Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Valve Removes Payment Feature From Steam Workshop

 

Valve has just announced that it has removed the payment feature from Skyrim – and from Steam – Workshop. Valve talked with Bethesda and both of them agreed into the removal of this feature, and all those who spent money on a mod will get a refund.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

 

Δεν νομίζω ότι είναι ειλικρινής η δήλωση. Όταν κάνεις μία τέτοια αλλαγή σε ένα παιχνίδι και μόλις σε 4 ημέρες βγάζεις 10k είναι τουλάχιστον αυτοκτονικό να την ανακαλέσεις. Ο Gabe πιστεύει ακράδαντα ότι ο κόσμος ψηφίζει με τα λεφτά του και η συγκεκριμένη κίνηση στο Skyrim υπερψηφίστηκε από αυτούς που τη στήριξαν.

 

Νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερο βάθος πίσω από την ανάκληση. Πιστεύω ότι οφείλεται σε αυτό που περιέγραψα πιο πριν, στην δυσκολία του μοντέλου να δουλέψει, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Και κάτι άλλο, στη δήλωση είναι αρκετά σαφείς οι αναφορές σε Bethesda, Skyrim και σε «established community». Δεν βλέπω να λέει πουθενά ότι δεν θα ξαναδοκιμαστεί το μοντέλο μελλοντικά σε μια αναπτυσσόμενη community.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και νομικά πέρα από τα πρακτικά (πατρότητα του περιεχομένου, άδειες κλπ) ή ιδεολογικά θέματα (ελευθερία περιεχομένου, χόμπι κλπ). Πιστεύω πως το πρώτο σκέλος έγινε ιδιαίτερα εμφανές και, σε μια λογική "άστο μη μπλέξουμε", το έβαλαν στην άκρη.

 

Υπάρχουν ή υπήρχαν επίσης mods (ειδικά για το Skyrim) που έπαιζαν το ρόλο unofficial patch, με πρώτο και καλύτερο το interface mod ή άλλα παλιότερα που διόρθωναν τεχνικά προβλήματα. Για αυτή την κατηγορία - την πιο γκρίζα - οι developers φαίνονται όχι μόνο να μετακυλύουν τον ποιοτικό έλεγχο στο κοινό αλλά να τους βάζουν να πληρώσουν για patches ή features που στον κόσμο του PC θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.

 

Για το θέμα της χρηματοδότησης, το βλέπω λίγο διαφορετικά. Έχω ασχοληθεί με αρκετά mods και έχω παρακολουθήσει άλλα τόσα εδώ και πολλά χρόνια, και το πρόβλημα που έχουν συνήθως είναι ο συντονισμός και η εύρεση πόρων. "Εύρεση πόρων" σημαίνει, επί της ουσίας να βρεις κάποιον να σου πληρώσει τα μεροκάματα που θα έβγαζες αν, αντί να ασχολείσαι με το total conversion mod σου, δούλευες. Κοινώς να πληρώσει το χρόνο δουλειάς σου. Δεν είναι κάτι τελείως ξένο με τη λογική της modding community ή του σύγχρονου gaming (Kickstarter), αλλά η τιμολόγηση δε δίνει απάντηση στο έτσι κι αλλιώς υπαρκτό πρόβλημα. Είναι παραπάνω κίνητρο, είναι απτός στόχος, κινητοποιεί συνεργάτες αλλά σου βρίσκει λεφτά ΑΦΟΥ ολοκληρώσεις το project, όχι πριν. Το mod έτσι μετατρέπεται σε ένα business venture σε ακόμα σκιώδες νομικό υπόβαθρο, και επί πλέον μπαίνει και το θέμα του ποιός παίρνει τι.

 

Τον παράγοντα του "ποιός έχει πάρει στοιχεία από mods άλλων" τον αφήνω στην άκρη σαν προφανή.

 

Το Steam τον τελευταίο χρόνο έχει κάνει μια σειρά από αμφισβητούμενες κινήσεις, και δεν αναφέρομαι στο Greenlight ή στα early access (που τα θεωρώ καλή ιδέα) αλλά στη μετατροπή του σε μια online γκανιότα μέσω των καρτών, των δώρων κλπ που ελάχιστη σχέση έχουν με το gaming και στοχεύουν στο να κρατήσουν τον κόσμο ενεργό και μέσα στο κατάστημα. Πριν λίγους μήνες είδαμε να μπαίνουν περιορισμοί και σε λογαριασμούς χρηστών με βάση τα ποσά που δαπανούν για αγορές προϊόντων στο Steam, για να αποφευχθεί λέει η αισχροκέρδεια (μια κατάσταση που η ίδια η Valve έστησε και δημιούργησε), έχουμε δει διάφορα θέματα με region lock, και τώρα αυτό. Κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ειλικρινής η δήλωση. Όταν κάνεις μία τέτοια αλλαγή σε ένα παιχνίδι και μόλις σε 4 ημέρες βγάζεις 10k είναι τουλάχιστον αυτοκτονικό να την ανακαλέσεις. Ο Gabe πιστεύει ακράδαντα ότι ο κόσμος ψηφίζει με τα λεφτά του και η συγκεκριμένη κίνηση στο Skyrim υπερψηφίστηκε από αυτούς που τη στήριξαν.

