Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντοτε στις μνήμες υπήρχαν χρονιές όπου οι τιμές έξευτελιζόνταν και χρονιές που υπερδιπλασίαζονταν μέσα σε λίγους μήνες.

και οι SSD 240GB πριν 2 χρόνια ήταν φθηνότεροι (προσωπικά είχα αγοράσει 128GB SSD με 37ευρώ λιανική) , αν συνεχιζόταν γραμμικά η πτώση τιμών έπρεπε ο μικρότερος SSD να ήταν 240-250GB με 40-45ευρώ και μαινστριμ να ήταν οι 500GB με 70ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικα τι θελουμε? Να αναγκαζομαστε να κανουμε upgrade καθε 2-3 χρονια αλλα τα παιχνιδια να προχωρανε με μεγαλα αλματα στο οπτικο κομματι η να εχουμε "console ports" για να μας βγαζει περισσοτερο το hardware?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει βημα η φαση,καποτε μπορει να πληρωναμε συχνοτερα αλλα η αλλαγη ειχε και νοημα...ελεω paper launch εχω ξεμεινει με εναν ι3-2100 και εχω κουμπωσει πανω την 1080ti παιζωντας απροβληματιστα(60+Fps με μικρο κολληματακια) το 95% των παιχνιδιων...απορω ενιοτε ποσο μοσχαρι ειμαι που τα 400 ευρω για τον 8700κ μου φαινονται μια λογικη αγορα! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι θελουμε? Να αναγκαζομαστε να κανουμε upgrade καθε 2-3 χρονια αλλα τα παιχνιδια να προχωρανε με μεγαλα αλματα στο οπτικο κομματι η να εχουμε "console ports" για να μας βγαζει περισσοτερο το hardware? :-D

Δεν είμαστε με τίποτα ευχαριστημένοι. Οι εταιρείες μπορούν καλιστα να βγάλουν παιχνίδι που να χρειάζεται 30TF για να τρέχει άψογα σε 4k και να έχουμε εποχές 2007 με το crysis που ακόμα και η 8800 ultra που είχε 800 900 ευρώ αν θυμάμαι καλά με το ζόρι το μαξαρε.

 

Ας σας πάω λίγο πίσω να θυμηθούμε τα παλιά

 

Crysis high όλα σε 1680x1050 ανάλυση με το ζόρι έπιανε τα 35 40fps

 

https://youtu.be/-oXxfh1Il0s

 

Επίσης

 

https://www.anandtech.com/show/2222

 

Και παραπονιομαστε τώρα που με 600 ευρώ gpu βγάζουμε 3 4 χρόνια τα πάντα στο full σε full HD.

 

Η 1070 και πέφτει στα 65fps κάποιες φορές τι να λέμε

 

https://youtu.be/8chr9VntWfs

 

Βέβαια τα γραφικά του ακόμα και σήμερα είναι εξαιρετικά και κοντράρουν τα περισσότερα παιχνίδια του ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alastor σωστος ο προβληματισμος. Πολλοι ζητανε την ιδανικη λυση δηλαδη αφου δεν προχωραει το υπαρχον h/w πλεον με γοργους ρυθμους (εκτος των GPUs) να εκμεταλλευτουμε το υπαρχον καλυτερα βεβαια για καλυτερο s/w. 
Πολυ σωστο και αυτο γιατι το κομματι του s/w ειναι αυτο που στην σημερινη εποχη εχει μεινει κυριως πισω ειτε μιλαμε για gaming ειτε για productivity σε πολλες περιπτωσεις.
 

Δεν παει βημα η φαση,καποτε μπορει να πληρωναμε συχνοτερα αλλα η αλλαγη ειχε και νοημα...ελεω paper launch εχω ξεμεινει με εναν ι3-2100 και εχω κουμπωσει πανω την 1080ti παιζωντας απροβληματιστα(60+Fps με μικρο κολληματακια) το 95% των παιχνιδιων...απορω ενιοτε ποσο μοσχαρι ειμαι που τα 400 ευρω για τον 8700κ μου φαινονται μια λογικη αγορα! :D

 

Το οτι σου επιτρεπει ομως μια πανισχυρη gpu να τρεξεις ενα παιχνιδι σε ανεκτα framerate δεν σημαινει οτι ο συνδυασμος ειναι και σωστος.. Τσεκαρες frametimes, low fps, εχεις stuttering issues σε καποιες περιπτωσεις και σε τι αναλυσεις τρεχεις; 
 

Δεν χρειαζεται τελος να πηγαινουμε και στο ακρο μπορεις να εχεις μια αρκετη καλη cpu οχι την τελευταια λεξη παντα για gaming.. Απλα αν καποιος αναβαθμιζει τωρα καλο ειναι να περνει οτι καλυτερο μπορει αφου πληρωνει αδρα για το GPU κομματι της ιστοριας.. 

