Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε εγω δεν το λεω γιαυτο.Αλλωστε ουτως ή αλλως παιχνιδια απο Ubisoft κυριως το Child of light Και αντε κανενα Rayman δεν παιζω και τιποτα αλλο. Απλα σχολιασα πιο πολυ αυτο που εγραψες παραπανω για Kinguin και G2a και τι ζημια που μπορει να εκανε στην Ubi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν το δεις με επαγγελματικα κριτηρια ειναι σωστη κινηση. Εαν λαβεις υπ'οψιν σου το τι ακριβως προσφερει η Ubisoft σαν εταιρεια τον τελευταιο καιρο, ποσο σεβεται η ιδια τον καταναλωτη κανοντας τον ουσιαστικα beta tester, και απο το ποσο επρεπε να προχωρησει σε τετοιες κινησεις οταν μαλιστα εχει δημιουργησει ενα σωρο προβληματα ειδικα με το Unity σε ολες τις πλατφορμες, τοτε οχι απλα δεν ειναι κινηση σωστη αλλα και αντιεπαγγελματικη. 

Αλλωστε εγω το εχω πει. Το επομενο παιχνιδι της δεν το αγοραζω εαν δεν σιγουρευτω οτι παιζει μια χαρα. Εξηγηση εκανα δεν πηρα θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το δεις με επαγγελματικα κριτηρια ειναι σωστη κινηση. Εαν λαβεις υπ'οψιν σου το τι ακριβως προσφερει η Ubisoft σαν εταιρεια τον τελευταιο καιρο, ποσο σεβεται η ιδια τον καταναλωτη κανοντας τον ουσιαστικα beta tester, και απο το ποσο επρεπε να προχωρησει σε τετοιες κινησεις οταν μαλιστα εχει δημιουργησει ενα σωρο προβληματα ειδικα με το Unity σε ολες τις πλατφορμες, τοτε οχι απλα δεν ειναι κινηση σωστη αλλα και αντιεπαγγελματικη. 

Αλλωστε εγω το εχω πει. Το επομενο παιχνιδι της δεν το αγοραζω εαν δεν σιγουρευτω οτι παιζει μια χαρα. Εξηγηση εκανα δεν πηρα θεση.

Ναι βρε και εγω αυτο ειπα δεν σε εκραξα,απλα εβαλα Quote αυτο που εγραψες κυριως για να γραψω πανω σε αυτο που αναφερεσαι :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε και εγω αυτο ειπα δεν σε εκραξα,απλα εβαλα Quote αυτο που εγραψες κυριως για να γραψω πανω σε αυτο που αναφερεσαι :P.

 

Ναι το καταλαβα, η συζητηση το εφερε και το ανελυσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας hardcore gamer ποσο ιντσων οθονη χρειαζεται αραγε?αν καθεται πανω κατω στα 60 εκατοστα απο τον υπολογιστη?