 

Ο Gabe είπε ότι σε 4 ημέρες έβγαλε 10,000 δολλάρια από την πώληση mods, αλλά έχασε κάπου στο 1 εκατομμύριο από το αρνητικό backlash. Πρέπει να το ψάξω στο reddit να βρώ ακριβώς πώς το είπε.

 

Update: Το βρήκα

 

"So far the paid mods have generated $10K total. That's like 1% of the cost of the incremental email the program has generated for Valve employees (yes, I mean pissing off the Internet costs you a million bucks in just a couple of days). That's not stupidly greedy, that's stupidly stupid."

 

https://www.reddit.com/r/gaming/comments/33uplp/mods_and_steam/?sort=qa

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είχα μια ελπίδα ότι θα το άφηναν λίγο παραπάνω παρά την αρνητική αντίδραση και θα έψαχναν τρόπους να λύσουν τα σχετιζόμενα προβλήματα... 

 

Για μένα μακάρι να αποπειραθούν ξανά να το υποστηρίξουν (όχι απαραίτητα η Valve ή η Bethesda). Ίσως κάνοντας πρώτα μια συζήτηση με τους προστάτες που προέκυψαν, αν και ούτε και αυτό θα εγγυηθεί κάτι γιατί η modding κοινότητα όπως έγραψα ήδη είναι αρκετά ετερογενής. 

 

Όπως επίσης είπα περίμενα να δω και κινητικότητα από τις εταιρείες στο να βγάζουν mod tools για τα παιχνίδια τους, κάτι που έχει πάψει να αποτελεί προτεραιότητα ή καν σκέψη στις περισσότερες περιπτώσεις, εδώ και αρκετά χρόνια. 

 

Συμφωνώ αρκετά με όσα έγραψαν ο Malthador και ο Tobajara. Από τη δική μου εμπειρία, ισχύει το ότι υπάρχει πρόβλημα πόρων όσο αναπτύσσεις ένα mod (το κυριότερο είναι το πρόβλημα το συντονισμού, αλλά τα δύο δεν είναι άσχετα). Ωστόσο, θέμα για το πώς θα μπορούσαμε να έχουμε κάποιο κέρδος από όλο αυτό τέθηκε μόνο στο τελικό στάδιο όταν είχαμε κάτι έτοιμο, όταν ήταν προφανές ότι είχαμε επενδύσει αρκετό χρόνο σε αυτό, και ότι υπήρχε ενδιαφέρον  -στη δική μας περίπτωση επίσης το ξεκόψαμε μεταξύ μας πολύ γρήγορα (...). Μπορεί να βοηθούσε ένα άλλο μοντέλο (σαν το kickstarter), αλλά δεν νομίζω ότι τα mods δεν ήταν ποτέ "μισθοφορική" δουλειά (το "μισθοφορική" ίσως δεν ταιριάζει ακριβώς εδώ - περισσότερο αναφέρομαι στη δέσμευση σε Backers ότι θα παράγεις ένα τελικό ολοκληρωμένο αποτέλεσμα), και αν κάποιος ήθελε να πάει προς τα εκεί, νομίζω ότι θα προτιμούσε να φτιάξει ένα indie game από την αρχή, παρά να δουλέψει σε mod. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναμενόμενο, άλλωστε και σε σχετικο petition μεσε σε τέσσερις μέρες μαζεύτηκαν 150k υπογραφές κατά αυτής της κίνησης. Το καλύτερο θα ήταν οι δωρεές, donations οπως λένε και στο χωριό μου. Άλλωστε δε νομιζω να υπάρχει σοβαρός modder που να ασχολειται για τα λεφτά. Προσωπικά donations θα έκανα σε mods επιπέδου Falskar ή Skywind.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους! δεν ξερω αν ειμαι στο σωστό τοπικ, απλα θα ηθελα την γνώμη απο ολους εσας που ασχολείστε με το gaming τι υπολογιστη πρεπει να εχει καποιος γιανα τα παίζει σε ultra ρυθμίσεις..και ποσο πρεπει να χρυσοπληρωση αυτη τη ρύθμιση;;  το αναφερω επειδή  προσφατα εφτιαξα τον υπολογιστη μου ο οποιος αποτελείται απο: asus H97, intel i7 4770k , 16gb ram 1600mhz, gigabyte gtx760 2gb OC, ssd crucial disk 256gb disk, 1tb black wd. και το watchdogs σε ultra ρυθμισεις ψιλοκολαεί .. (ο λογος αγορας του ανωτερου μηχανηματος είναι για χρήση ae,premiere κτλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους! δεν ξερω αν ειμαι στο σωστό τοπικ, απλα θα ηθελα την γνώμη απο ολους εσας που ασχολείστε με το gaming τι υπολογιστη πρεπει να εχει καποιος γιανα τα παίζει σε ultra ρυθμίσεις..και ποσο πρεπει να χρυσοπληρωση αυτη τη ρύθμιση;;  το αναφερω επειδή  προσφατα εφτιαξα τον υπολογιστη μου ο οποιος αποτελείται απο: asus H97, intel i7 4770k , 16gb ram 1600mhz, gigabyte gtx760 2gb OC, ssd crucial disk 256gb disk, 1tb black wd. και το watchdogs σε ultra ρυθμισεις ψιλοκολαεί .. (ο λογος αγορας του ανωτερου μηχανηματος είναι για χρήση ae,premiere κτλπ )