Ημουν παντα της αποψης οτι ενα συστημα πρεπει να ειναι ισορροπημενο σχετικα σε ολα τα κυρια υποσυστηματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το οτι σου επιτρεπει ομως μια πανισχυρη gpu να τρεξεις ενα παιχνιδι σε ανεκτα framerate δεν σημαινει οτι ο συνδυασμος ειναι και σωστος.. Τσεκαρες frametimes, low fps, εχεις stuttering issues σε καποιες περιπτωσεις και σε τι αναλυσεις τρεχεις; 

 

 

Την ειχα βρε την Ti σε ενα 6600Κ δεν την πηρα για τον Ι3 :D Απλα εδωσα το combo μου για να μεταβω στα καφεδακια αλλα το αμαζον μας κανει πλακα οποτε εβαλα την καρτα για να τελειωσω το divinity,χθες εβαλα απο περιεργεια destiny,assetto corsa και overwatch,παιζω σε 3440χ1440 και στα παιχνιδια που ανεφερα πλην του divinity εχω 60 σταθερα με vsync στα τερματα,το divinity μαλλον ειναι το απαιτητικοτερο σε cpu καθως εχω drops κατω απο 40 fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα βρε την Ti σε ενα 6600Κ δεν την πηρα για τον Ι3 :D Απλα εδωσα το combo μου για να μεταβω στα καφεδακια αλλα το αμαζον μας κανει πλακα οποτε εβαλα την καρτα για να τελειωσω το divinity,χθες εβαλα απο περιεργεια destiny,assetto corsa και overwatch,παιζω σε 3440χ1440 και στα παιχνιδια που ανεφερα πλην του divinity εχω 60 σταθερα με vsync στα τερματα,το divinity μαλλον ειναι το απαιτητικοτερο σε cpu καθως εχω drops κατω απο 40 fps.

 

Το καταλαβαοτι περιμενεις το νεο απλα το ειπα για το "παιζεις απροβληματιστα".. 

Δεν πλερω 800 ευρω gpu για να παιζω απλα "απροβληματιστα" ;P

Μεγειες και το νεο συστημα παρεπιπτοντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα βρε την Ti σε ενα 6600Κ δεν την πηρα για τον Ι3 :D Απλα εδωσα το combo μου για να μεταβω στα καφεδακια αλλα το αμαζον μας κανει πλακα οποτε εβαλα την καρτα για να τελειωσω το divinity,χθες εβαλα απο περιεργεια destiny,assetto corsa και overwatch,παιζω σε 3440χ1440 και στα παιχνιδια που ανεφερα πλην του divinity εχω 60 σταθερα με vsync στα τερματα,το divinity μαλλον ειναι το απαιτητικοτερο σε cpu καθως εχω drops κατω απο 40 fps.

 

Τα 60άρια θα στα βγάλει ο i3, τα 100+ δεν θα στα βγάλει που γι' αυτό προορίζονται τα θηρία 8600/8700K. High refresh-rate monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/8chr9VntWfs

 

Βέβαια τα γραφικά του ακόμα και σήμερα είναι εξαιρετικά και κοντράρουν τα περισσότερα παιχνίδια του ps4.

 

κανενα παιχνιδι ps4 δεν έχει τέτοια φυσική και αλληλεπιδραση με το περιβάλλον, το Crysis συγκριτικά με τα παιχνιδια του ps4 ειναι σαν να ήρθε απο το μέλλον αν και είναι δέκα ετών.

 

πατροπαράδοτο ελεύθερο gameplay χωρίς τίποτα το στημένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο GPU usage πως πέφτει με [email protected]..Το παιχνίδι για να κρατάει 60+FPS σε όλες τις περιπτώσεις θέλει i7 στα 6Ghz. Είναι απίστευτα single-threaded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο GPU usage πως πέφτει με [email protected]... Το παιχνίδι για να κρατάει 60+FPS σε όλες τις περιπτώσεις θέλει i7 στα 6Ghz. Είναι απίστευτα single-threaded.

 

Να κλείσει το Hyper Threading το παλικάρι. Είναι γνωστό ότι το Crysis δεν έχει καλό scaling σε πάνω από 2 CPU cores. Το να έχει λοιπόν ενεργοποιημένο το Hyper Threading (που μεν βελτιώνει τις επιδόσεις όταν ένα παιχνίδι χρησιμοποιεί πάνω από τέσσερα threads αλλά μειώνει τις επιδόσεις στα single-threaded games) είναι ολίγον τι τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Belgium says loot boxes are gambling,wants them banned in Europe

 

Αν περασει,τοτε θα αναγκαστουν να τα βγαλουν για να μην χασουν την ευρωπαικη αγορα,τουλαχιστον στα single player παιχνιδια. Για να δουμε

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ξεκινήσει ήδη θέμα εδώ και καιρό στο ΗΒ http://www.pcgamer.com/petition-forces-the-uk-government-to-weigh-in-on-loot-boxes-and-gambling-laws/

 

Όπως έχω ξανα αναφέρει, είναι η μόνη ρεαλιστική ελπίδα που έχω να γλυτώσουμε από αυτό το καρκίνωμα.

 

Πολύ θετικό ότι και άλλες χώρες έχουν αρχίσει να ερευνούν το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...