επισης,ειλικρινα περιμενω πως και πως να γινουν new engines παιχνιδιων που τα γραφικα θα τα σπανε και θα ειναι σαν real life.το vr τι αναλυσεις υποστηριζει-εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω γιατι αλλα παντως δεν πεταω και τη σκουφια μου για αυτο που βλεπω ειδικα σε 4κ.μπορει να ειναι ρεαλιστικο,αλλα κατα καποιο τροπο δεν μου αρεσουν τα φυλλα.ειναι καπως blurry κατε με..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι full detailed απλά δεν έχει ρεαλισμό, τα χρώματα που έχουν χρησιμοποιήσει το καρτουνίζουν. Εγώ φαντάζομαι ένα Far Cry 1 recreated σε CE3 με τέτοια λεπτομέρεια και μου τρέχουν τα σάλια :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well σε 1.5 χρονο θα δουμε οντως τι εστι εργασια...(αν με πληρωνουν μεσα στη σχολη στην αστυνομια,ασχετο βεβαια-πατηστε Χ εδω).με αυτο που ειπα προηγουμενως δεν ειπα απαραιτητα οτι ειναι ευκολο να κανεις ενα παιχνιδι και φυσικα δεν ειπα οτι τα ξερω ολα...λιγο προγραμματισμο ξερω στη c++ και αυτον ημιτελη.anyway,my point is οτι αν ειναι να πληρωσω 60 ευρω για ενα κολοgame θελω να ειναι αψογο,γιατι 60 ευρω ειναι αυτα και συ ειδικα αφου εισαι εξω στον χωρο εργασιας ξερεις ποσο δυσκολα βγαινουν αυτα.η δουλεια τους λοιπον ειναι να μας δινουν τα οποια θα ειναι αψεγαδιαστα.αμα δε μπορουν σορρυ κουκλιτσα μου αλλα δεν εχεις μελλον...δυστηχως ολα τα games που βγαινουν και σκατα ειναι και console ports.αρα ναι πιστεψε με ειναι σχετικα ευκολο να κανεις ενα game οταν εχεισ θεληση,γνωσεις και δεν κοιτας να γεμισεις την τσεπη σου και να τσεπωσεις μερικα χιλιαδες ευρω.αμα δεν σε αρεσει παρατα τα.αλλιως παλεψε για ενα game το οποιο οταν αθ το βλεπει ο αλλος να του σηκωνεται (δεν πιστευω να εχουμε κοριτσια εδω ετσι? :P ).αρα με καταλαβαινεις τωρα ετσι?

Φιλικα παντα.

Και πριν σε καταλάβαινα, δεν είναι θέμα.Απλά άλλο θέμα έθιγες στο πρώτο ποστ, άλλο σε αυτό.Άλλο το εάν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα παιχνίδι που μπορεί να σταθεί με τα σημερινά δεδομένα, άλλο το εαν πρέπει ο παραγωγός να σέβεται τα χρήματα που παίρνει από τον καταναλωτή και εαν το κάνει στην πράξη.Και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψη ότι είναι δύσκολο να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές παιχνίδι σήμερα.Εντάξει όχι δύσκολο, να είμαι ακριβής.Πολύ δύσκολο.Ακόμα και την επαγωγική λογική που επικαλείσαι, σε οδηγεί σε λάθος συμπέρασμα.Όταν το σύνολο είναι κακής ποιότητας και η κάθε μονάδα θα είναι αντίστοιχης ποιότητας.Και λογικά για να ξεφύγεις από αυτή την ποιότητα μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ, προσπαθώντας να ξεπεράσεις τον κανόνα, τον κακό μέσο όρο.Άρα δε μπορείς με το παραπάνω σκεπτικό να οδηγείσαι στο συμπέρασμα ότι επειδή όλα είναι χάλια ports, είναι εύκολο να φτιάξεις καλό port.Το αντίθετο μάλιστα.Τέλοσπάντων, καθαρά τυπικό αυτό, απλά επειδή το εντόπισα...

 

