλι καλα που το ειπαν οι developpers οτι με DX 12 θα δουμε διαφορα στα παιχνιδια....


Να θυμισως πως ειναι τα γραφικα του Witcher 3 σε πολλα σημεια του παιχνιδιου πχ κτιρια,δρομους κλπ που μοιαζουν με Ps2???Τι να το κανεις ομως οταν το υπολοιπο παιχνιδι ειναι αριστουργημα(προσωπικα τουλαχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσουμε τι στόχευαν πριν μπούν οι κονσόλες στη μέση..?

 

UnrealisticComplexGrunion.gif

Ετσι επρεπε να ηταν και γενικα το Pc gaming...Γιαυτο και δεν υπαρχει καν μεγαλη συμμετοχη ουτε καν σε αυτο το θεμα..Τι να μπει ο αλλος να σχολιασει για τα ΓΤΠ cgi που ανεβαζουν οι εταιριες οπως το πιο πισω σαλονι???

 

Να ταν εστι η διαφορα οπτικα στα παιχνιδια μεταξυ pc και κονσολες θα ημουν υπερ της αγορας 980ti και Titan :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως ακόμα και τα γραφικά στα exclusives βοηθάνε να αναπτυχθεί το PC platform σε αυτό το τομέα. Στις κονσόλες έχουν ένα hardware configuration που δεν αλλάζει οποτε για να βελτιώσουν τα γραφικά πρέπει να γράψουν πιο συμμαζεμένο/optimized κώδικα.

 

Παράδειγμα το FXAA/MLAA/SMAA, την προηγουμενη γενιά τα πρώτα παιχνίδια είτε είχαν MSAA είτε δεν είχαν, αλλα επειδή κόστιζε αρκετά το MSAA κάποια έξυπνα άτομα γράψανε αυτά που ανέφερα.

 

Η διαφορα first gen -> late gen του Ps3:

 

0ec608675d5c65c17854db9ce0941459.jpgps3_mgs4_118.jpgkillzone2_619nes7.jpguncharted1a.jpggowiii_22.jpgThe-Last-of-Us-01.jpg

 

Η διαφορα first gen -> late gen του X360:

 

amarec20130131-1329446yshr.pnggears-of-war-20061107035032612.jpg1280x720-csI.jpggears-of-war-2-006.jpggears-of-war-3-screenshots-oxcgn-2.jpg1339152432_Halo-4-screenshots-7.jpg

 

Και αυτά στο ίδιο hardware. Και πολλές από αυτές τις τεχνικές μεταφέρονται στο PC που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να αναβαθμίζουμε τόσο συχνά. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι πάντρεμα software (κώδικα) και hardware. Άμα δεν κάτσουν οι προγραμματιστές να γράψουν καινούργιες τεχνικές το μονο που θα βλέπαμε στο PC είναι να ανεβαίνουν τα fps/ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι η τρέχουσα γενιά κονσολών έχει γνωστό/κοινό hardware. Μιλάμε για μοντιφαρισμένες APUs του 2011, βαριά '12.

Δεν έχουν το περίεργο και exotic υλικό πoυ είχε το PS3 για παράδειγμα (με τα καλά αλλά και τα κακά του), και φοβάμαι οτι θα βρούνε ταβάνι σχετικά γρήγορα.

Ήδη πιστεύω το Order και Unch4 έχουν δείξει σχεδόν τι μπορεί να κάνει το PS4.

 

My two cents. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα δεν είναι μονο το τι μπορεί να κάνει το hardware αλλα και το software. Σίγουρα θα αναπτυχθούν τεχνικές που θα τρέχουν καλύτερα και θα έχουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Και μαζί με αυτό υπάρχει και optimization από άποψη OS + το ότι ακόμα δεν έχουμε δει πολλά games να χρησιμοποιούν async compute στο μέγιστο επίπεδο. Είναι σίγουρο ότι το TLOU 2 θα είναι οπτικά καλύτερο του Uncharted 4. Καθαρά και μονο γιατί μετά από κάθε release υπάρχει ένα evaluation της μηχανής γραφικών και το τι θέλουν να αλλάξουν/βελτιώσουν. Και όπως είπα, πολλές από αυτές τις τεχνικές κάνουν carry over στο PC άμα τις υποστηρίζει το API (Dx12, Vulkan κτλ) μέσα σε 1-2 χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από το presentation που πόσταρα πιο πίσω, κάνουν render τα πάντα με ένα draw call ή ελάχιστα και ξοδεύουν πολύ λιγότερη επεξεργαστική δύναμη. Γι' αυτό το λένε "gpu-driven rendering". Θέλω να δω στο syndicate τι διαφορες θα δούμε σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...