Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε Psycho δεν εισαι Graphic maniac οπως λες αλλα Pc gamer και ο Pc gamer εχει υψηλες απαιτησεις επειδη ακριβως δεν τον περιοριζει το Hardware οπως στις κονσολες.Λογικο και αναμενομενο ειναι αυτο,και ειδικα αν εχεις και ενα A συστημα ειναι λογικο να απαιτεις αυτο που λεμε ''οτι πληρωνεις παιρνεις'' που στην περιπτωση μας μεταφραζεται σε παιχνιδια με καλυτερα γραφικα και φυσικα Fps απο οτι οι κονσολες. Ελα μου ομως που οι Developpers εχουν αλλη γνωμη ειδικα μιας και το Ps4 πουλησε παρα πολυ αλλα και θα συνεχιζει να πουλαει.Κατα τα αλλα μαρεσει που ακουγαμε τις μπουρδες περι Amd αρχιτεκτονικης στις νεες κονσολες,καλυτερα ports στο Pc και λοιπες τετοιες αηδιες και ως τωρα τα αποτελεσματα βγαζουν ματια. Ακομα και η καθυστερηση του GTA στις κονσολες οφειλεται και περιμενουμε να δουμε και τα Batman,MGS V και ειδικα το Witcher 3 που εχουν να πεσουν παρα πολλα γελια. Εγω επισης περιμενω να δω και το Mortal Kombat κυριως λογω των υψηλων απαιτησεων που ζητανε ειδικα για Cpu.

 

Οσο για το Remake πραγματικα μην το αναφερεις καν γιατι ειναι ενα τεραστιο Facepalm για τις κονσολες που δεν μπορουν να βγαλουν 60fps σε ενα remastered παιχνιδι του 2002..


Παρε και ενα φρεσκο video που ανεβασανε στο θεμα του Xbox για το Revelations 2 

δες τα Frames πως πεφτουν απο το 1;05 και κυριως προς το 1;20 και μετα φτανουν μεχρι και 27 παρακαλω για το Ps4 οταν βλεπει 2 εχθρους στο ψευτο Open world κομματι του παιχνιδιου.... Εχει να πεσει παρα πολυ Downgrade στο Witcher 3 στις κονσολες(που λογικα αυτη την πλατφορμα δουλεψανε περισσοτερο λογω πωλησεων κονσολας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτομαι το Revelations 2 με γραφικά/λεπτομέρεια ''The Order 1886'' και χωρίς partner..Πάντως εγώ που το τερμάτισα, ήταν βούτυρο και έτσι θα έπρεπε να είναι γιατί οπτικά είναι last-gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί τέτοιο χάλι ρε το PS4, στα 720p; Ακόμα και στην παλιά μου κάρτα, την 560Ti, ότι κι αν παίξω στα 720p παίζει με περισσότερα frames. Πώς κατάφεραν τόσο κακό κώδικα στο PS4 (γιατί λόγω H/W δεν παίζει να είναι);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικα δεν πολυ παω το συγκεκριμενο Site αλλα στο παραπανω Video απο το 1;08 και μετα κανει μπαμ το τεραστιον Frame drop και μιλαμε Frame drops χωρις να υπαρχουν καν εχθροι. Ενω πχ αργοτερα στις φυλακες με την CLaire που ειναι κλειστο περιβαλλον καμπανα το 60ρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν σε καταλάβαινα, δεν είναι θέμα.Απλά άλλο θέμα έθιγες στο πρώτο ποστ, άλλο σε αυτό.Άλλο το εάν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα παιχνίδι που μπορεί να σταθεί με τα σημερινά δεδομένα, άλλο το εαν πρέπει ο παραγωγός να σέβεται τα χρήματα που παίρνει από τον καταναλωτή και εαν το κάνει στην πράξη.Και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψη ότι είναι δύσκολο να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές παιχνίδι σήμερα.Εντάξει όχι δύσκολο, να είμαι ακριβής.Πολύ δύσκολο.Ακόμα και την επαγωγική λογική που επικαλείσαι, σε οδηγεί σε λάθος συμπέρασμα.Όταν το σύνολο είναι κακής ποιότητας και η κάθε μονάδα θα είναι αντίστοιχης ποιότητας.Και λογικά για να ξεφύγεις από αυτή την ποιότητα μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ, προσπαθώντας να ξεπεράσεις τον κανόνα, τον κακό μέσο όρο.Άρα δε μπορείς με το παραπάνω σκεπτικό να οδηγείσαι στο συμπέρασμα ότι επειδή όλα είναι χάλια ports, είναι εύκολο να φτιάξεις καλό port.Το αντίθετο μάλιστα.Τέλοσπάντων, καθαρά τυπικό αυτό, απλά επειδή το εντόπισα...

