Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια να προτεινω κατι ισως λιγο ακυρο?αφου μας αρεσουν εδω περα προφανως ολους οι υπολογιστες και το pc gaming και οχι οι σβουρνιες οι σκατοκονσολιτες,να ανοιγε καποιος ενα θεμα που αν γινοταν και sticky αν θελουν οι admins στο οποιο να ποσταραμε ολοι μας το στεαμ μας,το origin και uplay?ισως και το skype για το γαμωτο μας?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο που γινεται πλεον με τα σαβουροπαιχνιδια γινεται το ιδιο με τις ταινιες και την μουσικη.Για να συνεχιζουν να βγαινουν τοσα πολλα σημαινει οτι πουλανε,αρα σημαινει οτι ο κοσμος πλεον δεν ξερει τι του γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://kotaku.com/five-things-i-didn-t-get-about-making-video-games-unti-1687510871

 

Καλό είναι να ακούμε και την άλλη πλευρά καμιά φορά. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σαν άρθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/560743-%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B4%CF%89-%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-gaming-platforms-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF-gaming-pc-%CF%83%CE%B1%CF%82/ τλκ εκανα αυτο που ειπα πιο πανω.οποιος θελει να με τιμησει ας ποσταρει :D 

 

http://kotaku.com/five-things-i-didn-t-get-about-making-video-games-unti-1687510871

 

Καλό είναι να ακούμε και την άλλη πλευρά καμιά φορά. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σαν άρθρο.

και οχι δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα game...οταν ξερεις πως γινεται φυσικα και εχεις τις γνωσεις τις σωστες ετσι?βαρεμαρα μου μυριζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οχι δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα game...οταν ξερεις πως γινεται φυσικα και εχεις τις γνωσεις τις σωστες ετσι?βαρεμαρα μου μυριζει....

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω εντελώς μηδενιστική την άποψη αυτή.Ταιριάζει βέβαια με το τρεντ της εποχής (πολύ περισσότερο με του μέσου νεοέλληνα), όπου όλοι τα ξέρουν όλα, έχουν υπερβολικές απαιτήσεις (συνήθως δε μιλάνε και βγάζουν δόντια αυτοί που θα έπρεπε να το κάνουν τελευταίοι), θα τα κατάφερναν καλύτερα εαν ήταν οι ίδιοι στη θέση που δεν είναι και άλλα σχετικά που παραπέμπουν στην κίτρινη φυλή.Κοντολογίς μου θυμίζει πολλές παροιμίες, πολύ ταιριαστές μεταξύ των οποίων θα ήταν σίγουρα αυτές που λένε για το χορό και τα βήματα έξω από αυτόν.Επειδή όλοι όταν είναι έξω από το χορό νομίζουν ότι ακόμα και το bboying είναι αστεία φάση, αλλά οι ίδιοι ούτε πόσα βήματα έχει ο καλαματιανός δεν ξέρουν.Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι μόνο απλή υπόθεση δεν είναι, όσο απλοϊκό και indie και να θες να το κάνεις.Για πιο σοβαρές καταστάσεις δε, όπου όλοι βεβαίως επιθυμούμε και ανεβάζουμε ξαφνικά και τα στάνταρ, ας το αφήσουμε καλύτερα.Αλλιώς όλοι θα ήμαστε ιδρυτές σε μία EA από το χωριό μας.Σε δικαιολογώ βέβαια γιατί προφανώς ακόμα, λόγω ηλικίας, δεν έχεις μπει στο χώρο της εργασίας.Ή τουλάχιστον στης μη μισθωτής εργασίας.Εγώ πάντως που δυστυχώς τυγχάνω ελεύθερος επαγγελματίας στη χώρα των πανέξυπνων ηλιθίων, αντιμετωπίζω καθημερινά αυτή τη νοοτροπία και πρέπει να ομολογήσω πως είναι από τα πιο κουραστικά και εκνευριστικά στοιχεία της δουλειάς μου.Προσπαθώ δε, όσο μπορώ, όταν καταλαβαίνω τέτοια νοοτροπία εξαρχής να απομακρύνομαι.Μην τα βλέπετε όλα τόσο απλά, μπορεί και να μην είναι πάντα. 

Φιλικά.  :-)

