Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κάθομαι και βλέπω αυτά τα βιντεάκια που υποτίθεται ότι αποδεικνύουν την διαφορά 30fps vs 60fps

και πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά...

Εσείς;

 

http://30vs60.com/

 

Ή κάνεις πλάκα ή δεν βλέπεις καλά. Το αριστερό είναι σχεδόν unplayable.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, μόλις πριν ένα μήνα πήγα στον οφθαλμίατρο, κανένα πρόβλημα στα μάτια με είπε.

Εγώ δεν βλέπω διαφορά, ειλικρινά τώρα.

Γράφει το site:

Usually if you can't tell a difference you're either not looking close enough or your system is too slow!

 

Οπότε είδα και αυτό (σε 720p60 όπως προτείνει)

 

και εξακολουθώ να μη βλέπω διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν, μόλις πριν ένα μήνα πήγα στον οφθαλμίατρο, κανένα πρόβλημα στα μάτια με είπε.

Εγώ δεν βλέπω διαφορά, ειλικρινά τώρα.

Γράφει το site:

Usually if you can't tell a difference you're either not looking close enough or your system is too slow!

 

Οπότε είδα και αυτό (σε 720p60 όπως προτείνει)

 

και εξακολουθώ να μη βλέπω διαφορά...

 

Σε αυτό ούτε εγώ βλέπω διαφορά, αλλά μάλλον φταίει ο FF.

 

Γενικά πάντως είναι απολύτως αισθητή η διαφορά ανάμεσα σε 30 και σε 60 frames. Είναι smoother το αποτέλεσμα, ρεαλιστικότερο. Δοκίμασε να κατεβάσεις locally ένα 60 fps video (υπάρχουν αρκετές τσόντες για παράδειγμα :P) και θα καταλάβεις ακριβώς ποιά είναι η διαφορά, γιατί μέσω browser μπορεί να παίζουν ρόλο ένα κάρο παράγοντες και να μην το καταλαβαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στο βιντεο που βαλατε η διαφορα υπερ των 60 ειναι χαωδης.Και στα gifακια παραπανω φαινεται αλλα δεν ειναι τοσο αισθητη.Μαλλον φταιει το οτι ειναι σε μικρη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσ μιλάμε στον ενικό.

 

Θα κατεβάσω και θα δω.

Αναρωτιέμαι αν έχει διαφορά άνω των 60fps;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σου φταίει ότι η εικόνα είναι μικρή.

 

Η διαφορά 60 με 30fps είναι τεράστια όταν παίζεις. Όσο πιό γρήγορη και απότομη η κίνηση του παιχνιδιού, τόσο μεγαλύτερη η διαφορά στην εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσ μιλάμε στον ενικό.

 

Θα κατεβάσω και θα δω.

Αναρωτιέμαι αν έχει διαφορά άνω των 60fps;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

oh yeah it has...αρκει το πανελ της οθονης σου να εχουν τα καταλληλα hertz :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μόλις πριν ένα μήνα πήγα στον οφθαλμίατρο, κανένα πρόβλημα στα μάτια με είπε.

Εγώ δεν βλέπω διαφορά, ειλικρινά τώρα.

Γράφει το site:

Usually if you can't tell a difference you're either not looking close enough or your system is too slow!

 

Οπότε είδα και αυτό (σε 720p60 όπως προτείνει)

 

και εξακολουθώ να μη βλέπω διαφορά...

Κλασσικα παραδειγματα 30 και 60fps Dark Souls 1 και 2 και Resident Evil Hd remake ps4 και PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είμαι τόσο εκλεκτικός, δεν ξέρω, δεν βρίσκω ακόμη διαφορά. Τεσπα, αφού το λέτε όλοι όμως, δίκιο θα έχετε θα το κοιτάξω να δω τι παίζει και μου φαίνονται πανομοιότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είμαι τόσο εκλεκτικός, δεν ξέρω, δεν βρίσκω ακόμη διαφορά. Τεσπα, αφού το λέτε όλοι όμως, δίκιο θα έχετε θα το κοιτάξω να δω τι παίζει και μου φαίνονται πανομοιότυπα.

Δοκιμασε το Resident Evil HD remastered(εστω και απο το Θειο)και μετα δες το σε ενα Stream που το παιζουν σε κονσολα και θα καταλαβεις κυριως απο τον τροπο που κινηται/τρεχει ο χαρακτηρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και βλέπω αυτά τα βιντεάκια που υποτίθεται ότι αποδεικνύουν την διαφορά 30fps vs 60fps

και πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά...

Εσείς;

 

http://30vs60.com/

 

Βλέπω διαφορά και αυτή τη στιγμή είμαι σε laptop (που δεν είναι Alienware :P)

 

Προσπάθησε να προσέξεις προς την αρχή του gif, όταν ο χαρακτήρας κάνει το κλασσικό περιστροφικό strafe κοιτώντας τα δέντρα, και δες πόσο ομαλά αλλάζει το περιβάλλον δεξιά και πόσο φαίνεται έτοιμο να σπάσει αριστερά. Γενικά είναι πολύ πιο εύκολο να το διαπιστώσεις στην κλασσική FPS κίνηση που κεντράρεις σε ένα σημείο και κάνεις κύκλους γύρω από αυτό.

 

Τα 30 / 60 FPS δεν έχουν να κάνουν τόσο με stuttering όσο με αυτή τη ρευστότητα αλλαγής της εικόνας, που σε είδη όπου το animation παίξει κεντρικό ρόλο (FPS, action, beat'em up) επηρρεάζει πολύ το τι κάνεις. Για το unplayable του αριστερά, προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα αλλά καταλαβαίνω όσους βλέπουν σημαντική διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είμαι τόσο εκλεκτικός, δεν ξέρω, δεν βρίσκω ακόμη διαφορά. Τεσπα, αφού το λέτε όλοι όμως, δίκιο θα έχετε θα το κοιτάξω να δω τι παίζει και μου φαίνονται πανομοιότυπα.

 

Βαλε ενα ραλλακι που παιζει στα 60 παιξε ενα μισαωρο,δοκιμασε επειτα στα 30,αν νιωθεις την ιδια ευχαριστηση παιζοντας το και σου φαινεται πανομοιοτυπο τοτε το cinemarketing του next gen gaming ειναι για σενα,πετα το pc και παρε κονσολα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπορεί να μην είμαι τόσο εκλεκτικός, δεν ξέρω, δεν βρίσκω ακόμη διαφορά. Τεσπα, αφού το λέτε όλοι όμως, δίκιο θα έχετε θα το κοιτάξω να δω τι παίζει και μου φαίνονται πανομοιότυπα.

 

Βαλε ενα ραλλακι που παιζει στα 60 παιξε ενα μισαωρο,δοκιμασε επειτα στα 30,αν νιωθεις την ιδια ευχαριστηση παιζοντας το και σου φαινεται πανομοιοτυπο τοτε το cinemarketing του next gen gaming ειναι για σενα,πετα το pc και παρε κονσολα :D

Αν είχα τα χρήματα και αν είχαν σπάσει τα παιχνίδια όντως θα πήγαινα άνετα σε κονσόλα!Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...