 

Είναι απολύτως αντιληπτό αυτό που λες για το σεβασμό των χρημάτων που δίνουμε.Και απολύτως θεμιτό επίσης.Όμως πρώτα απ' όλα θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να σεβόμαστε τον κόπο που έχουμε κάνει για τις οικονομίες αυτές και μετά να έχουμε την απαίτηση το ίδιο να κάνουν και οι τρίτοι.Εγώ δεν έχω δει κανέναν να σέβεται κάτι δικό μου που δε σέβομαι ούτε καν ο ίδιος.Πρώτα απ' όλα δηλαδή, θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να ξέρουμε που θα "επενδύσουμε" τον οβολό μας.Θα πρέπει οι ίδιοι να γνωρίζουμε τι αναζητούμε, τι είναι αυτό που μας αρέσει και τι προσδοκούμε.Έρευνα αγοράς και επιβράβευση αυτού που πιστεύουμε ότι θα μας καλύψει, όπως θα κάναμε με οπιοδήποτε υλικό αντικείμενο.Το θέμα με τα προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας είναι ότι επειδή καλώς ή κακώς έχουμε και πολύ εύκολη και ανέλεγκτη πρόσβαση σε αυτά, πολύ ευκολότερη τελοσπάντων απ' ότι έχουμε σε ένα κλασικό ενσώματο αντικείμενο, συνήθως δεν προβαίνουμε και σε αντίστοιχη έρευνα αγοράς.Βάζουμε απλά έναν δυσθεώρητο πήχη κάτω από τον οποίο δε δεχόμαστε να πληρώσουμε για την απόκτησή τους και δεν είμαστε διατεθειμένοι να αναγνωρίσουμε λάθος επιλογή σε εμάς τους ίδιους ποτέ.Μας βολεύει κιόλας η αλήθεια είναι και η ευκολία του τσάμπα και μαθαίνουμε έτσι με αποτέλεσμα να λειτουργούμε κατ' αυτόν τον τρόπο ακόμα και αν είναι να πληρώσουμε.Προσωπικά θεωρώ πως η αντιμετώπισή μας σε οτιδήποτε υλικό είναι πολύ διαφορετική απ' ότι σε προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας.Και αυτό, κατά την άποψή μου, είναι τουλάχιστον επιλήψιμο.

 