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω εντελώς μηδενιστική την άποψη αυτή.Ταιριάζει βέβαια με το τρεντ της εποχής (πολύ περισσότερο με του μέσου νεοέλληνα), όπου όλοι τα ξέρουν όλα, έχουν υπερβολικές απαιτήσεις (συνήθως δε μιλάνε και βγάζουν δόντια αυτοί που θα έπρεπε να το κάνουν τελευταίοι), θα τα κατάφερναν καλύτερα εαν ήταν οι ίδιοι στη θέση που δεν είναι και άλλα σχετικά που παραπέμπουν στην κίτρινη φυλή.Κοντολογίς μου θυμίζει πολλές παροιμίες, πολύ ταιριαστές μεταξύ των οποίων θα ήταν σίγουρα αυτές που λένε για το χορό και τα βήματα έξω από αυτόν.Επειδή όλοι όταν είναι έξω από το χορό νομίζουν ότι ακόμα και το bboying είναι αστεία φάση, αλλά οι ίδιοι ούτε πόσα βήματα έχει ο καλαματιανός δεν ξέρουν.Το να φτιάξεις ένα παιχνίδι μόνο απλή υπόθεση δεν είναι, όσο απλοϊκό και indie και να θες να το κάνεις.Για πιο σοβαρές καταστάσεις δε, όπου όλοι βεβαίως επιθυμούμε και ανεβάζουμε ξαφνικά και τα στάνταρ, ας το αφήσουμε καλύτερα.Αλλιώς όλοι θα ήμαστε ιδρυτές σε μία EA από το χωριό μας.Σε δικαιολογώ βέβαια γιατί προφανώς ακόμα, λόγω ηλικίας, δεν έχεις μπει στο χώρο της εργασίας.Ή τουλάχιστον στης μη μισθωτής εργασίας.Εγώ πάντως που δυστυχώς τυγχάνω ελεύθερος επαγγελματίας στη χώρα των πανέξυπνων ηλιθίων, αντιμετωπίζω καθημερινά αυτή τη νοοτροπία και πρέπει να ομολογήσω πως είναι από τα πιο κουραστικά και εκνευριστικά στοιχεία της δουλειάς μου.Προσπαθώ δε, όσο μπορώ, όταν καταλαβαίνω τέτοια νοοτροπία εξαρχής να απομακρύνομαι.Μην τα βλέπετε όλα τόσο απλά, μπορεί και να μην είναι πάντα. 

Φιλικά.  :-)

well σε 1.5 χρονο θα δουμε οντως τι εστι εργασια...(αν με πληρωνουν μεσα στη σχολη στην αστυνομια,ασχετο βεβαια-πατηστε Χ εδω).με αυτο που ειπα προηγουμενως δεν ειπα απαραιτητα οτι ειναι ευκολο να κανεις ενα παιχνιδι και φυσικα δεν ειπα οτι τα ξερω ολα...λιγο προγραμματισμο ξερω στη c++ και αυτον ημιτελη.anyway,my point is οτι αν ειναι να πληρωσω 60 ευρω για ενα κολοgame θελω να ειναι αψογο,γιατι 60 ευρω ειναι αυτα και συ ειδικα αφου εισαι εξω στον χωρο εργασιας ξερεις ποσο δυσκολα βγαινουν αυτα.η δουλεια τους λοιπον ειναι να μας δινουν τα οποια θα ειναι αψεγαδιαστα.αμα δε μπορουν σορρυ κουκλιτσα μου αλλα δεν εχεις μελλον...δυστηχως ολα τα games που βγαινουν και σκατα ειναι και console ports.αρα ναι πιστεψε με ειναι σχετικα ευκολο να κανεις ενα game οταν εχεισ θεληση,γνωσεις και δεν κοιτας να γεμισεις την τσεπη σου και να τσεπωσεις μερικα χιλιαδες ευρω.αμα δεν σε αρεσει παρατα τα.αλλιως παλεψε για ενα game το οποιο οταν αθ το βλεπει ο αλλος να του σηκωνεται (δεν πιστευω να εχουμε κοριτσια εδω ετσι? :P ).αρα με καταλαβαινεις τωρα ετσι?

Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ομως στο Pc δεν βλεπουμε το φονικο 60ευρω που πληρωνουν οι αλλοι στις κονσολες,εκει και αν πεφτει αρμεγμα.Τουλαχιστον εμεις πλεον εχουμε και τις Digital αγορες απο τα διαφορα Sites,Steam sales και μπορουμε να δοκιμασουμε και το παιχνιδι πριν το αγ ορασουμε απο το θειο.Αυτα ειναι τεραστιες πολυτελειες οπως και να το κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ομως στο Pc δεν βλεπουμε το φονικο 60ευρω που πληρωνουν οι αλλοι στις κονσολες,εκει και αν πεφτει αρμεγμα.Τουλαχιστον εμεις πλεον εχουμε και τις Digital αγορες απο τα διαφορα Sites,Steam sales και μπορουμε να δοκιμασουμε και το παιχνιδι πριν το αγ ορασουμε απο το θειο.Αυτα ειναι τεραστιες πολυτελειες οπως και να το κανεις.

βασικα να σου πω την αληθεια παλια δεν αγοραζα games αλλα τα επαιρνα ολα μα ολα απο τον θειο εκτος απο games που απαιτουσαν multiplayer και μου αρεσαμ οπως arma + cod .αλλα τωρα τελευταια μολις δω ενα καλο bundle το τσιμπαω κατευθειαν και δεν ξερω γιατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ομως στο Pc δεν βλεπουμε το φονικο 60ευρω που πληρωνουν οι αλλοι στις κονσολες,εκει και αν πεφτει αρμεγμα.Τουλαχιστον εμεις πλεον εχουμε και τις Digital αγορες απο τα διαφορα Sites,Steam sales και μπορουμε να δοκιμασουμε και το παιχνιδι πριν το αγ ορασουμε απο το θειο.Αυτα ειναι τεραστιες πολυτελειες οπως και να το κανεις.