Είναι απολύτως αντιληπτό αυτό που λες για το σεβασμό των χρημάτων που δίνουμε.Και απολύτως θεμιτό επίσης.Όμως πρώτα απ' όλα θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να σεβόμαστε τον κόπο που έχουμε κάνει για τις οικονομίες αυτές και μετά να έχουμε την απαίτηση το ίδιο να κάνουν και οι τρίτοι.Εγώ δεν έχω δει κανέναν να σέβεται κάτι δικό μου που δε σέβομαι ούτε καν ο ίδιος.Πρώτα απ' όλα δηλαδή, θα πρέπει εμείς οι ίδιοι να ξέρουμε που θα "επενδύσουμε" τον οβολό μας.Θα πρέπει οι ίδιοι να γνωρίζουμε τι αναζητούμε, τι είναι αυτό που μας αρέσει και τι προσδοκούμε.Έρευνα αγοράς και επιβράβευση αυτού που πιστεύουμε ότι θα μας καλύψει, όπως θα κάναμε με οπιοδήποτε υλικό αντικείμενο.Το θέμα με τα προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας είναι ότι επειδή καλώς ή κακώς έχουμε και πολύ εύκολη και ανέλεγκτη πρόσβαση σε αυτά, πολύ ευκολότερη τελοσπάντων απ' ότι έχουμε σε ένα κλασικό ενσώματο αντικείμενο, συνήθως δεν προβαίνουμε και σε αντίστοιχη έρευνα αγοράς.Βάζουμε απλά έναν δυσθεώρητο πήχη κάτω από τον οποίο δε δεχόμαστε να πληρώσουμε για την απόκτησή τους και δεν είμαστε διατεθειμένοι να αναγνωρίσουμε λάθος επιλογή σε εμάς τους ίδιους ποτέ.Μας βολεύει κιόλας η αλήθεια είναι και η ευκολία του τσάμπα και μαθαίνουμε έτσι με αποτέλεσμα να λειτουργούμε κατ' αυτόν τον τρόπο ακόμα και αν είναι να πληρώσουμε.Προσωπικά θεωρώ πως η αντιμετώπισή μας σε οτιδήποτε υλικό είναι πολύ διαφορετική απ' ότι σε προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας.Και αυτό, κατά την άποψή μου, είναι τουλάχιστον επιλήψιμο.

 