Το έτερο θέμα με αυτά τα προϊόντα-υπηρεσίες είναι ότι πολλές φορές δυστυχώς δε φαίνεται το υπόβαθρο που πρέπει να υπάρχει για να ολοκληρωθούν και δεν έχουν και τόσο χειροπιαστό αποτέλεσμα πάντα.Το βλέπω κι εγώ σου λέω συνέχεια με τη δουλειά μου, που σχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών.Ο άλλος δεν το έχει σε τίποτα να σου πει (ή να το εννοήσει) "έλα ρε φίλε, σιγά, και τι έκανες;", "σιγά, αυτό το έκανα κι εγώ" ή "σιγά ρε φίλε, πέντε λεπτά ήταν η δουλειά σου που φάνηκε".Και επειδή, όπως σου είπα και στο προηγούμενο ποστ, είναι από τα πιο ενοχλητικά στοιχεία της δουλειάς μου τα παραπάνω, υποψιάζομαι ότι μάλλον δείχνω μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα.Ο άλλος δε μπορεί να αντιληφθεί με το μυαλό του ότι προφανώς και του προσφέρω μια υπηρεσία που δε μπορεί να την έχει από μόνος του γιατί πολύ απλά αν την είχε δε θα ήταν απέναντί μου ούτε το γεγονός ότι για τα 5-10 ενδεχομένως λεπτά που θα φανεί η δουλειά μου εγώ μπορεί να ετοιμάζομαι ακόμα και παραπάνω από ένα χρόνο!Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τα βιντεοπαιχνίδια.Ακριβώς όμως! Και ξέρεις τι ήταν αυτό που πραγματικά με έκανε να αναθεωρήσω σε σημαντικό βαθμό τη γενικότερη θεώρησή μου περί σεβασμού στη δουλειά ενός developer;Τα credits του assassins creed 2!Πραγματικά όταν τα είδα, κάτι άλλαξε μέσα μου.Εκείνη τη μέρα έπαθα σοκ.Παίζω παραπάνω από 25 χρόνια video games, εκείνο το πράγμα δεν το είχα πάθει ποτέ. Όταν είδα πόσες χιλιάδες άτομα εργάστηκαν για να βγει αυτό το (αριστουργηματικό μεν κατ' εμέ, αλλά δεν έχει τόση σημασία θεωρώ) παιχνίδι, όταν έβλεπα επί μία ώρα ονόματα να τρέχουν στην οθόνη μου, πραγματικά έκανα σκέψεις που ποτέ έως τότε δεν είχα ματακάνει.Όπως: το γεγονός ότι το είχα αγοράσει αυτό το παιχνίδι σε retail μορφή για μόλις 5€ και με αυτό το ποσό, τι να έπαιρναν οι μεσάζοντες που δεν καταβάλουν καμία πνευματική προσπάθεια, τι να περισσέψει για τους χιλιάδες συντελεστές.Ή το πώς θα μπορούσα ξανά μετά από αυτό, και ενώ ο ίδιος έχω μια κυρίως πνευματικής φύσης δουλειά, να ξαναπώ αβασάνιστα επειδή το χ παιχνίδι έχει κάτι το οποίο δε με βρίσκει σύμφωνο ότι όχι ρε πούστιδες, προτιμώ να τα φάω τα 5 ευρώ σε 2 σουβλάκια.Σε δυο σουβλάκια που θα τα έχω χέσει σε δύο ώρες γιατί πραγματικά ο σουβλατζής κουράστηκε πιο πολύ από ολόκληρη ομάδα ανάπτυξης.Ή το πώς όλες αυτές οι χιλιάδες άτομα συνεργάστηκαν μεταξύ τους από όλη τη γη για να βγει αυτό το αποτέλεσμα. Όταν αύριο μεθαύριο θα μπεις στην ΕΛ.ΑΣ. θα δεις και ο ίδιος ότι δε συνεργάζονται δύο διπλανά γραφεία μεταξύ τους παρά μόνο αν είναι να παραγγείλουν μπουγάτσα ή καφέ.Το ίδιο και οι ελληνικές ιδιωτικές επιχειρήσεις.Πώς είναι δυνατόν εγώ να το παίζω γνωστικός και να μηδενίζω την προσπάθεια τόσων ανθρώπων για ένα μικρό ή τέλοσπάντων και μεγαλύτερο θα έλεγα μειονέκτημα στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Καλώς ή κακώς κανείς δεν κάνει τη δουλειά του τέλεια.Και από τη στιγμή που αυτή δε γίνεται, και δε μπορεί εξάλλου να γίνει τέλεια, πάντα θα υπάρχει περιθώριο να κράξει ο καθένας για το οτιδήποτε.Πάντα θα βρίσκει πάτημα για να δικαιολογήσει τον εαυτό του να μην πληρώσει μια υπηρεσία.Εγώ σε όλες αυτές τις περιπτώσεις πάντως προσπαθώ σε όσους επιμένουν ότι μαζί με τα 5-10-20-100€ που έδωσαν για μια υπηρεσία και νομίζουν ότι μαζί αγόρασαν και ανθρώπους και αξιοπρέπειες (δυστυχώς ο μέσος νεοέλλην έχει την τάση να νομίζει ότι επειδή και όποτε πληρώνει δεν έχει δικαίωμα κανείς να του μιλάει) να τους πείσω να αντιστρέψουν τους ρόλους και να βάλουν τους εαυτούς τους στην απέναντι θέση.Και να στο πω και αλλιώς.Όταν αύριο με το καλό θα είσαι στην αστυνομία πώς θα σου φαινόταν εάν ερχόταν ο διοικητής σου και σου έλεγε σε έντονο ύφος γιατί δεν έκανες το χ-ψ επουσιώδες για εσένα;Ή ακόμα χειρότερα πώς θα αντιδρούσες εάν σου ερχόταν κάποιος πολίτης και σου έλεγε: "ρε ****, τα 800€ που παίρνεις, εγώ στα πληρώνω!Σκάσε και χόρευε σε ότι σου λέω!"Πριν μου απαντήσεις ότι ε ρε φίλε, εάν δεν έκανα καλά τη δουλειά μου, καλά θα έκανε να μου το πει, θα σου πω το εξής: όχι, δε θα είσαι ο πρώτος που θα κάνεις τέλεια τη δουλειά σου στην ελληνική αστυνομία.Ούτε ο πρώτος που θα την κάνει τέλεια εκτός αυτής.Κανείς δεν την κάνεις τέλεια, όπως σου είπα παραπάνω.Επειδή λοιπόν κανείς δεν την κάνει, πολύ απλά επειδή είναι φύσει αδύνατον αυτό, καλό είναι να υπάρχει σεβασμός εκατέρωθεν.Και από αυτόν που δουλεύει περιμένοντας να εσοδεύσει από αυτή τη δουλειά του, αλλά και από αυτόν που πληρώνει.Συγκοινωνούντα δοχεία είναι αυτά.Αμφίδρομες σχέσεις δούναι και λαβείν. Απλά εμείς οι gamers στο συγκεκριμένο τομέα, μιας και είμαστε οι τροφοδότες της βιομηχανίας αυτής, δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η δύναμή μας είναι στα χέρια μας, στο φυσικό ή ψηφιακό μας πορτοφόλι. Κάθε μονάδα από μόνη της επηρεάζει το σύνολο και κατά τη γνώμη μου ο υγιέστερος τρόπος να δείξουμε τη δυσαρέσκειά μας σε κάτι είναι με το να μην το τροφοδοτούμε οικονομικά. Ούτε με το να παίρνουμε τηλέφωνο το θείο από την Αμερική ούτε τίποτα.Αυτά είναι στρουθοκαμηλισμοί και εύπεπτες δικαιολογίες για προσωπικότητες τσακωμένες με τη σύνεση.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα πάσα μου έδωσες θα έλεγα.Δεν ξέρω βέβαια κατ' ανάγκη εάν είναι για το παρόν θέμα μόνο.Κρίμα είναι που δε διαθέτω πολύ χρόνο αυτή την περίοδο για μπλα μπλα. ^_^