Εξαρτάται, το GTA V και στο PC 60 ευρώ έχει. Έχε χάρη που το συγκεκριμένο τα αξίζει..Μόνο τα third-party sites(G2A etc) έχουν λογικές τιμές αλλά είδαμε τι έκανε και η Ubisoft μ' αυτούς που αφαιρούσε τα παιχνίδια από τους λογαριασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
και οχι δεν ειναι δυσκολο να κανεις ενα game...οταν ξερεις πως γινεται φυσικα και εχεις τις γνωσεις τις σωστες ετσι?βαρεμαρα μου μυριζει....

 

Το να κάνεις ένα game ίσως να μην είναι δύσκολο. Το να κάνεις ένα καλό game, όμως, είναι από εξαιρετικά έως απείρως δύσκολο. Και αυτό ισχύει σε όλα τα μέσα και σε όλες τις μορφές που μπορεί να πάρει η τέχνη. Εκτός από τεχνικές γνώσεις χρειάζεται και ταλέντο/εξυπνάδα. Αν είσαι βλάκας δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξεις έξυπνους χαρακτήρες. Αν είσαι χαζός δεν πρόκειται ποτέ να γράψεις περίπλοκο σενάριο και πομπώδεις διαλόγους. Αν δεν είσαι δημιουργικός δεν πρόκειται ποτέ να μπορέσεις να φτιάξεις εμπνευσμένους κόσμους.

 

Φυσικά και δεν είναι θέμα βαρεμάρας, είναι -κυρίως- θέμα δημιουργικής ικανότητας. Διαφορετικά, αν είσαι ανίκανος βγάζεις κάθε χρόνο το ίδιο παιχνίδι (π.χ. CoD) με διαφορετικές φορεσιές και η ποπ κουλτούρα που σιχαίνεται το οτιδήποτε μη-σύνηθες σε τιμά υπέρ το δέον. Γούστα είναι αυτά, τι να λεμε.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται, το GTA V και στο PC 60 ευρώ έχει. Έχε χάρη που το συγκεκριμένο τα αξίζει..Μόνο τα third-party sites(G2A etc) έχουν λογικές τιμές αλλά είδαμε τι έκανε και η Ubisoft μ' αυτούς που αφαιρούσε τα παιχνίδια από τους λογαριασμούς.

 

Βασικα απο αγορες απο τριτους πρεπει να εγινε η ζημια. Σχεδον το 50% απο τα παιχνιδια μου ειναι απο G2A, και με κανενα δεν ειχα προβλημα. Το ζητημα τους πρεπει να ειναι με αγορες απο τριτους μεσω site (για αυτο χτυπησαν και το Kinguin αν δεν κανω λαθος ειναι η πωληση του ιδιου κωδικου ξανα σε τριτο προσωπο που ενοχλει την Ubi γιατι χανει εσοδα που δεν πανε στην τσεπη της αλλα στην παραοικονομια). Αλλα και παλι με 1 ευρω βαζεις shield και τελος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα απο αγορες απο τριτους πρεπει να εγινε η ζημια. Σχεδον το 50% απο τα παιχνιδια μου ειναι απο G2A, και με κανενα δεν ειχα προβλημα. Το ζητημα τους πρεπει να ειναι με αγορες απο τριτους μεσω site (για αυτο χτυπησαν και το Kinguin αν δεν κανω λαθος ειναι η πωληση του ιδιου κωδικου ξανα σε τριτο προσωπο που ενοχλει την Ubi γιατι χανει εσοδα που δεν πανε στην τσεπη της αλλα στην παραοικονομια). Αλλα και παλι με 1 ευρω βαζεις shield και τελος..

Ε συγνωμη κιολας πες τους που κοιταμε σαν καταναλωτες την τσεπη μας και οχι να βγαλουν αυτοι περισσοτερα κερδη. Τρεξε κοσμε και κοσμακι να αγοραζεις απο Steam ή πχ απο Playstation store τα παιχνιδια που αρκετες φορες ειναι ακριβοτερα ακομα και απο Retail..Ας σοβαρευτουνε πρωτα οι ιδιες οι εταιριες και μετα ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTA V είναι λίγο ''tricky'' μιας και μόνο αν το πάρεις αποκλειστικά από Steam θα είναι Steam, αλλιώς μπλέκεις με R* club(Retail/Third-Party)..Και επειδή το ξέρουν αυτό, χτυπάνε 60άρα χωρίς ούτε καν 5% μέιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συγνωμη κιολας πες τους που κοιταμε σαν καταναλωτες την τσεπη μας και οχι να βγαλουν αυτοι περισσοτερα κερδη. Τρεξε κοσμε και κοσμακι να αγοραζεις απο Steam ή πχ απο Playstation store τα παιχνιδια που αρκετες φορες ειναι ακριβοτερα ακομα και απο Retail..Ας σοβαρευτουνε πρωτα οι ιδιες οι εταιριες και μετα ολα τα αλλα.

 

Βαζε shield στο G2A και παντα θα εισαι μια χαρα χωρις θεμα. Αλλωστε εχουν live chat και πολυ γρηγορο customer support οποτε ολα καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...