Βρήκες και εσύ παιχνίδι να τεστάρεις το pc σου. Σαβούροκακογραμένο είναι. Τέσπα ultra ρυθμίσεις σε σημερινά παιχνίδια έστω και σε 1080p ανάλυση τα βρίσκουν σκούρα και κάρτες γραφικών του 1000ρικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες και στην περίπτωση εσυ. Καλο το pc σου, μονο η καρτα σε κρατάει πισω, και αν εχεις απαιτήσεις για Ultra και εχεις σκοπό να μείνεις στα 1080p,τοτε εγω αυτο που θα εκανα στην θέση σου ειναι να πουλάγα την gtx760 +-160€,και με τα υπόλοιπα θα πήγαινα σε 290/290Χ/Gtx 970 ανάλογα του ποσου που θελω να δωσω για gpu. Με αυτές τις κάρτες θα εχεις στο 95% των games Ultra settings + MsAA x2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις  σας δεν είμαι πολυ gaming fan! για προγραμματα το εφτιαξα το pc (after effect ktlp) απλα λιγο πολυ θελω να αποδειξω για κάποιους που κυνηγάνε τα frames και τα ultra settings πως ειναι μια απάτη! να πληρώνεις 1500 ευρω για να κανεις τον σουπερ gaming υπολογιστη..ο οποιος και παλι μπορει να παίζει οριακά.και πως ο μονοδρομος για τα παιχνίδια είναι η αγορα παιχνιδομηχανης - κονσόλας! είναι και plug and play (εβαλες το blueray k επαιξες χωρις εγκαταστασεις σπασιματα κτλπ)  και χωρίς κολλήματα και κρασαρίσματα παιχνιδιου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις  σας δεν είμαι πολυ gaming fan! για προγραμματα το εφτιαξα το pc (after effect ktlp) απλα λιγο πολυ θελω να αποδειξω για κάποιους που κυνηγάνε τα frames και τα ultra settings πως ειναι μια απάτη! να πληρώνεις 1500 ευρω για να κανεις τον σουπερ gaming υπολογιστη..ο οποιος και παλι μπορει να παίζει οριακά.και πως ο μονοδρομος για τα παιχνίδια είναι η αγορα παιχνιδομηχανης - κονσόλας! είναι και plug and play (εβαλες το blueray k επαιξες χωρις εγκαταστασεις σπασιματα κτλπ)  και χωρίς κολλήματα και κρασαρίσματα παιχνιδιου! :)

 

Και εγω ειμαι περισσότερο της λογικης της κονσόλας,αλλα  τo pc σου δεν ειναι ισορροπημενο  για games .Έχεις ενα πολύ ακριβό επεξεργαστή και μια μέτρια καρτα γραφικών η οποια δεν ειναι για ultra settings.Σε gaming pc τον πρωτο λογο τον εχει η καρτα γραφικων.

Αν εβαζες τον 4690Κ μαζι με την gtx 970 η διαφορά θα ηταν πολυ μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις  σας δεν είμαι πολυ gaming fan! για προγραμματα το εφτιαξα το pc (after effect ktlp) απλα λιγο πολυ θελω να αποδειξω για κάποιους που κυνηγάνε τα frames και τα ultra settings πως ειναι μια απάτη! να πληρώνεις 1500 ευρω για να κανεις τον σουπερ gaming υπολογιστη..ο οποιος και παλι μπορει να παίζει οριακά.και πως ο μονοδρομος για τα παιχνίδια είναι η αγορα παιχνιδομηχανης - κονσόλας! είναι και plug and play (εβαλες το blueray k επαιξες χωρις εγκαταστασεις σπασιματα κτλπ)  και χωρίς κολλήματα και κρασαρίσματα παιχνιδιου! :)

 

 

aulsQtv.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...