καταρχας ευχαριστω που διεθεσες τοσο χρονο για να μου γραψεις ολο αυτο το ωραιο και ουσιωδες'κατεβατο'.να σου πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει.οντως φιλε μου δεν ειμαστε τελειοι και δεν προκειται ποτε να γινουμε αφου ειμαστε ανθρωποι παρα μονο στην δευτερα παρουσια στο τελος των αιωνων.ομως ξερεις τι?εχω σιχαθει αυτα τα console ports και ειλικρινα κατεβαζω μπινελικια καθε μερα στους κονσολαδες φιλους μου.μιλαμε για βρισιμο(ξερεις τωρα τι εστι 17χρονο και κονσολα ετσι?δεν θες να σου εξηγησω πιστευω ξερεις...).αρα ΑΠΑΙΤΩ ΟΤΑΝ ΔΙΝΩ ΓΙΑ 60 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ GAME ΜΕ NEXT ΓΕΝ ΓΡΑΦΙΚΑΡΕΣ ΚΤΛΠ ΝΑ ****** ΟΙ DEVS.σορρυ κιολας αλλα ετσι πρεπει να γινει και καποια στιγμη πρεπει και η βιομηχανια να βαλει μυαλο.πως?υπαρχει και ο θειος εκει εξω που μας περιμενει με ανοιχτες αγκαλες.θα σου πω για ποτε χρεοκωπει η μια μετα την αλλη η valve,ea και δεν σημαζευεται.και οσον αφορα το hardware καποιος πρεπει να επιτελους να βαλει μυαλο στην ιντελ.την παω οσο τιποτα αλλο αυτην την εταιρεια αλλα το εχει παρατραβηξει.το DESKTOP ΤΟ ΕΧΕΙ ΧΕΣΕΙ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ.ΜΟΝΟ MOBILE.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΟΒΙΛΕ ΡΕ?ΧΕΣΤΗΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ?ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΤΟΝ Ι7 ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ CHIPSET ΦΥΣΙΚΑ.ΑΝ Η ****** ΗΤΑΝ ΑΘΛΗΜΑ ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα πάσα μου έδωσες θα έλεγα.Δεν ξέρω βέβαια κατ' ανάγκη εάν είναι για το παρόν θέμα μόνο.Κρίμα είναι που δε διαθέτω πολύ χρόνο αυτή την περίοδο για μπλα μπλα.  ^_^ 