Το έτερο θέμα με αυτά τα προϊόντα-υπηρεσίες είναι ότι πολλές φορές δυστυχώς δε φαίνεται το υπόβαθρο που πρέπει να υπάρχει για να ολοκληρωθούν και δεν έχουν και τόσο χειροπιαστό αποτέλεσμα πάντα.Το βλέπω κι εγώ σου λέω συνέχεια με τη δουλειά μου, που σχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών.Ο άλλος δεν το έχει σε τίποτα να σου πει (ή να το εννοήσει) "έλα ρε φίλε, σιγά, και τι έκανες;", "σιγά, αυτό το έκανα κι εγώ" ή "σιγά ρε φίλε, πέντε λεπτά ήταν η δουλειά σου που φάνηκε".Και επειδή, όπως σου είπα και στο προηγούμενο ποστ, είναι από τα πιο ενοχλητικά στοιχεία της δουλειάς μου τα παραπάνω, υποψιάζομαι ότι μάλλον δείχνω μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια θέματα.Ο άλλος δε μπορεί να αντιληφθεί με το μυαλό του ότι προφανώς και του προσφέρω μια υπηρεσία που δε μπορεί να την έχει από μόνος του γιατί πολύ απλά αν την είχε δε θα ήταν απέναντί μου ούτε το γεγονός ότι για τα 5-10 ενδεχομένως λεπτά που θα φανεί η δουλειά μου εγώ μπορεί να ετοιμάζομαι ακόμα και παραπάνω από ένα χρόνο!Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τα βιντεοπαιχνίδια.Ακριβώς όμως! Και ξέρεις τι ήταν αυτό που πραγματικά με έκανε να αναθεωρήσω σε σημαντικό βαθμό τη γενικότερη θεώρησή μου περί σεβασμού στη δουλειά ενός developer;Τα credits του assassins creed 2!Πραγματικά όταν τα είδα, κάτι άλλαξε μέσα μου.Εκείνη τη μέρα έπαθα σοκ.Παίζω παραπάνω από 25 χρόνια video games, εκείνο το πράγμα δεν το είχα πάθει ποτέ. Όταν είδα πόσες χιλιάδες άτομα εργάστηκαν για να βγει αυτό το (αριστουργηματικό μεν κατ' εμέ, αλλά δεν έχει τόση σημασία θεωρώ) παιχνίδι, όταν έβλεπα επί μία ώρα ονόματα να τρέχουν στην οθόνη μου, πραγματικά έκανα σκέψεις που ποτέ έως τότε δεν είχα ματακάνει.Όπως: το γεγονός ότι το είχα αγοράσει αυτό το παιχνίδι σε retail μορφή για μόλις 5€ και με αυτό το ποσό, τι να έπαιρναν οι μεσάζοντες που δεν καταβάλουν καμία πνευματική προσπάθεια, τι να περισσέψει για τους χιλιάδες συντελεστές.Ή το πώς θα μπορούσα ξανά μετά από αυτό, και ενώ ο ίδιος έχω μια κυρίως πνευματικής φύσης δουλειά, να ξαναπώ αβασάνιστα επειδή το χ παιχνίδι έχει κάτι το οποίο δε με βρίσκει σύμφωνο ότι όχι ρε πούστιδες, προτιμώ να τα φάω τα 5 ευρώ σε 2 σουβλάκια.Σε δυο σουβλάκια που θα τα έχω χέσει σε δύο ώρες γιατί πραγματικά ο σουβλατζής κουράστηκε πιο πολύ από ολόκληρη ομάδα ανάπτυξης.Ή το πώς όλες αυτές οι χιλιάδες άτομα συνεργάστηκαν μεταξύ τους από όλη τη γη για να βγει αυτό το αποτέλεσμα. Όταν αύριο μεθαύριο θα μπεις στην ΕΛ.ΑΣ. θα δεις και ο ίδιος ότι δε συνεργάζονται δύο διπλανά γραφεία μεταξύ τους παρά μόνο αν είναι να παραγγείλουν μπουγάτσα ή καφέ.Το ίδιο και οι ελληνικές ιδιωτικές επιχειρήσεις.Πώς είναι δυνατόν εγώ να το παίζω γνωστικός και να μηδενίζω την προσπάθεια τόσων ανθρώπων για ένα μικρό ή τέλοσπάντων και μεγαλύτερο θα έλεγα μειονέκτημα στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Καλώς ή κακώς κανείς δεν κάνει τη δουλειά του τέλεια.Και από τη στιγμή που αυτή δε γίνεται, και δε μπορεί εξάλλου να γίνει τέλεια, πάντα θα υπάρχει περιθώριο να κράξει ο καθένας για το οτιδήποτε.Πάντα θα βρίσκει πάτημα για να δικαιολογήσει τον εαυτό του να μην πληρώσει μια υπηρεσία.Εγώ σε όλες αυτές τις περιπτώσεις πάντως προσπαθώ σε όσους επιμένουν ότι μαζί με τα 5-10-20-100€ που έδωσαν για μια υπηρεσία και νομίζουν ότι μαζί αγόρασαν και ανθρώπους και αξιοπρέπειες (δυστυχώς ο μέσος νεοέλλην έχει την τάση να νομίζει ότι επειδή και όποτε πληρώνει δεν έχει δικαίωμα κανείς να του μιλάει) να τους πείσω να αντιστρέψουν τους ρόλους και να βάλουν τους εαυτούς τους στην απέναντι θέση.Και να στο πω και αλλιώς.Όταν αύριο με το καλό θα είσαι στην αστυνομία πώς θα σου φαινόταν εάν ερχόταν ο διοικητής σου και σου έλεγε σε έντονο ύφος γιατί δεν έκανες το χ-ψ επουσιώδες για εσένα;Ή ακόμα χειρότερα πώς θα αντιδρούσες εάν σου ερχόταν κάποιος πολίτης και σου έλεγε: "ρε *****, τα 800€ που παίρνεις, εγώ στα πληρώνω!Σκάσε και χόρευε σε ότι σου λέω!"Πριν μου απαντήσεις ότι ε ρε φίλε, εάν δεν έκανα καλά τη δουλειά μου, καλά θα έκανε να μου το πει, θα σου πω το εξής: όχι, δε θα είσαι ο πρώτος που θα κάνεις τέλεια τη δουλειά σου στην ελληνική αστυνομία.Ούτε ο πρώτος που θα την κάνει τέλεια εκτός αυτής.Κανείς δεν την κάνεις τέλεια, όπως σου είπα παραπάνω.Επειδή λοιπόν κανείς δεν την κάνει, πολύ απλά επειδή είναι φύσει αδύνατον αυτό, καλό είναι να υπάρχει σεβασμός εκατέρωθεν.Και από αυτόν που δουλεύει περιμένοντας να εσοδεύσει από αυτή τη δουλειά του, αλλά και από αυτόν που πληρώνει.Συγκοινωνούντα δοχεία είναι αυτά.Αμφίδρομες σχέσεις δούναι και λαβείν. Απλά εμείς οι gamers στο συγκεκριμένο τομέα, μιας και είμαστε οι τροφοδότες της βιομηχανίας αυτής, δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι η δύναμή μας είναι στα χέρια μας, στο φυσικό ή ψηφιακό μας πορτοφόλι. Κάθε μονάδα από μόνη της επηρεάζει το σύνολο και κατά τη γνώμη μου ο υγιέστερος τρόπος να δείξουμε τη δυσαρέσκειά μας σε κάτι είναι με το να μην το τροφοδοτούμε οικονομικά. Ούτε με το να παίρνουμε τηλέφωνο το θείο από την Αμερική ούτε τίποτα.Αυτά είναι στρουθοκαμηλισμοί και εύπεπτες δικαιολογίες για προσωπικότητες τσακωμένες με τη σύνεση.