xaxaaxxaxaxa τι λες ρε?ξοδεψες σιγουρα πανω απο καμια ωρα για να το γραψεις αυτο και λες οτι δεν εχεις χρονο για μπλα μπλα...αχχααχ φιλικα παντα μην με παρεξηγησεις,ξερω πως ειναι ο ιδιωτικος τομεας..καλες δουλειες σου ευχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Intel είχε πει παλιότερα, ''The world goes mobile''. Άρα λογικό είναι να δώσουν το μεγαλύτερο βάρος εκεί. Όσο για το desktop, μια χαρά είναι οι ήδη i5/i7, τα παιχνίδια ούτε καν αυτούς δεν αξιοποιούν ακόμη. Αλλά έτσι και αλλιώς η AMD είναι εκτός ανταγωνισμού πλέον οπότε η Intel προχωράει με το πάσο της. Συμφωνώ στο ότι ναι, εφόσον τα σκάμε θα πρέπει να παίρνουμε και αυτό που πρέπει αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι πλέον. Στο μεταφράζουν σε 4K/60FPS το κάτι παραπάνω στο PC, και όχι σε καλύτερες υφές/φωτισμό/physics κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σου φταιει μωρε η Intel αν  οι Devs καθονται και δινουν βαση στις κονσολες?? Δεν χερεσαι τουλαχιστον που δεν χρειαζεται αν μη τι αλλο να πληρωνουμε και ενα καρο λεφτα σε επεξεργαστες λεω εγω και μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας και με τον φθηνοτερο i5??

 

Οσο οι κονσολες πουλανε τοσο πολυ,τοσο το βαρος θα πεφτει σε αυτους. Επισης οσον αφορα τα 17χρονα που αναφερεις αστο καλυτερα γιατι μιλαμε για ηλικιες πλεον που στις 2-3λεξεις που λενε η μια απο αυτες ειναι βρισια,κοινως δεν ξερουν τι παει να παει το επιχειρημα.

 

Τελος δεν σου φταιει σε τιποτα η Intel αν εσυ ενω ξερεις πως αποδιδει ενας i7 σε σχεση με ενα i5 στα παιχνιδια,πας παρολα αυτα στον ακριβοτερο i7. Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Και η Valve παλι σε τι σου φταιει???Που το Steam μας εχει σωσει τις τσεπες απο πολλα ευρω???ή που το COunter Strike μπορει να το αγορασει καποιος σε εκτπωση με 5ευρω και να βγαλει παραπανω λεφτα απο τα Skins???

 

Τελος να σου πω οτι αν δεις πιο παλια ερευνα στο steam ο μεσος gamer δεν μπορει να διαθεσει οσα χρηματα εχεις δωσει εσυ στο μηχανημα σου(ειδικα για τροφοδοτικο),παιζει τα μισα χρηματα απο τα παραπανω να δινει ουτε αναβαθμιζει συχνα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Εντελώς πλασματικό το πινακάκι, δεν μας δίνει σωστές πληροφορίες. Δεν μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα εάν δεν λάβουμε υπόψιν τι παιχνίδια είναι αυτά των mobiles και πόσο στοιχίζει το development τους σε σχέση με τα παιχνίδια των handhelds.

 

Επίσης, το PC δεν είναι μόνο τόσο dominant γιατί υποθέτω ότι στο «revenue» δεν περιλαμβάνεται το LoL (τουλάχιστον όχι όλο) που έχει υπερδιπλάσιους  ενεργούς παίκτες από όσες κονσόλες έχουν πουληθεί συνολικά (αυτής της γενιάς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εξαιρετικά ευχάριστα νέα. Ίσως δούμε περισσότερους indie developers να την υιοθετούν αντί της Unity 4 (ή ίσως η Unity 5 να γίνει περισσότερο ανταγωνιστική ως προς το performance της και το κόστος της).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντως ισχυει το πινακακι τοτε ναι ειμαστε σε καλο δρομο ευτυχως.οσον αφορα το hardware(η ιντελ ηταν απλως ενα παραδειγμα) εχω διαπιστωσει οτι η τεχνολογια στους desktop-server δεν αναπτυσσεται,δεν καλπαζει,δεν μαρσαρει.περιμενω πως και πως να αλλαξουμε υλικο οταν φτασουμε σε λιγα nm και γενικα μετα να αλλαξει ολη η τεχνλογια των υπολογιστων,δηλαδη να μην εχουμε το απαρχαιωμενο 0 και 1.ας βρουν κατι αλλο,πιο γρηγορο.δεν ξερω τι.οντως εχω ριξει λεφτα στο μηχανημα και ξερω οτι ο μεσος χρηστης δεν δινει τοσα(οπαπ for the win παιδες-να ξερετε :P ),αλλα οσο αναπτυσσεται η τεχνολογια τοσο πιο γρηγορα πεφτουν οι τιμες στις προηγουμενες γενιες...δεν ξερω αν με πιανετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντως ισχυει το πινακακι τοτε ναι ειμαστε σε καλο δρομο ευτυχως.οσον αφορα το hardware(η ιντελ ηταν απλως ενα παραδειγμα) εχω διαπιστωσει οτι η τεχνολογια στους desktop-server δεν αναπτυσσεται,δεν καλπαζει,δεν μαρσαρει.περιμενω πως και πως να αλλαξουμε υλικο οταν φτασουμε σε λιγα nm και γενικα μετα να αλλαξει ολη η τεχνλογια των υπολογιστων,δηλαδη να μην εχουμε το απαρχαιωμενο 0 και 1.ας βρουν κατι αλλο,πιο γρηγορο.δεν ξερω τι.οντως εχω ριξει λεφτα στο μηχανημα και ξερω οτι ο μεσος χρηστης δεν δινει τοσα(οπαπ for the win παιδες-να ξερετε :P ),αλλα οσο αναπτυσσεται η τεχνολογια τοσο πιο γρηγορα πεφτουν οι τιμες στις προηγουμενες γενιες...δεν ξερω αν με πιανετε...

Πρεπει να καταλαβεις οτι οσο οι Developers βλεπουν κοσμο και κερδη απο τα Moba και τα Mmo μονο τετοια θα βλεπουμε κυριως απο τα μεγαλα Studio και μονο τα Indie studio να μπορουν να κανουν την εκπληξη(εκει φτασαμε).

 

Οσο το επικεντρο των Developers τωρα ειναι οι κονσολες και τα Multiplatforms,τοτε το βαρος θα πηγαινει παντα στις πιο αδυναμες και περιορισμενες σε Hardware κονσολες παρα στα Pc. Κατι ξερει αλλωστε και η Blizzard και βγαζει τα παιχνιδια που βγαζει απο πλευρας περιεχομενου και απαιτησεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Intel είχε πει παλιότερα, ''The world goes mobile''. Άρα λογικό είναι να δώσουν το μεγαλύτερο βάρος εκεί. Όσο για το desktop, μια χαρά είναι οι ήδη i5/i7, τα παιχνίδια ούτε καν αυτούς δεν αξιοποιούν ακόμη. Αλλά έτσι και αλλιώς η AMD είναι εκτός ανταγωνισμού πλέον οπότε η Intel προχωράει με το πάσο της. Συμφωνώ στο ότι ναι, εφόσον τα σκάμε θα πρέπει να παίρνουμε και αυτό που πρέπει αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι πλέον. Στο μεταφράζουν σε 4K/60FPS το κάτι παραπάνω στο PC, και όχι σε καλύτερες υφές/φωτισμό/physics κλπ.

Τι να κλάσει το 4k αν δεν τα"βρουν"με τον φωτό ρεαλισμό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...