 

Πολύ ενδιαφέρουσα πάσα μου έδωσες θα έλεγα.Δεν ξέρω βέβαια κατ' ανάγκη εάν είναι για το παρόν θέμα μόνο.Κρίμα είναι που δε διαθέτω πολύ χρόνο αυτή την περίοδο για μπλα μπλα. ^_^

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη ειδηση που ειναι να ανεβει και πραγματικα ενδιαφερει τον περισσοτερο κοσμο ειναι να δουμε κανενα παιχνιδι που να μην ειναι Console Port οπως τα τελευταια σιχαματα που βλεπουμε τον τελευταιο καιρο. Ολα τα παραπανω ομορφα και ωραια στα vide ακια αλλα τι να το κανεις οταν δεν προκειται να τα δεις ποτε στην πραγματικοτητα.

 

Δες πχ την παραπανω ζουγκλα πως φενεται και μετα δες και τις αντιστοιχες ζουγκλες που βλεπουμε απο τα Console ports.....

 

Και το Killzone 2 πισω στο 2005 εδειχνε πιο next gen απο ορισμενα παιχνιδια που βγαινουν και τωρα 

στα vide ακια παντα αλλα το τελικο παιχνιδι εν μερη δεν ειχε καμια σχεση με αυτο στον οπτικο τομεα αν και πλησιαζε καπως.

 

Αλλωστε αγαπητε μου Psycho ποιος δεν θελει να δει γραφικαρες στο Pc σε επιπεδα Doom 3(το οποιο ακομα και σημερα μετα απο τοσα χρονια δειχνει πιο τρομακτικο απο αρκετα αλλα ''Survival horror''παιχνιδια(ναι εσας κοιταω Resident evil και Silent Hill)που να δικαιολογουν επιτελους και την υπαρξη ακριβων καρτων και επεξεργαστων αλλα οσο εχουμε τις αδυναμες ρημαδοκονσολες θα παιζουμε μονο μετριοτητες,οπως πχ τα γραφικα του Revelations 2 που για παιχνιδι του 2015 ειναι απλα για γελια και για κλαμματα.

 

Πιο πολλες ρυθμισεις εχει φτασει να εχει το Warcraft και το Starcraft 2 παρα οι περισσοτεροι νεεοι τιτλοι :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα τα λες ; Εγώ είμαι γνωστός graphics whore, αλλά πιστεύω ότι όσο πιο καλά είναι τα γραφικά, τόσο πιο πολύ σε βάζουν μέσα στο παιχνίδι. Ειδικά σε survival-horror, με καλό φωτισμό, εφέ αλλά και ήχο τα οποία δίνουν πολλούς πόντους στο παιχνίδι. Στο RE 1 το ότι είχαν χρησιμοποιήσει pre-rendered περιβάλλοντα, έδινε πολύ στο παιχνίδι γενικότερα. Τα textures του Revelations 2 πάντως σε πολλά σημεία είναι αδικαιολόγητα τραγικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...